چگونه می توان تفاوت بین یک لکه پیری بی ضرر را با سرطان پوست تشخیص داد؟

چگونه می توان تفاوت بین یک لکه پیری بی ضرر را با سرطان پوست تشخیص داد؟

با افزایش سن، پوست ما دچار تغییرات زیادی می شود؛ چروک شدن، خشک شدن و لکه های رنگی.لکه‌ های پیری، لکه‌های کوچک تیره پوست، شایع هستند و نتیجه سال‌ها قرار گرفتن در معرض نور خورشید و افزایش سن هستند. اگر پوست روشنی دارید یا به آفتاب علاقه دارید، احتمال ایجاد لکه‌های خورشیدی در شما بیشتر است. اما، اگر با یک خال بد شکل روبه رو شوید، ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که آیا چیز بدتری مثل سرطان پوست در حال وقوع است یا خیر.خال های سرطانی با لکه های پیری چه تفاوتی دارند؟سرطان پوست می تواند باعث برخی ناهنجاری ها شود؛ توده یا خال که می تواند براق، خارش دار، چند رنگ یا پوسته پوسته باشد، تنها چند نمونه از علائم آن هستند. سرطان پوست ملانوم، کشنده ترین شکل این بیماری، می تواند منجر به ایجاد یک خال جدید با شکل نامنظم شود که بیش از یک رنگ است. ممکن است بزرگتر از حد معمول باشد و اندازه آن رو به رشد باشد. متخصصان پوست می گویند که لک‌های ناشی از سن، گاهی اوقات بزرگ می‌شوند و می‌توانند به صورت گروهی ظاهر شوند، که به پوست، ظاهری خالدار می‌دهد. پس چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟خال های سرطانی با لکه های پیری چه تفاوتی دارند؟به طور کلی لکه های پیری یک رنگ روشن ملایم و یکنواخت و بدون رنگدانه نامنظم هستند. بافت آن‌ها مانند پوست است، بنابراین در هنگام لمس، احساس برآمدگی نمی نکنید. تشکیل لکه‌ های پیری ممکن است ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول بکشد و زمانی ایجاد شوند که نور ماوراء بنفش (UV) تولید ملانین را تسریع کند. این خال ها، رنگدانه طبیعی پوست هستند و لکه‌ های پیری که گاهی لکه‌های کبدی نامیده می‌شوند، زمانی ظاهر می‌شوند که ملانین در یک منطقه خاص متمرکز شود. لکه هایی که با افزایش سن ظاهر می شوند، بیشتر در نواحی در معرض دید بدن، مانند صورت، ساعد و روی دست ها دیده می شوند.خال های سرطانی با لکه های پیری چه تفاوتی دارند؟همانند خال، اگر متوجه هر گونه تغییر در رنگ، حاشیه یا طرح کلی نامنظم، لکه سنی در حال رشد شدید، فورا به دنبال مشاوره متخصص باشید. همیشه بهتر است از هرگونه تغییر در پوست خود آگاه باشید و در صورت نگرانی با پزشک خود مشورت کنید. سرطان پوست می تواند همه را درگیر کند، حتی کسانی که سابقه آفتاب گرفتن ندارند. بسیاری از مردم هنوز نمی دانند که در مورد سرطان پوست باید به چه چیزی توجه کنند.

چک لیست ملانوم ABCDE برای مراقبت از تغییرات پوست :خال های سرطانی با لکه های پیری چه تفاوتی دارند؟A – عدم تقارن؛ زمانی که نیمی از خال با دیگری مطابقت ندارد
B – حاشیه؛ زمانی که طرح خال نامنظم، ناهموار یا تار است
C – رنگ؛ زمانی که به نظر می رسد رنگ یکنواختی وجود ندارد
D – قطر؛ اگر بیشتر از ۶ میلی متر باشد
E – تکامل یا تغییر شکل در خال.این راهنمای ساده توسط متخصصان پوست استفاده می‌شود تا به بیماران کمک کند بفهمند باید به دنبال چه چیزی باشند.

بیشتر بخوانید:

علائم اولیه سرطان پوست؛ تغییر خال یا لک می تواند اولین علامت هشدار دهنده باشند

۸ نقطه در بدن که علایم واضح سرطان پوست را در خود نشان خواهند داد

منبع: The Sun
بدون نظر

ورود