۱۱ استاندارد زیبایی منسوخ که زنان دیگر نباید پیرو آن ها باشند

۱۱ استاندارد زیبایی منسوخ که زنان دیگر نباید پیرو آن ها باشند

استانداردهای زیبایی طی تاریخ دستخوش تحول و دگرگونی شده و در هر کشوری نیز متفاوت هستند. با این حال، ایده آل های غیرواقع بیانیه ای وجود دارد که هنوز پابرجا هستند و راه خود را به جامعه ی امروز نیز باز کرده اند، ایده آل هایی که می توانند تأثیری مخرب بر سلامت روان افراد، به ویژه کودکان و نوجوانان داشته باشند.

۱- آرایش کردن

همانطور که برای زن ها حق آرایش کردن قائل می شویم، آرایش نکردن آن ها، حتی در موقعیت های رسمی و ویژه هم باید پذیرفته باشد. آلیشا کیز، خواننده ی مشهور چند سال قبل به دلیل آنکه بدون آرایش در مراسم جوایز ویدئو موسیقی اِم‌تی‌وی (VMA) شرکت کرده بود، مورد انتقاد قرار گرفت. با این حال، او در توییتر خود اینگونه به منتقدانش پاسخ داد: «تصمیم من برای آرایش نکردن به معنای مخالف بودنم با آرایش کردن نیست. این شما هستید که اینگونه اید.»

۲- زدن موهای زیر بغل

هر چه می گذرد زنان بیشتری با موهای بدن خود احساس راحتی می کنند، تا جایی که بعضی از آن ها دیگر موهای زیر بغل خود را نمی زنند. از آنجایی که موهای بدن ما به طور طبیعی رشد می کنند، نباید از سوی جامعه مورد انتقاد قرار گیرند.

۳- پوشاندن ترک های پوستی

علل زیادی برای ترک های پوستی وجود دارد، اما نکته ی مهم درباره ی آن ها این است که امری کاملاً طبیعی هستند و نزدیک به ۵۰ تا ۹۰ درصد زنان به آن دچارند. این ترک ها هیچ ضرری برای سلامتی ندارند و اگر تصمیم بگیرید که آن ها را به حال خود رها کنید، هیچ اتفاقی برایتان رخ نخواهد داد.

۴- زدن موهای صورت

همچون موی زیر بغل، موی صورت نیز در سال های اخیر موضوعی مورد بحث بوده است، مثل داشتن ابروی پیوندی که بر اساس استانداردهای جامعه زیبا محسوب نمی شود. با این حال، کسانی هم هستند که با این طرز فکر که موی بدن امری ناپسند است، مبارزه می کنند.

یارا شهیدی، بازیگر ایرانی – آمریکایی هالیوود یکی از آن ها است، چرا که تصمیم گرفت پیوند ابروهایش را برندارد. او در اینباره گفته: «برنداشتن پیوند ابروهایم هم برایم یک نقطه عطف بود. یادم است که یک روز که از استخر بیرون آمدم، چشمم به موهای سیاه رنگ روی دست هایم افتاد. موی زیادی داشتم و آن لحظه واقعاً به خاطر آن احساس بدی پیدا کردم.»

۵- احساس شرم از قد خیلی بلند یا خیلی کوتاه خود

گوئندولین کریستی، بازیگر مشهور در مصاحبه ای گفت: «به من می گفتند فقط به خاطر اینکه زن قد بلندی هستم و ظاهر متعارفی ندارم، احتمالاً هیچ وقت نمی توانم بازیگر شوم.» کریستی اما به این اظهارنظرهای منفی بی توجه بود و اولین نقش بزرگش را در سریال «بازی تاج و تخت» (Game of Thrones) ایفا کرد.

۶- داشتن پوستی عاری از چین و چروک

چین و چروک ها برای بسیاری وحشت آورند، چرا که یکی از آشکارترین نشانه های پیری محسوب می شوند. عوامل زیادی هست که می تواند در ایجاد چین و چروک ها دخیل باشد، مثل حالت های صورت.

امیلیا کلارک، ستاره ی هالیوود با ابروها و عضلات صورت پراحساسش شناخته می شود. وقتی در گفتگویی صحبت از عمل های زیبایی شد، گفت که تا به حال پیش نیامده بخواهد کار جدی ای روی پوستش انجام دهد.

۷- داشتن یک بینی کوچک

یکی دیگر از استانداردهای زیبایی غیر واقع بیانه داشتن یک بینی کوچک است. برخی از ترفندهای آرایشی برای دستیابی به بینی ای باریک تر کمک می گیرند، ما بعضی هم مایل به انجام جراحی زیبایی برای گنجیدن در این استاندارد هستند.

لیدی گاگا یک بار در مصاحبه ای گفت در ابتدای کارش وقتی کسی به او توصیه کرد بینی خود را عمل کند، در پاسخ گفته بود «بینی ایتالیایی اش را دوست دارد.»

و در نهایت اینکه انجام جراحی زیبایی موضوعی است که تصمیم درباره ی آن تماماً به خود فرد بستگی دارد و او نباید برای این موضوع از سوی دیگران تحت فشار قرار گیرد.

۸- پوشاندن ترک های پوستی بعد از زایمان

بین ۵۰ تا ۹۰ درصد از زنان باردار دچار ترک های پوستی می شوند. این اتفاق به این دلیل رخ می دهد که در دوران بارداری بدن مجبور می شود در عرض مدتی کوتاه بچه را در درون خود جای دهد و هر زنی ممکن است دچار ترک پوستی شود.

سال ها قبل، کیتی هولمز، بازیگر مشهور و همسر سابق تام کروز تصویری از خود منتشر کرد که در آن ترک های پوستی روی شکمش را با افتخار به نمایش گذاشته بود و برخی طرفدارانش از او به خاطر صداقتش تشکر کردند.

۹- پوشاندن چربی زیر بغل

چربی زیر بغل یک ویژگی بدنی رایج است که در بدن هر زنی با هر فرم اندام و وزنی می تواند وجود داشته باشد. با این حال، به آن اغلب به چشم یک نقص ظاهری و مایه ی خجالت نگاه می شود. اما دیگر وقتش شده که تفاوت های بدنی یکدیگر را بپذیریم، چرا که همین تنوع است که به زندگی جذابیت می بخشد.

۱۰- داشتن اندام انحنادار

الیزابت بنکس، بازیگر هالیوود یک بار در مصاحبه ای گفت که زمانی به او توصیه شد برای پیشرفت در شغل خود با انجام جراحی کاشت سینه، به اندام خود انحنا بخشد. بنکس حالا خوشحال بود که آن زمان پول عمل به این توصیه را نداشت.

زنان اندام و وزن مختلفی دارند و هیچکس نمی تواند برای آن ها تعیین کند که باید چگونه باشند یا چه تغییری در خود ایجاد کنند.

۱۱- داشتن صورت لاغر

در سال های اخیر بحث های زیادی درباره ی داشتن صورت لاغر و تلاش های سلبریتی ها برای دستیابی به آن مطرح شده است. این امر می تواند باعث شود کسانی که دوست دارند ظاهری شبیه به ستارگان مشهور داشته باشند، دست به عمل های زیبایی پرمخاطره ای بزنند. همراه شدن با ترندهای زیبایی در رفتاری که با بدن خود داریم می تواند تأثیری مخربی بر آن داشته باشد و پیش از دست زدن به هر عمل زیبایی باید به مخاطرات آن توجه داشته باشیم.

منبع: brightside
مطالب مرتبط
۷ نظر

ورود

 • شگفتا اسفند ۷, ۱۴۰۱

  پس با این تفاسیر دوستان، به زیباترین فرد مونث موجود سلام کنید

 • H اسفند ۷, ۱۴۰۱

  موهای زیر بغل !!!!
  اووووق ?

 • مجتبی اسفند ۸, ۱۴۰۱

  سلام من یک کارگرم ک ۵ روزه میرم سر گذر ب خاطره سرما کار بهم نمیخوره ب فاطمه زهرا ع دوتا طفل داررم مستعجرم ب همون حضرت عباس ع قسمتون میدم اگه مسلمونی میتونه کمکم کنه ب همین امام رضاع فقط هزارتومن دارم پول نون واسه بچه هام ندارم تورو ب خدا انسانیت کنین کمکم کنین ش کارت تجارت
  (۵۸۵۹۸۳۱۱۳۸۸۹۰۲۴۸) ?ب جون بچه هام کلاه بردار نیستم

  • مجید اسفند ۸, ۱۴۰۱

   فقط هزار تومن دارید چطور اینترنت میخرید ؟

  • روحی اسفند ۸, ۱۴۰۱

   از این همون هایی که قسمشون رو خوردی کمک بگیر خب فدات شم
   منم اگر بیرون بودم یادم موند برات میزنم مقداری چون به انسانیتم قسم خوردی

   • لی لی اسفند ۹, ۱۴۰۱

    دمت گرم بعدازمدتها یه آدم روشن فکر دیدم

 • روحی اسفند ۸, ۱۴۰۱

  از این همون هایی که قسمشون رو خوردی کمک بگیر خب فدات شم
  منم اگر بیرون بودم یادم موند برات میزنم مقداری چون به انسانیتم قسم خوردی