پخش سریال «سرزمین کهن» پس از ۱۰ سال توقیف با نام جدید «سرزمین مادری» + ویدیو

پخش سریال «سرزمین کهن» پس از ۱۰ سال توقیف با نام جدید «سرزمین مادری» + ویدیو

چند قسمت اول سریال سرزمین کهن به کارگردانی کمال تبریزی اولین بار در دی ماه ۱۳۹۲ از شبکه سوم سیما پخش شد که به دنبال اعتراض بختیاری ها و توهین آمیز دانستن این سریال، پخش آن متوقف شد و طی این ۱۰ سال چندباری صحبت اصطلاح و پخش آن مطرح شده بود، اما هرگز به نتیجه نرسید. حالا پس از یک دهه، پخش این سریال با نام جدید سرزمین مادری از پلتفرم تلوبیون آغاز شده است.

کمال تبریزی آثار جنجالی ای همچون لیلی با من است و مارمولک را کارگردانی کرده که هر کدام نسبت به زمانه خود، دید متفاوتی به جریان جامعه داشتند. این کارگردان در تلویزیون یکی از معروف‌ترین سریال‌های زندگینامه‌ای به نام شهریار را کارگردانی کرده و در سال ۱۳۸۷تا ۱۳۹۲ دست به ساخت سریالی تاریخی و جنجالی به نام سرزمین کهن زد.

پخش سریال «سرزمین کهن» با نام «سرزمین مادری» از پلتفرم تلوبیون آغاز شد

این مجموعه قصد به تصویر کشیدن اتفاقات و جریانات اجتماعی، سیاسی و تاریخی بین سال‌های ۱۳۲۰ تا ۱۳۵۷ هجری شمسی را داشت و در دی ماه ۱۳۹۲ اولین قسمت این سریال از شبکه سه سیما‌ پخش شد. اما سرانجام پس از سه قسمت با اعتراض به توهین به قوم بختیاری و تحریف تاریخ پخش این سریال با توقف روبه‌رو شد.

اعتراض نمایندگان مجلس

پخش سریال «سرزمین کهن» با نام «سرزمین مادری» از پلتفرم تلوبیون آغاز شد

سریال سرزمین کهن در سال ۱۳۹۲ روی آنتن تلویزیون رفت، اما پس از پخش تنها چهارقسمت، متوقف شد و پس‌ازآن هم هرگز به آنتن نرسید. برخی اعتراضات قومیتی که با عصبانیت نمایندگان قومیت‌ها در مجلس همراه شد، درنهایت به توقف پخش این سریال انجامید. اسماعیل جلیلی، نماینده مسجدسلیمان در مجلس در پی پخش سرزمین کهن، اقدام صداوسیما در تحریف تاریخ بختیاری را غیرحرفه‌ای، اختلاف‌افکنانه و دشمن‌شاد‌کن دانست و خواستار توقف این سریال تا زمان اصلاح آن شد. محمد‌تقی توکلی، نماینده الیگودرز نیز در صحن علنی مجلس، به تقبیح این سریال پرداخت و عباس پاپی‌زاده، نماینده دزفول پس از بیان اظهاراتش در محکوم‌کردن این مجموعه، از ارسال پرونده سریال سرزمین کهن به شورایعالی امنیت ملی خبر داد.

پخش سریال «سرزمین کهن» با نام «سرزمین مادری» از پلتفرم تلوبیون آغاز شد

در ادامه ۷۰ نفر از نمایندگان قومیت‌های مختلف طی بیانیه‌ای عملکرد سازمان صداوسیما را نامناسب و آن را توهین‌آمیز دانستند؛ تذکرات کتبی آن‌ها به‌جهت اهانت به مردم بختیاری به سازنده سریال و نیز تذکرات به ریاست سازمان صداوسیما، شورای نظارت بر صداوسیما و نیز وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در صحن علنی مجلس توسط ضرغام صادقی، عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی قرائت شد.

واکنش تبریزی به اعتراضات

پخش سریال «سرزمین کهن» با نام «سرزمین مادری» از پلتفرم تلوبیون آغاز شد

کمال تبریزی در واکنش به این اعتراضات گفته بود: «اسامی شخصیت‌های این سریال صرفاً نام خانوادگی افراد است و اشاره‌ای به هیچ‌یک از اقوام غیور و دلاور کشور ندارد. قهرمان اصلی سریال که نقش مهم و مؤثری در نهضت خرداد و همراهی با روحانیت و امام (ره) دارد، از همین خانواده بختیاری است و قضاوت درباره شخصیت‌های مثبت و منفی این سریال، به صبر و حوصله بیشتری احتیاج دارد.» همچنین کمال تبریزی همراه عباس سلیمی‌نمین، مشاور تاریخی پروژه و سایر دست‌اندرکاران سریال سرزمین کهن، در نامه‌ای به معاونت سیما در مورد نقش برجسته قوم بختیاری و مبارزات آنان در این سریال توضیح دادند.

پخش سریال «سرزمین کهن» با نام «سرزمین مادری» از پلتفرم تلوبیون آغاز شد

با این‌حال در پایان این نامه از آن‌هایی که از این سریال دلخور شده بودند، اینگونه دلجویی شد: «بی‌تردید دست‌اندرکاران این سریال به‌هیچ‌وجه حتی در تصورات ذهنی خویش، قصد کوچک‌ترین بی‌احترامی‌ای به ساحت مردم شریف و پرافتخار بختیاری را نداشته‌اند. مشاهده قسمت‌های آتی این مجموعه تلویزیونی، مؤید این واقعیت خواهد بود. با این وجود چنانچه پخش قسمت‌های اولیه این مجموعه موجب رنجش‌خاطر هموطنان عزیز بختیاری شده است؛ مراتب عذرخواهی خود را اعلام می‌کنیم. حساسیت‌هایی که برای این سریال پیش آمد، بهانه‌جویانه بود و بخش عمده‌ای از آن به حذفیاتی برمی‌گردد که در فیلمنامه صورت گرفت و باعث شد که این سوءتفاهم‌ها در فیلمنامه به‌وجود بیاید و حکایت این ضرب‌المثل است که می‌خواستند ابرویش را درست کنند، چشمش را هم کور کردند. دقیقاً این اتفاق برای سریال سرزمین کهن افتاد. یعنی آنقدر فیلمنامه را دستکاری کردند و فشار‌های بی‌منطق به سریال وارد شد که دستکاری‌های اعمال‌شده و حذف صحنه‌هایی که تعیین‌کننده و کلیدی بودند، باعث شد چنین سوءتفاهمی به‌وجود آید.»

اقدامات عزت الله ضرغامی

پخش سریال «سرزمین کهن» با نام «سرزمین مادری» از پلتفرم تلوبیون آغاز شد

در زمان پخش سریال سرزمین کهن، ضرغامی، رئیس وقت صداوسیما بود. او بدون تشریفات و اطلاع قبلی، حتی با پوشیدن لباس قوم بختیاری، به مسجدسلیمان سفر کرد و در جمع مردم منطقه ضمن دلجویی و عذرخواهی از مشکل پیش‌آمده، از اصلاح سریال و پخش آن از تلویزیون خبر داد. ضرغامی گفت، برخی بخش‌های سرزمین کهن حذف می‌شود. او همچنین گفت که زمان را از دست نمی‌دهد و در آینده، زمانی که کل این بحث بختیاری از داستان این سریال حذف شد، با همکاری فرهیختگان و همکاران یک مجموعه بسیار جذاب و خوب از بختیاری‌ها در این سریال پخش خواهد شد که اگر اقوام بختیاری بار اول آن را ملاحظه کنند، اصرار خواهند کرد که هرچه زودتر باز هم مجموعه‌ای ساخته و این موارد در آن دیده شود.

یک‌دهه توقیف

پخش سریال «سرزمین کهن» با نام «سرزمین مادری» از پلتفرم تلوبیون آغاز شد

با وجود وعده‌های ضرغامی، اما از آن زمان تاکنون که بلاخره این سریال با تغییر نام به سرزمین مادری و اصلاحات به پخش رسید، یک دهه گذشته است. در این سال‌ها با آمدن هرکدام از رؤسای جدید سازمان صداوسیما، تلاش‌هایی مبنی بر پخش این سریال صورت گرفت؛ حتی یک پژوهشگر تاریخ بختیاری با حضور در یک برنامه تلویزیونی اینگونه اظهار کرد: «ما بختیاری‌ها زود قضاوت کردیم و فقط چند قسمت از این سریال را دیدیم درحالی‌که قهرمان داستان، شخصیتی لر و بختیاری است و گفته‌اند اواسط داستان از این قوم ایرانی خیلی تعریف و تمجید می‌شود.» این پژوهشگر همچنین عنوان کرد که قرار است چندنفر از بزرگان قوم بختیاری، این سریال را تا انتها تماشا کنند و با مذاکره آنان با صداوسیما، این سریال به پخش برسد.

پخش سریال «سرزمین کهن» با نام «سرزمین مادری» از پلتفرم تلوبیون آغاز شد

چندبار دیگر درباره حل مشکل سرزمین مادری و پخش آن اطلاع‌رسانی شد، اما هیچ‌وقت این امکان فراهم نشد. این سریال هم سریال پربازیگری است؛ شهاب حسینی، جواد عزتی، بابک حمیدیان، الهام حمیدی، امیر آقایی، مهدی شادمان، نیکی کریمی، محمدرضا فروتن، محسن تنابنده، پژمان بازغی، شبنم قلی‌خانی، ثریا قاسمی، مرحوم پرویز پورحسینی، حسین محجوب، فرهاد قائمیان، هنگامه قاضیانی، حسن پورشیرازی، جعفر دهقان، فرشته صدرعرفایی، علیرضا خمسه، میترا حجار، رضا کیانیان، هومن سیدی، سام درخشانی، سعید راد، لیلا زارع، مهران رجبی، ترلان پروانه، ارسلان قاسمی، پریوش نظریه، حسین مهری و ده‌ها بازیگر مطرح دیگر در این سریال ایفای‌نقش کرده‌اند.

پخش سریال «سرزمین کهن» با نام «سرزمین مادری» از پلتفرم تلوبیون آغاز شد

در نهایت بعد از اعلام پیمان جبلی، رئیس مرکز سیمافیلم در اردیبهشت ماه امسال با نام بردن از سریال سرزمین کهن با نام جدید سرزمین مادری که قرار است در سال ۱۴۰۲ از تلویزیون پخش شوند، از آماده‌سازی سریال کمال تبریزی برای رسیدن به آنتن خبر داده بود، اما پس از آن درباره وضعیت پخش این سریال از آنتن صداوسیما، خبری اعلام نشده است.

پخش سریال «سرزمین کهن» با نام «سرزمین مادری» از پلتفرم تلوبیون آغاز شد

سرانجام با اینکه قرار بر این بود که این مجموعه در سال ۱۴۰۲ از تلویزیون پخش شود، اما تصمیم بر این شد تا این سریال با نام سرزمین مادری از مهرماه ۱۴۰۲ به صورت اختصاصی از تلوبیون منتشر شود.‌ بلاخره از هفته گذشته این سریال به شکل اختصاصی و رایگان از پلتفرم تلوبیون پخش شد که تا به امروز ۴ قسمت آن منتشر شده است.

پخش سریال «سرزمین کهن» با نام «سرزمین مادری» از پلتفرم تلوبیون آغاز شد

بدون‌شک یکی از موانع فیلمسازی یا سریال‌سازی و به‌طورکلی تولیدات نمایشی در ایران، عوامل فرهنگی به‌ویژه فرهنگ قومیتی و حساسیت‌هایی است که بر سر آن وجود دارد. اغلب اعتراض‌هایی که نسبت به آثار تصویری صورت می‌گیرد یا به‌دلیل اعتراض‌های صنفی است یا اعتراض‌های قومی. مثلاً فلان‌صنف اعتراض می‌کند که به شغل ما توهین شده یا فلان قوم معترض می‌شود که به قومیت، خرده‌فرهنگ‌ها و زبان آن‌ها توهین شده است. حتی سریال دنباله‌دار پایتخت هم که مخاطب انبوه داشت، در یک مقطعی با اعتراض برخی از نمایندگان و مردم شمال همراه شد.

در واقع خط‌قرمز‌های تولید فیلم و سریال در ایران با دو خط‌قرمز موازی همراه است؛ یا ممیزی‌های دولتی یا اعتراض‌های مردمی که حاصل آن می‌تواند توقیف یا وقفه در نمایش باشد و البته هزینه‌های مضاعفی که روی دست سازندگان می‌ماند. بعد از مدتی هم به بها و بهانه‌ای، به چرخه نمایش برمی‌گردند. البته این قصه باز هم بر مدار تکرار ادامه خواهد داشت.

مطالب مرتبط
دیجیاتو
۱۱ نظر

ورود

 • عرفان مهر ۱۶, ۱۴۰۲

  این سریال رو تحریم کنید تا از شبکه سه پخشش کنن.👍

 • محسن مهر ۱۷, ۱۴۰۲

  اگر مخالف توهین شدند ،الان وضعیت که تایید کننده همان توهینی هست که ادعا میکنن

 • م مهر ۲۰, ۱۴۰۲

  نباید تا سریال رو ندیدیم زود بر اساس جوسازی ها قضاوت کنیم.

 • کر بختیاری مهر ۲۵, ۱۴۰۲

  توهین انجام شده در این سریال مشخصا و مستقیما با خطاب قرار دادن مردم بختیاری بیان شده بود و هیچ جای شک و تردیدی وجود نداشت.
  این که کارگردان و عوامل فیلم بیانیه دادند که تا آخر فیلم صبر کنید ، فلان می شود و بهمان می شود صرفا جهت ادامه دادن به پخش سریال بوده و هیچگونه صداقتی در داستان سرایی این مجموعه وجود نداشت .
  هرگونه فعالیت و اقدامی جهت تخریب فرهنگ لر و بختیاری به خودی خود شکست خورده خواهد بود ، این حقیقت رو فرهنگ غنی و اقدامات آزادی خواهی بختیاری ها در طول تاریخ این سرزمین نشان داده است.

 • کر بختیاری آبان ۲, ۱۴۰۲

  متاسفانه دراین سریال به قوم بزرگ بختیاری توهین شد.
  گرایران زمین بختیاری نداشت
  گمانم ازبخت یاری نداشت

 • محمد آبان ۱۹, ۱۴۰۲

  خدا بخیر کند! این کمال تبریزی هر وقت سریال می سازه یک گندی می زنه که نمیشه به این راحتی درستش کرد. اون از سریال شریارش که آخرش گند زد به چهره شریار و اون رو یک مالیخولیایی به تصویر کشید که مرز بین دیوانگی و عاقلی را طی می کرد دلیلش هم کاملا مشخصه چون در آن زمان شهریار از انقلاب دفاع می کرد و برای انقلاب و بسیح و رزمندگان شعر می گفت این هم اونو مجنون به تصویر کشید که بگه شهریار آخر عمرش دیوانه شده بود که این طور شعرها را سروده است. فیلم لیلی بامن است هم که هجوی بود برای فضای معنوی جبهه و تمسخر امدادهای غیبی فیلم مارمولکش هم که دیگه نیاز به گفتن نداره دزدی در لباس روحانیت!!! خلاصه این آدم یک کار درست انجام نداده حالا باید منتظر بود ببینیم چطوری به سرزمین مادری گند خواهد زد.

 • نازگل دی ۲۵, ۱۴۰۲

  این سریال از شبکه سه پنجشنبه و جمعه ها پخش میشه ساعت ۸:۳۰

 • نازگل دی ۲۵, ۱۴۰۲

  اما بنظر من علل پخش نشدن اون موقع بخاطر وجود آدمای نفوذی …مثل معصومه ابتکار و… بوده که طی داستان این سریال مردم متوجه حضور اونا میشدن…خدا …