کوچک ترین کشورهای دنیا که از وجودشان بی خبر بودید

کوچک ترین کشورهای دنیا که از وجودشان بی خبر بودید

بیش از ۲۰۰ کشور در دنیا وجود دارد که ما مطمئن هستیم دست کم یک بار درباره ی آن ها شنیده ایم. اما کشورهایی بر روی سیاره ی ما هست که اصلاً نمی دانستیم وجود دارند. این کشورها مساحت بسیار اندکی دارند و جمعیت بعضی از آن ها بیشتر از چند خانوار نیست.

پالائو / Palau

مساحت: ۴۵۹ کیلومتر مربع

جمعیت: ۲۱،۳۴۷ نفر

جمهوری پالائو یک کشور جزیره ای است که از بیش از ۳۰۰ جزیره در اندازه های مختلف تشکیل شده است. پالائو یکی از شگفت انگیزترین مکان های روی زمین است: جنگل های بارانی آن مملوء از گیاهان و پرندگان منحصر به فرد است و آب های آن محل زندگی ۱۳۰ گونه ی در خطر انقراض از کوسه ها است. اما چشمگیرترین نقطه ی آن دریاچه ای با بیش از ۲ میلیون عروس دریایی است. البته جای نگرانی نیست، چون این عروس های دریایی توانایی نیش زدن را از دست داده اند.

نیووی / Niue

مساحت: ۲۶۱/۴۶ کیلومتر مربع

جمعیت: ۱،۱۹۰ نفر

نیووی یک کشور جزیره ای در منطقه ی اقیانوسیه است. علیرغم داشتن مناظر شگفت انگیز، گردشگری در این کشور رواج ندارد. به همین دلیل این کشور بیشتر به کمک های خارجی تکیه دارد، به ویژه از سوی نیوزلند. پایتخت نیووی، دهکده ی کوچکی با جمعیتی کمتر از ۶۰۰ نفر است. این جزیره اما برای خود فرودگاه و یک سوپرمارکت واقعی دارد که تنها سوپرمارکت در کل این کشور است.

سنت کیس و نویس / Saint Kitts and Nevis

مساحت: ۲۶۱ کیلومتر مربع

جمعیت: ۵۲،۳۲۹ نفر

این کشور از ۲ جزیره تشکیل شده است: سنت کیس و نویس. یکی از منابع اصلی درآمد این کشور برنامه ی اعطای شهروندی آن است که به هر کسی که دست کم ۲۵۰ هزار دلار برای سرمایه گذاری در صنعت شکر این کشور داشته باشد، می تواند شهروندی آن را به دست آورد. یک راه دیگر برای دریافت شهروندی این کشور خرید ملکی در یکی از این دو جزیره است که ارزش آن کمتر از ۴۰۰ هزار دلار نباشد.

شاهزاده نشین هات ریور / The Principality of Hutt River

مساحت: ۷۵ کیلومتر مربع

جمعیت: ۳۰ نفر

شاه نشین هات ریوز یک ریزکشور است که در استانی به همین نام در استرالیا قرار دارد و توسط لئونارد کسلی پایه گذاری شده که تصمیم گرفت مزرعه ی خودش را یک کشور جدید و مستقل اعلام کند. این کشور گرچه توسط کشورهای دیگر دنیا به رسمیت شناخته نمی شود، اما پول، تمبر و گذرنامه ی مخصوص به خود را دارد. در بخش های مختلف آن، گردشگران می توانند سردیس های اعلیحضرت شاهزاده لئونارد اول را ببینند.

تووالو / Tuvalu

مساحت: ۲۶ کیلومتر مربع

جمعیت: ۱۰،۹۵۹ نفر

تووالو یکی از کوچک ترین و فقیرترین کشورهای دنیا است. این کشور کوچک اگر دامنه ی اینترنتی .tv را دریافت نکرده بود، وضعیت اقتصادی آن می توانست به مراقب فاجعه بارتر باشد، چرا که این دامنه هر ساله میلیون ها دلار نصیب بودجه ی این کشور می کند.

نائورو / Nauru

مساحت: ۲۱ کیلومتر مربع

جمعیت: ۹،۵۹۱ نفر

نائورو کوچک ترین جمهوری مستقل و کوچک ترین کشور جزیره ای روی سیاره ی ما است. نائورو نه پایتختی رسمی دارد و نه سیستم حمل و نقل عمومی و مردم آن با وسایل نقلیه ی شخصی خود در تمام ۴۰ کیلومتر جاده ی آن تردد می کنند. مشکلات زیست محیطی نائورو سبب شده این کشور محبوبیتی در میان گردشگران نداشته باشد. یکی دیگر از «رکورد»های نائورو جمعیت چاق آن است: نرخ چاقی در این کشور کوچک بیش از ۷۰ درصد است.

شاهزاده نشین سبورگا / The Principality of Seborga

مساحت: ۴/۹۱ کیلومتر مربع

جمعیت: ۳۱۲ نفر

این ریزکشور در قلمرو ایتالیا قرار دارد و مارچلوی اول بر آن حکومت می کند. شاهزاده نشین سبورگا در حقیقت روستایی به همین نام در نزدیکی مرز فرانسه است. این کشور که به رسمیت شناخته نشده، ارتشی متشکل از ۳ نفر دارد: وزیر دفاع و ۲ مرزبان.

جمهوری مولوسیا / The Republic of Molossia

مساحت: ۰/۰۵۵ کیلومتر مربع

جمعیت: ۷ نفر

جمهوری خودخوانده ی مولوسیا یک ریزکشور است که توسط کوین بو در ایالت نوادای آمریکا پایه گذاری شد. جمعیت آن متشکل از خود کوین بو، خانواده اش، ۳ سگ، یک گربه و یک خرگوش است. مولوسیا سرود ملی، نشان ملی و پرچم مخصوص به خود را دارد. آن ها حتی برای برخی جرایم جدی مجازات اعدام تعیین کرده اند. مولوسیا گذرنامه ی مخصوص به خود را صادر می کند و حتی یک برنامه ی فضایی دارد. در ماه مه ۲۰۱۷، این جمهوری ۴۰ ساله شد.

نظام مستقل مالت / Sovereign Military Order of Malta

مساحت: ۰/۰۱۲ کیلومتر مریع

جمعیت: ۱۱۳،۵۰۰ نفر

علاوه بر شهر واتیکان، یک ریز کشور دیگر هم در قلمرو رم وجود دارد که نظام مستقل مالت نام دارد. این کشور تنها ۳ ساختمان دارد که ۲ تای آن ها در رم قرار دارد و دیگری در جزیره ی مالت. این کشور پول، تمبر، وبسایت، شماره پلاک خودرو و گذرنامه ی مخصوص به خود را دارد.

شاهزاده نشین سیلند / The Principality of Sealand

مساحت: ۰/۰۰۴ کیلومتر مربع

جمعیت: ۲۷ نفر

کشور سیلند که به رسمیت شناخته نشده، یک سکوی دریایی است که در فاصله ی حدوداً ۱۰ کیلومتری از ساحل بریتانیا قرار دارد. یک شاهزاده ی خودخوانده به نام ریجنت بر سیلند حکومت می کند و هر کسی در آن می تواند کنت، بارون یا حتی دوک شود. در حقیقت هر کسی می تواند با پرداخت چند صد پوند بریتانیا از طریق وبسایت این کشور برای خود یک لقب اشرافی خریداری کند.

منبع: brightside
۱۴ نظر

ورود

 • خسرو مهر ۲۶, ۱۴۰۲

  بنده هم نخست وزیر جمهوری خودمختار کرج هستم.
  کشور ما در این لیست نیست چراکه بسیار وسیع و شناخته شده است.

  • کاوه، مهر ۲۷, ۱۴۰۲

   مذخرف اینجوری می‌نویسن

  • احمد مهر ۲۸, ۱۴۰۲

   حالا اون کشوری که گفتید ۷ نفر جمعیت داره موندم توش که تیم ملی فوتبالشون چند نفره هست؟؟؟؟

  • ... مهر ۲۸, ۱۴۰۲

   واایی😂

 • ناشناس مهر ۲۶, ۱۴۰۲

  البته ۷۰ تا جزیره و روستای کوچک دیگه هم تو دنیا هستن که لقب کشور گرفتند
  بعد با حساب این ها می‌گویند ما بالای ۱۶۰ کشور تو دنیا داریم!!!
  سرجمع کشور های مهم و اصلی به ۲۰ تا هم نمی‌رسند

 • بهزاد مهر ۲۶, ۱۴۰۲

  وقتی به رسمیت شناخته نشدن چرا توی مقاله میارینشون؟
  لطفا یکم برای وقت خوانندگان ارزش قائل بشین
  واسه روزیاتو متاسفم

  • پاسخ مهر ۲۷, ۱۴۰۲

   به رسمیت که شناخته شدن
   ولی بیشتر مردم حتی اسم شان را هم نشنیدن

 • مبینا مهر ۲۷, ۱۴۰۲

  چقدر بامزه بود ممنون😍😍

 • بهار مهر ۲۷, ۱۴۰۲

  واقعا خنده دار بودن این کشورها

  • علی تک مهر ۲۸, ۱۴۰۲

   😄😄بری پناهنده ای این کشورا شی

 • سام مهر ۲۷, ۱۴۰۲

  نویسنده عجب …است، عکس هایش
  مربوط به کشورهای بزرگ پیشرفته است، اسامی نامبرده من در اورده است،
  علتش این که بازدید از سایتش زیاد بشه، بدبخت دوتا عکس جیگر بزار ببین چقدر بازدیدکننده داری تانسبت به این مضخرفات،

 • علی مهر ۲۷, ۱۴۰۲

  خوبه .دیوانگان یکجا تمرکز کرده اند.اسراییل را بفرستیم همه را اشغال کند

 • دلخوش مهر ۲۷, ۱۴۰۲

  خخخخخخخخ