صاحبان سگ‌ها در برابر صاحبان گربه‌ها؛ کدام یک شادتر هستند؟

صاحبان سگ‌ها در برابر صاحبان گربه‌ها؛ کدام یک شادتر هستند؟

همه می‌دانند که سگ‌ها بهترین دوست انسان‌ها هستند، اما گربه‌ها نیز می‌توانند همراهان خوبی باشند. تحقیقات در مورد تفاوت های بین صاحبان گربه و سگ چه می گوید؟ مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد که صاحبان سگ ها نسبت به کسانی که حیوان خانگی ندارند، اعتماد به نفس بالاتری دارند. از طرف دیگر، به نظر می رسد صاحبان گربه ها در مقایسه با همتایان خود که حیوان خانگی ندارند، کمی اعتماد به نفس پایین تری دارند. این یافته ها با سایر تحقیقات روانشناختی در مورد مالکیت حیوان خانگی و رفاه همخوانی دارد.

اما دلایل خوبی وجود دارد که بپذیریم سگ داشتن، نقش قابل توجهی در تقویت سلامت روان بازی می کند:

۱- فعالیت بدنی و تعامل اجتماعی

صاحبان سگ‌ها در برابر صاحبان گربه‌ها؛ کدام یک شادتر هستند؟

مطالعه‌ای نشان داد که افرادی که سگ دارند به نسبت صاحبان گربه ها فعالیت بدنی بیشتری دارند. یافته‌ای که با مطالعات دیگر در این زمینه سازگار است. از آنجایی که سگ ها پر انرژی هستند، به فعالیت منظم نیاز دارند. یعنی صاحبان سگ ها بیشتر فعالیت بدنی دارند، که یک عامل مهم شناخته شده برای سلامت روان است.

کارهایی مانند دویدن با سگ، به پارک بردن سگ یا حتی ثبت نام سگ در کلاس های آموزشی، باعث می شوند صاحبان سگ ها اغلب درگیر فعالیت بدنی باشند. این فعالیت ها مستلزم آن است که صاحبان سگ ها از خانه بیرون بیایند (یک عامل مهم برای سلامت روان) و فرصتی برای آنها فراهم کند تا دوستان خود را ببینند و با افراد جدید ملاقات کنند (یکی دیگر از عوامل تقویت سلامت روان). عشق مشترک به سگ ها به سرعت به شروع یک مکالمه صمیمی منجر می شود که به شکل گیری پیوندهای اجتماعی و احساسی کمک می کند.

از سوی دیگر، گربه ها موجودات مستقلی هستند که محدوده خانه صاحبان خود را ترجیح می دهند. این رفتار مستقل، سطحی پایین از فعالیت فیزیکی یا تعامل اجتماعی را نیاز دارد.

۲- تفاوت های شخصیتی در صاحبان حیوانات خانگی

صاحبان سگ‌ها در برابر صاحبان گربه‌ها؛ کدام یک شادتر هستند؟

ویژگی های شخصیتی نیز در تعیین شادی صاحبان حیوانات خانگی نقش دارد. یک مطالعه نشان داد که صاحبان سگ ها و گربه ها از نظر ویژگی های شخصیتی پنج تفاوت بزرگ دارند: روان رنجوری، برون گرایی، توافق، وظیفه شناسی و پذیرا بودن.

نویسندگان این تحقیق دریافتند که صاحبان سگ ها نسبت به صاحبان گربه‌ها خوش‌بین‌تر هستند و کمتر عصبی می شوند. همچنین مشخص شد که صاحبان سگ‌ها برون‌گراتر هستند که یکی دیگر از ویژگی های رفاه عمومی است.

البته، در اینجا یک بحث مبهم شکل می گیرد: آیا این سگ ها هستند که صاحبان خود را خوشحال می کنند یا افراد خوشحال بیشتر سگ ها را به عنوان حیوان خانگی انتخاب می کنند؟

نویسندگان می نویسند: «اگرچه ممکن است تفاوت های زیادی بین کسانی که حیوان خانگی دارند و کسانی که ندارند وجود نداشته باشد، به وضوح داشتن سگ با نتایج مفیدی همراه است.»

۳- تفاوت جنسیت صاحبان حیوانات خانگی و نقش آن در اعتماد به نفس

صاحبان سگ‌ها در برابر صاحبان گربه‌ها؛ کدام یک شادتر هستند؟

نگاهی دقیق به یک مجموعه داده نشان می دهد که مردان صاحب سگ نسبت به مردان بدون حیوان خانگی اعتماد به نفس بالاتری دارند. از سوی دیگر، زنان صاحب گربه نسبت به زنان بدون حیوان خانگی اعتماد به نفس کمتری دارند.

صاحبان سگ‌ها در برابر صاحبان گربه‌ها؛ کدام یک شادتر هستند؟

سگ ها به خاطر تمایل به عضو گروهی بودن یا حتی رهبر دسته ای بودن به سمت سگ های دیگر کشیده می شوند و برخورد صاحبان سگ ها با صاحبان دیگر و تعریف هایی که درباره حیوان خانگی خود می شنوند باعث تقویت اعتماد به نفس صاحبان سگ ها می شود. برعکس، زنانی که گربه دارند ممکن است با کلیشه‌های خدمت‌کار پیر یا زنی عبوث با گربه مواجه شوند که ممکن است باعث ایجاد حس قطع ارتباط با جامعه شود.

نتیجه

صاحبان سگ‌ها در برابر صاحبان گربه‌ها؛ کدام یک شادتر هستند؟

مانند بسیاری از موضوعاتی که در زمینه شادی مورد بررسی قرار گرفته است، پیدا کردن پاسخی مطمئن کار راحتی نیست. در حالی که درست است که صاحبان سگ ها در موقعیت هایی قرار می گیرند که موجب شادتر شدن آنها می شود، صاحبان گربه‌ها می توانند رابطه و موقعیت هایی که باعث شادی آنها می شود را پیدا کنند؛ مانند زمانی که دوست کوچک پشمالویشان در کنار آنها آرام می گیرد.

صاحبان سگ‌ها در برابر صاحبان گربه‌ها؛ کدام یک شادتر هستند؟

شاید مهم ترین نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که باید حیوان خانگی ای را انتخاب کنید که مکمل سبک زندگی شما باشد. اگر شما فردی معاشرتی هستید، داشتن سگ احتمالا راهی موثر برای رسیدن به خوشبختی خواهد بود. اگر اهل خانه هستید و یک همدم کوچک را ترجیح می دهید، احتمالا گربه برای شما مناسب تر باشد.

منبع: forbes
۲۳ نظر

ورود

 • رسول کریمی مهر ۲۵, ۱۴۰۲

  به نظر من افراد برونگرا علاقمند به داشتن سگ هستند و افراد درونگرا علاقمند به داشتن گربه
  و هر کدام هم از انتخاب خود راضی و شاد اند

  • امیر محمد مهر ۲۶, ۱۴۰۲

   ربطی نداره چون من برونگرام ولی گربه دوست دارم

  • Noragami مهر ۲۶, ۱۴۰۲

   آره
   من درون گرا ام و علاقه زیادی به گربه دارم 🥰
   هر وقت از یه جای خاص بر میگردم یه بچه گربه اونجا هست
   اینقدر قربون صدقش میرم 🤣🖤
   ببین کامنت بزاری به من بگی بچه سال…
   به** میری پس حواست باشه که از ما دهه نودیا همه چی بر میاد😎😉

 • A .M مهر ۲۶, ۱۴۰۲

  هیچ کدام چون انقدر ناراحت دربند بودن این حیوانات هستند که همیشه نگرانند بنابراین هیچ کدام خوشحال نیستند چون حس می کنند اگر این حیوانات را در محل زندگی خود رهاکنند راحت تر خواهند بودمحل زندگی این حیوانات فقط مزرعه وروستا می باشد آنها انجا راحت ترند انصاف نیست در خانه نگهداری شوند

  • P .M مهر ۲۶, ۱۴۰۲

   اتفاقا محل زندگی این حیوانات در خانه و پیش انسان‌هاست. شاید چند هزار سال قبل که انسان‌ها سگ و گربه رو اهلی و خانگی کردند میشد حرف شما رو زد ولی الان دیگه رها کردن این حیوانات در طبیعت و به امان خدا نهایت ظلم به اونها است. سگ و گربه امروزی برای زندگی به انسان‌ها وابسته هستند. ممکنه چند سال با تحمل سختی و گرسنگی بتونند در طبیعت یا کوچه و خیابون زندگی کنند ولی قطعا در پیش انسان زندگی راحت‌تر و بسیار طولانی‌تری خواهند داشت. برخلاف حیوانات وحشی که در طبیعت عمر و آسایش بیشتری دارند تا در اسارت و کنار انسان.

 • جلال مهر ۲۶, ۱۴۰۲

  سگها مورد اعتماد تر هستن چو از وفا چیزی کم ندارن.ولی گربه ها وفا دارن اما بخاطر چاپلوسی صاحب خودشه..گربه ها برای گرفتن یک موش به هیچکدام از وسایل خانه رحم نمیکنن.البته من هیچکدام را ندارم.چون حیوان خانگی انسان را کاملآ به خودش مشغول میداره.کسی که سگ داره تو خونه و با صاحبش میخوابه قطعا توی اون خونه کسی نماز نمیخونه حتی مهمان‌تو حیاط خونه من محل رفت و آمد گربه هاست.اگه چیزی تو خونه داشتم بهشون میدم وگرنه گربه ها میتونن برن جای دیگه غذا کیر بیارن ولی نه..البته خدایی اگه سرمایه دار بودم یک قطعه زمین میخریدم و یک سرپناهی برای سگها و گربه‌های ولگرد میساختم.همیشه اینکار تو ذهنم هست ولی بازنشسته هستم و متاسفانه بازنشسته ها در ایران پایین ترین جایگاه در میان حقوق بگیران دارن

  • امیرمحمد مهر ۲۶, ۱۴۰۲

   یه غلط املایی خیلی بد داری😂

  • Noragami مهر ۲۶, ۱۴۰۲

   وایــــــــــــ
   یه غلط املایی خیلیـــــــــــــ بد داریـــــد🤦🏻‍♀️🤐😥😰
   خیلی🔞⛔🔞بود

  • H مهر ۲۶, ۱۴۰۲

   وفاداری و بی وفایی صفتی انسانی ست که ما با حیوانات میدهیم وگرنه جانوران این چیزها رو نمیفهمن. برای اونها فقط بقا مهم هست و هر جانداری راههای اون رو در طی فرگشت یاد گرفته و جزیی از غریزه ش شده
   رام بودن و وحشی بودن و مکار و دانا و ….. همه چیزهایی ست که ما انسانها به شیوه بقای جانداران نسبت میدیم

   • بنده خدا مهر ۲۷, ۱۴۰۲

    داداش انسان هم حیوانه تو نفهمی بعدش هم حیوانات از یه انسان تو ایران بیشتر عقل و شعور دارن و می فهمن و تو بری ببینی یه سگی صابش بمیره گریه می کنه ولی تو بری نگاه کنی مادر یا پدر کسی بمیره نهایت چندین روز ناراحته

    • Hh مهر ۲۷, ۱۴۰۲

     اسم خودتو گذاشتی بنده خدا بعد میگی انسان حیوانه؟؟!!
     با خودت چند چندی اخوی؟
     ادب و تربیت که نداری، پر از تناقض هم هستی 😏

 • ناشناس مهر ۲۶, ۱۴۰۲

  خوشحالتر از همه صاحبان پول و قدرتند

 • محمد مهر ۲۶, ۱۴۰۲

  به نظرم هیچکدام چون هر دو افسرده هستند بی دین و تنها. که سمت حیوان لال و بی زبان رفتند.

 • الی مهر ۲۶, ۱۴۰۲

  من که گربه دوست دارم

 • امیر مهر ۲۶, ۱۴۰۲

  مرده شور هردوشون را ببرند. هم سگ سگباز هم گربه باز. این احمق‌ها شهرهای ایران را به باغ وحش تبدیل کرده اند.

  • یک نفر مهر ۲۷, ۱۴۰۲

   انیان حیوانه پس هر جا میری باغ وحشه و بعدش تو …چی میگی اینجا؟ در مورد سگ و گریه سرچ می کنی که هیت بدی؟ یعنی بیکار تر از تو؟

   تو …ترین ادمی بودی که دیدم

  • دوست دار حیوانات آبان ۵, ۱۴۰۲

   مرده شور خودت رو ببرن انشاءالله

 • ناشناس ۹۹۹ مهر ۲۷, ۱۴۰۲

  صاحبان فرزند

 • لادن مهر ۲۷, ۱۴۰۲

  چقدر مزخرف نوشتید….مخصوصا درباره گربه ها….فقط کسایی که پت دارن میدونن چی میگم….درضمن صفت وفاداریو ما به حیوانات میدیم…موضوع اینه که سگ و گربه هر دو قدر محبتو میدونن ولی به روش خودشون….اتفاقا زنایی که گربه دارن اکثرا شادن….خیلی مطالب مزخرفی بود

 • ارش مهر ۲۸, ۱۴۰۲

  دقیقا همینطوره. من درون‌گرام سالهاست بالای ۲۰ساله گربه دارم از داشتنش هم خیلی خیلی خیلی خوشحال ام و هر دفعه ک گربه ام رو می بینم عین خر ذوق میکنم