قوی ترین لیزر جهان که یک میلیون، میلیارد، میلیارد بار درخشان‌ تر از خورشید است!

قوی ترین لیزر جهان که یک میلیون، میلیارد، میلیارد بار درخشان‌ تر از خورشید است!

بنابر گفته دانشمندان، قوی‌ترین پرتوی لیزر جهان «یک میلیون، میلیارد، میلیارد بار» درخشنده‌تر از خورشید خواهد بود.  

کارشناسان بریتانیایی در حال ساخت یک لیزر منحصر به فرد با هزینه گزاف ۸۵ میلیون پوند هستند. دانشمندان امیدوارند که لیزر Vulcan 20-20، به پیشرفت در گداخت هسته‌ای، انرژی‌های تجدیدپذیر و باتری‌ها کمک کند.

این دستگاه لیزری بزرگ، از قوی‌ترین لیزر ساخته شده به نام «Vulcan» که می‌تواند ماده را تا ۱۰ میلیون سانتی‌گراد گرم کند، پیشی خواهد گرفت. تخمین ‌زده شده که ساخت این لیزر ۶ سال طول خواهد کشید.

دانشمندان امیدوارند که Vulcan 20-20 اطلاعات بیشتری در مورد پدیده‌های اخترفیزیکی مانند ابرنواختر‌ها و شراره‌های خورشیدی ارائه دهد. از این لیزر می‌توان برای انجام پژوهشاتی در مورد یک روش جدید شتاب ذرات برای درمان‌های رادیوتراپی سرطان استفاده کرد.

جورج فریمن، وزیر علوم بریتانیا گفته است: «ساختن قدرتمندترین لیزر جهان، فرصتی هیجان‌انگیز برای کشف چیز‌های ناشناخته در اخترشناسی و فیزیک است.»

پروفسور مارک تامسون، رئیس اجرایی شورای تأسیسات علم و فناوری (STFC) که بودجه این پروژه را تأمین کرده، گفته است: «تأسیسات لیزری مؤثر در اکتشافاتی بوده که درک ما را از ویژگی‌های اساسی ماده تا شکل‌گیری ستارگان و سیارات افزایش داده است.»

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود