ماجرای فرار سرباز جوان آمریکایی به کره شمالی چیست؟

ماجرای فرار سرباز جوان آمریکایی به کره شمالی چیست؟

یک سرباز آمریکایی که نزدیک به دو ماه در زندانی در کره جنوبی به سر برده بود، از طریق مرز به شدت محافظت شده بین دو کره، به کره شمالی گریخت و به اولین آمریکایی تبدیل شد که در نزدیک به پنج سال اخیر در کره شمالی بازداشت شده است.

سرباز دوم تراویس کینگ- که بیش از دو سال در ارتش آمریکا خدمت کرده است – به اتهام حمله بازداشت شده بود و در ۱۰ ژوئیه پس از گذراندن دوران خدمت آزاد شد. مقامات آمریکایی می گویند، او به جای سوار شدن بر هواپیمایی که قرار بود به فورت بلیس در تگزاس بازگردانده شود، آنجا را ترک کرد و به تور دهکده مرزی پانمونجوم در کره پیوست.

فرار سرباز آمریکایی به کره شمالی

با این حال، مادرش با رد ادعاها مبنی بر فرار او گفته است که او به شدت خواهان بازگشت پسرش است. وی در این باره گفته است: «من به او افتخار می کنم. من فقط می خواهم او به خانه برگردد، به آمریکا برگردد».

بازداشت کینگ پیش از آن صورت گرفت که کره شمالی اوایل روز چهارشنبه دو موشک بالستیک کوتاه برد را به دریای شرقی شلیک کرد. این اقدام کره شمالی در حالی صورت گرفت که آمریکا برای نخستین بار پس از چند دهه یک زیردریایی مجهز به سلاح هسته ای را در کره جنوبی مستقر کرد.

فرار سرباز آمریکایی به کره شمالی

این رویدادها بخشی از یک روز طوفانی در طول شبه جزیره کره از جمله فرار سرباز آمریکایی به کره شمالی بوده است. مادر کینگ که در راسین، ویسکانسین زندگی می کند، افزود که نمی تواند فرار پسرش و ورود خودخواسته به کره شمالی را تحمل کند. کلودین گیتس گفت: «من نمی توانم تراویس را در حال انجام چنین کاری ببینم».

به گفته مقامات، کینگ ۲۳ ساله به فرودگاه برده شد و تا گمرک اسکورت شد. او قرار بود پس از اتمام دوران محکومیتش در کره جنوبی به فورت بلیس بازگردد تا با دادگاه نظامی مواجه شود. کینگ به اتهام لگد زدن به خودروی پلیس کره جنوبی در زندان به سر می برد. اما کینگ به جای سوار شدن به هواپیما، فرودگاه را ترک کرد و بعداً به تور دهکده مرزی پانمونجوم کره پیوست که مملو از نگهبان بوده و گردشگران بسیاری به آن سفر می کنند.

فرار سرباز آمریکایی به کره شمالی

پس از اطلاع خانواده کینگ از این حادثه، ارتش نام و اطلاعات محدودی از او را منتشر کرد. هنوز مشخص نیست که او چگونه به مرز رسیده و در ساعات بین ترک فرودگاه در روز دوشنبه و عبور از مرز در روز بعد چه گذشته است.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا روز سه شنبه در کنفرانس مطبوعاتی پنتاگون تایید کرد که این عضو ارتش آمریکا احتمالاً اکنون در بازداشت کره شمالی است. آستین با اشاره به اینکه در درجه اول نگران سلامتی سربازان است، گفت: ما به دقت اوضاع را زیر نظر داریم و بررسی می کنیم. این موضوع تا چند روز و چند ساعت آینده مشخص خواهد شد و شما را در جریان آن قرار خواهیم داد».

به گفته سخنگوی ارتش، برایس دوبی، کینگ یک پیشاهنگ سواره نظام است که در ژانویه ۲۰۲۱ به این بخش از ارتش پیوسته است. او به عنوان بخشی از لشکر یکم زرهی در کره بود.

فرار سرباز آمریکایی به کره شمالی

موارد فرار آمریکایی ها یا کره ای ها به کره شمالی نادر است، هر چند که بیش از ۳۰ هزار نفر از مردم کره شمالی برای رهایی از ظلم و مشکلات اقتصادی از پایان جنگ ۵۳ – ۱۹۵۰ کره به کره جنوبی فرار کرده اند.

جنگ بین دو کره چندین دهه است که متوقف شده ، اگرچه خصومت ها همچنان باقی است. چند ساعت پس از فرار کینگ به کره شمالی، این کشور موشک هایی را پرتاب کرد. آمریکا، کره جنوبی و دیگران، کره شمالی را به استفاده از بازداشت شدگان خارجی برای کسب امتیازات دیپلماتیک متهم کرده اند. برخی خارجی ها پس از آزادی گفته اند که اظهارات آن ها در زمان بازداشت در کره شمالی اجباری بوده است.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود