برج نه چندان کج پیزا؛ سازه معروف ایتالیایی در طول ۲۰ سال ۴ سانتیمتر صاف‌تر شد + ویدیو

برج نه چندان کج پیزا؛ سازه معروف ایتالیایی در طول ۲۰ سال ۴ سانتیمتر صاف‌تر شد + ویدیو

هزاران گردشگر هر ساله از برج کج پیزا بازدید می کنند تا در عکس ها طوری ژست بگیرند که به آن تکیه داده اند یا جلوی افتادن آن را می گیرند. اگرچه این عکس ها یک شوخی است اما، شیب برج پیزا برای دهه‌ها باعث نگرانی مهندسان و مورخان بوده است. ولی بررسی‌های اخیر نشان داده است که این برج ناقوس در ایتالیا، به لطف کارهای تثبیت کننده به طور پیوسته در حال صاف شدن است.

برج کج پیزا صاف تر شده است

یک پروژه تثبیت ۱۱ ساله تا سال ۲۰۰۱ به میزان ۳۸ سانتیمتر شیب برج پیزا را کاهش داد و در ۲۱ سال پس از آن، برج ۴ سانتی متر دیگر صاف شد.

برج کج پیزا صاف تر شده است
در مطالعه‌ای که توسط سازمان حفاظتی (OPA) تامین مالی شد تا ببینند آیا پیش‌بینی‌های آنها درست بوده است یا خیر. به گفته پروفسور ژئوتکنیک، نونزیانته اسکوئلیا از دانشگاه پیزا، در حالی که شیب کاهش یافته است، هنوز به طور متوسط حدود ۰.۵ میلی متر در سال تاب می خورد. او گفت: «اگرچه چیزی که بیشترین اهمیت را دارد، پایداری این برج است که بهتر از حد انتظار است».

سخنگوی OPA همچنین گفت: «با توجه به اینکه این برج، یک بنای ۸۵۰ ساله با شیب حدود پنج متر و فرونشست بیش از سه متر است، وضعیت سلامتی برج پیزا عالی است.»

برج کج پیزا صاف تر شده است

این برج ناقوس قرون وسطایی، نمادی از قدرت جمهوری دریایی پیزا در قرون وسطی، توانسته است، بدون آسیب، حداقل از چهار زلزله قوی که از سال ۱۲۸۰، این منطقه را لرزاند، جان سالم به در ببرد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ نشان داد که نرمی خاک پایه، از آن در برابر لرزش های شدید محافظت کرده است.

برج کج پیزا صاف تر شده است

دلیل این روند نیز طراحی نامناسب بود؛ به عبارت دیگر فونداسیون برج فقط ۳ متر عمق داشت و روی خاک ضعیف و بی‌ ثبات بنا شده بود. ساخت این بنا تا سال ۱۳۱۹ به دلیل نبردهای مختلف بین پیزا و جنوا، لوکا و فلورانس تکمیل نشد، اما این مکث ها به خاک زیربنایی زمانی برای تثبیت شدن داد.
تا سال ۱۹۹۰، برج همچنان ۵.۵ درجه به سمت جنوب متمایل بود و از ترس فرو ریختن آن به روی عموم بسته شد.

برج کج پیزا صاف تر شده است

پس از اعمال چند استراتژی ناموفق مختلف برای صاف کردن سازه، مهندسان تصمیم گرفتند استخراج خاک را امتحان کنند، که شامل کندن دو بار کامیون از زیر ضلع شمالی برج قبل از استفاده از کابل های فولادی برای کشیدن آن به سمت راست بود. در حالی که این کار موثر بود، تیم متوجه شد که ساختمان در هنگام بارندگی در زمستان بیشتر متمایل می شود، زیرا سطح آب زیر ضلع شمالی آن بالاتر می رود. بنابراین آنها مجبور شدند زهکشی‌ای را حفر کنند تا آب بتواند به چاه ها سرازیر شود و پایه را ثابت نگه دارد.

برج کج پیزا صاف تر شده است

این پروژه در سال ۲۰۰۱ پس از صاف کردن برج به میزان ۳۸ سانتی‌متر یا ۰.۵ درجه تکمیل شد و از آن زمان تاکنون به اصلاح خود ادامه داده است. کارشناسان طی یک بررسی در سال ۲۰۰۵ اعلام کردند که این سازه برای ۳۰۰ سال آینده ایمن خواهد بود. آنها همچنین گفتند که فکر می کنند پیشرفت در فناوری باعث می شود که روزی برج کاملاً صاف شود.

در سال ۲۰۱۳، بررسی دیگری نشان داد که این برج از سال ۲۰۰۱ حدود ۲.۵ سانتی متر دیگر، صاف شده است. در سال ۲۰۱۸، مشخص شد این برج، از سال ۲۰۰۱ ۴ سانتی متر، صاف تر شده است.

بیشتر بخوانید:

برج های کج؛ راز کج شدن سازه هایی مانند برج پیزا چیست؟

برج کج ابوظبی؛ شاهکار معماری که قواعد طبیعی را به سخره گرفته

منبع: dailymail
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • h دی ۳, ۱۴۰۱

    بیشتر جذابیتش به کج بودنش هست. خدا قسمت بکنه تا کاملا صاف نشده برم ببینمش.