عذاب؛ رونمایی شرکت ترکیه ای از یک پهپاد کامیکازه با شباهت بسیار به شاهد ۱۳۶ ایرانی

عذاب؛ رونمایی شرکت ترکیه ای از یک پهپاد کامیکازه با شباهت بسیار به شاهد ۱۳۶ ایرانی

کمپانی ترکیه ای Robit Technology از یک پهپاد کامیکازه چند منظوره جدید به نام عذاب (Azab) رونمایی کرده است که یک پهپاد با برد پروازی بالاست. این پلتفرم با بال های مثلثی یا دلتا که ظرفیت باری بالایی دارد، تمامی تست های پرواز را با موفقیت طی کرده است. تست های شلیک این پرنده بدون سرنشین قرار است در آینده نزدیک انجام شود. و در سه ماهه سوم سال شاهد تست های سلاح های ان خواهیم بود.

پهپاد عذاب ترکیه که شباهت بسیاری به شاهد 136 ایرانی دارد

سلجوق فیرات، مدیر محصول کمپانی Robit Technology در این باره گفته است: « ما همه تست های پرواز را انجام داده ایم. به سراغ تست مهمات خواهیم رفت. تست های مهمات را در ماه های پیش رو انجام خواهیم داد. برای تولید آماده هستیم و می توانیم سفارش ها را در آینده برآورده کنیم. عذاب با طول بین دو بال دو متر می تواند تا ۱۵ کیلوگرم بار حمل کند». در کنار به اینکه کلاهک های مختلفی را می توان روی پهپادهای چند منظوره کامیکازه عذاب نصب کرد، این پهپاد دارای دو نسخه با طول بال های ۲ متری و ۱.۵ متری است. برد ارتباطی این پهپاد ۲۰۰ کیلومتر بوده و با سیستم جی پی اس می تواند اهداف خود را شناسایی و نابود سازد.

پهپاد عذاب ترکیه که شباهت بسیاری به شاهد 136 ایرانی دارد

با این وجود، شباهت بسیاری این پهپاد ترکیه ای با پهپاد شاهد ۱۳۶ ایرانی توجه بسیاری را به خود جلب کرده است، پهپادی ایرانی که مقامات غربی مدعی استفاده گسترده از آن توسط روسیه در جنگ اوکراین شده اند. به محض انتشار تصاویر پهپاد عذاب، تحلیل گران نظامی به شباهت فراوان آن با پهپاد شاهد ۱۳۶ اشاره کردند. اگر چه نیروهای اوکراینی مدعی شده اند که ده ها و شاید صدها مورد از این پهپاد را بر فراز آسمان خود ساقط کرده اند اما تفاوت هزینه قابل توجه بین این پهپادهای کامیکازه و موشک های گرانقیمت SAMی که اوکراین برای ساقط کردن آن ها به کار گرفته، به پرهزینه بودن ساقط کردن این پهپادها برای کی یف اشاره دارد، هر چند پهپادهای ساقط نشده هزینه های بیشتری را به زیرساخت های اوکراین وارد می کنند.

پهپاد عذاب ترکیه که شباهت بسیاری به شاهد 136 ایرانی دارد

در مقایسه با پهپاد ایرانی شاهد ۱۳۶، پهپاد ترکیه ای عذاب را می توان به چندین شکل به پرواز درآورد؛ از جمله پرتاب کن و فراموش کن، پرواز آزاد یا به کمک یک اپراتور که می تواند دوربین عذاب را از فاصله ۲۰۰ کیلومتری به سمت هدف نشانه می رود. با استفاده از مختصات مکانی، این پهپاد می تواند مستقیماً به هدف نزدیک شده و آن را ساقط کند. خمپاره، گلوله توپ و مهمات آر پی جی را می توان به سادگی به پهپاد عذاب وصل کرد، هر چند می توان مهمات های خاصی را نیز برای آن تولید نمود. همچنین پهپاد Azab T200 دارای یک منجنیق ۶ متری است و می تواند از روی یک کامیون یا کانتینر پرتاب شود، البته وقتی سیستم راکتی در حال توسعه آن تکمیل شود.

پهپاد عذاب ترکیه که شباهت بسیاری به شاهد 136 ایرانی دارد

همچنین سازندگان این پهپاد ترکیه ای یک سیستم منجنیقی برقی سه متری نیز برای پرتاب نسخه Azab T150 ساخته اند. موتور این پهپاد دارای قدرت تولید ۱۸ اسب بخار نیروی پیشرانه بوده و وزن آن در هنگام پرواز به ۵۰ کیلوگرم می رسد. حداکثر سرعت کروز این پهپاد نیز ۲۷۰ کیلومتر اعلام شده و می تواند از ارتفاع ۳۰۰ متری تا ۳,۰۰۰ متری پرواز کند.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۳۹ نظر

ورود

 • مهدی فروردین ۲۱, ۱۴۰۲

  تو پهباد قدرت مطرح بودیم که اونم متاسفانه ترکیه جلو زد ….
  چرا اینطور شدیم.

  • ابوالفضل فروردین ۲۲, ۱۴۰۲

   کجا جلو زد ؟اولا این فقط یه کپی بی کیفیته دومادهمین کپی هم طبق اذعای خودشون چند قدم از ما عقب تره سوما شاهد اصلا اولین پهپاد ما نیست و ما پهپاد های رونمایی شده خیلی بهتر از شاهد داریم و تاژه حرف قیمتو هم بزن پس ما ده هیچ از ترکیه جلوییم

   • عباس فروردین ۲۵, ۱۴۰۲

    خود شاهد که یه اسباب بازیه از هر ده تا نه تاشو اوکراین زده. کلیپش هست که با اک ۴۷ یه شاهد زدن.

    • صادق فروردین ۲۶, ۱۴۰۲

     نیاز به یاد آوری زلزله های ترکیه که جنوب ترکیه رو با خاک یکسان ساخت
     بعد هم پهپاد شاهد انتحاری است منهدم نشده با برخورد هدف رو با خاک یکسان می‌سازد. همین که ترکیه تازه اومده از رو پهپاد شاهد ما کپی برداشته یعنی الحمدالله در صنایع نظامی بسیار مجهز و پیشرفته هستیم

     • علی دی ۲۹, ۱۴۰۲

      شاهد خودش یکی از چندین اندازه منختلف بدنه کپی شده از اد کیو هست وموتور بسیار ضعیفتر داره وهیچکدوم از تجهیزات آرکیو که نه پهپاد وبلکه هواپیمای جاسوسی بود رو نداره وبرنامه ریزیها وسیستم راداریش رو فقط کپی از ارکیو واف۱۱۷ وخیلی هواپیماهای دیگه دلتا شکل هست’ارکید پهنای بالهاش بسیار زیاد بود ولی شاهد ذره بینی آن هست وباموتور دستگاه چمن زنی اتریشی کانادایی کارمیکنن اکثر پهپادهای ایران وبخاطر کاربری دوگانه نمیتونن تحریمش کنن چون به اسم موتور یدک دستگاه چمن زنی خریداری میشه

   • رضا فروردین ۲۵, ۱۴۰۲

    دوست عزیز ما نمیتونیم سیب زمینی بخریم بعد تو میگی ما از ترکیه جلو تریم، عمو آروم باش

    • V اردیبهشت ۱, ۱۴۰۲

     شما مردم ترکیه نمی‌تونید سیب زمینی بخرید؟

    • V اردیبهشت ۱, ۱۴۰۲

     پانترک …
     ایران دومین قدرت پهپادی و موشکی جهان هستش
     حتی روسیه ابر قدرت نظامی دنیا از ایران پهپاد و موشک می‌خرد

 • @ فروردین ۲۱, ۱۴۰۲

  کپی کردن؟!؟! شاید! اما…
  پهپادها ، موشک ها، تانکها، غنی سازی ارانیوم، و… همه چیزایی که ج.ا ادعا میکنه ساخته ، کپی شده از تکنولوژی هست که از چین، روسیه، کره شمالی و پاکستان خریده.
  همه چیزشون غلو آمیز و دروغه، نه دانشش رو دارن نه نظم و دسیپلینی که بتونن باهاش به اینجا برسن.
  وضعیت صنعت و کشاورزی و اقتصاد و تولیدمون نشون میده جز فریب چیز دیگه یی نیست.
  الان یه عرررزشی که ساندیس عاروق میزنه میاد میگه، خودتحقیر وطن فروش!!! اشکال نداره حرفشون باد هواست.
  اما واقعیت اینه که همش کپی کاری و تکنولوژی دست چندم اونهاست

  • علی فروردین ۲۲, ۱۴۰۲

   ادم خودتحقیر بین یعنی این اقا
   خواب هستی حداقل یه چرخ بزن دنده ت نپوسه

   • بماند... فروردین ۲۲, ۱۴۰۲

    @علی نه بابا .. تو و امثال تو خوبین لابد !! تا ایشون یه چرخ می‌زنه، شما ساندیس‌هارو بزن.

    • برو به جهنم اردیبهشت ۱, ۱۴۰۲

     زیاد عرق و آبجو خوردی؟ چون عقلت ضایع شده داری چرت و پرت می‌نویسی
     ان شاء الله زلزله های بعدی خود استانبول باشه

  • h فروردین ۲۲, ۱۴۰۲

   متاسفانه به نظر میاد واقعیته

  • محمدحسین فروردین ۲۴, ۱۴۰۲

   به دنیای نظامی گری خوش اومدی!! کل دنیای نظامی گری همینه!! ولی اونی که نوع جنگ رو خلق میکنه مهم نیست چی داشته باشه همیشه دست بالاتر رو داره!! فقط یک قلم پهپاد شاهد ۱۳۶ ما که یه پهپاد رده پایین ماست ، کل تجهیزات ناتو و پهپاد های دیگه در برابرش سجده کردن!! زلنسکی سعی میکنه با پروپاگاندا دروغ بگه که حریف پهپادا شده ولی ویدیو هایی که در روز حملات منتشر میشه چیز دیگه ای میگه!! غربی ها اعتراف کردن که ایران با این پهپاد نوع جدیدی از جنگ رو به دنیا معرفی کرده که ما توش استادیم!! اونم جنگ های پارتیزانی ولی با پهپاد و پهپاد شاهد مخصوص این جنگاست!! کمترین هزینه و بیشترین خسارت به دشمن!! خود اروپایی ها بارها گفتن که زرادخانه هاشون رو به کاهشه!! همین پهپاد کوچولو کپی درجه دو به قول تو شکارچی جنگنده هم هست!!
   الان که ایران به کل دنیا تواناییش رو نشون داده الان همه سعی میکنن ازش کپی کنن!!
   بعدشم قیمه هارو با ماستا قاطی نکن صنعت نظامی با صنایعی که دست رانت خوراست هیچ ربطی به هم ندارن چون صنایعی مث خودرو سازی هدف اول و اخرشون پوله نه کیفیت!! بعدشم مثلا همین خودروسازی پیکان زمان شاه یه شرکت انگلیسی به اسم تالبوت محصولات بنجلشو کرد تو پاچه ایران بعدا ورشکست شد!! صنایع فولادمونم که شوروی راه انداخت زمان شاه!! چرا به شاه گیر نمیدی؟! بجز تجهیزات هوایی تمام تجهیزات نظامی ما بنجل بود تازه همون هواییش هم قطعاتش رو وابسته بودیم!! الان چی؟! جمهوری اسلامی کارنامش تو بحث خودکفایی هرچی باشه از شاه شما خیییلی بهتر بوده!!

 • ممد فروردین ۲۱, ۱۴۰۲

  حالا دیگه هر سگی از هرجا میرسه باس کپی تجهیزات نظامی مارو بزنه

 • dr.soleimami فروردین ۲۲, ۱۴۰۲

  هم پهباد تورکیه و هم پهباد ایرانی کپی از روی کامیکازه اسرائیلی هست که توی جنگ قاراباغ توسط آزربایجان استفاده شد.

  • meysam فروردین ۲۲, ۱۴۰۲

   چرا انقدر فشار میخورید نمیدونم… اگر اسراییل امریکا همچین پهپاد هایی داشتن که میدادن اکراین اینجور به شخم نمیرفت
   در جواب اون یابویی هم که گفت همه چی کپی باید بگم احمق چرخ رو دوبار اختراع نمیکنن فقطو فقط بهترش میکنن فشار میخوری ک… نگو

   • بماند... فروردین ۲۲, ۱۴۰۲

    معلومه کی داره فشار می‌‌خوره ‌‌??

   • ........... فروردین ۲۴, ۱۴۰۲

    سطح هوش و حماقتت از اینجا معلوم میشه که تکنولوژی مدرن امروز رو با ساخت چرخ مقایسه میکنی!!!!خخخخ
    فکر میکنی ساخت یه موشک نقطه زن یا پهباد جاسوسی انقدر ساده هست؟ چرخ؟؟؟؟ خدایی این سطح از نادانی شما عررزشی ها آدمو به گریه میندازه که با همچین کسایی داریم زندگی میکنیم
    تکنولوژی دست چندم پهباد و موشک و… رو کشورهایی مثل چین و کره شمالی و روسیه به کشورهایی مثه ایران میفروشند که برای مقابله با جبهه مخالفشون، یعنی آمریکا و غرب مزاحمت ایجاد کنند . و مثل یه نوکر دست نشانده ازشون بهره برداری میکنن چون خودشون نمیخوان مستقیما وارد بازی بشن و منافع تجاری شون به خطر بیفته
    عرررزشی ساندیسی ، تو که این چیزا رو نمیفهمی. نه فکر میکنی نه فکر کردن برات مهمه فقط طوطی وار تکرار میکنی

    • محمدحسین فروردین ۲۵, ۱۴۰۲

     RQ170 تکنولوژی دست چندوم بود؟! کدوم تکنولوژی دست چندومی میتونه گلوبال هاوک رو تو هوا پودر کنه؟! ها؟! مرتیکه برعننندازززز!! کدوم سیستم راداری دست دومی میتونه هواپیمای رادار گریز آمریکایی رو شناسایی کنه؟! ترامپ خودش اعتراف کرد!!
     با چه تکنولوژی دست چندومی میشه موشک هایپرسونیک ساخت!! موشک اسکندر روسا با اون همه ادعا تو جنگ نشون داد که بین بیست تا پنجاه متر خطا داره!! کره شمالی؟! کره شمالی همون زمان جنگ به ما چنتا موشک کرم ابریشم داد بعدش دیگه تموم شد رفت!!
     مشکل تو اینه که چرخ صنعت رو فقط از چشم خودرو سازی دیدی فک میکنی تو همه بخشا همینه!! حماقت یعنی این!! مگه ایران خودرو پهپادا رو میسازه!؟ مگه قطعات موشک رو سایپا تولید میکنه؟! اونم شرکتایی که بخاطر انحصارات کیفیت محصولاتشون روز به روز پایین تر میاد!!
     زلنسکی ، پاشینیان ، محمدرضا شاه و رضاشاه، اشرف غنی، الهام علی اف، اینا نوکر صفت های واقعی هستن و سرنوشت خودشون و کشورشون مشخصه ، هروقت فرق اینا رو با ما فهمیدی اونوقت حرف سواد و حماقت بزن!! عزت زیاد!! اروپای بینوا از دهن مکرون بعد از یک قرن تاااازه داره حرف از استقلال از آمریکا میزنه بعد کی نوکر صفته؟! یانکوفیل ها عقل ندارن!!

   • عباس فروردین ۲۵, ۱۴۰۲

    البته روسیه بیشتر به درک واصل شدن حدود دو برابر. اگر شاهد پهباد خوبی بود که با کلاشینکف نمیزدن که آبرومون بره! بعدم تیکه پاره کنند بفهمند یه پیچشم تو ایران ساخته نشده

    • مصطفی فروردین ۲۶, ۱۴۰۲

     طبق اسناد لو رفته آمریکا خسارات اوکراین حدود ۱۸۰۰ میلیارد دلار است
     در این یک سال حمله روسیه به اوکراین تمام صنایع و کارخانه های اوکراین ویران و منهدم گشت اما تا الان حتی یک ساختمان روسیه هم فرو نریخته است

   • خلیل فروردین ۲۵, ۱۴۰۲

    اوکراین رو اینطوری مینویسند باسواد و کارشناس تمام امور!!!!

  • محمدحسین فروردین ۲۴, ۱۴۰۲

   همچین میگه که انگار پهپادای کامیکازه ما محدود شده به شاهد!! آرش و آرش ۲ چی؟! کرار چی؟! پهپاد های اسرائیلی کدومش شبیه ایناست؟! شاهد در مقایسه با قدرت و سرعت اینا مث جوجه میمونه!! ولی حتی اگه پهپاداشون بیوفته دست ما ما اباعی نداریم که مهندسی معکوسش کنیم!!

 • آرمان فروردین ۲۳, ۱۴۰۲

  بنده یک شهروند کاملا معمولی هستم و خدا شاهده تو کل فامیل نزدیک یک نفر حتی کارمند نداریم کاملا هم از نظر دین و عقیده و منش با آقایون کاملا اختلاف نظر دارم اینارو گفتم که زرتی یک عده یک کلمه یاد گرفتن سریع انگ ساندیس خوری نچسبونن.والله اصلا هرجور به موضوع نگاه میکنم نمیتونم افکار یک عده رو که سنگ یک کشور دیگر رو به سینشون میزنن و سریع کشور و هموطنان خودشون رو خورد میکنن نمیتونم معنی کنم.یعنی شماها یه ذره رگ تو وجودتون تروخدا نیست خودتون رو جر بدین ایران داره روز به روز قدرتمند تر میشه و اگر وطن فروشان بزارن خدا شاهد تا چند سال یکی از قدرتهای جهان خواهیم شد.جانم همه چیزم فدای وطنم.

  • عباس فروردین ۲۵, ۱۴۰۲

   کارت ملی ما کی‌ آماده میشه ابر قدرت. چهار سال منتظر یه کارت ملی ساده هستم که تو امریکا تو یک ساعت تحویل میدن

   • محمدحسین فروردین ۲۵, ۱۴۰۲

    عزیز جان هرکسی مشکلات خودش رو داره هم من هم تو هم بقیه!! شغل منم مستقما به اینترنت ربط داره و به خدا قسم روزی نشده که بخاطر کیفیت افتضاح اینترنت کل ارکان دولت و نظام فحش کش نکنم یا موقعی که موتورم رو دزد زد بخاطر سیستم فشل قضایی هیچوقت نتونستم پسش بگیرم یا کثافت کاری های شهرداری و خیلی چیزای دیگه که دیدم ولی آیا این تقصیر پهپادا و موشکاست؟! این قیاس ها احمقانه ست و من دقیقا میدونم تو ذهن چه کسایی شکل میگیره!!
    ولی من یه توصیه بهت میکنم حکومت و دولت هیچ کاری برای من و تو انجام نمیده!! خودتی و خودت و باید بدون بهانه هررررجور شده گلیم خودت رو از آب بکشی وگرنه این زندگی تو رو مث باتلاق میبلعه!!! عقده هات که بحق هست رو هم سر پهپادا و نیروهای نظامی زحمت کش ما خالی نکن بجاش سر نمانده های مجلس و قوه مجریه خالی کن!!

  • سلطان فروردین ۲۵, ۱۴۰۲

   دوست عزیز شما سواد کافی نداری فقط صرفا رگ گردنت باد کرده ودوست نداری واقعیت روببینی، اگه قدرتمند شدیم پس این وضعیتی که توشیم چیه؟! درضمن ما به لحاظ نظامی نهایتا بتونیم بشیم کره شمالی بهترین موشک های هسته ای رو داره خوب بعدش؟! دوست عزیز قدرت یه کشور دراولین مرحله اقتصاد اون کشوره نه موشکش که تحریم کاری میکنه که حتی نتونی از یه دونش هم استفاده کنی! شما هنوز بچه ای

   • محمدحسین فروردین ۲۵, ۱۴۰۲

    من نمیگم ابرقدرتیم ولی ابزار قدرت داریم و ساختیم و اولین لازمه ابرقدرت بودن ابزار قدرته!! مثلا ابزار قدرت غرب چیه؟! دلار ، بانک جهانی، سازمان ملل ، حقوق بشر و تحریم و…
    ما هم ابزار قدرت خودمون رو ساختیم ، چین مال خودش رو داره ، روسیه هم مال خودش رو داره!! همین ابزار قدرتا مث حماس باعث میشه سعودی ها با گردن کج بیان با ما ببندن!!
    وضعیت اقتصادی ما هم آنچنان ربطی به تحریم نداره به سیاست دولت و آقایی دلار در اقتصاد ربط داره!! روسیه تحریماش خیلی سنگین تر از ما بود ولی روسا با باهوشی اومدن دلار رو کنار گذاشتن و ارزش روبل شون رو بردن بالا!! ولی ما؟! اقتصاد ما دلاریه و سرمایه دست باکاست و بانکا بی رویه ارز چاپ میکنن و ارزش پول ملی روز به روز کاهش پیدا میکنه و وضعیت بدتر میشه!! باکنا بجای اینکه کاراشون غیر انتفاعی باشه رسما با رباخواری سود کسب میکنن و این ربطی به قدرت نظامی و منطقه ای ما نداره به سیاست های دولت ربط داره دقیقا عین الان ترکیه!! مگه الان ترکیه تحریمه که وضعیت اقتصادیش اینقدر داغون شده؟! نه به سیاست های اردوغان ربط داره!!
    مثلا فک میکنی اگه الان ج.ا بره و شازده بیاد سر کار وضعیت بهتر میشه؟! نه عزیز جان جنابعالی بچه تشریف دارین!! چیزی که الان ج.ا تو بخش نظامی داره رضاشاه آرزوش بود داشته باشه!! شاهان قاجار آرزوشون بود داشته باشن ، ولی نداشتن و شکست میخوردن!!

    • پاسخ فروردین ۲۶, ۱۴۰۲

     حسین ساکت باشی بهتر نیست؟
     یک زمانی تا می گفتیم آمریکا جرأت درگیری با ایران رو نداره و اعتراف داشته که ایران بسیار نیرومنده. منافق های احمق می‌گفتند بخاطر اینکه با اسم ایران به عربستان تسلیحات بفروشد!
     خب حالا عربستان هم که خرید تسلیحاتی اش متوقف شده صلح هم برقرار است و سفر حج هم دوباره برگشت. حالا چه بهانه ای دارند این پیروان بنی اسرائیل؟ چرا آمریکا با این همه هارت و پورت ۲۰ ساله جرأت حمله نظامی به ایران رو ندارد؟
     شکست هاش هم از ویتنام و جنگ کره تا افغانستان و سوریه که نیازی به یاد آوری نیست آمریکا یک هیولای کاغذی بیش نیست. بخواهد هم جنگ اتمی راه بیندازد کشور های آن طرفی هم به اروپا حمله اتمی خواهند داشت

     • ........... فروردین ۲۹, ۱۴۰۲

      ج.ا تو این چهار دهه بیشترین و بهترین خدمت رو به غرب و اسراییل کرد. جنگ برای چی عمو؟
      حرفای حسن عباسی و راِفی پور شما رو دانشمند کرده خخخ

   • ........... فروردین ۲۹, ۱۴۰۲

    احسنت و درود

 • حسین فروردین ۲۵, ۱۴۰۲

  همیشه یک اثر یا ارزش یک کپی بی ارزش هم داره

 • حسین فروردین ۲۵, ۱۴۰۲

  جانم ایران

 • مصطفی فروردین ۲۸, ۱۴۰۲

  سر جنگی ۱۵ کیلیویی؟

 • مصطفی فروردین ۲۸, ۱۴۰۲

  یک نسخه الگو برداری شده شاهد که تازه عمایاتی نشده!

 • سندرز فروردین ۳۰, ۱۴۰۲

  خیلی عالیه لطفا از جنگنده های قاطر ۳۱۳ , عاشورا , سیمرغ , مستعان ۱۱۰ , تانک فلاق , هواپیمای فائز , هم یه گزارش تهیه کنید. ما دل تو دل مون نیست که بیشتر با این دستاورد ها آشنا بشیم

 • Gamba اردیبهشت ۲۲, ۱۴۰۲

  این پکو میزنم به سلامتی سپاه که شاهد ۱۳۶ رو ساخت

 • محمد خرداد ۲, ۱۴۰۲

  داداش هر آنچه که تکنولوژی‌ کشور های مختلف از روی هم کپی کردن البته به این نمیگن کپی کردن میگن مهندسی معکوس مثلا قدرت موشکی کره شمالی از کجا اومد از چین قدرت موشکی چین از کجا اومده از روسیه یا همون شوروی حالا قدرت موشک شوروی از کجا اومده از اسارت دانشمندان و همین طور نقشه های ساخت اولین نسل موشک که از آلمان نازی به سرقت رفت این که کشور ها از تکنولوژی های هم دیگه رو بومی سازی کنند یک چیز طبیعه چرا چون اگه خودمون کار از اول شروع کنیم و بخواهیم تکنولوژی ها رو بدست بیارم مستلزم زمان زیاد و اشتباه خطا های فروان و همین صرف هزینه های کلان هست پس بهتر تکنولوژی سایر کشورهای دیگه رو مهندسی معکوس کنیم و بعد سعی کنیم همون تکنولوژی ها و فناوری ها رو ارتقا بدیم به این نمیگن کپی