هلیکوپترها چقدر بار می توانند از زمین بلند کرده و حمل نمایند؟

هلیکوپترها چقدر بار می توانند از زمین بلند کرده و حمل نمایند؟

هلیکوپترها در سایزهای مختلفی وجود داشته و می توانند وظایف متعددی را انجام دهند، از تحویل دادن محموله ای از آجرهای سنگین به یک مرکز ساخت و ساز تا کمک رسانی در دوران ناآرامی مدنی. به همین خاطر است که افراد مسئول در چنین پروژه هایی اغلب می خواهند بدانند که یک هلیکوپتر چه چیزهایی را می تواند بلند کند.

هلیکوپترها چقدر بار می توانند از زمین بلند کرده و حمل نمایند

یک هلیکوپتر چقدر وزن را می تواند از زمین بلند کند؟

برای تشخیص ظرفیت یک هلیکوپتر در زمین بلند کردن بار، معمولاً یک فرمول استفاده می شود. اغلب اوقات، وزن پایه خالی خود هلیکوپتر از حداکثر وزن ناخالص آن کم می شود. بدین ترتیب مقدار بار مفید بدست می آید که مقدار وزنی است که هلیکوپتر می تواند از زمین بلند کند. برای این که دقیق باشیم، معمولاً وزن خلبان و وزن سوخت نیز از بار مفید کم می شود. وقتی که عدد بار مفید را بدست آوردید، شناسایی میزان قدرت حمل بار هلیکوپترها ساده تر می شود. هلیکوپتر مورد نظر در نهایت یک بار مفید خواهد داشت اما مقدار باقیمانده برای محموله یا مسافران می تواند از هلیکوپتری به هلیکوپتر دیگر متفاوت باشد.

هلیکوپترها چقدر بار می توانند از زمین بلند کرده و حمل نمایند

علاوه بر این، هلیکوپترها نمی توانند به صورت مداوم با حداکثر وزن ناخالصشان پرواز کنند زیرا موضوعاتی مانند ارتفاع و گرما می تواند این عدد را کاهش دهد و بدین ترتیب بخش قابل توجهی از عدد بار مفید را از بین ببرد. اگر چه هر چه هلیکوپتر بزرگ تر باشد معمولاً قدرت بیشتری دارد اما این بدان معنا نیست که تنها هلیکوپترهای بزرگ و سنگین می توانند بارهای سنگین حمل کنند زیرا هلیکوپترهای بسیاری در سایزهای مختلف هستند که می توانند این کار را با موفقیت انجام دهند.

هلیکوپترها چقدر بار می توانند از زمین بلند کرده و حمل نمایند
TeamChinook

بهترین هلیکوپترهای باربری جهان

اگر چه هلیکوپترها در زمینه جثه و کارکرد با هم متفاوتند، هنوز هم هلیکوپترهایی هستند که در مقایسه با دیگران، بهترین گزینه ها برای حمل بار هستند. اگر در مورد فهرست بهترین هلیکوپترها در موضوع جثه، ظرفیت باربری و قدرت کلی کنجکاو هستید، این هلیکوپترها به شرح زیر هستند:

  • CH53E, the Super Stallion: در حال حاضر بزرگ ترین هلیکوپتر موجود در ارتش ایالات متحده است که هنوز هم استفاده می شود و می تواند تا ۱۴.۵ تن بار را از زمین بلند کرده و حمل نماید که بسیار کاربردی است.
  • CH54B, the Tarhe: با وزن خالی ۹ تن و حداکثر وزن ۲۱ تن در هنگام بلند شدن، این هلیکوپتر نقش مهمی در جنگ ویتنام داشت.
  • CH-54
  • MIL MI26: حداکثر وزن این هلیکوپتر در زمان بلند شدن ۵۶ تن است و برای انتقال همه چیز، از جمله هواپیما استفاده شده که به همین خاطر است که این هلیکوپتر در ارتش خدمت می کند.
  • MIL MI-6/MI-10: این هلیکوپتر دارای چهار «پایه» است که یک سیستم بارگیری پیچیده را در زیر بدنه هلیکوپتر ایجاد کرده است. این سیستم برای حمل و نقل محموله های سنگین از انواع و سایزهای مختلف به کار رفته است.
  • MIL V12: با حداکثر وزن ۱۰۰ تن در هنگام بلند شدن، این هلیکوپتر به طول ۳۶.۵ متر و چهار موتوی قوی، بزرگ ترین هلیکوپتری است که تاکنون ساخته شده است.

آیا هلیکوپتری هست که بتواند یک هلیکوپتر یا هواپیمای دیگر را بلند کند؟ شاید غیرممکن به نظر برسد اما چنین نیست. هلیکوپترهایی ساخته شده اند که بسیار زمخت و پرقدرت باشند و اغلب با همین منظور ساخته می شوند که باعث می شود به اهدافتان برسید. هلیکوپترها با هدف کارهای مختلفی، از نظارت هوایی تا انتقال بار ساخته می شوند که باعث می شود بسیار ارزشمند باشند. وزن و کارآیی هلیکوپترها باعث می شود که در برخی پروژه های خاص، حتی از هواپیماها و جرثقیل های زمینی نیز مفیدتر و بهتر باشند.

هلیکوپترها چقدر بار می توانند از زمین بلند کرده و حمل نمایند

اگر یک هلیکوپتر سبک غیرنظامی را اجاره کنید می توانید روی قدرت باربری آن از ۶۰۰ کیلوگرم تا ۲ تن حساب کیند. اگر بهترین را می خواهید، هلیکوپتر روسی Mil MI-26 بزرگ ترین هلیکوپتر باربری جهان است و می تواند تا ۲۲ تن وزن را به راحتی حمل کند. وقتی پای بزرگ ترین هلیکوپترها برای اهداف ساخت و ساز در میان باشد، اعداد به ترتیب زیر خواهند بود:

  • Airbus AS-350 B3:این هلیکوپتر توربینی تک موتوره با ظرفیت نزدیک به ۱.۵ تن برای بررسی های زمین شناختی و امور دیگر به کار می رود.
  • Bell 205A-1++: این هلیکوپتر می تواند تا ۲ تن بار را حمل کند و عموماً برای نصب سیستم های تهویه، امور سقف سازی و داکتینگ و انتقال بار به کار می رود.
  • Bell 407HP: این هلیکوپتر دارای ظرفیت باربری خارج از کابین حداکثر ۱.۲۵ تن است و برای ساخت فونداسیون، قرار دادن لوله های بزرگ و انتقال ماشین آلات مختلف به کار می رود.
  • Kaman K-Max K-1200: این هلیکوپتر برای ساخت و ساز و در کل حمل بارهای سنگین به کار می رود و تا ۳ تن وزن را از زمین بلند می کند.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود