والدینی که صاحب فرزند پسر هستند زودتر پیر می شوند!

والدینی که صاحب فرزند پسر هستند زودتر پیر می شوند!

در حوزه والدین، مطالعات بی‌شماری تأثیر فرزندان را بر زندگی والدینشان بررسی کرده‌اند. با این حال، یک مطالعه جدید، پدیده ای جذاب و غیرمنتظره را آشکار کرده است: تاثیر پسردار شدن بر پیری مادران و پدران.

این مطالعه بر روی انواع خاصی از افراد انجام شد


تحقیقات قبلی به ارتباط احتمالی بین تعداد پسران یک مادر و سلامت طولانی مدت او اشاره کرده است، به ویژه در مورد زوال عقل. برای کاوش عمیق تر در این رابطه، محققان یک تحقیق جامع در مورد پیری والدین انجام دادند.

این مطالعه بیش از ۱۳,۰۰۰ بزرگسال ۵۰ ساله و مسن تر را مورد بررسی قرار داد. محققان همچنین عوامل اجتماعی مختلف را در طول زندگی شرکت کنندگان در نظر گرفتند. این مطالعه بینش های ارزشمندی را در مورد تأثیر بالقوه داشتن حداقل یک پسر بر عملکرد شناختی والدین ارائه می دهد و جنبه جالب پیری انسان را روشن می کند.

دانشمندان بر روی شرکت‌کنندگانی تمرکز کردند که حداقل یک فرزند داشتند. تجزیه و تحلیل شامل نمونه ای از والدین بود که ۸۲.۳٪ آنها حداقل یک پسر داشتند و ۶۱.۶٪ از پاسخ دهندگان زن بودند.

داشتن پسر ممکن است تأثیر منفی طولانی مدت بر والدین داشته باشد.

مردی که بدون دست و پا به دنیا آمد، وقتی دو دخترش را به تنهایی بزرگ کرد، همه شانس ها را به چالش کشید.
او بدون دست و پا به دنیا آمد، اما حتی این مانع از بزرگ کردن خانواده اش نشد. این مرد پاراگوئه ای به نمونه کامل اعتقاد بشر تبدیل شده است و روز به روز نشان می دهد که هیچ مانعی وجود ندارد که پشتکار و اراده نتواند بر آن غلبه کند. می خواهیم داستان زندگی او را برای شما تعریف کنیم که هزاران نفر را با لبخندی سرشار از تحسین بر جای گذاشته است.
زندگی پابلو آکونا از زمان تولدش مشخص شد، زمانی که مشخص شد اندام های فوقانی و تحتانی او به رشد کامل نرسیده اند. در نتیجه، پابلو تحت مراقبت مادرش قرار گرفت، که اکنون بیش از 90 سال سن دارد، اما با تمام عشق و فداکاری که فقط یک مادر می تواند داشته باشد، همچنان از پسرش مراقبت می کند.

پابلو آکونا در طول زندگی خود از چرخ دستی به عنوان وسیله حمل و نقل استفاده کرده است، دخترش می گوید که او حتی در آن می خوابد. دختر کوچکتر می گوید: "او عملاً در چرخ دستی خود زندگی می کند که مانند پاهایش است."

علیرغم شرایطش، پابلو تلاش کرده تا یک زندگی عادی داشته باشد، که باعث شد دو دختر داشته باشد که به زودی انگیزه او برای پیشرفت بدون توجه به ناملایماتی شد که با آن روبرو بود.
هنگامی که کوچکترین دختر تنها چند ماه داشت، مادرش تصمیم گرفت که از آنجا نقل مکان کند و دو دختری را که با هم داشتند به سرپرستی پدرشان پابلو واگذار کرد. وقتی چهار ماهه بودم، مادرم ما را ترک کرد. الان من 26 سال دارم و خواهر بزرگترم 29 سال دارد. پدرم و مادربزرگم از ما مراقبت کردند.

وضعیت خاص این خانواده هرگز بهانه ای برای بی مهری و فداکاری پدرشان نبود. برعکس، پابلو آکونا توسط دخترانش به عنوان یک پدر مجرد نمونه شناخته می شود که به دنبال جنبه مثبت همه چیز است. من هرگز پدرم را غمگین ندیده ام. او همیشه با نشاط است و به من توصیه های عاقلانه ای می کند، حتی با وجود اینکه هرگز مدرسه نرفته است. او فردی بسیار باهوش است، من او را تحسین می کنم.
فداکاری او به عنوان یک پدر همان چیزی است که دخترش، الیدا، تصمیم گرفت زندگی خود را در کشور دیگری به حالت تعلیق درآورد تا بتواند برای مراقبت از او به پاراگوئه بازگردد. «پدر من دنیای من است. او دوست، محرم و بهترین بابای من در جهان است. به همین دلیل است که من زندگی ام را در آرژانتین ترک کردم و آمدم تا بمانم، بنابراین می توانم از او مراقبت کنم زیرا مادربزرگم دیگر نمی تواند این کار را انجام دهد زیرا او پیر است.

مراقبت از پدرش کار آسانی نیست زیرا "او نمی تواند به تنهایی حرکت کند، حتی برای رفتن به دستشویی به شخص دیگری وابسته است" اما این تلاشی است که الیدا آکونا مایل است انجام دهد. او برای برآوردن خواسته‌های پدرش هر کاری می‌کرد: «همیشه سعی می‌کنم اگر در دسترس من است، آنچه را که دوست دارد به او بدهم. الیدا می‌گوید زمان‌هایی وجود دارد که می‌توانم و زمان‌هایی که نمی‌توانم.
اکنون که پابلو آکونا شصتمین سالگرد تولد خود را جشن گرفته است، داستان او در سراسر جهان شناخته شده است و مردم از شگفت زده شدن دست نمی کشند و او را به عنوان نمونه ای از زندگی می بینند.

بدون شک، روحیه جنگندگی، اراده و توانایی پابلو برای رویارویی با ناملایمات، جنبه هایی هستند که می توانیم آنها را تحسین کنیم، و همچنین عشق او به دخترانش، که به او اجازه داد تا آنها را از تمام موانعی که زندگی بر سر راه آنها قرار می دهد عبور دهد.
یافته‌های مطالعه به شدت بر این ایده تاکید می‌کند که پسر داشتن با اثرات منفی طولانی‌مدت بر عملکرد شناختی والدین مرتبط است. اگرچه دانشمندان به طور کامل درک نمی کنند که چگونه این اتفاق می افتد، نتایج نشان می دهد که دلایل آن بیشتر در مورد نحوه تعامل خانواده ها است تا عوامل بیولوژیکی. با کمال تعجب، الگوهای مشابهی در بین مادران و پدران وجود داشت که نشان می‌داد تأثیر پسردار شدن بر پیری والدین به یک جنسیت خاص محدود نمی‌شود.

این بدان معنی است که نحوه تعامل اعضای خانواده و روابط درون خانواده تأثیر زیادی بر چالش هایی که والدین در طول زمان با آن مواجه می شوند دارد. تحقیقات بیشتری برای درک بهتر عوامل اجتماعی خاص مورد نیاز است و درک کاملی از این که چگونه داشتن پسر این اثرات منفی طولانی مدت را بر والدین می گذارد.

خانواده هایی که دارای چند پسر هستند 


این مطالعه نشان داد که والدینی که حداقل یک پسر داشتند، در مقایسه با والدینی که هیچ پسری نداشتند، توانایی هایشان زودتر رو به زوال می رفت. علاوه بر این، نتایج نشان داد که والدین دارای چند پسر در مقایسه با والدینی که فقط دختر داشتند، کاهش توانایی سریع‌تری داشتند. به عبارت ساده، داشتن پسر با کاهش سریعتر عملکرد شناختی والدین همراه بود.

منبع: bright side
۲۴ نظر

ورود

 • یه نفر خرداد ۱۵, ۱۴۰۲

  منتغیعه

 • علی خرداد ۱۵, ۱۴۰۲

  جالبه که هنوز هم دارن در مورد اینکه تو خانواده به دختر ها ظلم میشه و دختر از پسر بهتره کار میکنن تا تعادل به وجود بیارن ! در حالی ک این کار ها تو طولانی مدت باعث دست‌کم گرفتن پسر ها تو خانواده شده ! فک کنم الان بهتره واسه پسر ها کاری کنید!

  • دخترایران خرداد ۱۶, ۱۴۰۲

   ای بابا کم غرغر کنید عوضش کسی ازتون توقع نداره اونجور که از دخترا همیشه توقع دارن

   • فرق ندارد که خرداد ۱۶, ۱۴۰۲

    فمنیستی رو بس کن انتظار ؟ خنده داره کدوم انتظار انتظار از ماست که باید حتما یه کاری داشته باشیم دخترا دیگه فوقش هیچ کاری گیرشون نیاد شوهر میکنن ولی پسرا حتما باید کار داشته باشن

   • تحلیلگر خرداد ۱۶, ۱۴۰۲

    بچه سالی

 • الف خرداد ۱۵, ۱۴۰۲

  وقتی یک زن میخواد یه مطلب بنویسه.

 • محمد امین خرداد ۱۶, ۱۴۰۲

  والدین دخترا رو به خاطر این که خیلی ناز میکنن و خوشگلن دوستشون دارن و باهاشون کیف میکنن و به ما محل نمیذارن و این اصلا درست نیست

  • دخترایران خرداد ۱۶, ۱۴۰۲

   مهم اینکه ارثشو به شما پسرا میدن نه دختراشون

   • فرق ندارد که خرداد ۱۶, ۱۴۰۲

    ارث از عصر حجر اومدی یا چی چه ذهن پولکی داری که فقط به ارث فکر کردی اولا الان ارث مساوی تقسیم میشه و دوما قدیما پسرا رو مسبردن توی زمین کشاورزی و ازشون کار می‌کشیدن بعد دخترا میشستن تو خونه و فوقش به مرغا غذا میدادن در حالی که پسرا تو آفتاب داغ کار میکردن و البته که جهیزیه دخترا چی ؟ اونم کم قیمتی نداشت و الآن یه جهیزیه خوب حداقل ۳۰۰ ملیون به بالاست

  • مریم خرداد ۱۶, ۱۴۰۲

   نه اصلا اینطوری نیست. من خودم پسر دارم و با وجود همه شیطنتاش و حرف گوش نکردناش به صد تا دختر که ناز میکنن ترجیحش میدم. حالم از ناز کردن و لوس بازی دخترا بهم میخوره. فقط پسر ❤️❤️

   • Wolf خرداد ۱۹, ۱۴۰۲

    مریم خانم خودت بهتر از همه میدونی که دروغ میگی ؛ ضمنا دختر و پسر هیچ فرقی باهم ندارند هر دو میوه بهشتی هستند که خداوند به والدین عطا کرده ؛ آیا شما می تونی بطور قطع بگی سیب قرمز به سیب زرد برتری داری ؛ نه هر کدام عطر و طمع خودشون را دارند ؛ دختر و پسر هم همانند این مثالند . ضمنا پسر نعمته – دختر رحمت

 • تورج خرداد ۱۶, ۱۴۰۲

  پسر ، پسر ، قند و عسل!!!

 • امیر خرداد ۱۶, ۱۴۰۲

  من هم پسر دارم هم دختر هر دوتاشون دوست داشتنین

 • Gh خرداد ۱۶, ۱۴۰۲

  بچه هم دخترش خوبه هم پسر هردوشون توی زندگی پشت آدمن نمیشه بخاطر برابری جنسیتی پسرا رو زمین زد یا دخترا رو دست کم گرفت با این کارا آدم ب جایی نمیرسه والدین هم عاشق دختراشونن هم پسرا من خودم دخترم و فکر میکردم که وقتی بچه بودم پدر و مادرم برادرمو بیشتر از من دوس دارن درصورتی که هر روز قربون صدقه من میرفتن😐 بچه هم دخترش خوبه هم پسر

 • زینب خرداد ۱۶, ۱۴۰۲

  من نمیخوام جنسیتی حرف بزنم ولی چون آموزگار پسر ها و دختر ها بودم میگم که تعامل و ارتباط با پسر ها سخت تره و واقعا آدم بیشتر فرسوده میشه حتی تو آموزش پرورش به کسانی که مدارس پسرونه میرن امتیاز داده میشه

 • دخترایران خرداد ۱۶, ۱۴۰۲

  جمله بندی غلط نزاشت بفهمم جواب این تحقیق چی شد خخخ

  • معلم خرداد ۱۶, ۱۴۰۲

   هزارآفرین گل گفتی، اصلا معلوم نیست چی گفته

 • پارسا خرداد ۱۶, ۱۴۰۲

  این کارا بی فایده هست. همونطور که به خاطر نگاه جنسیتی ما پسرا باید بعضی چیزارو تحمل کنیم دخترا هم باید بعضی چیزارو تحمل کنن.

 • پارسا خرداد ۱۶, ۱۴۰۲

  اینا مرخرفاته. چند سال پیش یه مشت به اصطلاح دانشمند مدعی شده بودند که جنس مرد ها و کروموزوم آنها طی میلیارد ها سال ناپدید میشه. بعداً خلاف این ثابت شد.

 • فرزانه خرداد ۱۶, ۱۴۰۲

  نمیدونم واقعا ولی قطعا قرار نیس همه پسرا اینطور باشن ولی بابای من دوتا پسر داره و تا الان با کارایی که پسراش کردن توی سن ۴۵سالگی خیلی شکسته شده چرا چون تا الان رنجش دادن برعکس منو و خواهرام و اینکه دخترا دلسوز و مهربون ترن و ب حال پدر و مادرش فکر می‌کنن تا برادرای من که مهم نیست حال مادر و پدرم براشون که اگه مهم بود فلان کارو نمی‌کردم بخاطر مادر و پدرشون

 • فمنیست مشکل جامعه امروز خرداد ۱۶, ۱۴۰۲

  اتفاقا از دختر ها توقعی ندارند ما را ازمون توقع کشور داری و جنگ دارند برای همین زود پیر می شویم ولی کسی از زن توقعات بیجا نداره بار مسئولیت که گردن ماست رو هر زنی بزاری ده بار زایمان میکنه شماها یک دونه دغدغه های ما را ندارید یک دونه از دغدغه های ما را ندارید اینو به شخصه گفتم از هفده سالگی داشتم مننج می‌کردم کار های خانواده و بیرون خودم و مسئولیت های سنگین بهم محول می‌شده

 • ناشناس خرداد ۱۶, ۱۴۰۲

  دیروز با یکی از دوستان پدرم خانوادگی رفتیم بیرون یک پسر داشنتد که دیوانمون کرد. به زور داشتیم تحملش میکردیم فقط گریه میکرد و زور میگفت مامان و باباش را میزد و با عصبانیت صحبت میکرد مامان بابام هم دلداری شون مداد که پسر ها همین جوری هستند بزرگشود درست میشه مامانم میگفت مادرش لاغر شده