تست جدیدترین موشک بالستیک فرانسه؛ خلاصه ای از قدرت هسته ای این کشور

تست جدیدترین موشک بالستیک فرانسه؛ خلاصه ای از قدرت هسته ای این کشور

در ۱۹ آوریل گذشته بود که نیروی هوایی ایالات متحده یک نسخه جدید از موشک بالستیک قاره پیمای Minuteman III را آزمایش کرد. این تست که بسیار مهم نیز بود همزمان با یک پرتاب دیگر رخ داد: پرتاب موشک بالستیک زیردریایی پرتاب فرانسوی M51. این پرتاب یادآوری این نکته بدو که فرانسه یکی از سه قدرت هسته ای اروپاست، کشوری مجهز به صدها سلاح گرماهسته ای که هر کدام ده ها بار قوی تر از بمب های اتمی هستند که بر فراز شهرهای هیروشیما و ناگاساکی رها شد.

خلاصه ای از قدرت هسته ای فرانسه در دریا و آسمان

زیردریایی فرانسوی Le Terrible در سواحل بریتانی یک موشک بالستیک زیردریایی-پرتاب M51 را در مسیر جنوب غربی شلیک کرد در حالی که هدف نقطه ای در دریای ساراگاسو بود. این تست در جریان حمله همچنان ادامه دار حمله به اوکراین رخ داد، حمله ای که فرانسه با آن مخالف است. اما بعید است که این دو اتفاق با هم مرتبط باشند: تمامی قدرت های هسته ای هرازچندگاهی موشک هایشان را تست می کنند تا اطمینان یابند که این موشک ها هنوز هم به خوبی کار می کنند و مشکلات و معضلاتی که پیش تر کشف نشده بود را شناسایی کنند. فرانسه یک ارتش قدرتمند داشته و سیاست های مستقلی را دنبال می کند و همزمانی آزمایش موشکی این کشور با موشک بالستیک آمریکایی Minuteman-III تنها یک همزمانی احتمالاً تصادفی است.

خلاصه ای از قدرت هسته ای فرانسه در دریا و آسمان

قدرت های هسته ای به ندرت تمرین های هسته ای مشترک انجام می دهند، هم به دلیل سری مانند عملیات ها و هم اینکه استفاده احتمالی از سلاح های هسته ای معمولاً یک طرفه است. فرانسه در سال ۱۹۶۰ به چهارمین قدرت هسته ای جهان تبدیل شد، بلافاصله پس از بریتانیا و بدنبال یک آزمایش هسته ای در مناطق جنوبی الجزایر. تازه ترین تحلیل زرادخانه هسته ای فرانسه به سال ۲۰۱۹ باز می گردد که بر اساس آن این کشور حدود ۲۹۰ سلاح هسته ای- تقریباً به اندازه چین- در اختیار داشت، پیش از اینکه چین شروع به توسعه زرادخانه هسته ای خود در سال های اخیر کند.

خلاصه ای از قدرت هسته ای فرانسه در دریا و آسمان

نیروهای هسته ای فرانسه که با نام force de dissuasion به معنای نیروی بازدارنده برای منصرف کردن دشمنان از حمله های هسته ای به قلمرو فرانسه تشکیل شده است. برای ایجاد بازدارندگی هسته ای، فرانسه به دو نیروی هسته ای دریایی و هوایی اتکا می کند. بخش هوایی نیروی هسته ای فرانسه از ۵۰ فروند جت جنگنده چند منظوره Rafale با خلبانانی تشکیل شده که برای پرتاب موشک های کروز رمجت با کلاهک هسته ای از نوع Air-Sol Moyenne Portée (ASMP-A) آموزش دیده اند. موشک ASMP-A دارای بردی ۵۰۰ کیلومتری بوده و یک کلاهک گرما هسته ای ۳۰۰ کیلوتنی حمل می کند. این کلاهک توان تولید انفجاری به قدرت ۳۰۰,۰۰۰ تن تی ان تی را دارد، در مقایسه، قدرت بمب اتمی که در سال ۱۹۴۵ بر فراز شهر هیروشیما رها شد، معادل ۱۶,۰۰۰ تن تی ان تی بود.

خلاصه ای از قدرت هسته ای فرانسه در دریا و آسمان

۱۰ فروند از این جنگنده های Rafale برای انجام عملیات روی تنها ناو هواپیمابر فرانسه، شارل دوگل، آموزش دیده اند، اگر چه این ناو معمولاً موشک های هسته ای حمل نمی کند اما در موارد بحرانی می توان از آن در قالب یک نیروی هسته ای استفاده کرد. اما قوی ترین و مهم ترین سلاح هسته ای فرانسه در دریا و در داخل چهار فروند زیردریایی با قابلیت حمل و شلیک موشک های بالستیک در کلاس  Triomphant است. این زیردریایی های موشک انداز فرانسوی به مدت ۵۰ سال است که در دریاها گشت می زنند و در هر زمان دستکم یک فروند از آن ها در حال گشت زنی است. هر زیردریایی به ۱۶ لانچر موشکی مجهز شده که هر کدام یک موشک M51 دارد.

خلاصه ای از قدرت هسته ای فرانسه در دریا و آسمان

این موشک توسط یک کمپانی مهندسی هوافضای فرانسوی به نام ArianeGroup توسعه یافته و یک موشک دوربرد سوخت جامد با برد نزدیک به ۸,۰۰۰ کیلومتر است. موشکی که هفته گذشته تست شد تازه ترین نسخه عملیاتی این موشک به نام M51.2 بود. ناوگان زیردریایی های هسته ای فرانسه از ترکیبی از نسخه های قدیمی تر M51.1 و نسخه های جدیدتر M51.2 استفاده می کند و هر دو موشک معمولاً بین ۴ تا ۶ کلاهک هسته ای ۱۰۰ کیلوتنی حمل می کنند. در حالی که قدرت انفجاری هر کلاهک یک سوم موشک های ASMP-A است، M51 می تواند تا شش کلاهک را روی منطقه هدف پرتاب کند که باعث ایجاد قدرت آتشی دو برابر موثرتر از نسخه هواپرتاب می شود و می تواند به جای یک هدف، شش هدف را نابود سازد.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود