وضعیت نیروی هوایی اوکراین در دومین سال جنگ با روسیه؛ مقایسه تلفات در ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳

وضعیت نیروی هوایی اوکراین در دومین سال جنگ با روسیه؛ مقایسه تلفات در ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳

انتظار نمی رفت که نیروی هوایی اوکراین بیش از چند روز در جنگی گسترده با نیروهای روسی دوام بیاورد. هجده ماه بعد، این بازوی هوایی نه تنها دوام آورده، بلکه به یک نیروی حمله دوربرد تبدیل شده است. نیرویی که میدان نبرد را در سراسر اوکراین شکل می دهد.

و نکته قابل توجه اینکه، نیروی هوایی اوکراین با گذشت زمان در حال افزایش قدرت بقاپذیری خود است: شلیک موشک ها و راکت های جدید غربی در مسافت های بیشتر، و در نتیجه اجتناب از فشرده ترین دفاع هوایی روسیه.

مقایسه تلفات نیروی هوایی اوکراین در 2022 و 2023

در ۲۵ فوریه ۲۰۲۲، روزی که روسیه جنگ هشت ساله خود علیه اوکراین را تشدید کرد، نیروی هوایی کی یف تنها ۱۲۵ فروند جنگنده قدیمی متعلق به دوران شوروی سابق را در اختیار داشت: حدود ۵۰ فروند میگ -۲۹، ۳۰ فروند سوخو – ۲۵ و چند فروند سوخو – ۲۷ و سوخو – ۲۴.

برخی ناظران پیش بینی می کردند که حملات موشکی و شلیک های جنگنده های روسیه، در عرض چند ساعت یا چند روز، باعث نابودی جنگنده های اوکراین و تیپ های تهاجمی این کشور شود.

این اتفاق نیفتاد. جنگنده ها و تیم های تهاجمی اوکراین که توسط نیروهای اطلاعاتی ناتو از وقوع این حمله مطلع شده بودند، هواپیماهای خود را به فرودگاه های کوچک و باندهای پروز جاده ای منتقل کردند و از حملات اولیه به پایگاه های اصلی خود جان سالم به در بردند. خلبانان این جنگنده ها با پرواز بر فراز میدان نبرد، در ارتفاع بسیار پایین باقی ماندند تا قرار گرفتن در معرض موشک های روسی را به حداقل برسانند.

مقایسه تلفات نیروی هوایی اوکراین در 2022 و 2023

پس از یک سال و نیم نبرد سخت، نیروی هوایی اوکراین دستکم ۶۹ فروند هواپیما – عمدتاً در نتیجه هدف قرار گرفتن توسط پدافند هوایی زمینی – را از دست داده است، اما توانسته با بازیابی هواگردهای قدیمی و زمینگیر شده و تحویل گرفتن ۱۸ فروند میگ -۲۵ و ۲۷ فروند میگ -۲۹ از کشورهای عضو ناتو، قدرت کلی خود در خط مقدم نبرد را حفظ کند.

مهم تر اینکه، نیروی هوایی اوکراین هر یک از انواع هواپیماهای تهاجمی خود را با مهمات های جدید ساخت غرب با برد بیشتر از مهمات های دوران شوروی جایگزین کرده است که در برخی موارد به طور قابل توجهی، برد بسیار بیشتری به دامنه عملیات این هواپیماها می دهد.

مقایسه تلفات نیروی هوایی اوکراین در 2022 و 2023

سوخو-۲۵ ها موشک های Zuni  ساخت آمریکا را دریافت کرده اند که فاصله و دقت حملات “راکت اندازی” متمایز آن ها به اهداف تا ۸ کیلومتر دورتر می رسد. میگ -۲۹ ها و سوخو -۲۷ ها، از ذخایر ایالات متحده، موشک های ضد تشعشع پرسرعتی دارند که از فاصله ۱۳۰ کیلومتری رادارهای دشمن را نشانه می گیرند.

شاید مهم ترین نکته این باشد که نیروی هوایی اوکراین، سوخو -۲۴ های خود را به دو نوع موشک کروز به نام های Storm Shadow ساخت بریتانیا و SCALP ساخت فرانسه مسلح کرده است که هر دوی آن ها می توانند ۱۵۵ مایل را طی کنند. تنها در چند هفته گذشته، موشک های کروز شلیک کننده توسط سوخو ۲۴ ها یک انبار خودروهای روسی را منفجر کرده و چندین پل حیاتی تدارکاتی منتهی به جنوب اوکراین که تحت اشغال روسیه است، را عملاً از کار انداخته است.

مقایسه تلفات نیروی هوایی اوکراین در 2022 و 2023

تغییر رویه به سمت حملات بدور از درگیری مستقیم و از راه دور- همه جت های اوکراینی به جز سوخو ۲۵ ها می توانند مهمات خود را از فراتر از محدوده برد بیشتر سیستم های پدافند هوایی زمین-پایه روسیه شلیک کنند – امید به زندگی خلبانان اوکراینی را تا حد زیادی افزایش داده است. پس از سرنگونی بیش از ۶۰ جت در سال گذشته، امسال نیروی هوایی اوکراین ظاهراً تنها چهار میگ -۲۹، یک سوخو – ۲۴، یک سوخو – ۲۵ و یک سوخو- ۲۷ را از دست داده است. نرخ تلفات سال ۲۰۲۳ یک پنجم سال ۲۰۲۲ بوده است.

اگر در تازه ترین مرحله از تحول نیروی هوایی اوکراین شاهد استفاده از مهمات مدرن غربی هستیم، در مرحله بعدی باید شاهد استفاده از هواپیماهای غربی باشیم. پس از ماه ها دیپلماسی، بریتانیا و هلند در ماه مه اعلام کردند که در زمینه آموزش خلبانان اوکراینی برای پرواز اف -۱۶ های ساخت لاکهید مارتین با یکدیگر همکاری خواهند کرد.

مقایسه تلفات نیروی هوایی اوکراین در 2022 و 2023

در همین حال هلند اعلام کرده که برخی از حدود چند ده فروند اف -۱۶ های فعال و بازنشسته خود را پس از تکمیل آموزش خلبانان اوکراینی، به این کشور اهدا خواهد کرد. یک مقام کاخ سفید نیز گفته که یک طرح آموزشی خلبانان اوکراینی باید “تا پایان سال” اجرا شود.

اف -۱۶ هواپیمای جدیدی نیست. جنگنده هایی که هلند ممکن است به اوکراین اهدا کند، در دهه ۱۹۸۰ ساخته شده و ۲۰ سال بعد به شدت ارتقا یافته اند. اما F – ۱۶ کاملاً با طیف گسترده ای از مهمات مدرن سازگار است و برای مثال می تواند موشک های ضد رادار HARM را در دقیق ترین حالت خود شلیک کند.

اف -۱۶ سلاح شگفت انگیزی نیست اما می تواند به نیروی هوایی اوکراین کمک کند تا موشک های بیشتر و بهتری را حتی دورتر و دقیق تر از الان شلیک کند. در سال سوم جنگ که گسترده تر خواهد بود، این می تواند به معنای تلفات کمتر برای نیروی هوایی اوکراینی باشد که قرار نبود بیشتر از چند روز دوام بیاورد.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۱۹ نظر

ورود

 • خادم مرداد ۲۰, ۱۴۰۲

  همه چیزایی که گفتید به کنار هرچند نمیشه گفت کاملا درست هستند ، فقط یه چیزو پاسخ بدید ، گفتید جنگ هشت ساله ی روسیه با اوکراین ؟ هنوز هیچکس دقیقا نمیدونه این جنگ چقدر میخواد زمان ببره و حدودا یک سال و نیمه که شروع شده شما از کجا فهمیدید که قراره هشت سال طول بکشه ؟ در ضمن روس ها موفق شدند استورم شدو ها رو به غنیمت بگیرند که قطعا مثل هیمارس ها به تقاط ضعف و قوتش پی می‌برند و راه حلی برای اونم پیدا می‌کنند

  • Javad مرداد ۲۰, ۱۴۰۲

   خدایی فازتون چیه؟ من نمیدونم این کسی که این تحلیل ها رو میذاره منبع اش کجاست. همین چند ساعت پیش روسیه شهر خارکیف رو گرفت و اکراین اعلام کرد این شهر رو تخلیه کنند. آقای روزیاتو یا هر کسی که این مطالب رو میذاره، یه خورده مطالب درست بذارید. اعتبار خودتون رو زیر سوال نبرید.خود آمریکا میگه پیشروی ارتش اکراین کنده، روزیاتو میگه. اکراین به دروازه های روسیه رسیده.
   یه مدیر هم نیست جواب بده تا جوابش بدیم.

  • hchg مرداد ۲۰, ۱۴۰۲

   ۲۰۲۲-۲۰۱۴=۸
   بی سواد منظور از زمان اسغال کریمه ست. میدونم ریاضی از چپ به راسته

  • علی مرداد ۲۰, ۱۴۰۲

   روسیه از سال بیست چهارده در حال جنگ با اوکراین هست. دو سال پیش پوتین اعلام کرد در سه روز تمام خاک اوکراین رو تصاحب میکنیم و قبل از اون زلینسکی به آمریکا پناهنده میشه. در عمل پوتین سوار هواپیمای به قول خودش آخرالزمانی شد چون تصور‌ میکرد مزدور های واگنر در حال حمله به موسکو هستند. روسیه خیلی عقب تر از این حرفاست. جنگ با اوکراین به قول وزیرخارجه سابق ندای التماس جهت مذاکره با روسیه بود که فعلا آمریکا نپذیرفته حداقل تا پس دادن کریمه به اوکراین.

 • بهرام مرداد ۲۰, ۱۴۰۲

  سلام اونوقت روسیه پهپاد ایرانی رو که یک اسلحه نه چندان پیشرفته است و اونم از طریق کشور ثالث مثه ترکمنستان دریافت کرده و در جنگ ازش استفاده میکنه با داد و هاوار میگن ایران شریک جنگ و پشتیبان روسیه هست ننگ بر شما کشور های غربی که انواع تسایحات مدرن ومیلیارد ها دلار رو در اختیار اوکراین قرار دادین و خودتان را بیگناه جلوه میدهین خوک های کثیف هر چه جنگو کشتار در دنیا انجام میدین باز دیگران را متهم میکنید

  • امیر مرداد ۲۰, ۱۴۰۲

   مرگ بر ساندیس بی کیفیت 😏

 • مجید مرداد ۲۰, ۱۴۰۲

  اینهاروکه گفتیدمقداری دورازواقعیت هست اگرنیروی هوایی اکراین تاحالادوام اورده فقط به این دلیله درمقایسه رقیب فعالیتی نداره ۲۰۰سورتی پرواز روزانه توسط روسیه یک یادوسورتی پروازاکراین انهم بدون ورودبه منطقه جنگی

 • مجید مرداد ۲۰, ۱۴۰۲

  عدم ثبت دیدگاه ثابت میکنه که غربگدا هستید

 • Hesam مرداد ۲۰, ۱۴۰۲

  خودتون گفتی ناتو اموزش داد فلان جا سلاح..پس نگین جنگ اوکراین و ردسیه جنگ ناتو و غرب با روسیه..خودمونیم غرب تو رسانه خودش همیشه پیروز میدونه..اوکراین رو خر کردن انداختن جلو …چیزی ازش نمونده بعد میگه نیروی هوایی…عزیزوم نتیجه ش چی شد..این مهمه..روسیه نفتش چند برابر میفروشه..ناتو هم داره به غلط کردن میفته…روسیه سیاستش کشدار کردن جنگه تا منابع غرب رو نابود کنه..تا الانم موفق بوده..

 • عباس مرداد ۲۰, ۱۴۰۲

  روسیه ابرقدرت دنیاست بهترین اقتصاد رو داره الان داره با صد کشور میجنگه. اونم تنهایی. هیچکس قادر نخواهد بود روسیه رو نابود کنه

  • ... مرداد ۲۲, ۱۴۰۲

   دقیقا، الان داره با ما هم میجنگه ولی غیر مستقیم اوکراین تموم شه میرسه به ایران

  • الیاس مرداد ۲۲, ۱۴۰۲

   شوروی هم از این هارت و پورت ها زیاد داشت
   دیدید که چطور فروپاشید و نابود شد
   در جنگ نظامی هم حتی یک بمب اتم برای زدن مسکو و نابودی روسیه کافی است
   روسیه فقط تبل تو خالی است. ۹۵ درصد خاک روسیه هم فقط جنگل و سیبری و بیابان های برفی و زمین کشاورزی و قطب هستش
   اگر هم روسیه جنگ هسته ای راه اندازد خودش هم نابود خواهد شد

 • فردین مرداد ۲۰, ۱۴۰۲

  بنازم به دلاوران اوکراین، فقط اینها ممکنه رکورد جنگ با سلاحهای هوایی آمریکایی را که دست ایران ست بشکنند،

 • رحیم مرداد ۲۰, ۱۴۰۲

  قبل.خواندن.مقاله.ببینید.نویسنده.چه.کسیه..واقع.بینه.یا.مزدوره..یا.پول.بگیر..ابن.دیگه.نوبره…یه.چیزی.میگه..انگار..از.موتورب.جنس.خریده

 • امیر مرداد ۲۰, ۱۴۰۲

  سلام من یک کارگرم کچندوقته سرگذرکاربهم نمیخوره به امام حسین دوتابچه دارم مستعجرم اجارم عقب افتاده به فاطمه زهراع خیلی مهتاجم زنم زانوش آب برداشته ندارم ببرمش دکتراگه مسلمونی میتونه کمکم کنه انسانیت کنید خدا عزیزانتو نگه داره واقعا کسی میتونه کمکم کنه
  ۶۱۰۴۳۳۷۴۴۶۵۸۰۴۴۹

 • رضا مرداد ۲۱, ۱۴۰۲

  جنگ جهانی سوم شروع شده و با بمب اتم به پایان میرسه

  • شایان مرداد ۲۱, ۱۴۰۲

   روسیه‌داره‌از‌پترزبورگ‌تا‌سیبری‌داره‌دنبال‌موزه‌‌جنگ‌میگرده‌تا‌تانک‌پیدا‌کنه‌اونوقت‌شما‌توهم‌پیروزی‌روسیه‌را‌
   میبینید‌واقعا‌شما‌چی‌میزنین‌متوهما

 • ضد .... مرداد ۲۲, ۱۴۰۲

  انگار سر مدیر روزیاتو، اوکراینیا کلت گذاشتن که این مقاله رو بره
  در هر صورت مرگ بر آمریکا و …و حامیانشون در داخل و خارج

 • به تو چی مرداد ۲۳, ۱۴۰۲

  در اصل این مقاله ها و تحلیل ها ترجمه داستان هایست که سفارت امریکا در ترکیه به مالکین این ویب سایت ها میدهد و این ها چشم کور نشر میکند بخاطر دالر مگر حقیقت قضیه این نیست اقتصاد تمام اروپا در هم شکسته و تمام کمپانی ها امریکای کمرش شکسته از این جنگ روسیه چیزی برای از دست دادن نداره روسیه تنها ذخایر زمینی دارد که تمام دنیا برایش مجبور است در این جنگ اقتصاد روسیه چند برابر شده در این جنگ روسیه تنها نیست چین، هند، عربستان، ایران و دیگر کشور ها کمک ها خود را میکند.