استفاده روس ها از موشک ضد تانک ایرانی دهلاویه در جنگ اوکراین + ویدیو

استفاده روس ها از موشک ضد تانک ایرانی دهلاویه در جنگ اوکراین + ویدیو

در حالی که بحث استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی در جنگ با اوکراین همچنان داغ است، این روزها خبر می رسد که روسیه از موشک های ضد تانک دهلاویه نیز استفاده می کند که در واقع یک نسخه کپی از موشک ضد تانک روسی کورنت است. در حالی که روزیاتو نمی تواند صحت این خبر و تصاویر مربوط به آن را تایید کند و مقامات رسمی ایران و روسیه نیز تاکنون به این شایعات واکنش نشان نداده اند، تصاویر و ویدیوهایی در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود که از استفاده از یک موشک ضد تانک ایرانی دهلاویه توسط نیروهای روسی برای هدف قرار دادن تانک های اوکراینی خبر می دهد. اما موشک ضد تانک دهلاویه چه قابلیت هایی دارد؟

<div id="41640558626"><script type="text/JavaScript" src="https://www.aparat.com/embed/N3YDM?data[rnddiv]=41640558626&data[responsive]=yes"></script></div>

موشک دهلاویه

موشک دهلاویه یک موشک ضد زره تاکتیکی است که حدود ۵ تا ۶ کیلومتر برد دارد، هدایت آن نیمه‌خودکار بوده و دارای دقت بالایی است و میزان نفوذ آن در زره بیش از ۱,۰۰۰ میلی‌متر قید شده و یکی از قدرتمند‌ترین موشک‌های ضد زره جهان است. تسنیم در گزارشی مدعی شده که این تانک قدرت مبارزه با هر نوع زره‌پوشی را دارد و اکثر تانکهای قدرتمند دنیا مثل تانک رزمی آبرامز و مرکاوا که مقاومت آن‌ها در برابر زره بین ۱,۰۰۰ تا ۱,۳۰۰ میلی‌متر است، در مقابل این موشک ناکام مانده‌اند. پس نتیجتا اگر موشک دهلاویه که نفوذی بیش از ۱,۰۰۰ میلی‌متر در زره دارد، با این تانک برخورد کند، قطعا آسیب جدی خواهد دید یا به طور کامل منهدم می‌شود.

ویدیو شلیک موشک ضد زره ایرانی دهلاویه توسط روس ها

این موشک از جدیدترین موشک‌های ضد زره تاکتیکی ساخت وزارت دفاع ایران است که وزنی در حدود ۲۲/۷ کیلوگرم دارد که از این مقدار ۶/۸ کیلوگرم به سرجنگی دو مرحله‌ای آن اختصاص دارد، برد عملیاتی این سلاح در صحنه درگیری در بازه ۱۰۰ تا ۵۵۰۰ متر تخمین زده می‌شود. اگر برای شلیک این موشک از سیستم دید در شب استفاده شود بردِ آن تا شعاع ۳۵۰۰ متری کاهش می‌یابد. وزن پرتابگر این موشک ۲۶ کیلوگرم بوده که قابلیت حمل توسط خدمه را دارد. پرتابگر دهلاویه نیز هر چند شباهت هایی به پرتابگر توسن دارد اما در آن؛ لوله حاوی موشک در قسمت فوقانی دوربین قرار گرفته و موشک پس از رصد از طریق دوربین به سوی هدف شلیک می‌شود.

روزنامه تهران تایمز مدعی شده بود که موشک ضد زره دهلاویه که یکی از پیشرفته‌ترین موشک‌های ضد زره است، توانایی انهدام پیشرفته‌ترین تانک‌ها را دارد. این موشک توسط وزارت دفاع ایران معرفی شده و یک موشک هدایت شونده با بردی بیش از ۵ کیلومتر است. هدایت آن به عهده دو فرد پیاده نظام بوده و برای مسیرهای مارپیچ (Spiral Trajectory) ساخته شده است. این موشک جهت یادبود مصطفی چمران، به نام محل شهادت وی، «دهلاویه» نامیده شده است. نکته جالب در بحث موشک دهلاویه است که است که مشخصات این موشک و شکل ظاهری آن شباهت زیادی به موشک کورنت روسی دارد.

ویدیو شلیک موشک ضد زره ایرانی دهلاویه توسط روس ها

موشک ضد زره روسی کورنت تا به امروز سابقه از کار انداختن تانک آمریکایی آبرامز و همچنین تانک اسراییلی مرکاوا در جریان جنگ ۳۳ روزه را دارد. اولین بار موشک کورنت به سال ۲۰۰۳ میلادی در عراق چندین دستگاه تانک آبرامز و نفربرهای بردلی ارتش آمریکا را از کار انداخت. اما اوج کار این موشک که شهرت جهانی را برای آن کسب کرد جنگ ۳۳ روزه بود که در طی آن مبارزان حزب الله لبنان با کمک این موشک موفق شدند تا تعداد زیادی از تانک های پیشرفته مرکاوای اسراییلی را نابود کنند. در سالهای اخیر کشورهای زیادی از جمله ترکیه و یونان که از اعضای ناتو نیز به شمار می آیند این موشک را خریداری کرده و وارد خدمت کردند.

سایت workdaffairsboard در مقاله‌ای با عنوان «دهلاویه: یک موشک ضد زره بومی (که خیلی شبیه Kornet است) درباره موشک دهلاویه نوشته است: ایران از مدت‌ها قبل به خصوص از سال ۱۹۹۲ به بعد برای مبارزه با تحریم‌های آمریکا به دنبال توسعه سلاح‌های ضد زره، تانک‌ها، موشک‌ها و جنگنده‌های خود است.

ویدیو شلیک موشک ضد زره ایرانی دهلاویه توسط روس ها

سایت Defence.pk در خصوص موشک‌های ضد زره دهلاویه نوشته است:« ایران شروع به تولید نسخه‌ای از موشک ضد زره (دهلاویه) کرده است که هر تانک در دسترس بلوک غرب، یا هر هدف زره پوش دیگر، هلیکوپتر و هواپیماهای بدون سرنشین و پهپادهای در ارتفاع پایین را به خوبی هدف قرار می‌دهد.موشک‌های Kornet-E یکی از بهترین موشک‌های ضد زره است که توانایی نفوذ تا ۱,۲۰۰ میلی متر در تانک را تا برد ۶ هزار متری (۶ کیلومتر) داراست.

سایت تسنیم در مطلبی که در سال ۱۹۹۳ درباره موشک دهلاویه نوشته، علیرغ اذعان به شباهت های موشک ضد زره دهلاویه و سیستم روسی ضد تانک کورنت، این دو را کاملاً متفاوت دانسته و کپی بودن موشک دهلاویه را رد می کند: «گفته می شود که بعضا این موشک شبیه موشک روسی کورنت است اما کاملا این گونه نیست زیرا هم از لحاظ مورفولوژی و هم از لحاظ اندازه و شکل بالک با هم متفاوتند».

موشک هدایت لیزری دهلاویه ۲ قابلیت نفوذ یک متری در تانک و نفربرهای زرهی را دارد و نسبت به نمونه اولیه (موشک دهلاویه۱) از ۳ کیلومتر افزایش برد برخوردار شده است. همچنین گلوله‌های هوشمند ۱۵۵ میلی‌متری بهینه شده بصیر که از هدایت لیزری برخوردارند، قابلیت انهدام اهداف را در شعاع ۱۶ الی ۲۱ کیلومتری دارا هستند به یگان‌های توپخانه نیروی زمینی ارتش ملحق شد.

ویدیو شلیک موشک ضد زره ایرانی دهلاویه توسط روس ها

مشرق نیوز نیز در مورد موشک ضد زره دهلاویه نوشته است:

نمونه مدرن و معتبر ایرانی از موشک معروف روسی کورنت که چند سالی است وارد سازمان رزم نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران شده است. این موشک در حال حاضر به نوعی پیشرفته ترین موشک ضد زره عملیاتی در ایران نیز حساب می شود. بر اساس اطلاعات اعلام شده از این موشک، دهلاویه برد موثری بین ۱۰۰ الی ۵۵۰۰ متر دارد. در بحث هدایت نیز این موشک از سیستم هدایتی لیزری نیمه خودکار، فرمان به خط و موج سواری لیزری دید بهره می برد. در این روش کاربر مورد نظر پرتویی از لیزر را به سمت هدف تابانده و تا لحظه برخورد باید تابش لیزر را بر روی هدف حفظ کند.

از نکات مثبت این سامانه هدایتی این است که در لحظات اولیه لزومی بر تاباندن یک لیزر نیرومند به هدف که ممکن است باعث فعال شدن سامانه های دفاع متقابل زره پوش شود، نیست و موشک مورد نظر نیز صرفا بر روی موج لیزری که از پشت و از سمت لانچر با آن در ارتباط است حرکت کرده و به نسبت بسیاری از اقدامات متقابل ایمن است.

ویدیو شلیک موشک ضد زره ایرانی دهلاویه توسط روس ها

وزن سر جنگی این موشک طبق اطلاعات قبلی منتشره از آن، ۶.۸ کیلوگرم بوده و از نوع دو مرحله ای است و توان نفوذ در ۱۰۰۰ الی ۱۲۰۰ میلی متر زره را دارد که البته این میزان مربوط به بعد از عبور از زره های واکنش گر است. وجود سر جنگی دو مرحله ای یکی از توانایی های مناسب این موشک برای مقابله با تانک ها و یا زره پوش های مجهز به زره های چند لایه است. سر جنگی مرحله اول وظیفه نابودی لایه های اولیه مثل زره های واکنشگر را داشته و مرحله دوم نیز به داخل هدف نفوذ کرده و آن را نابود می کند.

سرعت این موشک در حدود ۲۵۰ متر بر ثانیه بوده و مدت زمان پرواز آن در بیشینه برد در حدود ۲۲ ثانیه است. وزن موشک و پرتابگر آن بر روی هم ۲۷ کیلوگرم است. هر موشک در پرتابگرهای استوانه ای شکل یک بار مصرف قرار گرفته که نیروهای پیاده توان حمل آن را دارند. معمولا تیم های ضد زره کورنت از ۲ یا ۳ نفر تشکیل می شوند. مدت زمان بارگذاری هر موشک بر روی لانچر در حدود ۳۰ ثانیه و در هر دقیقه می توان یک یا دو تیر موشک را شلیک کرد. این موشک در دمای منفی ۲۰ الی مثبت ۶۰ درجه سانتی گراد توان فعالیت دارد.

ویدیو شلیک موشک ضد زره ایرانی دهلاویه توسط روس ها

تصاویر نشان می دهد در جریان بازدید سرلشکر باقری شاهد این بودیم که این موشک به فیوزهای لیزری جدیدی مجهز شده که پیش از این در نمونه های روسی نیز دیده نشده بود. اطلاعات دقیقی درباره این موشک بیان نشده ولی می توان دو احتمال را برای آن در نظر گرفت؛ یا قرار است از این موشک در نقش ضد بالگرد بهره گرفته شود یا می توان اینگونه تصور کرد که قابلیت حمله از بالا به سبک موشک طوفان ۳ برای دهلاویه تعریف شده باشد.

اضافه کردن این قابلیت برای موشک دهلاویه نشان می دهد که صنعت دفاعی و نیروهای نظامی کاربر، از این فیوزهای لیزری راضی بوده و استفاده از آن پس از موشک های میثاق، قائم ام و طوفان ۳ به موشک دهلاویه نیز رسیده است. در عین حال، باید توجه داشت ممکن است عده ای با دیدن نمونه های قبلی این موشک، آنرا یک خرید و یا در بهترین حالت، یک کپی کامل از سلاح مشهور روسها بدانند و در این میان، عملا صنایع دفاعی کشورمان در حوزه ساخت چنین سلاحی، صرفا یک کپی کننده معرفی شود.

ویدیو شلیک موشک ضد زره ایرانی دهلاویه توسط روس ها

اما معرفی چنین نسلی از موشک های ضد زره که می تواند در نقش مهم و اثرگذار ضد بالگرد و یا ضد پهپاد نیز عملکرد چشمگیر و مناسبی داشته باشد، نشان می دهد متخصصان صنایع دفاعی کشورمان کاملا بر طراحی و ساخت چنین سامانه مدرنی اشراف داشته و هر زمان که نیاز به تغییر یا افزودن بخش یا عملکردی به آن باشد، امکان علمی و اجرایی آن کاملا فراهم است و حتی اکنون می تواند یک الگو برای بخش صنایع نظامی روسیه نیز باشد.

۱۹ نظر

ورود

 • poorsorkh اردیبهشت ۱۷, ۱۴۰۲

  سلام بر دوستان . به قرآن قسم یک روز در آینده نزدیک عاقبت ، بازی به ساز روسیه دامن مارو خواهد گرفت ، شاهدم تاریخ . دیگه چیزی نمیگم .

  • دانیال اردیبهشت ۱۸, ۱۴۰۲

   اولاً الکی قسم نخور میدونی گناه کبیره است؟
   دوم همان تاریخ که گفتی : در جنگ جهانی اول و دوم درسته ایران خیلی ضعیف و عقب مانده و بی امکانات بود ولی ایران بی طرف هم بود بخاطر همین بی طرفی به ایران حمله نظامی داشتند. و رضا پالانی ملعون هم به جزیره موریس شوت شد (همانند زباله)
   الان روسیه پیروز میدان جنگ هستش و عظیم ترین کشور اروپا یعنی اوکراین تبدیل به ویرانه و مخروبه شده ۳۰ تا کشور هم مقابل روسیه کم آوردند
   پس ۱۰۰ درصدبهتر که با روس ها متحد باشیم به نفع همه است
   سوم : روسیه ای که ۸۰۰۰ سلاح هسته‌ای داره هرگز شکست نخواهد خورد و اگر باهاش متحد باشیم صاحب این سپر هسته ای هم خواهیم بود
   بعدشم روسیه داره با غرب مرتد فاسد کافر نجس کاتولیک می‌جنگد
   این همه ظلم و جنایت غربی ها رو فراموش کردی؟ همین تحریم غرب اگر نبود ایران می‌توانست نفتش را بفروشد امروز وضعی بهتر از کشور های عربی داشت
   الان وقت انتقام هستش باید بازهم تسلیحات و ادوات بفرستیم روسیه تا همین طور اروپا را بکوبد و ویران سازد

   در آخر :اگر روسیه شکست بخورد مطمئن باشید هدف بعدی آمریکایی های کثیف، حمله به ایران هستش

   • Mahdi اردیبهشت ۱۸, ۱۴۰۲

    لااقل جنس خوب مصرف کن!

    • دانیال اردیبهشت ۱۸, ۱۴۰۲

     ببخشید بنده مثل شما غربگداهای بدبخت معتاد و الکلی نیستم

     • سجاد اردیبهشت ۲۲, ۱۴۰۲

      اینکه یه کشوری مثل روسیه به عنوان قدرت دوم دنیا اومده از پهپاد و موشک ایرانی استفاده می کنه
      گویای پیشرفت نظامی ایران باشه …
      .
      خود تحقیر نباشیم …

   • بنده صالح و مومن و تسلیم حق اردیبهشت ۱۹, ۱۴۰۲

    بسم الله الرحمن الرحیم
    سلام دوست گرامی بیشتر از نصف کامنت اشتباه و باطل است. و شما گرفتار حقیر شدن در برابر جبر و طاغوت هستید که گناهی کمتر از کفر و شرک ندارد
    شوروی هم ۲۷ هزار موشک هسته ای داشت ولی فروپاشید و نابود شد و تمام اورانیوم های بمب هاش تبدیل به سوخت کارخانه ها شد

    توکل و ایمان ما به خداست
    نه به بندگان ضعیفی همچو روس های ضلیل بیچاره
    هیچ نیرویی جز خواست و قدرت خداوند وجود ندارد. و اگر تقدیر این باشد که روس ها بازنده باشند شکست فجیع و ذلت باری خواهند داشت همین الان هم به آن روز نزدیک می‌شویم

    در آخر همه قدرت ها پوشالی و بت و باطل است. و نابود شدنی هستند. فقط پروردگار متعال و سبحان است که حی و شکست ناپذیر و توانا و ابدی و جاودان همیشگی و آگاه و داناست. و خالق آسمان ها و زمین است و اوست که همه را می‌تواند نابود و خوار سازد
    همین روسیه ای که ازش اینچنین بت ساختی ۱۸ ماهه که برای گرفتن ۲ تا استان مثل خر تو گل گیر کرده و ۴۰۰ هزار تلفات داشته و بمب های اتمش هم به هیچ دردش نخورد و تحریم شده و به فلاکت و گدایی افتاده تا چند سال دیگر وضع اقتصادش از ونزوئلا هم بدتر خواهد شد
    از طرفی تمام انبار های تسلیحاتی اش رو به اتمام است
    اگر هم بخواهد جنگ اتمی راه بیندازد همراه با آمریکا باهم نابود خواهند شد
    درضمن روس ها هیچ وقت خیرخواه مسلمانان نبودند و نیستند
    حتی مسلمانان کشور خودش در منطقه چچن رو قتل و عام ساخت
    نابودی روس بدتر از شوروی خواهد بود

   • غلوم اردیبهشت ۲۱, ۱۴۰۲

    مستعان جدید
    تو هم ساقی‌تو عوض کن حاجی دانیل

   • مهدی اردیبهشت ۲۴, ۱۴۰۲

    …شو بابا سرمون درد گرفت

 • poorsorkh اردیبهشت ۱۷, ۱۴۰۲

  سلام بر دوستان اهل حق و حقیقت . به قرآن قسم یک روز در آینده نزدیک عاقبت ، بازی به ساز روسیه دامن مارو خواهد گرفت ، شاهدم تاریخ . دیگه چیزی نمیگم .

 • دانیال اردیبهشت ۱۸, ۱۴۰۲

  اولاً الکی قسم نخور میدونی گناه کبیره است؟
  دوم همان تاریخ که گفتی : در جنگ جهانی اول و دوم درسته ایران خیلی ضعیف و عقب مانده و بی امکانات بود ولی ایران بی طرف هم بود بخاطر همین بی طرفی به ایران حمله نظامی داشتند. و رضا پالانی ملعون هم به جزیره موریس شوت شد (همانند زباله)
  الان روسیه پیروز میدان جنگ هستش و عظیم ترین کشور اروپا یعنی اوکراین تبدیل به ویرانه و مخروبه شده ۳۰ تا کشور هم مقابل روسیه کم آوردند
  پس ۱۰۰ درصدبهتر که با روس ها متحد باشیم به نفع همه است
  سوم : روسیه ای که ۸۰۰۰ سلاح هسته‌ای داره هرگز شکست نخواهد خورد و اگر باهاش متحد باشیم صاحب این سپر هسته ای هم خواهیم بود
  بعدشم روسیه داره با غرب مرتد فاسد کافر نجس کاتولیک می‌جنگد
  این همه ظلم و جنایت غربی ها رو فراموش کردی؟ همین تحریم غرب اگر نبود ایران می‌توانست نفتش را بفروشد امروز وضعی بهتر از کشور های عربی داشت
  الان وقت انتقام هستش باید بازهم تسلیحات و ادوات بفرستیم روسیه تا همین طور اروپا را بکوبد و ویران سازد

  در آخر :اگر روسیه شکست بخورد مطمئن باشید هدف بعدی آمریکایی های کثیف، حمله به ایران هستش

  • حامد اردیبهشت ۱۸, ۱۴۰۲

   چقدر ذهن کند و خسته ای دارید شما
   همون رضا پالانی که میفرمایید بنیان گذار ایران نوین بود و تو زمان حکومت هزار برابر حکومت فعلی به ایران خدمت کرد
   روسیه به زودی شکست سنگینی میخوره و هر کس باهاش همکاری کرده باشه رو با خودش به زیر میکشه
   عقلتون در این حده که فکر میکنید خود روس ها دین دار و متدین و مسلمن؟!!!
   یکم از تو حوزه بیاید بیرون وضع مملکت رو ببینید خواهشا

   • دانیال اردیبهشت ۱۸, ۱۴۰۲

    اوج هنر رضا پالانی یاغی بی سواد الاغ ساخت آفتابه بود
    الان جمهوری اسلامی ایران ماهواره و موشک به فضا می‌فرستد و حتی ابر قدرت نظامی جهان روسیه از این کشور تسلیحات می‌خرد

    • مهدی اردیبهشت ۲۴, ۱۴۰۲

     مردک …وقتی کل دنیا تحریمش کردن و چین هم بخاطر منافع بهش سلاح نمیده خب مشخصه از کشور بی صاحاب و ..معابی مثل ما میخره چقدر دیوانه ای تو

   • دانیال اردیبهشت ۱۸, ۱۴۰۲

    جنگ شود با دلار می‌جنگند؟ جنگ مدل جدیده؟!!!!!
    کاری هم با مذهب روس ها ندارم ولی تا وقتی بر علیه غربی ها می‌جنگد دوستان ما هستند
    درضمن پاسخ این سرعت کاربر حامد نشان می‌دهد که خیلی نگران اربابش آمریکاست
    برو همون شکست افغانستان دنبال بهانه باش کافی است

    کل فناوری تون هم همون rq170 و گلوبال هاوک بود دیگه؟

    بدبخت این قدر برای غربی ها دم تکان نده کاسه لیس
    لابد یک دلاری یا یورویی به حسابت می‌ریزند که براشون کامنت بفرستی؟

   • دانیال اردیبهشت ۱۸, ۱۴۰۲

    ۲ تا از خدمات رضا پالانی یاغی بی سواد رو بنویس :
    به جز فحشا و بی بند و باری و آوردن بردگی اجباری (سربازی) که آورد و ارتش ضعیفی که در ۲۴ ساعت نابود شد و فقر و تورم و غصب روستاها و بخشیدن نفت به انگلیس و اهدای برخی از مناطق به اجنبی ها و…..
    اعتراف سفیر انگلیس هستش گفته رضا پالانی یک نامه ای به ما نوشت ۱۶ تا غلط املایی داشت
    اوج صنعت رضا پالانی ساخت آفتابه بود

    • بماند... اردیبهشت ۱۸, ۱۴۰۲

     اگر سربازی (به‌قول سما بردگی اجباری) براتون منفعت نداشت، تا به‌الان حذف می‌شد .. همین‌که بهش دست نزدین، مشخص هست‌که چه‌قدر به‌نفع شما حکومتی‌هاست.

   • دانیال اردیبهشت ۱۸, ۱۴۰۲

    خداروشکر که رضا پالانی حرامی به اون ذلت و حقارت افتاد که توسط اربابان خودش به زباله دان تاریخ پیوست

    • داریوش اردیبهشت ۲۵, ۱۴۰۲

     کسی که زیاد از واژه …استفاده می‌کند حتما خودش با این واژه خاطرات زیادی دارد که اینطور این انگ را به همه می‌چسباند.

  • !!!! اردیبهشت ۱۹, ۱۴۰۲

   روسیه همه جمهوری های استقلال یافته از خودش مثل قزاقستان و اکراین و بلاروس و بقیه رو از سلاح های هسته یی پاک کرد. همه شو برداشت بردن تو خود روسیه.
   حالا تو دلت خوشه ایران صاحب این سپر هسته یی میشه؟
   اخه کند ذهن روسها به متحدان شوروی رحم نکرد، فکر میکنی اجازه میده ایران بغل گوشش سلاح هسته یی داشته باشه
   نه چین نه روسیه این اجازه رو نمیدن، با غرب هم بستن که ایران فقط زیر دست اونا باشه بدون سلاح هسته یی