۵ عادت مشمئزکننده و ناخوشایندی که در حقیقت برای ما مفید هستند

۵ عادت مشمئزکننده و ناخوشایندی که در حقیقت برای ما مفید هستند

گرچه گفته می شود ۲۱ روز طول می کشد تا عادت جدیدی در ما نهادینه شود، اما این موضوع در عمل به اثبات نرسیده است. بر اساس تحقیقات جدید، دست کم ۶۶ روز زمان نیاز است تا رفتار جدیدی را به طور خودکار انجام دهید. با این حال، همه ی عادت های نامناسب ما به آن بدی که همیشه تصور کرده ایم نیستند.

۱- تف کردن

تف کردن می تواند کار مشمئزکننده ای به نظر برسد، به خصوص اگر در مکان های عمومی انجام بگیرد. با این حال، این کار در هنگام ورزش می تواند به بهبود تنفس کمک کند.

ما معمولاً از بینی نفس می کشیم. با این کار به هوایی که تنفس می کنیم گرما و رطوبت بخشیده می شود، امری که به بدن اجازه می دهد اکسیژن را به شکل مؤثرتری جذب کند. اما وقتی ورزش می کنیم، اغلب از دهان خود نفس می کشیم و این امر باعث تولید بزاق دهان را بیشتر می کند، موضوعی که مخل الگوهای تنفس ما می شود.بنابراین طبیعی است که بعد از ورزش، برای خلاص شدن از بزاق اضافه ی دهان، آن را تف کنید.

۲- جویدن آدامس

آدامس گرچه فواید غذایی ندارد، اما تحقیقات علمی ثابت کرده در زمان مطالعه و امتحان، جویدن آدامس، کمک کننده تر از کافئین است. جویدن آدامس به داشتن تمرکز، تقویت حافظه، کاهش اضطراب و تعادل بخشی به هورمون ها با افزایش سطح کورتیزول کمک می کند.

۳- دفع باد روده

حتی اگر خودتان متوجهش نباشید، بدن تان تا ۲۵ بار طی روز و نزدیک به ۳ تا ۵ بار در خواب، از خود گاز دفع می کند. مجرای گوارش معمولاً حدود ۶ ساعت بعد از خوردن غذا شروع به تولید کربن دی اکسید و متان می کند و دفع باد شکم به خلاص شدن بدن از آن کمک می کند. اگر سعی کنید باد شگم خود را نگه دارید، این امر ممکن است باعث شکم درد یا نفخ شود.

۴- آروغ زدن

آروغ زدن بعد از خوردن غذا برای معده مفید است چون به خارج شدن گازهای آن کمک می کند. نگه داشتن آروغ و گاز درون معده ممکن است باعث نشت اسید معده به نای شود، امری که ممکن است سبب سینه درد شود.

اما اگر طی روز زیاد آروغ می زنید، به پزشک مراجعه کنید چون ممکن است نشانه ی بیماری رفلاکس اسید معده باشد.

۵- زود به زود حمام نرفتن

حمام هر روز باعث از میان رفتن چربی روی پوست و موها می شود که وجود آن برای حفظ رطوبت و سلامت آن ها ضروری است. حتی آب داغ بدون صابون می تواند بخش زیادی از باکتری های مفیدی که پوست برای حفظ درخشندگی و قابلیت ارتجاعی خود به آن نیاز دارد را از میان ببرد. بنابراین کاهش دفعات حمام کردن به یک یا دو بار در هفته برای سلامت مفید است.

منبع: brightside
بدون نظر

ورود