موشک ضد تانک Kornet؛ راهکار قدیمی روسیه برای مقابله با تانک های غربی + ویدیو

موشک ضد تانک Kornet؛ راهکار قدیمی روسیه برای مقابله با تانک های غربی + ویدیو

در آستانه ضدحمله مورد انتظار نیروهای اوکراینی در بهار که اکنون بسیار قریب الوقوع به نظر می رسد، روسیه قصد دارد موشک های ضد تانک کورنت (Kornet) در اختیار نیروهایش قرار دهد که علیه تانک ها و خودروهای زرهی ساخت غربی که در اختیار اوکراین قرار گرفته اند استفاده نمایند. موشک کورنت که اکنون سه دهه از عمر آن می گذرد، موشک بدی نیست اما موشک خیلی خوب و بی نقصی هم نیست. استفاده موثر از این موشک به خدمه تانک و نیروهای پیاده ی به خوبی آموزش دیده نیاز دارد که بتوانند از اثرات آن در میدان نبرد استفاده کنند.

قابلیت های موشک ضد تانک روسی کورنت

تهدید تانک های غربی

شبکه دولتی روسی آر تی مدعی شده است که این کشور در حال تشکیل تیم های ضد تانک برای مقابله با موج تانک های ناتو است که به ارتش اوکراین اهدا شده است. بر اساس گزارش هانیروهای زمینی روسیه در حال افزایش آموزش ها برای نیروهای موشک انداز هستند، با دستورالعمل هایی که توسط نیروهای خبره و کهنه کار فراهم شده است، کسانی که در بیش از یک سال گذشته از موشک برای نابودی تانک ها و خودروهای زرهی اوکراینی استفاده کرده اند. این آموزش ها در یک پایگاه نظامی در نزدیکی نیژنی نوووگرود در مرکز روسیه در حال انجام است.

قابلیت های موشک ضد تانک روسی کورنت

به گفته فرمانده این پایگاه، تمرکز اصلی این آموزش ها روی تانک آلمانی Leopard، تانک فرانسوی LeClerc، تانک بریتانیایی Challenger II و تانک آمریکایی M1 Abrams است: «ما تمام نقاط قوت و ضعف آن ها را می دانیم و پرسنل را برای مبارزه با آن ها آموزش می دهیم». تمام طرف های درگیر در این جنگ انتظار ضدحمله بهاری اوکراین را می کشند، در شرایطی که هوا گرم تر شده و زمین از گل و لای به خاکی سخت تبدیل می شود. نیروهای اوکراینی روی بیش از ۱۰۰ تانک Leopard 2 و Challenger 2 فرستاده شده توسط اعضای ناتو و همچنین نفربرهای زرهی آمریکایی Stryker و دیگر خودروهای زرهی اهدا شده آموزش دیده اند.

خودروهای زرهی اهدایی ناتو، که بسیار بهتر از همتایان اوکراینی هستند، انتظار می رود که در این ضدحمله مورد انتظار پیشگام باشند. وظیفه نابود کردن تانک های اوکراینی روی دوش نیروهای پیاده نظام روسی خواهد بود. بر اساس مطالب وبلاگ Oryx که به دقت و با جزییات خودروهای زرهی نابود شده در جنگ روسیه و اوکراین را مانیتور می کند، روسیه تاکنون و در ۱۳ ماه جنگ بیش از ۲,۰۰۰ تانک خود را از دست داده است. این تلفات شامل ۱۸ فروند از جدیدترین تانک های این کشور، تانک T-90M، نیز می شود. همچنین این کشور ده ها خودرو ضد تانک و نزدیک به ۶۰ هلیکوپتر تهاچمی خود را نیز از دست داده است. نیروهای ضد تانک متحرک روسیه نیز ضربات سهمگینی متحمل شده اند.

قابلیت های موشک ضد تانک روسی کورنت

کورنت وارد می شود

بدین ترتیب نیروهای پیاده نظام باید وظیفه مقابله با تانک های غربی را بر عهده بگیرند. اصلی ترین موشک ضد تانک نیروهای پیاده نظام روسی، موشک ۹M133 Kornet است که در میان کشورهای عضو ناتو با نام AT-14 Spriggan شناخته می شود. Kornet یک موشک ضد تانک قابل حمل توسط یک سرباز است. سیستم کورنت شامل موشک، واحد پرتاب، واحد دوربین و پایه سه شاخه است که وزن آن به حدود ۴۰ کیلوگرم می رسد. بدین ترتیب این سیستم ضد تانک آنقدر سنگین هست که تیم پرتاب آن متشکل از دو نفر باشد. خود موشک ۱۱۷.۵ سانتیمتر طول داشته و عرض آن ۱۵ سانتیمتر است.

قابلیت های موشک ضد تانک روسی کورنت

Kornet از یک سیستم هدف یابی لیزری نیمه فعال استفاده می کند. در میدان نبرد، توپچی از طریق چشمی های روی این سیستم موشکی، تانک دشمن را شناسایی و هدف گذاری کرده و سپس شلیک می کند. سیستم کورنت تانک دشمن را با یک موج لیزری هدف گذاری می کند و موشک ضد تانک بر اساس آن هدف گذاری لیزری به تانک برخورد می کند؛ توپچی تنها لازم است تا چشمی موشک را روی هدف نگه دارد تا موشک با آن برخورد کند. کورنت از سیگنال های رادیویی برای تصحیح مسیر یا هدفگیری مادون قرمز استفاده نمی کند و به همین خاطر امکان اختلال یا جمینگ در آن وجود ندارد. این موشک هر ثانیه ۲۵۰ متر طی کرده و حدود ۲۲ ثانیه طول می کشد تا به حداکثر برد خود که ۵,۵۰۰ متر است برسد.

قابلیت های موشک ضد تانک روسی کورنت

این موشک روسی نه به یک بلکه به دو کلاهک مجهز شده است. این سیستم که با نام کلاهک انفجاری دوگانه شناخته می شود، از کلاهک اول برای نابود کردن زره واکنشی انفجاری محافظ تانک و از دومی برای نابود کردن خود زره تانک استفاده می کند. منابع روسی گفته اند که کورنت می تواند در زره واکنشی نفوذ کرده و سپس از زره فولادی همگن گرد ۱,۰۰۰ تا ۱,۲۰۰ میلیمتری عبور کند، استانداردی که برای حفاظت تانک ها تعیین شده است. اگر هیچ زره واکنشی وجود نداشته باشد، این عدد به ۱,۲۰۰ تا ۱,۴۰۰ میلیمتر زره می رسد. Kornet در میدان نبرد بسیار موثر است. این موشک ضد تانک بارها تانک های مدرن را نابود کرده است، از جمله در جریان حمله ایالات متحده به عراق در سال ۲۰۰۳، نبرد بین اسراییل و حزب الله در سال ۲۰۰۶ و از بین رفتن یک تانک ترکیه ای Leopard 2 در سال ۲۰۱۷ توسط نیروهای داعش در سوریه.

قابلیت های موشک ضد تانک روسی کورنت

اینکه این موشک در مقابل نمونه های جدید تانک Leopard 2؛ از جمله نسخه جدید Leopard 2A6 با زره جلویی تقویت شده، موثر باشد هنوز مشخص نیست. اما کورنت بی نقص نیست. سایز و وزن این سیستم موشکی ضد تانک باعث شده که در میدان نبرد کارآیی کمتری داشته باشد و به همین خاطر سربازان روسی نمی توانند در میدان نبرد و از پشت پوشش خود براحتی هدف گیری و شلیک کنند، همان کاری که موشک ضد تانک جاولین آمریکایی می تواند به راحتی و بدون به خاطر انداختن جان خدمه می تواند انجام دهد. همچنین عدم امکان اختلال در این سیستم روسی باعث شده که خدمه اصلی مجبور باشد چشمی ها را در طول پرواز موشک به سمت هدف روی آن قفل نگه دارد. سیستم موشکی جاولین آمریکایی، اما، خود هدایت است و خدمه آن می تواند بعد از شلیک موشک، خود را مخفی کند.

قابلیت های موشک ضد تانک روسی کورنت

روش های نابود کردن سیستم موشک ضد تانک کورنت

خدمه تانک های غربی سال هاست که در زمینه مقابله با موشک های ضد تانک آموزش می بینند و بسیاری از این آموزش ها در مورد کورنت نیز صدق می کنند. یک روش قدیمی موسوم به «دیده بانی موشک ضد تانک» (Sagger Watch) به احتمال فراوان بار دیگر به کار گرفته خواهد شد، روشی که به خدمه تانک آموزش می دهد تا دنبال نشانه های متعدد پرتاب موشک باشند. این روش در ابتدا توسط خدمه تانک های اسراییلی در دهه ۱۹۷۰ برای شناسایی شلیک موشک های مالیوتکا (Malyutka که نمونه اولیه موشک های کورنت امروزی بودند) توسط خدمه تانک های مصری و سوری به کار گرفته شد.

موشک سیستم کورنت نسبتاً کوچک است اما موتور راکتی آن خطی از یک دود قهوه ای بسیار مشخص تولید می کند. این موضوع می تواند به خدمه تانک های اوکراینی کمک کند که به سرعت موشک نزدیک شونده را شناسایی کرده و برای عکس العمل نشان دادن دست به کار شوند. طی کردن ۲,۷۵۰ متر برای موشک کورنت ۱۱ ثانیه زمان می برد. این ۱۱ ثانیه ای است که در آن توپچی باید چشمی را روی تانک دشمن نگه دارد.

قابلیت های موشک ضد تانک روسی کورنت

همچنین در این ۱۱ ثانیه است که خدمه تانک دشمن می توانند متوجه دود پشت موشک شوند و خط سر موشک مستقیماً به لانچر موشک ختم می شود. خدمه ای که به سرعت واکنش نشان دهد می تواند موجی از گلوله های مسلسل یا یک گلوله تانک را به سمت نقطه شروع دود شلیک کند. در صورتی که خدمه سیستم موشک ضد تانک روسی مستقیماً نیز هدف قرار نگیرند، خشونتی که ایجاد می شود باعث می شود که خدمه اصلی موشک کورنت هدفگیری خود را از دست دهد و موشک را از مسیر برخورد به هدف منحرف نماید.

اما خدمه تانک تنها کسانی نیستند که می توانند علیه نیروهای ضد تانک دشمن وارد عمل شوند. سیستم توپخانه می تواند لوکیشن هایی که تیم های موشکی ممکن است در مواقع پیشروی در اختیار بگیرند را بمباران نمایند و نیروهای پیاده نیز که جلوتر از تانک ها حرکت می کنند می توانند مسیر را از قبل ایمن کنند. پهپادها، به ویژه آن هایی که سیستم دید در شب گرمایی-تصویری دارند نیز می توانند حتی تیم های موشکی ضد تانک را که به خوبی پنهان شده اند از طریق ردپای گرمایی شان شناسایی کنند. در نهایت، تمام نیروهای یک ارتش رزمی می توانند برای ایجاد سپری برای تانک ها و تداوم پیشروی آن ها کمک کنند.

نتیجه گیری

برای متوقف کردن پیشروی نیروهای اوکراینی، روس ها به چیزهایی بیش از موشک های ضد تانک نیاز دارند و ارتش روسیه در زمینه تانک چیز زیادی برایش باقی نمانده است. تا زمانی که تانک های غربی بتوانند دشمن را در برابر چشمان خود نگه دارند، به نحوی که تنها کمان جلوی تانک در تیررس نیروهای ضد تانک روسیه باشد، درست همانجایی که تانک های غربی بیشترین و قدرتمندترین زره را دارند، این نیروها شانس زیادی برای ناکام گذاشتن موشک های ضد تانکی مانند کورنت خواهند داشت. کورنت یک موشک ضد تانک قدرتمند است اما اوکراینی ها نیز ثابت کرده اند که جنگجویان باهوشی بوده و توانایی استفاده کردن از نقاط ضعف و محدودیت های سیستم های جنگی روسی را دارند.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۴۱ نظر

ورود

 • به قول برعندازان گرامی ساندیس خور اردیبهشت ۳, ۱۴۰۲

  نابودی ۲۷۷۷ تانک روسی: این آمار مشخصا فاقد اعتبار است، حتی اگر تخمین های وزارت دفاع امریکا را به عنوان دشمن درجه ۱ روسیه معتبر بدانیم، این کشور تا اواخر تابستان سال جاری حدود ۱۰۰۰ دستگاه تانک را در جنگ اوکراین از دست داده بود که با ادعای منابع اوکراینی اختلاف فاحشی دارد. وهمچنین آمریکا دروغ تاحالا زیاد گفته و قابل اعتماد نیست و عقل میگه اگه اوکراینی ها خودشون رو هم کشته باشن نباید بیشتر از حدود ۳۰۰ یا ۳۵۰تانک رو زده باشن برای اینکه به آمارسازی و اعداد دروغین منابع اوکراینی در خصوص تلفات هوایی ارتش روسیه پی ببرید کافی است تصویر زیر را از واحد کنترل سیستم پدافندی اس۳۰۰ اوکراینی مشاهده کنید
  بر روی شاسی این سامانه کیل مارک یا نشان شکارهای مربوط به ۱۲ فروند پهپاد شاهد ، ۱۵ فروند موشک کروز، ۲ فروند جنگنده سوخو و ۵ فروند پهپاد شناسایی روسی دیده می شود؛ آنهم در شرایطی که رادارهای سیستم S-۳۰۰PS اوکراینی مربوط به دهه ۸۰ میلادی بوده و حتی بر روی کاغذ نیز توان تشخیص اهدافی نظیر ریز پرنده ها و پهپادهای انتحاری را ندارند. و همچنین ادعای کشتن دویست هزار نفر از روسها که اخیرا پنتاگون دم خروسش زد بیرون و مشخص شد تلفات روسها حدود شانزده هزار نفره و تلفات اوکراین حدود۷۶ هزار نفر که که نشون میده تلفات روسها کمتر از یک چهارم اوکراینه کشوری که با وجود حمایت های عظیم غرب و کلی مهمات فله ای مثل بمب های هدایت دقیق جی دم و بمب های کار آمد اس دی بی موشک جاولین و توپخانه هایمارس و…………………… اینهمه تلفات داد

  • بماند... اردیبهشت ۳, ۱۴۰۲

   اوکی، واریز شد؛ هم ریال و هم روبل ؛)

   • به قول برعندازان گرامی ساندیس خور اردیبهشت ۳, ۱۴۰۲

    یک وقت زیر فشار شهید نشی عزیز دل

    • بماند... اردیبهشت ۳, ۱۴۰۲

     فشار رو قبل‌تر خودت خوردی‌که زیر این‌طور پست‌ها، می‌آی طومار می‌نِویسی‌‌که شکست‌های اربابت‌رو کوچیک جلوه بدی ؛))

     • به قول برعندازان گرامی ساندیس خور اردیبهشت ۴, ۱۴۰۲

      از اینکه نمیتونید جواب من رو بدید مشخصه که فشار به چه کسانی تعلق داره ثانیا اوکراین احتمالا با اون همه کمک های نظامی که بهش شد بزودی سقوط میکنه همین الان هم ضد حمله هاش یکی یکی داره شکست میخوره اون ضد حمله های موفق اولیه هم احتمالا بازی روسها بود تا جنگ طولانی بشه و
      اولا کشورها غربی خودشون به خاطر کمک به اوکراین دچار کمبود مهمات بشن مثل آمریکا که اینقدر وضعش خراب شد که مجبور شد از انبار های ناشناخته خودش در اسرائل برای اوکراین مهمات بفرسته ومجبور شد برای جایگزین کردن اون مهمات بودجه نظامی خودش رو به شدت افزایش بده و بدین ترتیب بزرگ ترین بودجه نظامی خودش رو تجربه کنه حالا فکرش رو بکن کشور های اروپایی که اینهمه پول ندارند باید چجوری کمبود مهمات و تجهیزاتشون رو جبران کنند وعملا اگه جنگی پیش بیاد مقابل ارتش قدرت مند روسیه بی دفاع میشن مثل آلمان که خبر رسیده یک تیریلیون یورو برای پر کردن انبار مهماتش نیاز داره و باقی کشورهای اروپایی هم احتمالا ۷۰ درصد مهماتشون افتاده دست اوکراین
      ثانیا روسیه میخواسته
      تکنولوژی غربی هارو به دست
      بیاره مثل اون تانک لئوپارد که افتاد دست روسیه وموشک های جاولین و سامانه های هایمارس
      انواع و اقسام تسلیحات پیشرفته دیگه که روسیه مدت ها چشمش دنبال اونها بود.

  • علی اردیبهشت ۳, ۱۴۰۲

   کی به کیه. یه امار دادن دیگه.
   چندی پیش هم یه امار دادن ۹۹ درصد واگنار ها کشته میشن.
   قدیم یادمه گفتن کل نیروی هوایی روسیه رو شکست دادن.
   از این امارها زیاد میاد

   همین واگنار که اسپتنازهای سابق هستن، اسپتنازها هم همونایین که گروگان گیر رو با گروگان میکشن. یعنی اینقدر خشن و نظامی سفت و سخت. بعد امار دادن چنین نظامی هایی ۹۹ درصدشون کشته شدن.

   الانم اونقدر اوکراینی ریخته تو المان همشونم مینالن چرا همسایشون عربه یا ایرانیه یا افریقاییه. حتی تو اینو بهونه کردن. رفتن به تلویزیون گفتن همسایمون فلانیه بیرونش کنین یا یه اپارتمان بهتر بدین که همسایمون عرب خاورمیانه ایی ایرانی افریقایی نباشه. بعد المانیها بهش گفتن از کشورمون برو کشور خودت.

  • عرزشی بی ریشه سادیس شرف نمیشه اردیبهشت ۳, ۱۴۰۲

   شماره حساب رو بدید تا هزینه ها رو پرداخت کنیم

   • به قول برعندازان گرامی ساندیس خور اردیبهشت ۳, ۱۴۰۲

    فشار زیادی ضرر داره عزیز دل

    • عرزشی بی ریشه ساندیس شرف نمیشه اردیبهشت ۴, ۱۴۰۲

     فشار🤣🤣🤣🤣 قرار بود پوتین در عرض ۷۲ ساعت اوکراین رو فتح کنه چی شد پس؟؟؟

     • به قول برعندازان گرامی ساندیس خور اردیبهشت ۴, ۱۴۰۲

      از اینکه نمیتونید جواب من رو بدید مشخصه که فشار به چه کسانی تعلق داره ثانیا اوکراین احتمالا با اون همه کمک های نظامی که بهش شد بزودی سقوط میکنه همین الان هم ضد حمله هاش یکی یکی داره شکست میخوره اون ضد حمله های موفق اولیه هم احتمالا بازی روسها بود تا جنگ طولانی بشه و
      اولا کشورها غربی خودشون به خاطر کمک به اوکراین دچار کمبود مهمات بشن مثل آمریکا که اینقدر وضعش خراب شد که مجبور شد از انبار های ناشناخته خودش در اسرائل برای اوکراین مهمات بفرسته ومجبور شد برای جایگزین کردن اون مهمات بودجه نظامی خودش رو به شدت افزایش بده و بدین ترتیب بزرگ ترین بودجه نظامی خودش رو تجربه کنه حالا فکرش رو بکن کشور های اروپایی که اینهمه پول ندارند باید چجوری کمبود مهمات و تجهیزاتشون رو جبران کنند وعملا اگه جنگی پیش بیاد مقابل ارتش قدرت مند روسیه بی دفاع میشن مثل آلمان که خبر رسیده یک تیریلیون یورو برای پر کردن انبار مهماتش نیاز داره و باقی کشورهای اروپایی هم احتمالا ۷۰ درصد مهماتشون افتاده دست اوکراین
      ثانیا روسیه میخواسته
      تکنولوژی غربی هارو به دست
      بیاره مثل اون تانک لئوپارد که افتاد دست روسیه وموشک های جاولین و سامانه های هایمارس
      انواع و اقسام تسلیحات پیشرفته دیگه که روسیه مدت ها چشمش دنبال اونها بودهه

  • دانیال اردیبهشت ۳, ۱۴۰۲

   ۳۰۰؟!!!!
   عجب
   پس روسیه فقط ۳۰۰ تا تانک از دست داده که مجبور شده تانک های قدیمی ۶۰ سال پیش را دوباره به میدان بیارورد؟
   همین طور رژه تانک های روسیه کنسل شد حتماً چون هوا کمی ابری و بارانی بوده‌؟

   • به قول برعندازان گرامی ساندیس خور اردیبهشت ۳, ۱۴۰۲

    دوست عزیز روسیه باهوشه احمق که نیست بیاد فقط تانک های پیشرفتش رو بیاره وسط چند بار تانکاش افتاد دست امریکا احتمالا این براش درس شده که داره از تانک های ذخیرش استفاده میکنه ماهم احمق نیستیم که حرف اوکراین رو باور کنیم که روسیه دیگه تانک پیشرفته براش نمونده احمقیم؟

   • به قول برعندازان گرامی ساندیس خور اردیبهشت ۳, ۱۴۰۲

    دوست من روسها احمق نیستن که بیان ازتمام تانک های مدرنشون در جنگ استفاده کنند روسها باهوشن چند تا از تانکای مدرنشون دست آمریکا افتاد الان هم از تانک های ذخیره استفاده میکنند ماهم احمق نیستیم که حرف های مسخره اوکراین رو باور کنیم این خیلی مسخرست که بگیم روسیه تانک مدرن براش نمونده

  • سندرز اردیبهشت ۴, ۱۴۰۲

   تو همین یه سوال رو جواب بده چی شد که از فتح ۷۲ ساعته اوکراین به اینجا رسیدید ، ب گفته تو امثال تو خداروشکر پوتین در اوج قدرته مثلا: حجم صادرات اش کمتر شده ، ارزش روبل پایین ترین حد خودش رسیده شده ، نفت اش رو با تخفیف تپل به چین میفروشه ، قرار بود جلوی گسترش ناتو به مرز هاش رو بگیره اما فنلاند که عضو شد و سوئد هم که در نوبت عضو شدن هست ، فارغ از اینکه کارش به جایی رسیده که از تانک های T72 شوروی استفاده میکنه خلاصه که بشین تا اوکراین فتح شه

   • به قول برعندازان گرامی ساندیس خور اردیبهشت ۴, ۱۴۰۲

    اوکراین احتمالا با اون همه کمک های نظامی که بهش شد بزودی سقوط میکنه همین الان هم ضد حمله هاش یکی یکی داره شکست میخوره اون ضد حمله های موفق اولیه هم احتمالا بازی روسها بود تا جنگ طولانی بشه و
    اولا کشورها غربی خودشون به خاطر کمک به اوکراین دچار کمبود مهمات بشن مثل آمریکا که اینقدر وضعش خراب شد که مجبور شد از انبار های ناشناخته خودش در اسرائل برای اوکراین مهمات بفرسته ومجبور شد برای جایگزین کردن اون مهمات بودجه نظامی خودش رو به شدت افزایش بده و بدین ترتیب بزرگ ترین بودجه نظامی خودش رو تجربه کنه حالا فکرش رو بکن کشور های اروپایی که اینهمه پول ندارند باید چجوری کمبود مهمات و تجهیزاتشون رو جبران کنند وعملا اگه جنگی پیش بیاد مقابل ارتش قدرت مند روسیه بی دفاع میشن مثل آلمان که خبر رسیده یک تیریلیون یورو برای پر کردن انبار مهماتش نیاز داره و باقی کشورهای اروپایی هم احتمالا ۷۰ درصد مهماتشون افتاده دست اوکراین
    ثانیا روسیه میخواسته
    تکنولوژی غربی هارو به دست
    بیاره مثل اون تانک لئوپارد که افتاد دست روسیه وموشک های جاولین و سامانه های هایمارس
    انواع و اقسام تسلیحات پیشرفته دیگه که روسیه مدت ها چشمش دنبال اونها بود درباره روبل و اقتصاد هم دادش مثل اینکه توهم زدی روبل روسیه از۲۰۱۴ هم ارزشش بیشتر شده و از زمان جنگ اقتصادش فقط ۲ درصد افت کرده تی۷۲ هم همیشه تانک سازمانی روسیه بوده درباره تانک های دیگه هم وقتی چند تا تانک مدرنش افتاد دست آمریکا مرض داره فقط از تانک های جدیدش استفاده کنه

  • عرزشی بی ریشه ساندیس شرف نمیشه اردیبهشت ۴, ۱۴۰۲

   تو همین یه سوال رو جواب بده چی شد که از فتح ۷۲ ساعته اوکراین به اینجا رسیدید ، ب گفته تو امثال تو خداروشکر پوتین در اوج قدرته مثلا: حجم صادرات اش کمتر شده ، ارزش روبل پایین ترین حد خودش رسیده شده ، نفت اش رو با تخفیف تپل به چین میفروشه ، قرار بود جلوی گسترش ناتو به مرز هاش رو بگیره اما فنلاند که عضو شد و سوئد هم که در نوبت عضو شدن هست ، فارغ از اینکه کارش به جایی رسیده که از تانک های T72 شوروی استفاده میکنه خلاصه که بشین تا اوکراین فتح شه

   • به قول برعندازان گرامی ساندیس خور اردیبهشت ۴, ۱۴۰۲

    اوکراین احتمالا با اون همه کمک های نظامی که بهش شد بزودی سقوط میکنه همین الان هم ضد حمله هاش یکی یکی داره شکست میخوره اون ضد حمله های موفق اولیه هم احتمالا بازی روسها بود تا جنگ طولانی بشه و
    اولا کشورها غربی خودشون به خاطر کمک به اوکراین دچار کمبود مهمات بشن مثل آمریکا که اینقدر وضعش خراب شد که مجبور شد از انبار های ناشناخته خودش در اسرائل برای اوکراین مهمات بفرسته ومجبور شد برای جایگزین کردن اون مهمات بودجه نظامی خودش رو به شدت افزایش بده و بدین ترتیب بزرگ ترین بودجه نظامی خودش رو تجربه کنه حالا فکرش رو بکن کشور های اروپایی که اینهمه پول ندارند باید چجوری کمبود مهمات و تجهیزاتشون رو جبران کنند وعملا اگه جنگی پیش بیاد مقابل ارتش قدرت مند روسیه بی دفاع میشن مثل آلمان که خبر رسیده یک تیریلیون یورو برای پر کردن انبار مهماتش نیاز داره و باقی کشورهای اروپایی هم احتمالا ۷۰ درصد مهماتشون افتاده دست اوکراین
    ثانیا روسیه میخواسته
    تکنولوژی غربی هارو به دست
    بیاره مثل اون تانک لئوپارد که افتاد دست روسیه وموشک های جاولین و سامانه های هایمارس
    انواع و اقسام تسلیحات پیشرفته دیگه که روسیه مدت ها چشمش دنبال اونها بود درباره روبل و اقتصاد هم دادش مثل اینکه توهم زدی روبل روسیه از۲۰۱۴ هم ارزشش بیشتر شده و از زمان جنگ اقتصادش فقط ۲ درصد افت کرده تی۷۲ هم همیشه تانک سازمانی روسیه بوده درباره تانک های دیگه هم وقتی چند تا تانک مدرنش افتاد دست آمریکا مرض داره فقط از تانک های جدیدش استفاده کنه درباره عضویت درناتو سوئد با روسیه مرز نداره فنلاند هم مرزش
    حدود نصف اوکراین با روسیه است حالا روسه از ضرر بیشتر جلوگیری کرده به جای اینکه اوکرای با اونهمه مرزش باروسیه عضو ناتو بشه فنلاند با نصف اون مرز عضو ناتو شده

   • محصب اردیبهشت ۷, ۱۴۰۲

    هموطن توهین به اشخاص نشانگر ضعف شخصیت شماست

  • مجتبی اردیبهشت ۶, ۱۴۰۲

   دمت گرم

  • zedvi اردیبهشت ۸, ۱۴۰۲

   ببین چقد بهت فشار اومده که اومدی اینجا دو صفحه نشستی تایپ کردی که ثابت کنی اوکراین شکست خورده و اینجوری سوزشتو کم کنی و برا روسها یه دستمالی کشیده باشی..
   چون خیلی داره بهت فشار میاد:
   هر هشت ساعت پماد سوختگی بمال
   روزی دوبار تو تشت آب سرد بشین
   روزی دوبار قرص فشار
   فعلا اینارو مصرف کن سوزشت بیشتر شد که یه چیز بهتری بهت بدم
   🙂

  • سامان اردیبهشت ۸, ۱۴۰۲

   این همه داری برای روسها میمالی
   برو اونجا حضوری بهشون خدمت کن
   گرفتی منظورم چیه که
   خخخخخخخ

 • به قول برعندازان گرامی ساندیس خور اردیبهشت ۳, ۱۴۰۲

  خودت فکر کن وقتی چند تا از تانک های روس ها دست آمریکا افتاده احمقن که بیان قفط از تانک های مدرنشون استفاده کنن

 • مهران ۱۴۹۰ اردیبهشت ۳, ۱۴۰۲

  سوگیری نویسنده به نفع طرف اوکراینی و غربی بسیار واضح و تابلوئه کورنت در فاصله ۴ -۵ کیلومتری هدف وقتی شلیک می شود دود مختصر أن در مقابل انواع دودهای واضح تر صحنه درگیری قابل تشخیص نیست ترکیب کورنت و پهباد و موشکهای پرسه زن ضد زره و توپ های هدایت لیزری واقعا برای هر نیروی زرهی یک کابوس محضه شلیک انواع راکت‌های ضد زره نیز کل سیستم دفاع واکنشی ضد تانک، تانکها را بی اثر می کند

 • اسفندیار رفیعی کشتلی اردیبهشت ۵, ۱۴۰۲

  روسیه پدر اکراین و ناتو را در آورده اونوقت نوجه های غرب گدا هی ترانه خر برفت و میخونند

  • بماند... اردیبهشت ۵, ۱۴۰۲

   بیا پایین بچه .. 😂🤣

   • به قول برعندازان گرامی ساندیس خور اردیبهشت ۵, ۱۴۰۲

    بجای اینکه خودت رو زیر فشار پاره کنی جواب منطقی بده البته چند تا جواب جدید که بهشون
    پاسخ نداده باشم

    • عرزشی بی ریشه ساندیس شرف نمیشه اردیبهشت ۶, ۱۴۰۲

     منم اگه پای تحلیل های بیست و سی و علیزاده می شستم شجره نامه می نوشتم تا توجیه کنم از قدرتی که چی شد که نبردی ۷۲ ساعته بیش از یه سال کشید ، چی شد که اقتصاد یه کشور فلج شد ، چی شد جنگنده های نسل پنجم اش استفاده نشد ، بزرگترین زرادخانه موشکی جهان وا داد و…. بالا بار پایین بیای ” عضویت فنلاند و سوئد ” اوج گند ارباب پوتین بود . حالا خودتو بزن به در و دیوار که مناطقی که از دست داده عمدی بوده یا فرسایشی شدن جنگ خواسته سران روسیه بوده وقتی خود وزیر خارجه روسیه میگه : آمریکا می خواد جنگ تمام نشه و تنش ادامه پیدا کنه .

     فشار شب اول قبر بخور وقتی انبار تسلیحات جاولین و ‌.‌… خالی شد و دوباره آمریکا سفارش ها رو چندین برابر کرد

     • به قول برعندازان گرامی ساندیس خور اردیبهشت ۶, ۱۴۰۲

      فشار که متعلق به شماست و
      جواب اینکه جنگ چرا طولانی شد رو تو کامنت های قبل دادم
      ضمنا آمریکا تونست تسلیحات
      از دست رفته رو جبران کنه اما اروپایی ها که انباراشون ته کشیده چی شوخو ۵۷ هم درجنگ بود اگه اخبار رو دنبال میکردی درباره موشک هم اولا موشکهای روسیه هم پدر زیرساخت های اوکراین رو در اورده دوما روسیه که نمیتونه بیاد ازتمام موشک هاش استفاده کنه وقتی خطر جنگ جهانی از همیشه پر رنگ تره و درباره اقتصاد روسیه هم داداش
      مثل اینکه مواد زدی ارزش روبل
      روسیه از سال ۲۰۱۴ هم بیشتر شده و اقتصاد روسیه با این همه تحریم فقط۲ درصد افت کرده فقط اسم ساقی رو بگو
      که برم جامعه معتادها رو از شرش راحت کنم درباره عضویت درناتو سوئد با روسیه مرز نداره فنلاند هم مرزش
      حدود نصف اوکراین با روسیه است حالا روسه از ضرر بیشتر جلوگیری کرده به جای اینکه اوکراین با اونهمه مرزش باروسیه عضو ناتو بشه فنلاند با نصف اون مرز عضو ناتو شده درباره
      صحبت های وزیر خارجه روسیه هم به احتمال زیاد این بازی سیاسته لاورف میخواد
      محکومیت روسیه رو در جامعه بین المللی کم کنه
      فشار میقولی؟

     • شایان خرداد ۶, ۱۴۰۲

      آفرین‌عزیزم‌همین‌طور‌فکر‌کن‌‌خوابشم‌بیبینی
      چه‌بهتر🤣🤣

 • مجتبی اردیبهشت ۶, ۱۴۰۲

  اقای نویسنده خودت برو روی تانک های اوکراینی نگاه کن کورنت از کدوم ور میاد بعد بیا خبر بده تا بزننش

 • محصب اردیبهشت ۷, ۱۴۰۲

  هموطن، توهین و فحاشی سبک سازمان منافقین و نشانگر ضعف شخصیت شماست