این دانشمند می گوید که بعد از ۹۳ روز زندگی در زیر آب ۱۰ سال جوان تر شده است

این دانشمند می گوید که بعد از ۹۳ روز زندگی در زیر آب ۱۰ سال جوان تر شده است

جوزف دیتوری (Joseph Dituri) ۵۵ ساله، افسر بازنشسته نیروی دریایی ادعا می‌کند که پس از گذراندن ۹۳ روز در زیر آب، روند پیری‌اش معکوس شده و بیش از یک دهه جوان شده است. او بیش از سه ماه است که درون یک اتاقک ۹.۲۹ مترمربعی در اعماق اقیانوس اطلس زندگی می‌کند و در مورد چگونگی تاثیر محیط پرفشار بر بدن انسان تحقیق می‌کند.

این ماموریت همچنین به منظور شکستن رکورد قبلی خود او که سپری کردن ۷۳ روز زیر آب بود طراحی شده بود.

جوان شدن دانشمندی که رکورد زندگی زیر آب را شکست

دیتوری گفت پزشکان آزمایش هایی روی بدن او انجام دادند تا ببینند بدن او از ماه مارس تا ژوئن چه تغییراتی کرده است؛ ازجمله آزمایش‌هایی که تلومرها -ترکیباتی در انتهای کروموزوم ها که با افزایش سن کوتاه می‌شوند- را اندازه گیری می‌کنند.

او ادعا می‌کند که اکنون این تلومرها ۲۰ درصد طولانی‌تر هستند و ۱۰ برابر بیشتر از زمانی که برای اولین بار در ماه مارس به اتاقک زیر آب رفت سلول های بنیادی دارد.

جوان شدن دانشمندی که رکورد زندگی زیر آب را شکست

دیتوری می‌گوید که هر شب ۶۰ تا ۶۶ درصد خواب عمیق REM را تجربه می‌کند، نشانگرهای التهابی او به نصف و کلسترول او ۷۲ واحد کاهش یافته است.

این دانشمند جزئیاتی از نحوه اندازه گیری تلومرهای خود ارائه نکرد اما خدمات آزمایشی وجود دارد که طول آنها را از طریق نمونه خون اندازه گیری می‌کند.

این تغییرات در سلامت دیتوری ناشی از فشار است که مشابه فرآیند اتاق های پرفشار (Hyperbaric Chambers) است و باعث بهبود جریان خون مغز، متابولیسم مغز و ریزساختار مغز می‌شود و به بهبود عملکردهای شناختی، فیزیکی، خواب و راه رفتن می‌انجامد.

جوان شدن دانشمندی که رکورد زندگی زیر آب را شکست

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۲۰ انجام شد نشان داد که اکسیژن درمانی با فشار بیش از حد (HBOT) در افراد مسن سالم می‌تواند پیرشدن سلول های خونی را متوقف کرده و روند پیری را معکوس کند.

دیتوری از محیط پرفشار برای بررسی چگونگی واکنش بدن انسان به قرار گرفتن طولانی مدت در معرض فشار شدید در یک فضای کوچک به مدت ۱۰۰ روز استفاده می‌کند؛ محیط مشابهی که قهرمانان فضاپیما در سفر به سیاره سرخ تحمل خواهند کرد.

جوان شدن دانشمندی که رکورد زندگی زیر آب را شکست

دیتوری می‌گوید هرکسی به یکی از این مکان‌ها نیاز دارد که از فعالیت های بیرونی دور باشد. او چهار تا پنج روز در هفته، هربار یک ساعت ورزش می‌کند اما تنها به کش های بدنسازی دسترسی دارد. او می‌گوید: «توده عضلانی‌ام همچنان حفظ شده و این دیوانه‌کننده است. متابولیسمم بالا رفته و بدنم لاغرتر شده و با وجود اینکه توده عضلانی‌ام از زمانی که روی زمین بودم تغییر نکرده، هنوز از چیزی که بودم لاغرتر هستم.»

جوان شدن دانشمندی که رکورد زندگی زیر آب را شکست

تغییر در تعداد سلول های بنیادی نیز بخشی از تحقیقات او بوده است. سلول های بنیادی یک راه حل بالقوه امیدوارکننده برای معکوس کردن علائم قابل مشاهده پیری هستند و دانشگاه استنفورد دریافته که سلول های قدیمی انسان را می‌توان با سلول های بنیادی جوان کرد.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

  • مجید خرداد ۲۰, ۱۴۰۲

    طرف کور شده بعد میگه یه دهه جوونتر شدم😂😂

    • Hhh خرداد ۲۱, ۱۴۰۲

      کور شدن با خوردن موز جبران میشه