دموکراسی در کدام کشورهای جهان بدتر یا بهتر شده است؟ + نمودار

دموکراسی در کدام کشورهای جهان بدتر یا بهتر شده است؟ + نمودار

پایان جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۵ نقطه عطفی برای دموکراسی در سراسر جهان بود. قبل از این نقطه عطف حیاتی در ژئوپلیتیک، بر تعداد کمی از کشورهای جهان، چه از نظر قانونی و چه در عمل دموکراسی حاکم بود. با این حال، در طول ۶ دهه بعد از جنگ جهانی دوم، تعداد کشورهای دموکراتیک بیش از چهار برابر شد. مطالعات نشان داده است که این روند اخیراً در دهه ۲۰۱۰ معکوس شده است.

استفان لندین از داده‌های شاخص انتخابات دموکراتیک V-DEM استفاده می‌کند تا چهره‌ی در حال تغییر سیاست جهانی در دو دهه گذشته و کشورهایی که بیشترین سهم را در این تغییر داشته‌اند را برجسته کند.

روش شناسی

در این بررسی ها تلاش شده است تا توسعه دموکراتیک را به روشی جامع و از طریق مشارکت ۳,۷۰۰ کارشناس از کشورهای سراسر جهان اندازه گیری کند. این مطالعات به جای تکیه بر سیستم حکومتی به رسمیت شناخته شده هر کشور، سطح دموکراسی انتخاباتی در کشورها را بر اساس طیف وسیعی از شاخص ها می سنجد، شاخص هایی از جمله:

– انتخابات آزاد و عادلانه
– عملکرد قانونی
– منابع اطلاعاتی و ارتباطی جایگزین
– آزادی بیان

به کشورها در مقیاسی از ۰ تا ۱ امتیاز داده می شود که نمرات بالاتر نشان دهنده سطح بالاتر دموکراسی است. هر کدام نیز به چهار نوع حکومت کارکردی، از لیبرال دموکراسی و انتخاباتی گرفته تا حکومت های استبدادی انتخاباتی و بسته تر، طبقه بندی می شوند.

دموکراسی درکدام کشورها ضعیف تر شده است؟

وضعیت دموکراسی در کشورهای مختلف جهان
نتیجه این مطالعات نشان می دهد که بسیاری از کشورهای جهان در دو دهه گذشته شاهد تضعیف دموکراسی بوده اند. در اینجا ۱۰ کشوری که بیشترین کاهش را از سال ۲۰۱۰ داشته اند آورده شده است:
وضعیت دموکراسی در کشورهای مختلف جهان
اروپای مرکزی و شرقی خانه سه کشوری است که شاهد کاهش دموکراسی بوده اند. مجارستان، لهستان و صربستان در صدر جدول قرار دارند. مجارستان و صربستان به طور خاص از امتیاز ۰.۵ پایین تر هستند.

وضعیت دموکراسی در کشورهای مختلف جهان

برخی از بزرگترین کشورهای جهان از نظر جمعیت، مانند هند و برزیل، به میزان قابل توجهی شاهد کاهش دموکراسی بوده اند. در بسیاری از ۱۰ دموکراسی ضعیف شده در صدر لیست، شاخص آزادی بیان، به طور خاص به دلیل سانسور رسانه ها، ضربه شدیدی خورده است.

کدام کشورها دموکراتیک تر شده اند؟
در اینجا ۱۰ کشوری که بیشترین افزایش سطح دموکراسی را از سال ۲۰۱۰ تجربه کرده اند آورده شده است:
وضعیت دموکراسی در کشورهای مختلف جهان
ارمنستان، فیجی و سیشل در ۱۰ سال گذشته، شاهد پیشرفت قابل توجهی در استقلال نهادهای مدیریت انتخابات خود بودند. ارمنستان و سیشل امتیازی بالای ۰.۵ پیدا کرده اند.

وضعیت دموکراسی در کشورهای مختلف جهان

گامبیا همچنین در بسیاری از شاخص‌های انتخاباتی، از جمله کیفیت ثبت نام رأی‌دهندگان، خرید رأی، و خشونت انتخاباتی، شاهد پیشرفت زیادی بوده است.

منبع: visualcapitalist
دیجیاتو
یک نظر

ورود