افشاگری های باورنکردنی اسناد سری از همکاری های اطلاعاتی و نظامی روسیه با مصر و امارات

افشاگری های باورنکردنی اسناد سری از همکاری های اطلاعاتی و نظامی روسیه با مصر و امارات

بر اساس اسناد درز کرده پنتاگون که در روزهای اخیر بسیار خبرساز شده است، جاسوسان آمریکایی دریافته اند که روسیه روابط جدیدی را با امارات متحده عربی برقرار کرده است. افسران امنیتی روسیه گفته اند که امارات متحده عربی را ترغیب کرده اند که «علیه سرویس های اطلاعاتی ایالات متحده و بریتانیا با هم همکاری» کنند. دولت امارات روز دوشنبه هرگونه اتهامی مبنی بر این که امارات روابط اطلاعاتی و امنیتی خود را با روسیه افزایش داده را مردود دانست. اما این گزارش در شرایطی منتشر شده که نشانه هایی از کاهش قدرت و نفوذ واشنگتن در خاورمیانه دیده شده و این کشور در این منطقه استراتژیک، در حال دادن نقش خود به چین و روسیه است.

افشاگری های جدید اسناد سری درز کرده از پنتاگون در مورد روسیه

درست ماه گذشته بود که چین باعث توافق صلح و آشتی بین دو کشور ایران و عربستان سعودی شد که بسیاری را غافلگیر کرد. مصر که یکی از نزدیک ترین متحدان ایالات متحده بوده و نزدیک به ۱۰۰ میلیارد دلار کمک های مالی در بیش از ۵۰ سال اخیر از واشنگتن دریافت کرده است نیز اخیراً دستور ارسال مخفیانه ۴۰,۰۰۰ راکت به روسیه را داده است. در بخشی از اسناد محرمانه فاش شده در ۱۷ فوریه گذشته به گفتگوهایی بین عبدالفتاح السیسی رییس جمهور مصر و مقامات نظامی ارشد روسیه اشاره شده که بر اساس آن قرار شده قاهره علاوه بر گلوله های توپخانه، باروت گلوله نیز در اختیار روسیه قرار دهد. سیسی به مقامات دولت خود دستور داده که تولید و ارسال این تجهیزات نظامی را مخفی نگه دارند تا از «بروز مشکل با غرب جلوگیری شود».

افشاگری های جدید اسناد سری درز کرده از پنتاگون در مورد روسیه

این اسناد بخشی از فایل های سری است که در فوریه و مارس جاری در اپلیکیشن چت گیمینگ دیسکورد منتشر شده است. مصر در طول یک سال درگیری نظامی روسیه و اوکراین بی طرف باقی مانده بود. مقامات رسمی ایالات متحده گفته اند که سرویس امنیتی این کشور از هر گونه اجرای طرح فروش سلاح توسط مصر به روسیه بی اطلاع هستند. سخنگوی وزارت امور خارجه مصر نیز این ادعاها را رد کرده و مدعی شده که کشورش همچنان در این درگیری بی طرف است. در این میان، روز دوشنبه کاخ سفید تایید کرد که نمی داند اسناد بیشتری در مورد عملیات های سری خارجی ایالات متحده از پنتاگون درز کرده است یا خیر.

افشاگری های جدید اسناد سری درز کرده از پنتاگون در مورد روسیه

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده گفته است که تحقیق در این مورد ادامه دارد. این اسناد فاش می کنند که چطور سیستم های دفاع هوایی اس ۳۰۰ اوکراین ممکن است تا ۲ می دیگر گلوله ای برای شلیک نداشته باشند، با توجه به اینکه نرخ استفاده از این گلوله ها در شرایط فعلی بسیار بالاست. همچنین این اسناد فاش می کنند که سامانه های دفاع هوایی اوکراین که در خطوط مقدم از نیروهای اوکراینی محافظت می کنند ممکن است تا ۲۳ می دیگر گلوله ای برای شلیک نداشته باشند و مدعی می شوند که ایالات متحده درک بهتری از استراتژی جنگی روسیه دارد تا اوکراین. اولین بسته از این اسناد درز کرده که طبقه بندی سری و فوق سری داشتند حاوی جارت هایی در مورد جنگ در اوکراین و توان یگان های مختلف بود که اولین بار ماه گذشته در کانال های تلگرام روسی و توییتر منتشر شدند.

افشاگری های جدید اسناد سری درز کرده از پنتاگون در مورد روسیه

همچنین بر اساس این اسناد فاش شده، موساد، آژانس امنیت ملی اسراییل، مخفیانه به تشویق اعتراضات علیه بنیامین نتانیاهو و برنامه های اصلاحاتی او برای سازمان قضایی پرداخته اما دفتر نتانیاهو این ادعاها را رد کرده است. علاوه بر این، در این اسناد به فشار ایالات متحده بر کره جنوبی برای ارسال تسلیحات نظامی به اوکراین و اصرار کره ای ها بر انجام ندادن این کار اشاره شده است. بر اساس این اسناد، سرویس های امنیتی ایالات متحده در ارتش روسیه و آژانس های جاسوسی آن نفوذ کرده و دانش قابل توجهی نسبت به مانورهای آینده ارتش این کشور و شرایط بد نظامیان پوتین دارند.

افشاگری های جدید اسناد سری درز کرده از پنتاگون در مورد روسیه

به گفته نیویورک تایمز اما درک ایالات متحده از عملیات های نظامی روسیه بسیار بهتر از درکی است که از برنامه ریزی نظامی اوکراین دارد. بدین ترتیب سرویس های امنیتی ایالات متحده به جاسوسی از اوکراین پرداخته اند تا از طرح های نظامی این کشور در مقابله با روسیه سر در بیاورند، از جمله جاسوسی از خود ولودیمیر زلنسکی رییس جمهور این کشور.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • حاج محمود فروردین ۲۲, ۱۴۰۲

    میتوانیم امریکا و اسرائیل رو به هلاکت بفرستیم