با موافقت ایالات متحده و آلمان، چه تعداد تانک غربی به اوکراین ارسال خواهد شد؟

با موافقت ایالات متحده و آلمان، چه تعداد تانک غربی به اوکراین ارسال خواهد شد؟

ایالات متحده و آلمان بالاخره با ارسال تانک های مدرن به اوکراین موافقت کردند. اولاف شولتز، صدراعظم آلمان نه تنها به دیگر کشورهای دارند تانک آلمانی Leopard 2 اجازه داد که تانک های خود را در اختیار اوکراین قرار دهند بلکه خود نیز بیش از ۱۴ دستگاه از تانک هایش را به کی یف ارسال خواهد کرد. در یک بیانیه رسمی از دفتر صدراعظم آلمان، شولتز اعلام کرده است: «این تصمیم خط شناخته شده حمایت از اوکراین تا نهایت توانایی مان را دنبال می کند. ما در سطح بین المللی به شکلی بسیار هماهنگ عمل می کنیم». وی در ادامه گفته است که آلمان ۱۴ دستگاه تانک Leopard 2A6 را به اوکراین اعزام کرده و به سرعت آموزش خدمه تانک این کشور را آغاز خواهد کرد.

هر کشور اروپایی چه تعداد تانک به اوکراین ارسال می کند؟

در این اثنا، در واشنگتن، رییس جمهور جو بایدن نیز روز چهارشنبه اعلام کرد که ایالات متحده ۳۱ دستگاه تانک M1A2 را به اوکراین هدیه خواهد داد که تغییری نسبت به سیاست های گذشته این کشور است. بایدن در یک کنفرانس خبری در بعدازظهر روز چهارشنبه گفت: «نیروهای اوکراینی در حال آماده شدن برای عملیات ضدحمله دیگری هستند. به منظور آزادسازی سرزمین شان، آن ها باید بتوانند با تاکتیک ها و استراتژی های نوظهور روسیه در میدان نبرد مقابله کنند». بر اساس گزارش واشنگتن پست, علاوه بر تانک، دولت ایالات متحده ۸ دستگاه خودرو زرهی M88 Hercules را در اختیار اوکراین قرار می دهد که برای یدک کش کردن تانک های صدمه دیده به پشت میدان نبرد طراحی شده است.

هر کشور اروپایی چه تعداد تانک به اوکراین ارسال می کند؟

تسلیم شدن برلین در مقابل فشارها

برای ماه ها، آلمان در مقابل درخواست روزافزون از جانب اوکراین و دیگر اعضایناتو برای ارسال تانک های مدرن به این کشور مقاومت کرده بود. در حالی که ۱۲ عضو ناتو تانک Leopard 2 در اختیار دارند (اگر سوئد و فنلاند که خود را برای پیوستن به ناتو تلاش می کنند نیز اضافه کنید، تعداد این کشورهای دارنده تانک Leopard 2  به ۱۴ کشور افزایش می یابد) ، آلمان صادر کننده اصلی این تانک بوه و قدرت وتو برای اجازه ارسال این تانک ها به یک طرف سوم را داراست. آلمان تاکنون در مقابل اهدای تانک های خود یا اجازه به کشورهای دیگر دارنده این تانک ها به اوکراین مقاومت کرده بود، با این بهانه که تانک های غربی به شکلی غیرضروری تنش را افزایش خواهند داد.

اخیراً شولتز گفته بود که ایالات متحده باید قبل از آلمان اقدام به ارسال تانک های خود به اوکراین کند تا برلین نیز اقدام مشابهی انجام دهد. به گزارش روزنامه اشپیگل، این تانک ها در عرض سه ماه در اختیار اوکراین قرار می گیرند. شولتز در ادامه تصریح کرده بود که هدف تشکیل دو یگان تانک Leopard 2 از جانب آلمان و دیگر شرکاست. یک یگان تانک در آلمان از ۱۴ تانک تشکیل شده در حالی که یک یگان تانک در اوکراین که هنوز به شدت تحت تاثیر مدل سازماندهی نظامی شوروی است، از ۱۰ تانک تشکیل می شود. یک گروهان تانک در اوکراین از ۳۱ تانک تشکیل می شود و شولتز در نهایت ممکن است در مورد ارسال دستکم ۶۲ تانک به اوکراین صحبت کرده باشد.

هر کشور اروپایی چه تعداد تانک به اوکراین ارسال می کند؟

اتحاد بین المللی تانک Leopard 

در حالی که آلمان نسبت به ارسال تانک های خود به اوکراین مردد بود، یک اتحاد بین المللی غیررسمی از کشورهای دارنده تانک های Leopard 2 این بحث را مطرح کردند که باید اجازه ارسال این تانک ها به اوکراین را داشته باشند. لهستان که ۲۴۷ دستگاه تانک Leopard 2 در اختیار دارد، اخیراً هشدار داده بود که ۱۰ دستگاه از این تکان ها را به کی یف خواهد فرستاد، چه آلمان با این موضوع موافقت بکند و چه نکند.

علاوه بر تانک های لهستانی و آلمان، روزنامه ال موندو اسپانیا گزارش داده است که ۵۳ دستگاه از ۱۰۸ دستگاه تانک Leopard 2 این کشور نیز آماده ارسال به اوکراین هستند اما تعداد دقیقی از تانک های ارسالی هنوز اعلام نشده است. گزارش ها از پرتغال نیز خبر می دهند که این کشور نیز آماده ارسال ۴ دستگاه از این تانک به اوکراین می شود. نخست وزیر هلند، مارک روت، نیز اعلام کرده که کشورش شاید ۱۸ تانک Leopard 2 که از آلمان اجاره کرده را خریداری نموده و در نهایت به اوکراین هدیه دهد. تمامی کشورهای اسکاندیناوی تانک Leopard 2 در اختیار دارند، و دستکم نیمی از آن ها برای اهدای این تانک ها اعلام آمادگی کرده اند.

وزارت دفاع فنلاند اعلام کرده که کشورش در ارسال تانک های Leopard 2 به اوکراین مشارکت خواهد کرد. بر اساس گزارشی دیگر، نروژ برای ارسال ۸ دستگاه از ۳۶ تانک Leopard 2 A5 عملیاتی خود به اوکراین آماده می شود و سوئد نیز می خواهد تعدادی از ۱۲۲ تانک خود را به کی یف هدیه کند. مجموع تانک های لهستانی، پرتغالی، هلندی و نروژی که قرار است به اوکراین هدیه شوند به ۵۴ تانک می رسد. این معادل یک گردان تانک آلمانی یا تقریباً دو گردان تانک اوکراینی است. اگر چه این عدد در مقایسه با قدرت اقتصادی وسیع اروپا ناامید کننده است اما به احتمال فراوان در ماه های آینده تانک های بیشتری به اوکراین ارسال خواهد شد.

هر کشور اروپایی چه تعداد تانک به اوکراین ارسال می کند؟

تانک های آمریکایی نیز در راهند

ایالات متحده قصد دارد ۳۱ فروند تانک M1A2 Abrams  در اختیار اوکراین قرار دهد. ایالات متحده پیش تر از ارسال تانک های خود خودداری کرده و به جای آن راکت های هدایت شونده جی پی اس GMLRS، موشک های ضد تانک جاولین و TOW، خودروهای زرهی رزمی ; M2 Bradley و چندین میلیارد دلار دیگر تجهیزات نظامی را در اختیار اوکراین قرار داده بود. موضع رسمی واشنگتن از دیرباز این بود که تامین تانک های غربی برای اوکراین یک تنش ناخواسته در درگیری اوکراین و روسیه را در پی خواهد داشت اما تصمیم اخیر بریتانیا برای ارسال ۱۴ دستگاه Challenger 2 به این معنا بود که ارسال تانک های آمریکایی دیگر یک تنش زایی در میدان نبرد نبوده و در یک شرایط عادی صورت می گیرد.

اما به نظر می رسد که ارسال تانک های آمریکایی به اوکراین به سرعت صورت نخواهد گرفت. بودجه ی لازم برای خرید این تانک ها از یک ابتکار کمک امنیتی به اوکراین موسوم به USAI تامین خواهد شد که بخش بزرگی از کمک های مالی ایالات متحده به دولت اوکراین در یک سال اخیر از آن آمده است. تانک های آمریکایی ارسالی به اوکراین تانک هایی تازه ساخته شده بوده و از هزاران تانکی که اکنون در ارتش آمریکا فعال هستند نخواهد بود. به گزارش رسانه ها، تحویل این تانک ها به اوکراین ممکن است ماه ها به طول بینجامد.

هر کشور اروپایی چه تعداد تانک به اوکراین ارسال می کند؟

پنتاگون وظیفه آموزش، تعمیر و نگهداری و پشتیبانی لجستیک این تانک ها را بر عهده گرفته و آموزش خدمه اوکراینی در خارج از اوکراین انجام خواهد شد. یک لوکیشن واضح برای آموزش این خدمه کشور لهستان خواهد بود که قرار است تانک های Abrams خودش را دریافت کرده و از قبل مکان هایی آموزشی برای نیروهای ارتش لهستان آماده کرده است. نیروهای زرهی آمریکا از قبل در لهستان حضور داشته و تعدادشان در طول جنگ اوکراین افزایش نیز یافته است.

گزافه گویی نیست اگر بگوییم که تانک های جدید غربی- Abrams, Leopard 2 و Challenger 2- توانایی های تغییر دهنده بازی، از جمله قدرت آتش برتر، افزایش توان محافظت زرهی و توانایی مبارزه در طول شب را به نیروهای اوکراین خواهند بخشید. اما این توانمندی های جدید بدون هزینه نبوده و آن افزایش نیاز به تعمیر و نگهداری و نیاز به تامین سوخت و مهمات این تانک ها در میدان نبرد است. در بحبوحه یک جنگ بزرگ، تامین این نیازها چالش برانگیز است اما موج ارسالی تانک ها بهترین شانس اوکراین در حال حاضر برای بازپس گیری مناطق اشغال شده به شمار می آید.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۶ نظر

ورود

 • سلیمان بهمن ۶, ۱۴۰۱

  اوکراین داداشم بگیر نوش جونت
  ولی اینا صد در صد اگه اینا از بین برن پولشو ازت میگیرن

  • . بهمن ۶, ۱۴۰۱

   خیر اصلا هیچ پولی از اوکراین گرفته نمیشود

 • ناشناس بهمن ۷, ۱۴۰۱

  به امید پروردگار اکراین میزنه روسیه رو میترکونه تا بفهمه نتیجه قلدری و زورگویی یعنی چی حمله نظامی و آواره کردن زنها و بچه های بی گناه یعنی چی یا حتی بخطر انداختن جون خود مردم روسیه اینوسط سران مشکل دارن مخصوصا اون پوتین که کلا روانی بتمام عیاری برای خودش آنوقت اینوسط مردم باید تاوانش و‌پس بدن ولی خیلی خوب میشه روسیه شکست سنگین و غیر قابل جبرانی و متحمل بشه تا درس عبرتی براش زمان شوروی سابق شاخ شد با سیاست زدن شاخشو شکوندن شد صدتیکه از هم پاچید ولی الان دیگه از هم بپاچه کارش تموم میشه چون دیگه چیزی برای عرض اندام کردن نداره وحشیهای کمونیست لجن

  • محمد بهمن ۷, ۱۴۰۱

   جنگ اکراین و روسیه نیست ، جنگ روسیه با ناتو و امریکا ست شکست روسیه یعنی به بردگی گرفتن و استثمار جامعه آسیایی، روسیه باید در این جنگ پیروز شود

   • ........... بهمن ۸, ۱۴۰۱

    به جز کره شمالی بقیه کشورهای آسیایی روابط گرمی با آمریکا و غرب دارند. هیچ کدام هم مستعمره و استثمار نشده ند. روابط تجاری چین و آمریکا هم اونقدر زیاده که به هر دو کشور و حتی کشورهای منطقه سود میرسونه. این تفکر توطئه پرور شماست که همه چیز رو سیاه یا سفید میبینید.

   • حامد بهمن ۸, ۱۴۰۱

    اگر روسیه به یه کشور عضو ناتو حمله می کرد اونوقت می فهمیدی جنگ بین روسیه و اروپا و آمریکا یعنی چی!!