۹ اتفاق عجیبی که در هواپیما برای بدن رخ می دهد

۹ اتفاق عجیبی که در هواپیما برای بدن رخ می دهد

هواپیما گرچه یکی از سریع ترین راه ها برای سفر است، اما ممکن است همیشه برای شما و بدن تان راحت نباشد، امری که دلایلی برای آن وجود دارد. بنابراین چه از مناظر هوایی آن سوی پنجره لذت ببرید و چه به فهرست آهنگ هایی که از قبل برای سفرتان آماده کرده بودید گوش کنید، در سفر هوایی بدن تان ممکن است دستخوش تغییراتی شود.

۱- ممکن است پاهایتان ورم کند

در هواپیما نمی توان آزادانه راه رفت یا پاهای خود را دراز کرد. همین عدم تحرک منجر به رکود خون در پاها می شود، امری که ممکن است باعث ورم پاها یا حتی لخته شدن خون شود. ورم پاها اگر مدت زیادی به طول نیانجامد مشکل جدی ای نیست. با این حال، اگر به دنبال تسکین آن بودید، تقریباً ساعتی یک بار یک قدم ِ کوتاه بزنید.

۲- ممکن است شنوایی تان ضعیف شود

علاوه بر سرگیجه، گوش هایتان به طور موقت خواند گرفت. این علائم زمانی تشدید می یابد که با سرماخوردگی یا سینوزیت پا به هواپیما گذاشته باشید، چرا که افزایش فشار هوا باعث راکد ماندن مخاط می شود.

پروازهای طولانی می توانند به طور موقت باعث گوش درد شدید و از دست دادن شنوایی شوند. جویدن آدامس به تسکین آن کمک می کند. حرکت ماهیچه های جونده از فشار وارده می کاهد.

۳- ممکن است دچار مشکلات پوستی شوید

سفر با هواپیما می تواند باعث بهم خوردن تعادل پوست هم شود. اول از همه، فقدان رطوبت در هوای درون هواپیما می تواند پوست را خشک کند و علاوه بر آن، اضطرابی که در سفر هوایی متحمل می شود می تواند قرمزی پوست و جوش ها را افزایش دهد. به علاوه، نشستن طولانی مدت ممکن است باعث ورم کردن صورت هم شود. بنابراین سعی کنید با خوردن آب، رطوبت بدن خود را حفظ کنید و از کرم مرطوب کننده نیز استفاده کنید.

۴- ممکن است دهان تان بوی بدی بگیرد

یک مشکل دیگر که ممکن است هنگام سفر با هواپیما با آن مواجه شوید، بد بویی دهان است. سیستم های بدنی ما، از جمله تولید بزاق دهان، در سفر هوایی دچار کُندی می شوند و همین امر شرایط را برای تکثیر باکتری ها در دهان فراهم می کند. ذرات غذای باقیمانده در لا به لای دندان ها هم ممکن است به بدبویی دهان بیانجامند. برای جلوگیری از این مشکل، با خود خمیردندان و مسواک به همراه داشته باشید.

۵- ممکن است آب بدن تان را از دست دهید

یکی از بزرگ ترین مشکلاتی که ممکن است در هواپیما با آن رو به رو شوید، از دست رفتن آب بدن است. به همین دلیل است که بسیاری از مهمانداران هواپیما معمولاً حین پرواز به مسافران آب تعارف می کنند. در یک پرواز ۳ ساعته، افراد معمولاً ۱/۵ لیتر از آب بدن خود را از دست می دهند. محققان حتی می گویند کم آبی خفیف بدن که ممکن است طی پرواز به آن دچار شوید هم می تواند بر خلق و خوی شما اثر بگذارد. بنابراین سعی کنید در هواپیما آب بیشتری بنوشید.

۶- ممکن است دچار سرگیجه شوید

در هواپیما ممکن است احساس سرگیجه کنید. نوسانات فشار هوای درون هواپیما می تواند باعث سرگیجه شود یا اصلاً تأثیری بر شما نداشته باشد. ممکن است حین پرواز دچار حالت تهوع یا حتی استفراغ هم شوید چون تصویر ایستا که در مقابل خود می بینید با حس حرکتی که احساس می کنید، همخوانی ندارد.

۷- ممکن است سلیقه ی غذایی تان تغییر کند

احتمال اینکه غذای هواپیما به نظرتان خوشمزه بیاید بسیار پایین است. و این به دلیل مزه نداشتن غذای هواپیما نیست، بلکه صرفاً به این خاطر است که وقتی هواپیما به ارتفاع کروز می رسد (حداکثر ارتفاع مجاز پرواز برای یک هواپیما که پس از رسیدن به آن به طور ثابت در آن ارتفاع به پرواز خود ادامه می دهد)، تغییر در فشار هوای درون هواپیما باعث کاهش حساسیت پرزهای چشایی زبان می شود. در هواپیما توانایی درک مزه ها تا حدود ۳۰ درصد کاهش می یابد. اما با نوشیدن به اندازه ی آب می توانید کماکان از غذای خود لذت ببرید.

۸- ممکن است دچار دندان درد ناگهانی شوید

بسیاری از مسافران طی پرواز در دندان های خود احساس درد می کنند. علت این مسأله تفاوت فشار هوا است: هوا وارد حفره های کوچک دندان ها می شوند و از داخل به دندان ها فشار می آورد. دندان درد در هواپیما اغلب بر اثر انباشت هوا درون پُرکردگی دندان ها رخ می دهد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که حفره ی دندان شما به طور کامل پُر نشده باشد.

۹- ممکن است مضطرب شوید

حتی آن هایی که ترس از پرواز ندارند هم ممکن است در هواپیما مضطرب یا عصبانی شوند. علت آن ساده است: ما در هواپیما کنترلی بر روی ایمنی خود نداریم و این امر ما را مضطرب می کند. برای مهار این اضطراب، می توانید تمرکزتان را بر تنفس خود بگذارید یا با یک فیلم یا کتاب یا یک بازی موبایلی یا کامپیوتری حواس خود را پرت کنید.

منبع: brightside
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود