در مورد الحاقیه بیمه شخص ثالث ۱۴۰۲ چه می‌دانید؟

در مورد الحاقیه بیمه شخص ثالث ۱۴۰۲ چه می‌دانید؟

سلب مسئولیت: روزیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

الحاقیه بیمه شخص ثالث به طور معمول حاوی تغییراتی است که در بیمه‌نامه یا شرایط آن اتفاق می‌افتد. الحاقیه بیمه شخص ثالث یکی از اسنادی است که در صورت انتقال بیمه‌نامه شخص ثالث به مالک جدید باید آن را تهیه کرد. در این مقاله می‌خواهیم در مورد الحاقیه بیمه شخص ثالث صحبت کنیم. اگر در مورد الحاقیه سوال دارید یا این سوال در ذهنتان شکل گرفته است که چرا تهیه الحاقیه بیمه از اهمیت زیادی برخوردار است این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید.

بیمه شخص ثالث چیست؟

در ابتدا و قبل از صحبت در مورد الحاقیه بیمه شخص ثالث بهتر است بگوییم بیمه شخص ثالث چیست؟ بیمه شخص ثالث یکی از انواع بیمه‌های در دسترس برای خودرو است اما یک تفاوت بزرگ و مهم با بیمه‌های خودرویی دیگر مانند بیمه بدنه دارد و آن هم اجباری بودن این بیمه است.

بنابراین بیمه شخص ثالث یک بیمه اجباری برای تمام دارندگان وسایل نقلیه موتوری است. در صورتی که افراد این بیمه‌نامه را تهیه و خریداری نکنند بر اساس قانون جریمه می‌شوند و افسر راهنمایی و رانندگی می‌تواند خودروی آن‌ها را به پارکینگ منتقل کند.

نداشتن بیمه شخص ثالث بر اساس قانون جرم محسوب می‌شود. چرا خرید این بیمه از اهمیت زیادی برخوردار است؟ بیمه شخص ثالث تمام خسارات مالی و جانی اشخاص ثالث به جز راننده مقصر را پرداخت می‌کند. بر اساس تعهدات این بیمه‌نامه خسارات مرتبط با تصادفات رانندگی که برای درمان، نقص عضو، فوت و خسارات مالی به وسیله بیمه شخص ثالث پرداخت می‌شود.

چه زمانی باید الحاقیه بیمه شخص ثالث تهیه کنیم؟

الحاقیه بیمه شخص ثالث
الحاقیه بیمه شخص ثالث

بد نیست بدانید تعرفه حق بیمه شخص ثالث را با توجه به نرخ دیه سالیانه تعیین می‌کنند. نرخ دیه هر سال به وسیله قوه قضاییه و ارگان‌های مربوطه تعیین می‌شود. موضوع مهمی که در تعیین نرخ دیه تاثیر مستقیمی دارد شرایط اقتصادی و تورم است. با توجه به این موضوع نرخ دیه در هر سال متفاوت است. نرخ دیه در سال ۱۴۰۲ در ماه‌های غیرحرام ۹۰۰ میلیون تومان و در ماه‌های حرام یک میلیارد و دویست میلیون تومان اعلام شد.

با تعیین نرخ دیه در سال ۱۴۰۲ و افزایش ۳۳ درصدی آن، تعرفه حق بیمه شخص ثالث هم ۳۰ درصد افزایش پیدا کرد. شرکت‌های بیمه در بازه قیمتی که بیمه مرکزی هر ساله به آن‌ها ابلاغ می‎کند، مبلغ مطلوب را به عنوان حق بیمه ثالث خودرو به بیمه‌گزاران اعلام می‌‌کنند. بعضی از شرکت‌ها با لحاظ تخفیف‌های مجاز، قیمت بیمه شخص ثالث پایین‌تری به بیمه‌گزاران پیشنهاد می‌دهند. البته حق بیمه شخص ثالث پرداختی بیمه‌گزار، نباید از حداقل مبلغ حق بیمه‌ای که بیمۀ مرکزی اعلام کرده است، کمتر باشد. افزایش تعرفه حق بیمه شخص ثالث یکی از دلایلی است که باید الحاقیه بیمه شخص ثالث را تهیه کرد. چرا که اگر افراد مابه التفاوت این افزایش تعرفه را پرداخت نکنند، شرکت بیمه می‌تواند از حق فسخ و ابطال بیمه‌نامه خود استفاده کند.

از دیگر دلایل تهیه الحاقیه می‌توان به تغییر در مشخصات قرارداد و شرایط آن یا وجود خطا در متن بیمه‌نامه اشاره کرد.

الحاقیه بیمه شخص ثالث چیست؟

پیش از آنکه بخواهیم به الحاقیه بیمه بپردازیم بهتر است بدانیم اصلاً الحاقیه چیست؟ الحاقیه همان طور که از نامش پیداست، به عنوان سندی مکمل در بیمه استفاده می‌شود. در حوزه بیمه، اصلاحات و تغییرات بیمه‌نامه با الحاقیه بیمه صورت می‌گیرد. مثلا هر تغییراتی در اطلاعات بیمه‌گزار، یا تغییر در محل بیمه‌شده، در الحاقیه بیمه توافقی بین بیمه‌‌گزار و شرکت بیمه اعلام می‌گردد. دلایل معمول برای صدور الحاقیه بیمه به شرح زیر هستند:

 • افزایش حق بیمه
 • اصلاح مشخصات فرد
 • تغییر مشخصات خودرو مانند تغییر پلاک
 • فسخ یا ابطال قرارداد بیمه بدنه
 • اشتباه انسانی شرکت بیمه در درج اطلاعات بیمه‌گزار

گاهی اصلاحات در بیمه‌نامه یا همان صدور الحاقیه منوط به پرداخت مبلغ است. در برخی موارد نیز برای فرآیند یاد شده به  پرداخت مبلغ نیاز نیست. در صورتی که تغییرات مدنظر خود را به شرکت بیمه اعلام نکنید، شرکت بیمه از حق فسخ قرارداد بیمه‌نامه برخوردار خواهد بود. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره الحاقیه بیمه شخص ثالث به https://bimeh.com/mag/third-party-insurance-supplement/  بیمه دات کام مراجعه نمایید.

بیمه شخص ثالث را هم که به طور واضح تعریف نمودیم. حال زمان آن است که بگوییم الحاقیه بیمه شخص ثالث چیست؟ الحاقیه در واقع سندی است که تغییرات اعمال شده در بیمه‌نامه را ثبت می‌کند. این سند مکمل تغییرات و اصلاحات مهمی را نشان می‌دهد که در شرایط بیمه‌نامه بر اساس قانون بسیار تاثیرگذار است.

از مهم‌ترین دلایل تهیه الحاقیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش حق بیمه
 • اصلاح مشخصات فرد
 • تغییر مشخصات خودرو مانند تغییر پلاک
 • فسخ یا ابطال قرارداد بیمه بدنه
 • اشتباه انسانی شرکت بیمه در درج اطلاعات بیمه‌گزار

لازم به ذکر است در مواردی ایجاد اصلاحات به پرداخت حق بیمه بیشتری نیاز دارد. مثلا با تغییر نرخ دیه و تعرفه بیمه شخص ثالث افراد باید مابه التفاوت حق بیمه را پرداخت کنند. در سایر موارد نیازی به پرداخت هزینه اضافی نیست.

بررسی انواع الحاقیه بیمه شخص ثالث

انواع الحاقیه بیمه شخص ثالث
انواع الحاقیه بیمه شخص ثالث

تغییرات در بیمه‌نامه به دلایل مختلفی ممکن است به وجود آید. بر همین أساس الحاقیه أنواع گوناگونی به شرح زیر دارد.

 • الحاقیه بیمه اصلاحی: در این الحاقیه تغییرات اطلاعات بیمه‌گزار یا موضوع بیمه ثبت می‌شود. مثلا اگر آدرس بیمه‌گزار تغییر کند باید آن را به شرکت بیمه اطلاع دهد.
 • الحاقیه بیمه اضافی: در الحاقیه بیمه اضافی شرکت‌های بیمه پوشش‌های خود را با توجه به موضوع بیمه ارائه می‌دهند. یعنی در صورت افزایش ارزش موضوع بیمه به عنوان مثال، بالارفتن قیمت خودرو، بسط یافتن پوشش‌های بیمه به عنوان مثال افزایش میزان پوشش مالی بیمه شخص ثالث و طولانی‌تر کردن زمان اعتبار بیمه‌نامه باید الحاقیه بیمه اضافی تهیه شود. با تهیه این الحاقیه امکان پوشش‌ها یا خدمات شرکت بیمه وجود دارد.
 • الحاقیه به روز رسانی بیمه: الحاقیه به روز رسانی بیمه در واقع همان الحاقیه برگشتی است. در الحاقیه برگشتی می‌توان میزان سقف پوشش یا خسارات را کاهش داد. این کار در صورتی انجام می‌شود که موضوع بیمه یا ریسک‌های بیمه کاهش یابد.

اهمیت تهیه الحاقیه تخفیف بیمه شخص ثالث در زمان فروش خودرو

بهتر است بدانید در صورتی که قصد فروش خودروی خود را دارید و زمان فروش همزمان با سررسید تاریخ بیمه شخص ثالث خودرو شما نیست، نمی‌توانید روزهای باقیمانده را فسخ کنید یا انتقال دهید. اما می‌توانید تخفیفات بیمه شخص ثالث را به خودروی جدید انتقال دهید. همچنین باید بدانید فروش خودرو باعث باطل شدن تخفیفات یا انتقال آن‌ها به شخص جدید نمی‌شود.

بنابراین مالک بعد از فروش خودرو به شرکت بیمه رفته و سندی تهیه می‌کند. در این سند قید می‌شود خودروی قبلی فروخته شده است و تخفیفات بیمه به خودرو جدید منتقل می‌شود. البته برای انجام این کار باید نوع و کاربری هر دو خودرو یکسان باشد. برای مثال شما نمی‌توانید تخفیفات بیمه شخص ثالث خودرو وانت را به خودرو سواری انتقال دهید. همچنین انتقال تخفیفات تاکسی به خودروهای شخصی سواری امکان پذیر نیست.

در مورد الحاقیه تغییر پلاک و انتقال تخفیف چه می‌دانید؟

یکی از نکاتی که باید در مورد آن اطلاعات کافی داشته باشید این است که، در صورت فروش خودرو، بیمه شخص ثالث به مالک جدید منتقل می‌شود اما تخفیفات بیمه شخص ثالث انتقال نمی‌یابد. بر أساس قانون بیمه مرکزی ایران تخفیفات بیمه شخص ثالث دیگر روی خودرو نیست بلکه به اسم مالک و خود شخص است. بنابراین در صورت فروش خودرو و خرید مجدد حتی بعد از چند سال شما می‌توانید تخفیفات بیمه شخص ثالث را به خودرو جدید منتقل کنید.

برای انجام این کار کافی است الحاقیه بیمه بعد از تعویض پلاک را تهیه کنید. با این کار زمانی که می‌خواهید برای خودروی جدید خود بیمه خریداری کنید با ارائه الحاقیه، تخفیفات بیمه شخص ثالث به خودروی جدید شما منتقل می‌شود.

خرید بیمه شخص ثالث از بیمه دات کام

بعد از اطلاع از بیمه شخص ثالث و اهمیت خریداری کردن آن و دانستن تمام نکات لازم در مورد الحاقیه، لازم است بدانیم که این بیمه را از کجا خریداری کنیم؟! برای خریداری بیمه شخص ثالث خودرو و به طور کلی بیمه‌های خودرو بهتر است به کارگزاری‌های معتبر مراجعه کنیم. بیمه دات کام (bimeh.com)  یکی از کارگزاری‌های معتبر فروش بیمه است که سال‌ها است در زمینه فروش اینترنتی بیمه فعال است.

شما برای خرید بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث از بیمه دات کام کافی است به سایت این کارگزاری وارد شوید و در چند مرحله ساده بیمه را خریداری کنید. همچنین می‌توانید قبل از خرید بیمه با کارشناسان بیمه دات کام صحبت کنید و از مشاوره رایگان آن‌ها در زمینه بیمه بهره ببرید.

تهیه الحاقیه بیمه شخص ثالث

تهیه الحاقیه بیمه شخص ثالث در زمان انتقال تخفیفات به خودرو جدید بسیار مهم است. الحاقیه بیمه شخص ثالث در واقع سندی است که بعد از ایجاد تغییرات و إصلاحات تمام نکات مهم و ضروری را به بیمه‌نامه اضافه یا از آن کم می‌کند. در این مقاله در مورد الحاقیه و اهمیت آن صحبت کردیم. نحوه استفاده از الحاقیه در زمان فروش خودرو و چگونگی خرید بیمه شخص ثالث را هم برای شما توضیح دادیم. امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات لازم را به دست بیاورید.

دیجیاتو
بدون نظر

ورود