۱۵ فیلم پیشنهادی برای طرفداران «سرگذشت ندیمه»؛ از Fahrenheit 451 تا The Purge

۱۵ فیلم پیشنهادی برای طرفداران «سرگذشت ندیمه»؛ از Fahrenheit 451 تا The Purge

سریال The Handmaid’s Tale یا سرگذشت ندیمه موفق ترین سریال اورجینال شبکه Hulu تاکنون است. این سریال اولین بار در آوریل ۲۰۱۷ پخش شد و به سرعت در میان بینندگان سریال های تلویزیونی محبوب و وایرال شده و مورد تحسین منتقدان قرار گرفت. سریال سرگذشت ندیمه که بر اساس کتابی به همین نام نوشته مارگارت اتوود ساخته شده، ایالات متحده را در قالب یک کشور پادآرمانشهری در آینده ای نزدیک نشان می دهد که در آن زاد و ولد به شدت کاهش یافته و زنان از تمام حقوقشان محروم شده و تنها هدف زندگی آن ها، زاد و ولد و مراقبت از کودکان تازه متولد شده تعیین شده است.

15 فیلم پیشنهادی برای طرفداران سریال سرگذشت ندیمه

این دنیا برداشتی بسیار هولناک از پتانسیل کنترل دولت ها و سیاستمداران بر زندگی مردمی است که تحت نظارتشان قرار دارند. این سریال به تازگی فصل پنجم خود را به پایان رسانده و زاویه جدید و هیجان انگیزی را برای فصل ششم و نهایی خود فراهم کرده است. جون از گیلیاد فرار کرده اما جمهوری تلاش دارد دیگر کشورها را ترغیب کند که مانند آن ها، کنترل بیشتری بر حقوق و فعالیت های زنان داشته باشند تا بحران زاد و ولد حل شود. جون اکنون باید به گیلیاد بازگردد تا مستقیماً با دولت آن مبارزه کند. این موضوع همه چیز را در مورد رمان اتوود تغییر می دهد و جون را در شرایطی قرار می دهد که باید جهان را از یک رویکرد کلی بیرحمانه نسبت به زنان نجات دهد. اما فیلم های بسیاری هستند که حال و هوایی مشابه سریال سرگذشت ندیمه داشته و طرفداران این سریال از تماشای آن ها لذت خواهند برد.

15 فیلم پیشنهادی برای طرفداران سریال سرگذشت ندیمه

۱- Gattaca (1997)

دنیای سرگذشت ندیمه جایی است که طبقه حاکم به زنان دستور می دهد تنها یک هدف را در زندگی شان دنبال کنند و آن خدمت به مردان است. در فیلم Gattaca با بازی ایتان هاوک، یک دنیای پادآرمانشهری مشابه قانونی را تصویب می کند که بر اساس آن، همین شرایط برای کسانی در نظر گرفته می شود که از لحاظ ژنتیکی بی نقص نیستند. همانند آن کنترل کاملی که دولت در سریال The Handmaid’s Tale بر زاد و ولد دارد، این شرایط در فیلم Gattaca بدتر نیز می شود. جامعه از تکنیک های اصلاح نژادی برای اطمینان از این موضوع استفاده می کند که تنها تنها گروهی منتخب از ژن ها در تولد نوزادان و زمان آن ها نقش داشته باشند. با کنترل کامل روی حقوق زاد و ولد همه جامعه، این فیلم علمی تخیلی اشتراکات بسیاری با سریال سرگذشت ندیمه دارد. در این فیلم، ایتان هاوک یک انسان ناکامل است و برای رهایی از جایگاهی که به اجبار برایش در زندگی انتخاب شده تلاش می کند.

15 فیلم پیشنهادی برای طرفداران سریال سرگذشت ندیمه

۲- Girl, Interrupted (1999)

فیلم Girl, Interrupted یک فیلم درام ساخته جیمز منگولد با بازی وینونا رایدر و آنجلینا جولی است. در این فیلم، رایدر نقش نوجوانی را بازی می کند که دچار فروپاشی روانی شده و بعد از اوردوز کردن در مصرف مواد مخدر، در یک بیمارستان روانی بستری می شود. اینجاست که او با یک بیمار دیگر با بازی الیزابت ماس جوان آشنا می شود. علاوه بر اینکه الیزابت ماس هم در سریال سرگذشت ندیمه و هم فیلم Girl, Interrupted بازی می کند، شباهت های بسیاری بین دو داستان در مورد شیوه رفتار با زنان و نگهداری آن ها در بیمارستان وجود دارد. هر دو شخصیت های اصلی زن بسیار قوی دارند، اگر چه در هر دو مورد آن ها هرگز کنترل کاملی بر زندگی هایشان ندارند و برای بدست آوردن این کنترل کامل تلاش می کنند. بین بستری شدن در بیمارستان و قرنطینه اجباری، این دو در مبارزه هایشان با یک سیاست و دشمن بسیار سرسخت مواجه هستند.

15 فیلم پیشنهادی برای طرفداران سریال سرگذشت ندیمه

۳- The Stepford Wives (1975)

دو نسخه از فیلم The Stepford Wives وجود دارد. در حالی که یک بازسازی با بودجه قابل توجه از این داستان با بازی نیکول کیدمن در سال ۲۰۰۴ صورت گرفت اما نسخه اصلی سال ۱۹۷۵ همچنان بهترین فیلم در میان این دو است. در این فیلم، کاترین راس نقش جوآنا را بازی می کند، زنی که همراه با شوهر و فرزندانش به شهر استپفورد، در کنتیکت نقل مکان می کند. اما وقتی که به آنجا می رسد، هیچ چیز درست به نظر نمی رسد. این بدان خاطر است که تمام زنان شهر در یک اطلاعت و فرمانبرداری بی چون و چرا از شوهرانشان زندگی می کنند. وقتی جوآنا تلاش می کند این زنان را نجات دهد، با مخالفت و اعتراض این زنان مواجه می شود که ظاهراً سرنوشت آن ها این بوده زندگی شان را صرفاً با خدمت به شوهرانشان بگذرانند. ایده کلی جامعه ای که در آن مردان خواستار زنانی مطیع هستند، تا جایی که با کوچک ترین مخالفت و اعتراضی، زنی دیگر را جایگزینشان می کنند بسیار شبیه تم های سریال The Handmaid’s Tale است.

15 فیلم پیشنهادی برای طرفداران سریال سرگذشت ندیمه

۴- The Handmaid’s Tale (1990)

برای کسانی که سریال The Handmaid’s Tale را دوست دارند اما هرگز اولین اقتباس از رمان پادآرمانشهری مارگارت اتوود را ندیده اند، تماشای این فیلم شدیداً توصیه می شود. نسخه اورجینال، ناتاشا ریچاردسون را در نقش شخصیت آفرد دارد و فی داناوی، آیدان کویین و رابرت دووال نیز دیگر نقش های اصلی فیلم را بازی می کنند. نسخه سریالی حال و هوایی کتاب اتوود را بهتر از نسخه سینمایی به نمایش می گذارد اما نسخه سینمایی داستان بسیار وفادارتری نسبت به سریال با توجه به رمان اتوود دارد. بسیار همانند کتاب اتوود، آفرد در اینجا تلاش دارد جایگاه زنانی را نشان دهد که تمام حقوق انسانی شان را از دست داده و چیزی غیر از اسباب بازی هایی در دست حکومتی پدرسالار نیستند.

15 فیلم پیشنهادی برای طرفداران سریال سرگذشت ندیمه

۵- Mad Max: Fury Road (2015)

شاید کمی عجیب باشد که شباهت هایی بین سرگذشت ندیمه و فیلم Mad Max: Fury Road پیدا کرد اما شباهت هایی بسیار بیشتر از آن چیزی که در ابتدا فکر می کنید بین این دو وجود دارد. این تمام چیزی است که وقتی مکس برای اولین بار با فیوروسا روبرو می شود به نمایش گذاشته می شود. همه چیز به شیوه رفتار با زنان در این دنیای آینده پساآخرالزمانی مربوط می شود. برخلاف آینده پادآرمانشهری سریال The Handmaid’s Tale که در آن دولت کنترل کاملی بر جسم زنان دارد، اوضاع در جاده خشم کمی متفاوت تر و ترسناک تر است. در ابتدا هنوز زنان هیچ کنترلی بر جسم خود ندارند در شرایی که جو ایمورتان خود پنج زن بسیار مطیع دارد. اما در این فیلم، فیوروسا به آن ها کمک می کند فرار کنند و مبارزه ای علیه سرکوبگر سابق را رهبری می کند که شباهت بسیاری با اتفاقات سریال سرگذشت ندیمه دارد.

15 فیلم پیشنهادی برای طرفداران سریال سرگذشت ندیمه

۶- Brave New World (1998)

داستان این فیلم که بر اساس رمانی پادآرمانشهری به همین نام ساخته شده، در یک دنیای منطقی در آینده روایت می شود. این فیلم در سال ۱۹۹۸ از شبکه NBC پخش شد و پیتر گلگر و لئونارد نیموی نقش های اصلی آن را بازی می کنند. منتقدان می گویند که این فیلم تنها تا حدودی بر اساس رمانی به همین نام نوشته دهه ۱۹۳۰ ساخته شده، زیرا فیلم پایانی را به انتهای داستان اضافه می کند که در کتاب اورجینال وجود ندارد. در پایان، شخصیت اصلی به نام برنارد و همسرش لنینا از دنیایی که در آن زندگی می کنند فرار می کنند تا به شکل طبیعی صاحب فرزند شوند، چیزی که در دنیایی که تا آن زمان در آن زندگی می کردند شنیده نشده بود.

15 فیلم پیشنهادی برای طرفداران سریال سرگذشت ندیمه

۷- Children Of Men (2006)

این فیلم علمی تخیلی پادآرمانشهری به نویسندگی و کارگردانی آلفونسو کوارون در مورد دنیایی در سال ۲۰۲۷ است که از شیوع ناباروری رنج می برد و جامعه در آستانه فروپاشی کامل قرار گرفته است. مهاجران و پناهندگان بدنبال اقامت در بریتانیا هستند اما خطر بازگردانده شدن به کشورهایی که از آن آمده اند بسیار زیاد است. دنیا در آشوب و بی نظمی کامل به سر می برد. در این دنیای بی قانون است که شخصیت تئو فارون با بازی کلایو اوون، یک خدمتکار اجتماعی است که باید به یک مهاجر باردار کمک کرده و از او در مقابل اتفاقاتی که در جهان اطراف رخ می دهد مراقبت نماید.

15 فیلم پیشنهادی برای طرفداران سریال سرگذشت ندیمه

۸- Snowpiercer (2013)

این فیلم علمی تخیلی بر اساس یک رمان گرافیکی فرانسوی ساخته شده و در یک قطار روایت می شود که آخرین بازمانده های انسانی را در سفری بی پایان به دور جهان حمل می کند، پس از آنکه یک آزمایش بدفرجام دولتی منجر به تغییرات آب و هوایی شدید شده و اکنون تمام جهان را یخ و برفی پوشانده که زنده ماندن در آن غیرممکن است. زمین به یک توده بزرگ برفی با دماهای زیر صفر تبدیل شده و هیچ موجودی زنده نمانده است. کریس ایوانز در این فیلم نقش کورتیس اورت را بازی می کند، یکی از مسافران این قطار که در قسمت پشت آن، رهبری کارگران قطار علیه مسافران مرفه قسمت جلویی قطار را بر عهده دارد.

15 فیلم پیشنهادی برای طرفداران سریال سرگذشت ندیمه

۹- Fahrenheit 451 (2018)

Fahrenheit 451 فیلم دیگری است که داستان آن در یک پادآرمانشهر در آینده رخ می دهد، وقتی گروهی آتش نشان مامور می شوند تا کتاب هایی را بسوزانند که توسط دولت و به خاطر به چالش کشیدن اصول اخلاقی و قوانین حکومتی ممنوعه اعلام شده اند. مایکل بی جوردن در فیلم نقش گای را بازی می کند، آتش نشانی که دستورات را دنبال کرده و سخت کار می کند، با این فکر که با این کارش از جامعه محافظت می کند. همه چیز زمانی تغییر می کند که وی با کلاریس آشنا می شود، زنی که باعث می شود تمام عقاید گذشته اش را به چالش بکشد و نگاه تازه ای به دنیایی که در آن زندگی می کند پیدا نماید.

15 فیلم پیشنهادی برای طرفداران سریال سرگذشت ندیمه

۱۰- The Purge (2013)

این تریلر تعلیقی به این تصور می پردازد که اگر کشورتان قانونی داشت که در آن یک شب از سال تمام جرم و جنایت ها قانونی بود چه می شد. ایده این است که اگر همه در طول یک شب تمام حس و میل به جرم و جنایت موجود در وجودشان را خرج کنند، در بقیه روزهای سال آمار جنایت به شدت کاهش خواهد یافت. البته چنین قانونی مملو از مشکلات خطرناک است که در داستان فیلم به خوبی مشخص می شود. این فیلم بسیار مناسب کسانی است که از طرفداران سریال سرگذشت ندیمه هستند، کسانی که آن را بسیار دور از ذهن نمی دانند اما به روایت های غیرمعمول و ظاهراً امکان ناپذیر علاقه دارند.

15 فیلم پیشنهادی برای طرفداران سریال سرگذشت ندیمه

۱۱- Us (2019)

برای طرفداران الیزابت ماس ستاره اصلی سریال سرگذشت ندیمه، فیلم های بسیای هستند که می توانید ببینید و شاهد هنرنمایی این بازیگر بااستعداد باشید. یکی از این فیلم ها به همان اندازه سریال سرگذشت ندیمه پرتعلیق است و بازی های ذهنی بسیاری مانند آن دارد. فیلم Us برای تمام مدت داستان شما را روی صندلی تان نیم خیز نگه می دارد و بعد از پایانش باعث بحث های بسیاری بین شما و اطرافیانتان در مورد خود فیلم و داستان آن می شود. در این فیلم که توسط جوردن پیل ساخته شده، ماس نقش کیتی را بازی می کند، زنی که به دست همزادی که به دنبال خلاص شدن از دست اوست به شکلی تراژیک کشته می شود.

15 فیلم پیشنهادی برای طرفداران سریال سرگذشت ندیمه

۱۲- Hereditary (2018)

Hereditary نیز یک فیلم ترسناک دیگر است که طرفداران سریال سرگذشت ندیمه به خاطر تعلیق و خلاقیت زیادی که در آن به کار رفته عاشقش خواهند شد. فیلم Hereditary ساخته آری آستر داستان خانواده ای را روایت می کند که بعد از مرگ مادربزرگ خانواده، توسط یک هویت ترسناک تسخیر شده اند. دلیل دیگری که طرفداران سریال سرگذشت ندیمه از این فیلم خوششان خواهد آمد این است که آن دود، که شخصیت لیدیا را در سریال The Handmaid’s Tale بازی می کند، یک بازی بی نقص و فوق العاده در آن ایفا کرده است.

15 فیلم پیشنهادی برای طرفداران سریال سرگذشت ندیمه

۱۳- The One I Love (2014)

The One I Love هم یکی دیگر از فیلم های الیزابت ماس است که به ایده همزادها می پردازد و اینکه دنیا چه شکلی می شد اگر هر کسی می توانست به شکل قانونی یک همزاد داشته باشد. در این فیلم، ماس نقش سوفیا را بازی می کند که با ایتان ازدواج کرده، نقشی که مارک دوپلاس بر عهده دارد. سوفی و ایتان در آستانه طلاق از هم هستند و تلاش دارند برای نجات ازدواجشان به یک عمارت در دوردست سفر کنند. وقتی به آنجا می روند، این زوج در می یابند که همزادهایشان به دیدارشان آمده اند و این شاید همان چیزی باشد که این زوج برای نجات ازدواجشان به آن نیاز دارند.

15 فیلم پیشنهادی برای طرفداران سریال سرگذشت ندیمه

۱۴- The Good Guy (2009)

این فیلم کمی از ژانر دیگر فیلم های این فهرست و سریال سرگذشت ندیمه فاصله می گیرد، زیرا یک کمدی رمانتیک است اما طرفداران سرگذشت ندیمه همچنان از تماشای آن لذت خواهند برد زیرا الکسیس بلیدل ایفای نقش می کند،بازیگری که در سریال The Handmaid’s Tale نقش آفگلن را بر عهده داشت و بعدها مشخص شد که نام واقعی او امیلی است. در فیلم The Good Guy که اسکات پورتر و برایان گرینبرگ نیز در آن ایفای نقش می کنند، الکسیس بلیدل نقش بث را بازی می کند که رابطه پایداری با شخصیت پورتر به نام تامی دارد. این رابطه وقتی دچار چالش می شود که شخصیت گرینبرگ به نام دانیل، وارد زندگی شان شده و باعث درگیری بین این زوج می شود.

15 فیلم پیشنهادی برای طرفداران سریال سرگذشت ندیمه

۱۵- Killing Me Softly (2002)

این تریلر سیاه با بازی جوزف فاینس که در سریال سرگذشت ندیمه نقش فرد را بازی می کند، او را در نقش آدام به تصویر می کشد، مردی مرموز که بعد از یک رویارویی تصادفی، دل شخصیت آلیس با بازی هیثر گراهام را به دست می آورد. وقتی آلیس و آدام ازدواج می کنند، اتفاقات عجیبی شروع به رخ دادن برای آلیس می کنند و او رفته رفته اطلاعات خود در مورد شوهرش و گذشته رازآلود او را به چالش می کشد.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود