حبیب فرج الله چعب کیست و چرا اعدام شد؟

حبیب فرج الله چعب کیست و چرا اعدام شد؟

حکم اعدام حبیب فرج‌الله چعب ملقب به حبیب اسیود سرکرده گروهک تروریستی حرکه النضال و طراح اصلی حمله تروریستی به رژه نیروهای مسلح در سال ۱۳۹۷ که منجر به شهادت و زخمی شدن تعداد زیادی از شهروندان شد به اجرا درآمد. در آبا ۱۳۹۹ بود که حبیب اسیود یا حبیب فرج الله پور چعب توسط دستگاه های امنیتی ایران دستگیر و بخشی از فیلم اعترافات او از شبکه خبر ایران پخش شده بود. حبیب اسیود سرکرده گروهک تروریستی الحوازیه بود که گروه تجزیه طلب حرکه النضال العربی لتحریر الاحواز را شکل دادند.

حبیب فرج الله چعب کیست و چرا اعدام شد؟

حبیب اسیود در ترکیه بازداشت شد و به مقامات ایرانی تحویل داده شد تا به ایران برگردد و تحت بازجویی وزارت اطلاعات قرار بگیرد. گروهک جدایی طلبان اهواز، در ترور مردم و نظامیان در جریان رژه روز ارتش در اهواز نقش داشتند که به کشته و زخمی شدن شماری از هموطنان منتهی شد.

گروهک تروریستی حرکهالنضال به سرکردگی فرج الله چعب عملیات‌های تروریستی مختلفی را برنامه ریزی و اجرا کرد که از جمله آن‌ها می‌توان به بمب‌گذاری در فرمانداری اهواز در سال ۸۴، بمب‌گذاری در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی (سازمان برنامه و بودجه) خوزستان در سال ۸۴، عملیات بمب‌گذاری اداره مسکن و شهرسازی اهواز در سال ۸۴، بمب‌گذاری در اداره محیط‌زیست اهواز در سال ۸۴، بمب‌گذاری در خطوط انتقال نفت خوزستان، بمب‌گذاری در محور انتقال نفت اهواز-آبادان-ماهشهر، بمب‌گذاری در فرمانداری دزفول و آبادان در سال ۸۴، برنامه‌ریزی برای بمب‌گذاری در دادگستری اهواز و حمله تروریستی به رژه نیروهای نظامی و انتظامی در ۳۱ شهریور ماه سال ۱۳۹۷ در اهواز اشاره کرد.

بمب‌گذاری در بانک سامان اهواز در سال ۸۴، حمله مسلحانه به تاسیسات پمپاژ آب در یکی از روستاهای شوشتر در سال ۸۸، ترور یکی از شهروندان در یکی از روستاهای شوشتر در سال ۸۸ و به رگبار بستن وی و به آتش کشیدن خودروی شخصی او از جمله دیگر اقدامات تروریستی است که این گروهک تروریستی به سرکردگی چعب مرتکب شده است.

حبیب فرج الله چعب کیست و چرا اعدام شد؟

آبان ماه ۱۳۹۹ بود که حبیب فرج الله چعب توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) در کشور ترکیه دستگیر شد.

برگزاری ۸ جلسه دادگاه برای رسیدگی به اقدامات تروریستی حبیب فرج الله چعب

پس از دستگیری متهم، تکمیل تحقیقات و نهایتاً صدور کیفرخواست، جلسات متعدد دادگاه با حضور متهم، وکلای وی و شکات و خانواده شهدای ترور برگزار شد.

۵ جلسه از جلسات دادگاه سرکرده گروهک تروریستی حرکه النضال در سال ۱۴۰۰ و ۳ جلسه از آن در سال ۱۴۰۱ برگزار شد.

براساس کیفرخواست صادره، حبیب فرج الله چعب به افساد فی‌الارض از طریق تشکیل، اداره و سرکردگی گروهکی به نام حرکه النضال العربی لتحریرالاحواز و طراحی و اجرای عملیات تروریستی و تخریب اموال عمومی که از طریق عملیات‌های گوناگون آن‌ها را انجام داده، متهم شد.

پس از فرجام‌خواهی وکلای متهم، پرونده مجددا در دیوان عالی کشور مورد بررسی‌های همه جانبه و دقیق حقوقی و قضایی قرار گرفت.

۲۱ اسفند ماه سال ۱۴۰۱، دیوان عالی کشور پس از این بررسی‌ها در رای خود اعلام کرد: «رای دادگاه با توجه به اوراق پرونده و استدلال قضات شعبه منطبق با موازین قانونی و شرعی صادر شده است و اعمال ارتکابی محکوم علیه با بزه سردستگی گروه باغی موضوع مواد ۱۳۰ و ۲۸۷ قانون مجازات اسلامی انطباق دارد؛ علیهذا باستناد بند الف ماده ۴۶۹ قانون آیین دادرسی کیفری دادنامه فرجام خواسته تایید و ابرام می‌‎شود».

در نهایت حکم اعدام حبیب فرج الله چعب به جرم افساد فی‌الارض از طریق تشکیل و اداره و سرکردگی گروه باغی به نام حرکه النضال و طراحی و اجرای عملیات‌های تروریستی متعدد در استان خوزستان صبح امروز اجرا و وی به دار مجازات آویخته شد.

حبیب فرج الله کعب که ریاست پیشین حرکه النضال العربی لتحریر الاهواز را بر عهده داشت، در اعترافات تلویزیونی خود می گوید که مدیریت عملیات تروریستی اهواز را بر عهده داشت، موضوعی که با واکنش سازمان گزارشگران بدون مرز نیز همراه شده است. حبیب اسیود مدیریت جنبش مبارزه عربی آزادی بخش الاحواز را داشته و کمیته اجرایی یک گروه استقلال طلب اهواز در جمعه ۳۰ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی اعلام کرد که رهبر پیشین این گروه در ترکیه، ناپدید شده است.

حبیب اسیود در ترکیه نبوده و گویا از طریق کشور ثالثی به این کشور آمده و سپس توسط مقامات ترکیه به ماموران امنیتی ایران تحویل داده شده بود. شماری از اعضا سرشناس جنبش عربی آزادی بخش الاحوازیه در سوئد و دانمارک در زندان به سر می برند.

حبیب جبر رهبر سابق جنبش النضال که اینک در دانمارک زندانی است، از همراهان حبیب اسیود محسوب می شود. در روز شنبه ۲۲ سپتامبر سال ۲۰۱۸ میلادی، همزمان با رژه نیروهای مسلح در شهر اهواز استان خوزستان، ۴ نفر از تروریست ها به سوی مردم آتش گشودند که ۲۴ نفر از جمله چند شهروند غیر نظامی به خاک و خون کشیده شدند و ۶۰۰ نفر دیگر نیز زخمی شدند.

سخنگوی جنبش عربی آزادی بخش الاحواز گفته بود که به دلایل سازمانی، مسئولیت این حمله را بر عهده نمی گیرد. اما این عمل را مشروع خطاب کرده بود! پلیس دانمارک، بعدا ۳ عضو عالی رتبه جنبش عربی آزادی بخش الاحواز را به گمان مشارکت در عملیات تروریستی اهواز، دستگیر کرد.

پخش اعترافات حبیب اسیود از تلویزیون ایران بازتاب های گسترده ای در رسانه های بین المللی داشته است. خانم هدی هواشمی همسر حبیب کعبی معروف به حبیب اسیود ، بازداشت وی را در ترکیه تایید کرده بود.

رهبر جنبش النضال که از گروه های وابسته به مقاومت ملی الاحواز است، فعالیت های مسلحانه علیه جمهوری اسلامی ایران را مدیریت می کند، گروهی که عملیات تروریستی مهر ماه سال ۱۳۹۷ در شهر اهواز، یکی از این اقدامات آن ها بود. علاوه بر گروه مقاومت ملی احواز، گروهک تروریستی داعش هم مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته بود.

روابط ایران و دانمارک از سال ۲۰۱۸ میلادی به دلیل رفتارهای گروه های جدایی طلب عرب، تحت شعاع قرار گرفته است. دانمارک قبلا، سفیر عربستان در کپنهاگ را به دلیل اعتراض به جاسوسی علیه ایران، به وزارت امور خارجه این کشور احضار کرده بود. حبیب اسیود شهروند سوئد محسوب شده و با اعلام همسرش، مدت هاست که با خانواده زندگی نمی کرد و ۳ فرزند داشت. آخرین باری که همسر حبیب اسیود او را دیده است، ۵ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی بود.

حبیب اسیود
از کلکسیون تصاویر حبیب اسیود که مشغول سخنرانی در تونس در سال ۲۰۱۶ میلادی است

دادگاه انقلاب ، حکم بدوی عوامل پرونده ترور اهواز را صادر کرد. سپاه پاسداران، فردی به نام ابوضحی را به عنوان برنامه ریز اصلی حملات ۳۱ شهریور اعلام کرد که در عملیات شناسایی، کشته شد. در ایران نیز در رابطه با حوادث تروریستی اهواز، ۱۱ نفر احضار شده بودند.

سایت احوزنا از درگاه های اطلاع رسانی فعالیت های حبیب اسیود است. جایگزین حبیب اسیود در گروه الاحواز، فردی به نام سعید حمیدان است. حبیب اسیود یا حبیب فرج الله چعب یا حبیب کعبی، در روستاهای اطراف شوشتر استان خوزستان متولد شده است و تحصیلات ابتدایی را در همان روستای زادگاهش به اتمام رساند و برای ادامه تحصیل رهسپار شوشتر شد.

تصویر حبیب اسیود و همسرش

حبیب اسیود دانش آموخته رشته علوم اجتماعی بوده و در جریان اعتراضات موسوم به انتفاضه نیسان، حضور فعال داشت. فعالیت های حبیب اسیود با حمایت رسانه ای جمشید شارمهد رئیس رادیو تندر متعلق به انجمن پادشاهی ایران نیز همراه شده بود. در سایت و اینستاگرام وابسته به گروه الاحواز میتوان نظرات این گروه درباره بازداشت حبیب اسیود را دنبال کرد.

دیجیاتو
۳ نظر

ورود