دعای روز سیزدهم ماه رمضان همراه با ترجمه و شرح دعا

دعای روز سیزدهم ماه رمضان همراه با ترجمه و شرح دعا

 امروز سیزدهمین روز از ماه مبارک رمضان است. به سفارش پیامبر اکرم (ص)، در هر روز از ماه رمضان خواندن دعای مخصوص آن روز که فضیلت و ثواب بسیاری دارد توصیه می شود. روز سیزدهم و چهاردهم و پانزدهم ماه مبارک رمضان از دعای مجیر غفلت نکنیم؛ مضامین دعای مجیر انسان را به کمال می رساند؛ فکر نکنیم که دعا خواندن فقط برای ثواب است؛ دعا برای کمال انسان است. دعای روز سیزدهم ماه رمضان را به همراه ترجمه و شرح دعا در ادامه می توانید بخوانید.

دعای روز سیزدهم ماه رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ طَهّرنی فیهِ من الدَنَسِ والأقْذارِ وصَبّرنی فیهِ على کائِناتِ الأقْدارِ و وَفّقْنی فیهِ للتّقى و صُحْبهِ الأبْرارِ بِعَوْنِکَ یا قُرّهَ عیْنِ المَساکین.

خدایا پاکیزه ام کن در این روز از چرک وکثافت و شکیبایی ام ده در آن به آنچه مقدر است شدنى ها و توفیقم ده در آن براى تقوى و همنشینى با نیکان به یاریت اى روشنى چشم مستمندان.

دعای روز سیزدهم ماه رمضان

شرح دعای روز سیزدهم ماه مبارک رمضان از آیت الله مجتهدی و جواد محدثی

اللَّهُمَّ طَهِّرْنِی فِیهِ مِنَ الدَّنَسِ وَ الْأَقْذَارِ

مومن خوش بو است.

خدایا مرا از کثافات و پلیدی گناه پاک کن؛ منظور از کثافات؛ چرکِ گناه و معصیت است؛ انسان اگر اهل معصیت بود، بوی بد می گیرد؛ انسان مومن خوش بو هست.

وَ صَبِّرْنِی فِیهِ عَلَی کَائِنَاتِ الْأَقْدَارِ

خدایا مرا بر قضاء و قدرت راضی بفرما.

ممکن است مقدر باشد کسی نزدیکانش را از دست بدهد؛ یا همسایه بد نصیب او شود … و این مسائل برای انسان دشوار است، لذا از خدا درخواست می کنیم که خدایا مرا بر تقدیر خودت (مسائل دنیوی) صابر قرار بده. « کائنات الاقدار » یعنی قضاء و قدرِ حتمی الهی؛ هر کسی در لوح محفوظ قضاء و قدری دارد و نمی داند که صلاح او در آن امر است.

دعای روز سیزدهم ماه رمضان

وَ وَفِّقْنِی فِیهِ لِلتُّقَی

خدایا من را موفق به تقوی کن.

فلسفه روزه، تقوی است و تقوی به معنی این هست که اگر کسی از اعمال ما با خبر شود، طوری زندگی کرده باشیم که ناراحت نشویم و اصلا فلسفه روزه هم تقوی است « یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیامُ کَما کُتِبَ عَلَی الَّذینَ مِنْ قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ » این یک ماه؛ اوقات تمرین تقوی است.

وَ صُحْبَهِ الْأَبْرَارِ

این مورد هم دعای مهمی هست؛ «صحبه الابرار» یعنی خدایا مرا با خوبان همنشین کن. ابرار یعنی نیکان.

بِعَوْنِکَ یَا قُرَّهَ عَیْنِ الْمَسَاکِین

خدایا به کمک و یاری خودت این چهار دعای من را مستجاب کن، ای کسی که روشنی چشم فقراء هستی.

چهار دعای استخراج شده: ۱. از کثافات گناه پاکم کن. ۲. صبر بر قضا و قدر الهی (مثل داغ اولاد) ۳. به تقوی و پرهیزگاری موفقم کن ۴. همنشینی با نیکان

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید:

چگونه در ماه رمضان لاغر شویم؟

با ۱۰ دسر عربی ساده و خوشمزه برای ماه رمضان آشنا شوید

علت سردرد در ماه رمضان چیست و چطور می توان آن را رفع کرد؟

چطور از بوی بد دهان در ماه رمضان خلاص شویم؟

بدون نظر

ورود