۱۲ ظرفی که نباید در ماشین ظرفشویی شسته شوند

۱۲ ظرفی که نباید در ماشین ظرفشویی شسته شوند

سلب مسئولیت: روزیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

یکی از ملزومات آشپزخانه که امروزه طرفداران بسیاری را به سمت خود جلب کرده است ماشین ظرفشویی است. این نوع از محصولات در مدل ها و برندهای متنوعی در بازار عرضه می شوند که از لحاظ برخورداری به فناوری و قابلیت ها دارای کارایی های متفاوتی هستند.
همه ما می دانیم که خرید ظرفشویی به منزله شستشوی تمیزتر و سریع تر ظروف است. اما باید متذکر شویم که برای شستشوی بسیاری از ظروف نمی توان از این دستگاه استفاده کرد. یعنی به عبارتی برخی از ظروف از لحاظ ساختار و مواد تشکیل دهنده حساس هستند و نباید داخل دستگاه قرار بگیرند ومی بایست به روش دستی شستشه شوند. در ادامه مطلب ما شما را با ۱۲ ظرفی که نباید در ماشین ظرفشویی شسته شوند آشنا می کنیم تا بتوانید بدون صدمه و در مدت زمان طولانی از آنها استفاده کنید.

۱. لوازم چوبی ( قاشق، ملاقه، تخته ساطور ) رو میشه توی ماشین ظرفشویی شست؟

مواد شوینده مورد استفاده در ماشین ظرفشویی ها بسیار قدرتمند هستند که ممکن است باعث خرابی برخی از ظروف از جمله ظرف های چوبی شوند. معمولاً اقلام چوبی دارای روغن طبیعی هستند که باعث دوام و ماندگاری آنها می شود. مواد شوینده باعث از بین رفتن این روغن می شود و در نهایت سبب شکسته شدن و ترک خوردن ظروف چوبی شما داخل ماشین ظرفشویی می شود. لذا بهتر است از قرار دادن این نوع لوازم داخل ظرفشویی جلوگیری کنید.

۲.کارد، چاقو، رنده و اَلک آشپزخانه، لوازمی که هرگز نباید داخل ظرفشویی قرار گیرد

از آنجایی که لبه های چاقو تیز است زمانی که آن را داخل ماشین ظرفشویی قرار می دهید به احتمال زیاد باعث آسیب زدن به سبد ظرفشویی و خراب شدن آن در طولانی مدت می شود. همچنین به علت انباشته شدن چاقوها در سبد بعد از اتمام شستشو، درآوردن آن برای کاربران بسیار سخت خواهد بود به طوری که حتی ممکن است دست را زخمی کند. از مهم ترین دلایل دیگر که توصیه می شود تا چاقو ها و اقلام تیز را داخل ماشین ظرفشویی قرار ندهید، کند شدن و خرابی دسته آنها در صورت چوبی بودن است.
البته شما می توانید برای شستشوی این نوع از ظروف، ماشین ظرفشویی بوش را برای خرید انتخاب کنید، ظرفشویی های بوش دارای یک کشوی مخصوص قرار دادن این نوع از اقلام هستند که نه تنها یک شستشوی بی عیب و نقص را تضمین می کنن بلکه از آسیب زدن به شما نیز جلوگیری می کنند. اما در نظر داشته باشید قیمت ماشین ظرفشویی بوش به نسبت دیگر مدل های موجود در بازار از رِنج قیمت بالاتری برخوردار است.

12 ظرفی که نباید در ماشین ظرفشویی شسته شوند

۳. قابلمه ها، ظروف چدنی و نچسب رو با ماشین ظرفشویی نشورید!

قابلمه های تفلون و چدنی از مهم ترین وسایل موجود در آشپزخانه هستند که در صورت استفاده درست از آنها می توانند تا سال های طولانی بهترین کارایی را برای شما داشته باشند. از آنجایی که پوشش داخلی این نوع از ظروف با آلیاژی از جنس نفت ساخته شده اند، زمانی که شما آنها را داخل ماشین ظرفشویی قرار می دهید آب گرم و مواد شوینده سبب می شود تا لایه داخلی قابلمه های شما از بین رود و از کارایی آن کم شود.

۴. ظروف الومینیومی و روی رو تو ماشین ظرفشویی نذارید

ظروف آلومینیومی ساختار بسیار مستحکمی دارند اما اگر در معرض مواد شیمیایی قرار گیرند با واکنش هایی روبرو خواهند شد. زمانی که شما ظروف آلومینیومی را داخل ظرفشویی قرار می دهید به دلیل قلیایی بودن مواد شوینده، پس از پایان فرایند شستشو شما با کِدر شدن یا حفره های بسیار ریزی بر روی ظرف های خود مواجه خواهید شد. با این وجود تا حد لزوم از قرار دادن ظروف آلومینیومی داخل ماشین ظرفشویی اجتناب کنید.

۵. ظروف مسی، مهم ترین وسایلی که نباید داخل ماشین ظرفشویی گذاشت

یکی از زیباترین و سالم ترین لوازم آشپزخانه، ظروف مسی است. این نوع ظروف به دلیل سطح براق و درخشانی که دارند، می بایست نگهداری آنها با توجه خاصی انجام گیرد. با توجه به قوی بودن مواد شوینده در صورتی این نوع از ظروف داخل ماشین ظرفشویی قرار داده شوند، بافت و ساختار آنها از بین می رود و حفره هایی بر روی آن ایجاد می شود که استفاده مجدد از آن را با مشکل مواجه می کند. اگر از کاربرانی هستید که در هر صورت این لوازم را داخل ماشین ظرفشویی قرار می دهید ما به شما خرید ماشین ظرفشویی سامسونگ را پیشنهاد می کنیم، زیرا در کنار یک شستشوی کامل و بی نقص از قیمت بسیار مناسبی هم برخوردار است.

12 ظرفی که نباید در ماشین ظرفشویی شسته شوند

۶. زودپز، خطرناک ترین لوازمی که نباید تو ظرفشویی شست

زودپز دارای سوپاپ هایی است که عملکرد پخت و پز را راحت می کند. زمانی که شما زودپز را داخل ماشین ظرفشویی قرار می دهید مواد غذایی باقی مانده ممکن است به داخل این سوپاپ ها درز پیدا کند و باعث مسدود شدن آنها شود که در نهایت احتمال از کار افتادن زودپز و یا خطر انفجار را در صورت استفاده مجدد بیشتر می کند.

۷. ترک خوردن ظروف آکرلیک و ملامین با شستن داخل ماشین ظرفشویی

ظروف ملامینی از دیگر لوازمی هستند که معمولاً در هر آشپزخانه ای موجود هستند. دمای بالای ظرفشویی هنگام خشک کردن و همچنین مواد شوینده قدرتمند سبب می شود تا این نوع از ظروف کیفیت اولیه خود را از دست دهند و پوسته، پوسته شوند. با توجه به این موضوع تا حد امکان از قرار دادن این نوع ظروف داخل ظرفشویی امتناع کنید.

۸. ظروف عایق دار و دو لایه، لوازمی که نباید با ماشین ظرفشویی شسته بشه

نوع دیگری از ظروف هستند که دو لایه هستند که یک لایه عایق بندی شده به عنوان محافظ دور آنها را گرفته است که می توان فلاکس چای را به عنوان یکی از این لوازم دو لایه نام برد. زمانی که شما این وسیله را داخل ماشین ظرفشویی قرار می دهید گرمای زیاد دستگاه باعث ترک خوردن آن و نفوذ آب بین دو لایه می شود و در آخر خراب شدن ظرف شما خواهد شد. بنابراین بهتر است برای پاک کردن لکه های چای و قهوه از روش های دستی استفاده کنید.

۹. ظروف شیشه ای با حروف و نوشته های رنگی چاپ شده با ظرفشویی شسته میشه؟

ظروف شیشه ای از حساس ترین لوازمی هستند که شستشوی آنها می بایست با دقت بسیاری انجام گیرد، حال اگر دارای نوشته یا عکس باشند حتماً باید حساسیت بیشتری را در هنگام شستشو داشته باشید. قرار دادن این نوع از ظروف داخل ماشین ظرفشویی به دلیل دما و گرمای زیاد دستگاه، سبب از بین رفتن نوشته ها و طرح های حکاکی شده بر روی آنها شود.

۱۰. ذوب شدن ظروف پلاستیکی نازک  با ضخامت کم با شسته شدن داخل ظرفشویی

نوع دیگری از ظروف که نباید آنها را برای شستشو داخل ماشین ظرفشویی قرار داد، ظروف پلاستیکی با ضخامت کم است. از آنجایی ماشین ظرفشویی ها برای شستشوی ظروف از دمای بسیار بالایی بهره می برند، گذاشتن این نوع از ظروف داخل دستگاه به احتمال زیاد موجب ذوب شدن و خرابی آنها می شود.

۱۱. مسدود شدن پمپ با گذاشتن ظروف برچسب دار داخل ماشین ظرفشویی

ظرف های شیشه ای برچسب دار مانند ظرف مربا، رب، عسل را می توانید بدون هیچ مشکلی داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید، اما به شرط آنکه قبل از شستشو برچسب آنها را جدا کنید. زیرا که اگر آنها را داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید به دلیل گرمای زیاد کنده می شوند و ورودی تخلیه ظرفشویی را مسدود می کنند.

۱۲. سالم ماندن ظروف تزئینی و قیمتی با نشستن تو ظرفشویی

بسیاری از کاربران به استفاده از لوازم تزئینی و قیمتی داخل منزل تمایل دارند. این نوع از لوازم نیز همانند دیگر ظروف نیازمند شستشو هستند، اما باید متذکر شویم که باید حتماً برای شستشوی آنها نهایت توجه و دقت را داشته باشید. چرا که به دلیل ظریف کاری و نازک کاری که در طراحی آنها به کار رفته بسیار شکننده هستند و دمای بالای ظرفشویی ممکن است احتمال خرابی آنها را بیشتر کند. نا گفته نماند امروزه مدل های جدیدی از این محصولات وارد بازر شده اند که از برنامه های مختلفی برای شستشوی انواع ظروف برخوردار هستند. ماشین ظرفشویی ال جی یکی از محصولاتی است که با برخورداری از جدیدترین و پیشرفته ترین برنامه های شستشو این امکان را برای کاربران ایجاد کرده تا ظروف خود را از هر جنسی که باشند با خیال راحت شستشو دهند.

امروزه بهره مندی ماشین ظرفشویی ها به برترین فناوری های روز سبب شده تا کاربران امکان شستشوی ظروف خود را از هر جنسی که باشند به بهترین شکل ممکن انجام دهند. اما احتیاط شرط عقل است! تا حد امکان سعی کنید از شستن ظروف حساس در ظرفشویی پرهز کنید و به نوعی زمان استفاده از ظروف خود را بالا ببرید. البته فروشگاه اینترنتی آترین پلاس نیز مجموعه ای از بهترین مدل ظرفشویی ها را از برندهای اصلی برای انتخاب در اختیار مشتریان خود قرار داده است تا در صورت تمایل بتوانند با تضمین اصالت، ضمانت برگشت، تسویه در محل، ارسال سریع و بهترین قیمت، خرید خود را به ثبت برسانند.

بدون نظر

ورود