سرباز آمریکایی پس از گذشت ۲۰ سال پرده از چگونگی دستگیری صدام حسین برداشت + ویدیو

سرباز آمریکایی پس از گذشت ۲۰ سال پرده از چگونگی دستگیری صدام حسین برداشت + ویدیو

یکی از اعضای سابق نیروهای مخفی دلتای ارتش آمریکا، که صدام حسین را در سال ۲۰۰۳ از مخفیگاه زیرزمینی اش بیرون کشید، روایت دست اولی از دستگیری دیکتاتور عراق ارائه کرد. در ماه گذشته در یک پادکست، گروهبان بازنشسته ارتش، کوین هالند، در مورد دستگیری صدام در ۱۳ دسامبر ۲۰۰۳ صحبت کرد.

دستگیری صدام حسین

هالند تنها سرباز شناخته شده ای بود که هم در تیم نخبگان SEAL نیروی دریایی ۶ و هم در یگان عملیاتی نیروهای ویژه اول-دلتا خدمت می کرد. هالند توضیح داد که چگونه او و همرزمان مسلحش مخفیگاه ۲.۵ متری صدام را پیدا کردند و صدام مضطرب و مسلح را از داخل آن بیرون کشیدند.

هالند گفت مزرعه ای که صدام در آن پنهان شده بود در یک فضای خالی از سکنه، فقط یک جاده داشت، جایی که عراقی های وفادار به صدام در آنجا مستقر می شدند تا او را از نزدیک شدن نیروها، مطلع کنند.

دستگیری صدام حسین

سوال این بود که چگونه هالند و تیمش توانستند سوراخ کوچکی را که زیر لایه بزرگی از استایروفوم پوشانده شده بود را تشخیص دهند. هالند گفت: «ما اطلاعات انسانی داشتیم که دقیقاً به ما نشان می‌داد کجاست و تیم آن نقطه مبهم ذکر شده توسط خبرچین را پیدا کرد.»

سربازان ابتدا با یک نارنجک، سوراخ را باز کردند. به محض خوابیدن گرد و غبار، تیم هالند با یک گودال محصور در آجر روبرو شدند، آنقدر تاریک که نمی‌توانستند داخل آن را با چشم غیر مسلح ببینند و در نهایت صدام حسین را دیدند.

دستگیری صدام حسین

سپس سربازان سعی کردند با یک سگ او را از مخفیگاه زیرزمینی بیرون بیاورند، اما به گفته هالند، حیوان ترسیده بود. هالند ادامه داد: «در نهایت، در لحظه ای که سگ ها را عقب کشیدیم، ما شروع به شنیدن صحبت های شخصی به زبان عربی کردیم و مترجم شروع به صحبت کرد. صدا نزدیک و نزدیک تر می شد.»

از آنجا که صدام مسلح بود، یک سرباز تگزاسی به دهان او مشت می زند و او را زمین می اندازد. هالند سپس اشاره کرد که تپانچه گلاک ۱۵ کاملاً اتومات صدام، در حال حاضر در اختیار رئیس جمهور سابق آمریکا، جرج دبلیو بوش است.

دستگیری صدام حسین
هالند به یاد می آورد: «او به شدت خرد شده بود. او فقط گفت که رئیس جمهور عراق است و آماده مذاکره است و این را به انگلیسی گفت؛ و ما هم چیزی شبیه این گفتیم که دیگر وقت این کارها تمام شده است.»

هالند افزود که پس از مهار زندانی، سربازان به او گفتند که رئیس جمهور وقت آمریکا، جرج بوش سلام می رساند.

دستگیری صدام حسین

وقتی از هالند پرسیده شد که چگونه صدام برای مدت طولانی در یک سوراخ زنده ماند، گفت که او هرگز برای مدت طولانی در آنجا نبوده است. او تمام روز را در کلبه ای می مانده است و اگر خبرچینان یا نگهبانان می فهمیدند از ابتدای جاده کسی وارد شده، صدام به این سوراخ پناه می برد.

هالند سپس توضیح داد که چگونه رهبر شکست خورده عراق را با هلیکوپتر به پایگاه نظامی در تکریت و سپس به پایتخت کشور، بغداد، منتقل کردند تا توسط دولت جدید زندانی شود.

دستگیری صدام حسین

البته روایت هالند با روایت مترجم عراقی که در آن عملیات حضور داشت، تناقض دارد. مترجمی که به دلایل امنیتی مایل بود نامش فاش نشود، تاکید کرده می‌خواهد جهان بداند که صدام در مخفیگاهی زیرزمینی نبود، بلکه در اتاقی بود و به احتمال زیاد در حالی که لباس سنتی عربی به تن داشت، مشغول نماز بود.

دستگیری صدام حسین

او ادعا کرد که تصور ارائه شده توسط پنتاگون مبنی بر اینکه صدام در زمان دستگیری در یک گودال پنهان شده، ساختگی است. دولت بایدن هنوز درباره این ادعاها اظهار نظر نکرده است.

بیشتر بخوانید:

آیا می دانستید صدام حسین نویسنده یک رمان عاشقانه است؟

سالروز بمباران شیمیایی حلبچه ؛ بازخوانی جنایت صدام حسین علیه مردم شهر کُردنشین

منبع: dailymail
۲ نظر

ورود

 • توکا دی ۱۶, ۱۴۰۱

  توصیه میکنم ۳ اپیزود مربوط به صدام در پادکست رخ رو گوش کنید تا متوجه بشید چه جونوری بوده!

 • EF7 دی ۷, ۱۴۰۲

  آشغالهای غربی که به خاطر منافعتون باعث شدید صدام نباشد
  یه موی صدام می ارزه به کل شما
  از وقتی صدام رفت عراق ویرانه و محل جولان همسایه ی شرقی و شمالی شده.

  در زمان صدام هیچ کشور همسایه ای جرات قد قد کردن نداشتن.