ChatGPT چقدر هوشمند است؟ + اینفوگرافیک

ChatGPT چقدر هوشمند است؟ + اینفوگرافیک

ChatGPT، یک ربات هوش مصنوعی است که توسط OpenAI توسعه یافته است و در طول سال گذشته به دلیل توانایی آن در ایجاد پاسخ‌هایی مانند انسان در شرایط متفاوت، بسیار محبوب شده است.

ChatGPT چقدر هوشمند است؟

در واقع، ChatGPT آنقدر توانمند شده است که دانش آموزان اکنون از آن برای انجام تکالیف خود استفاده می کنند. این امر باعث شده است که چندین منطقه آموزشی ایالات متحده، مانع دسترسی به ChatGPT در دستگاه های متصل به شبکه داخلی خود شوند.

ChatGPT چقدر هوشمند است؟

ChatGPT چقدر هوشمند است؟

در یک گزارش فنی که در ۲۷ مارس ۲۰۲۳ منتشر شد، OpenAI خلاصه‌ای جامع از جدیدترین مدل خود، معروف به GPT-4 ارائه کرد. مجموعه ای از نتایج آزمون ها در این گزارش گنجانده شده که در نمودار بالا به تصویر کشیده شده است.

GPT-4 در مقابل GPT-3.5

ChatGPT چقدر هوشمند است؟
برای محک زدن قابلیت‌های ChatGPT، توسعه دهنده این برنامه، آزمون‌های مختلف حرفه‌ای و آکادمیک را شبیه‌سازی کرد که شامل نمونه آزمون‌های ورود به دانشگاه در ایالات متحده، آزمون وکالت و امتحانات نهایی دبیرستان می شود.

امتیاز دهی هم بر اساس صدک (percentile) است. صدک به مقداری گفته می‌شود که درصد خاصی از نمونه‌های یک متغیر تصادفی کم تر از آن‌اند. به عنوان مثال ۲۰امین صدک یک متغیر تصادفی مقداری است که ۲۰ درصد از مشاهدات این متغیر کم تر از آن هستند. به عنوان مثال، اگر صدک یک آزمون ۶۰ باشد و شما امتیازی بالای ۶۰ بگیرید، به این معنی است که نمره ای بالاتر از ۶۰ درصد کل شرکت کنندگان در آزمون را کسب کرده اید.

جدول زیر نتایجی را که در نمودار مشاهده کرده ایم فهرست می کند.
ChatGPT چقدر هوشمند است؟ ChatGPT چقدر هوشمند است؟

همانطور که می بینیم، GPT-4 (منتشر شده در مارس ۲۰۲۳) در اکثر این آزمون ها بسیار توانمندتر از GPT-3.5 (منتشر شده در مارس ۲۰۲۲) است. با این حال، نتوانسته است در زبان انگلیسی AP و در برنامه نویسی رقابتی عملکرد چشمگیری داشته باشد.

در حالی که ChatGPT مطمئناً قادر به تولید مقالات مختلف است، نتیجه آزمون زبان انگلیسی AP و سایر آزمون هایی که در آن نیازمند پاسخ های تشریحی است، نشان می دهد ممکن است ChatGPT در درک نکات امتحان دچار مشکل شده باشد.

ChatGPT چقدر هوشمند است؟

برای برنامه نویسی رقابتی، GPT، ده مسابقه Codeforces را ۱۰۰ بار انجام داد. Codeforces میزبان مسابقات برنامه نویسی رقابتی است که در آن شرکت کنندگان باید مسائل پیچیده را حل کنند. میانگین امتیاز GPT-4 در این آزمون ۳۹۲ است (زیر صدک ۵)، در حالی که بالاترین آن در یک مسابقه منفرد حدود ۱۳۰۰ بود.

چه چیزی در GPT-4 تغییر کرده است؟

ChatGPT چقدر هوشمند است؟
در ادامه مواردی را ذکر می کنیم که GPT-4 تجربه کاربری را نسبت به GPT-3.5 بهبود بخشیده است.

دسترسی به اینترنت و پلاگین ها
یک عامل محدود کننده GPT-3.5 این بود که به اینترنت دسترسی نداشت و فقط اطلاعات ذخیره شده تا ژوئن ۲۰۲۱، را داشت.

با GPT-4، کاربران به پلاگین های مختلفی دسترسی خواهند داشت که ChatGPT را برای دسترسی به اینترنت، ارائه پاسخ های به روزتر و انجام طیف وسیع تری از وظایف، توانمند می کند.

ورودی های بصری

ChatGPT چقدر هوشمند است؟
در حالی که GPT-3.5 فقط می تواند ورودی های متن را بپذیرد، GPT-4 توانایی تجزیه و تحلیل تصاویر را نیز دارد. کاربران می توانند از ChatGPT بخواهند که یک عکس را توصیف کند، نمودار را تجزیه و تحلیل کند یا حتی یک میم را توضیح دهد.

حجم مکالمات

ChatGPT چقدر هوشمند است؟
GPT-4 قادر است حجم بسیار بیشتری از متن را مدیریت کند و مکالمات را برای مدت طولانی تری ادامه دهد. برای مقایسه، GPT-3.5 حداکثر تا ۳۰۰۰ کلمه می توانست ادامه دهد و در صورت طولانی تر شدن، مکالمات پیشین فراموش می شد. اما GPT-4 در دو نوع مختلف، یکی تا ۶۰۰۰ کلمه و دیگری تا ۲۴۰۰۰ کلمه می تواند به کاربر خود کمک کند و مکالمه را ادامه دهد.

منبع: visualcapitalist
مطالب مرتبط
یک نظر

ورود

  • بیکاری اردیبهشت ۱۵, ۱۴۰۲

    فقط میدونم خیلیا بیکار میشن. اکثر برنامه نویسا. ولی کارهای یدی مثل بنایی باقی میمونه.