میزان تولید جهانی طلا در ۲۰۰ سال اخیر بر اساس سهم کشورها + اینفوگرافیک

میزان تولید جهانی طلا در ۲۰۰ سال اخیر بر اساس سهم کشورها + اینفوگرافیک

اگرچه استخراج طلا تاریخچه ای هزاران ساله دارد، اما تخمین زده می شود که تقریباً ۸۶ درصد از کل طلای سطح زمین در ۲۰۰ سال گذشته استخراج شده است. با استفاده از تکنیک‌های مدرن که کار در مقیاس بزرگ را ممکن می‌سازد، تولید جهانی طلا از دهه ۱۸۰۰ به‌طور تصاعدی رشد کرده است. اینفوگرافیک زیر، تولید جهانی طلا را به تفکیک کشورها از سال ۱۸۲۰ تا ۲۰۲۲ به تصویر می کشد و نشان می‌دهد که چگونه استخراج طلا در طول زمان به طور فزاینده‌ای جهانی شده است.

برترین کشورهای تولید کننده طلا در 200 سال اخیر

تاریخچه مختصری از استخراج طلا
شناخته شده ترین جنون استخراج طلا در تاریخ مدرن در کالیفرنیا در سال ۱۸۴۸ رخ داد، زمانی که جیمز مارشال، در دره ساکرامنتو طلا کشف کرد. با انتشار این اخبار، هزاران مهاجر در جستجوی طلا به کالیفرنیا سرازیر شدند و تا سال ۱۸۵۵، معدنچیان حدود ۲ میلیارد دلار طلا استخراج کردند.

برترین کشورهای تولید کننده طلا در 200 سال اخیر

ایالات متحده، استرالیا و روسیه تا دهه ۱۸۹۰ سه تولیدکننده بزرگ طلا بودند. سپس، آفریقای جنوبی به لطف اکتشاف عظیم در ویتواترزند، که امروزه به عنوان یکی از بزرگترین میدان های طلای جهان شناخته می شود، سکان هدایت را در دست گرفت. تولید سالانه طلای آفریقای جنوبی در سال ۱۹۷۰ با ۱۰۰۲ تن به اوج خود رسید که بیشترین میزان طلای تولید شده توسط هر کشور در یک سال است.

برترین کشورهای تولید کننده طلا در 200 سال اخیر

با افزایش قیمت طلا از دهه ۱۹۸۰، تولید جهانی طلا به طور فزاینده ای گسترده شده است. تا سال ۲۰۰۷، چین بزرگترین کشور تولید کننده طلا در جهان بود و امروزه مقدار قابل توجهی طلا در بیش از ۴۰ کشور استخراج می شود.

برترین کشورهای تولید کننده طلا در سال ۲۰۲۲

برترین کشورهای تولید کننده طلا در 200 سال اخیر

حدود ۳۱ درصد از تولید طلای جهان در سال ۲۰۲۲ از سه کشور چین، روسیه و استرالیا بوده که هر کدام بیش از ۳۰۰ تن از این فلز گرانبها را تولید می کنند.

برترین کشورهای تولید کننده طلا در 200 سال اخیر

کشورهای آمریکای شمالی، کانادا، ایالات متحده و مکزیک، شش تولیدکننده برتر طلا را تکمیل می کنند که مجموعاً ۱۶ درصد از کل طلای جهانی را تشکیل تولید می کنند. ایالت نوادا به تنهایی ۷۲ درصد از تولید ایالات متحده را به خود اختصاص داده است و میزبان بزرگترین مجتمع معدن طلای جهان (شامل شش معدن) متعلق به معادن طلای نوادا است.

برترین کشورهای تولید کننده طلا در 200 سال اخیر

در همین حال، آفریقای جنوبی ۱۱۰ تن طلا در سال ۲۰۲۲ تولید کرد که در مقایسه با تولید ۴۳۰ تنی خود در سال ۲۰۰۰، ۷۴ درصد کاهش داشت. به گفته طلای جهانی، این کاهش بلندمدت نتیجه تعطیلی معادن و درگیری های صنعتی است.

جالب است که دو تولیدکننده کوچکتر طلا در فهرست، ازبکستان و اندونزی، به ترتیب میزبان دومین و سومین عملیات استخراج طلا در جهان هستند.

چشم انداز تولید جهانی طلا

برترین کشورهای تولید کننده طلا در 200 سال اخیر

قیمت طلا در حدود ۱۹۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار در هر اونس نزدیک به بالاترین سطح تاریخ بوده است. برای شرکت‌های معدنی، قیمت‌های بالاتر طلا می‌تواند به معنای سود بیشتر در هر اونس باشد.

بر اساس گزارش شورای جهانی طلا، انتظار می رود تولید طلای استخراج شده در سال ۲۰۲۳ افزایش یابد و می تواند از رکورد ثبت شده در سال ۲۰۱۸ (۳۳۰۰ تن) فراتر رود که در نتیجه توسعه پروژه های موجود در آمریکای شمالی خواهد بود.

منبع: visualcapitalist
۷ نظر

ورود

 • علی مهر ۹, ۱۴۰۲

  ایران بیشترین طلای جهان رو داره ولی صداصشو درنمیارن

  • محمود مهر ۹, ۱۴۰۲

   اینقدرها که میگویند نیست ایران از لحاظ منابع معدنی جز کشورهای متوسط می باشد

  • حسین مهر ۱۰, ۱۴۰۲

   بی خیال.هر چی میشه میگین ایران بهترین هست تو دنیا

   • عباس مهر ۱۰, ۱۴۰۲

    اول نی ولی منابع خیلی خوبی داره

    • ناشناس مهر ۱۰, ۱۴۰۲

     نصف افغانستانم منابع نداریم داداش

 • ارژنگخ مهر ۱۳, ۱۴۰۲

  بیسوادهای مضحکی که فرق چند گرم در هرتن سنگ معدن طلا را با تن طلا نمیدانند و جار میزدند که در سیستان و بلوچستان معدن طلا با ذخیره چند ملیون تن!وجود دارد و دولت آنرا خواهد خورد و به مردم منطقه« بفرمائید»هم نخواهد گفت !بخوانند این مطلب و آمار را!! در اینیستا بحث بود و نوشتم :آقا برای اسحصال دوگرم طلا از هر تن سنگ معدن باید نزدیک به( ۱/۸)_ یک و هشت دهم_ هزینه کرد و پیشتر باید زیرساخت و جاده و برق و ماشین آلات وووفراهم کردو…بمن میگفتند جیره خوار عرزشی!!!در کشور با صفای ما متاسفانه کسانی که فرق کیلومتر مربع با هزار متر و سنگ معدن با طلای خالص را نمیدانند در باب مهندسی و معدن شناسی ابراز نظر میکنند!چاکرم