فروش افتتاحیه ۴۳۴ میلیون دلاری آواتار ۲؛ شروع نه چندان خوب دنباله مورد انتظار

فروش افتتاحیه ۴۳۴ میلیون دلاری آواتار ۲؛ شروع نه چندان خوب دنباله مورد انتظار

فیلم «آواتار ۲» (Avatar: The Way Of Water) سرانجام پس از انتظاری طولانی به سینماها آمد.

نمایش این فیلم در آمریکای شمالی از پنجشنبه ی هفته ی گذشته و در خارج از آمریکای شمالی از چهارشنبه ی گذشته آغاز شده است. مجموع فروش افتتاحیه ی «آواتار ۲» در سرتاسر دنیا در حالی ۴۳۴/۵ میلیون دلار بوده که کارگردان آن جیمز کامرون پیش تر گفته بود این فیلم برای جبران هزینه های تولید خود باید ۲ میلیارد دلار فروش کند.

«آواتار ۲» طی روزهای گذشته در آمریکای شمالی ۱۳۴ میلیون دلار و در خارج از آمریکای شمالی ۳۰۰/۵ میلیون دلار فروش داشته که به این ترتیب مجموع فروش افتتاحیه ی این فیلم در سرتاسر دنیا ۴۳۴/۵ میلیون دلار بوده است.

«آواتار ۲» به همراه «بتمن» رتبه ی چهارم بالاترین فروش افتتاحیه در آمریکای شمالی را از آن خود کرده است. رتبه های بالاتر به فیلم های «دکتر استرنج در چندجهانی دیوانگی» (با فروش ۱۸۷/۴ میلیون دلار در ماه مه)، «پلنگ سیاه: واکاندا تا ابد» (با فروش ۱۸۱ میلیون دلار) و «ثور: عشق و تندر» (با فروش ۱۴۴/۲ میلیون دلار در ماه ژوئیه) تعلق دارد.

از آنجایی که طی یک دهه ی گذشته از «آواتار» همواره به عنوان پرفروش ترین فیلم تاریخ یاد شده بود، انتظارها در خصوص فروش افتتاحیه ی «آواتار ۲» بیشتر و مبلغی بیش از ۳۵۰ میلیون دلار بود.

بسیاری انتظار داشتند با فرا رسیدن تعطیلات آخر هفته فروش افتتاحیه ی فیلم در آمریکای شمالی دست کم ۱۵۰ میلیون دلار باشد. برخی حتی از ۱۷۵ میلیون دلار یا بالاتر صحبت کرده بودند.

با توجه به میزان پیش خرید بلیت های «آواتار ۲» دیزنی از همان ابتدا متوجه شد در مورد این فیلم با وضعیت متفاوتی رو به رو خواهد بود. برای فیلم هایی همچون آثار مارول که اسپویلر زیادی دارند، معمولاً میزان فروش آخر هفته پس از آغاز اکران حدود ۵ درصد است اما در مورد «آواتار ۲» این میزان ۲۰ درصد بود.

اینکه آیا «آواتار ۲» به فروش کافی دست خواهد یافت یا خیر، پرسشی پیچیده با پاسخ های مختلف است. آیا برای تماشاگری که امسال به تماشای فیلم های پرسروصدایی همچون «تاپ گان»، «پلنگ سیاه ۲» و «دکتر استرنج ۲» نشسته، شور و شوقی برای تماشای فیلمی دیگر باقی مانده است؟ آیا از این فیلم به قدری استقبال خواهد شد که آغاز تولید دنباله های بعدی را توجیه کند؟

با این حال، منتقدان معتقدند که هرگز نباید به جیمز کامرون شک کرد و تحلیلگران و استودیوی دیزنی هم نظر مشابهی دارند.

پل درگربدین، تحلیلگر ارشد رسانه می گوید: «از گذشته، فیلم های جیمز کامرون در بلند مدت با استقبال مواجه شده اند، نه در افتتاحیه. فروش “آواتار ۲” هم به مرور در گیشه بیشتر خواهد کرد. باید ببنیم در نهایت چند ماه دیگر چه خواهد شد.»

همچون بسیاری از پروژه های جاه طلبانه ی جیمز کامرون، از «تایتانیک» گرفته تا «آواتار ۱»، نگرانی زیادی در خصوص هزینه ی بالای تولید «آواتار ۲» به عنوان یکی از پرهزینه ترین فیلم های تاریخ وجود داشته است. تولید این فیلم از ۵ سال قبل آغاز شد و تاریخ نمایش آن بارها به تعویق افتاد. «آواتار ۲» یکی از ۴ دنباله ای است که کامرون تصمیم گرفت برای «آواتار ۱» بسازد. فیلمبرداری «آواتار ۳» که همزمان با «آواتار ۲» صورت گرفت، به پایان رسیده است و انتظار می رود «آواتار ۳» در دسامبر ۲۰۲۴ به نمایش درآید.

طی ۱۳ سالی که از نمایش فیلم اول می گذرد، «آواتار» سوژه ی تمسخر برخی نیز بوده است، چرا که این فیلم با وجود دستیابی به عنوان پرفروش ترین فیلم تاریخ با فروشی نزدیک به ۳ میلیارد دلار، موفق نشده رد چندانی از خود بر فرهنگ برجای بگذارد. با این وجود، بازخوردها از سوی منتقدین به «آواتار ۲» عمدتاً مثبت بوده، اما نه به دلیل جلوه های ویژه ی بصری آن، بلکه از جهت بهبود داستان فیلم اول. تاکنون ۷۸ درصد امتیازات منتقدان به «آواتار ۲» در راتن تومیتوز مثبت بوده است.

منبع: dailymail
مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود