پله اسطوره فوتبال برزیل و جهان در سن ۸۲ سالگی درگذشت + بیوگرافی

پله اسطوره فوتبال برزیل و جهان در سن ۸۲ سالگی درگذشت + بیوگرافی

پله با نام کامل ادسون آرانتس دو ناسیمنتو که سه قهرمانی جام جهانی را با برزیل در سال های ۱۹۵۸، ۱۹۶۲ و ۱۹۷۰ به دست آورده بود ساعاتی قبل در سن ۸۲ سالگی و بعد از سال ها مبارزه با بیماری سرطان روده درگذشت. او یک اسطوره افسانه ای فوتبال بود؛ ستاره ای که در ماه های اخیر کم فروغ شده و طرفدارانش در سراسر دنیا نگران خاموشی او بودند.

بیوگرافی پله اسطوره فوتبال برزیل

کمیته بین‌المللی المپیک در سال ۱۹۹۹ از پله به عنوان ورزشکار قرن یاد کرد و نامش از سوی مجله تایم در فهرست ۱۰۰ شخصیت برجسته قرن بیستم قرار گرفت. پله در سال ۲۰۰۰ از سوی فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال (IFFHS) به عنوان بازیکن برتر جهان انتخاب شد و یکی از دو برنده مشترک بازیکن قرن فیفا بود.

بیوگرافی پله اسطوره فوتبال برزیل

وی در دوران بازی خود علاوه بر به دست آوردن سه جام جهانی، رکوردهای بسیاری، از جمله بیشترین گل در تاریخ فوتبال را شکست. با این حال او هیچ گاه موفق به بردن توپ طلا نشد، زیرا توپ طلا در دوران بازی او، تنها به بازیکنان اروپایی داده می‌شد. پله در سال ۲۰۱۳ به صورت افتخاری توپ طلا گرفت و در سال ۲۰۱۴ جایزه افتخاری بهترین بازیکن جهان را دریافت کرد.

بیوگرافی پله

بیوگرافی پله اسطوره فوتبال برزیل

ادسون آرانتس دو ناسیمنتو ملقب به پله (Pelé) روز ۱ آبان ۱۳۱۹ در شهر کوراسائویس کشور برزیل به عنوان فرزند اول خانواده به دنیا آمد. ماریا خواهرش متولد سال ۱۳۲۱ و برادرش ژکا متولد ۱۳۲۸ است، پدرش «داندینهو» فوتبالیست آماتور و مادرش خانه دار بود.

پله فوتبال را از سال ۱۹۵۰ در سن ۱۰ سالگی شروع کرد و خیلی زود در سال ۱۹۵۸ با اینکه ۱۸ سال بیشتر نداشت در جام جهانی سوئد جوان‌ترین بازیکن برزیلی شناخته شد و توانست با گلزنی به افتخارات خویش بیفزاید.

وی ضمن مهارت بازی به عنوان هافبک یا مهاجم، مهارت کامل بازی با هر دو پا را داشت وتمام‌کننده‌ای قهار، دریبل‌زنی بی‌نظیر و پاسوری به یاد ماندنی بود و حتی به عنوان یک فوروارد، تکل‌زن قهاری بود. سرعت، قدرت و دقت شوت پله از معروف‌ترین ویژگی‌هایش هستند.

رکوردهای گینس پله

بیوگرافی پله اسطوره فوتبال برزیل

– پله تا پایان دوران حرفه‌ای‌اش سه قهرمانی جهان با برزیل در سال‌های ۱۹۵۸، ۱۹۶۲، ۱۹۷۰ به‌دست آورد که بیشترین تعداد قهرمانی است که یک بازیکن تاکنون موفق به کسب آن شده است.

– پله در اولین بازی حرفه‌ای‌اش در سال ۱۹۵۶، ۴ گل به ثمر رساند و در کل دوران حرفه‌ای فوتبالش تعداد ۱۲۸۳ گل به نام خودش ثبت کرد و در جهان با این تعداد گل پادشاهی می‌کند.

– با این حال بحث‌هایی در مورد این تعداد گلی که گینس ثبت کرده وجود دارد چون چندین رسانه گزارش داده‌اند که بیش از ۵۰۰ گل پله در مسابقات دوستانه و غیررسمی و نه در رقابت‌های حرفه‌ای به ثمر رسیده است.

افتخارات پله

بیوگرافی پله اسطوره فوتبال برزیل

– برترین ورزشکار قرن بیستم به انتخاب کمیته بین‌المللی المپیک

– بهترین بازیکن جام جهانی ۱۹۷۰

– مرد سال فوتبال آمریکای جنوبی ۱۹۷۳

– قهرمان جام جهانی ۱۹۵۸، ۱۹۶۲ و ۱۹۷۰

– قهرمان جام بین قاره‌ای با سانتوس ۱۹۶۲ و ۱۹۶۳

– رکورددار گلزنی در بازی‌های رسمی با ۱۲۸۱ گل

– ۹۲ بازی ملی، ۷۷ گل

– حضور در جام جهانی: ۴ دوره (۱۹۵۸، ۱۹۶۲، ۱۹۶۶ و ۱۹۷۰) – ۱۴ بازی، ۱۲ گل

بازیگری و نویسندگی

بیوگرافی پله اسطوره فوتبال برزیل

پله چندین کتاب زندگی نامه‌ای نوشته است و بر اساس آنها، فیلمی درباره زندگی وی ساخته شده است. وی در سال ۱۹۸۱ و در فیلم «فرار به سوی پیروزی» که با حضور ستاره‌های فوتبال جهان و بازیگر مشهور هالیوود سیلوستره استالونه ساخته شد حضور داشت که در آن فیلم، نقش یکی از زندانی‌هایی را که در کمپ نازی‌ها زندانی بودند و با برگزاری یک مسابقه فوتبال موفق به فرار شدند را بازی کرد. وی همچنین در ۱۲ فیلم و مجموعه تلویزیونی دیگر نیز ایفای نقش کرده بود.

بیماری سرطان پله

بیوگرافی پله اسطوره فوتبال برزیل

پله در سال ۱۹۷۷ به خاطر عفونت، کلیه راستش را برداشت و در سال ۲۰۱۹ وقتی ۷۹ ساله بود به عفونت ادراری مبتلا شد. وی در سال ۲۰۲۰ دیگر توان راه رفتن را از دست داد و سپتامبر ۲۰۲۱ هم در یک عمل جراحی غده سرطان روده بزرگ برداشته شد. اوایل سال ۲۰۲۲، تشخیص داده شد که سلول های سرطانی در روده، ریه و کبد او گسترش یافته است.

بیوگرافی پله اسطوره فوتبال برزیل

همزمان با برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ در قطر، پله به دلیل تورم عمومی و نارسایی قلبی در بیمارستان بستری شد، اما آخرین شیمی درمانی وی در بیمارستان آلبرت انیشتین در سائوپائولو به حالت تعلیق درآمد و پزشکان تنها به تسکین درد او پرداختند؛ مراقبت تسکینی که اغلب برای بیماران در حال احتضار صورت می گرفت تا اینکه وی بالاخره چشم از جهان فرو بست.

هواداران او در قطر هنگام برگزاری بازی تیم ملی برزیل بنرهایی از تصاویر او را در دست گرفتند و تصویر او با آرزوی سلامت بر یکی از برج های بند دوحه دیده شد.

تصاویر پله در بیمارستان

پله از سه ازدواج خود، صاحب ۷ فرزند شده است. دختر او، کِلی ناسیمنتو، تایید کرد که اعضای خانواده او کریسمس را در بیمارستان با او سپری می کنند. علاوه بر کِلی پسر و نوه هایش به دخترش پیوسته اند تا در کنار او باشند. چند روز پیش تصاویر احساسی از حضور فرزندان و نوه های این بازی کن اسطوره ای توسط اعضای خانواده اش با جهانیان به اشتراک گذاشته شد.

بیوگرافی پله اسطوره فوتبال برزیل

کلی ناسیمنتو در اینستاگرام در کنار عکسی از پله که در تخت در آغوش گرفته شده است، نوشت: «ما همچنان اینجا هستیم، در مبارزه و ایمان. یک شب دیگر با هم.»

تصاویر پله در بیمارستان

سوفیا نوه پله نیز در عکس دیده می شود. همراه با این عکس، ویدئویی به اشتراک گذاشته شد که نشان می‌دهد پله در حالی که خانواده با او صحبت می‌کنند، در تختش خوابیده است.

بیوگرافی پله اسطوره فوتبال برزیل

پله تا روز مرگش در حال گذراندن کریسمس در بیمارستان آلبرت انیشتین سائوپائولو بود و در هفته‌های اخیر موجی از احساسات نسبت به او به وجود آمده و ستاره‌های فوتبال مانند کیلیان امباپه آرزوی سلامتی برای او کرده بودند.

بیوگرافی پله اسطوره فوتبال برزیل

کِلی در پست اخیر خود در اینستاگرام گفت که حمایت هواداران پدرش برای او بسیار آرامش بخش است. او نوشت: «عشق شما به او، داستان‌هایتان و دعاهایتان آرامش بزرگی است، زیرا می‌دانیم که تنها نیستیم.»

بیشتر بخوانید:

اسطوره فوتبال برزیل رو به احتضار؛ بدن پله دیگر به شیمی درمانی پاسخ نمی دهد + ویدیو

تبریک پله به کریستیانو رونالدو بابت شکستن رکوردش

منبع: dailymail
یک نظر

ورود

  • Amir دی ۹, ۱۴۰۱

    روحش شاد.
    بهترین بازیکن تاریخ.