ثبت تندترین فلفل دنیا در گینس؛ با «پپر ایکس» آشنا شوید

ثبت تندترین فلفل دنیا در گینس؛ با «پپر ایکس» آشنا شوید

اِد کوری – یک پرورش دهنده ی فلفل تند که اهل آمریکا است و پیش تر فلفل «کارولینا ریپر» را تولید کرده بود که در سال ۲۰۱۳ به عنوان تندترین فلفل دنیا شناخته شد، حالا با تولید یک فلفل تند جدید رکورد خودش را شکسته است، فلفلی که از بر اساس مقیاس اسکویل (واحد سنجش میزان تندی فلفل های تند) از کارولینا ریپر ۳ برابر تندتر است.

این فلفل تند جدید که «پپر ایکس» نام دارد روز ۹ اکتبر امسال از سوی کتاب رکوردهای جهانی گینس رسماً تندترین فلفل دنیا لقب گرفت. پپر ایکس بعد از یک دهه تلاش کوری برای تولید فلفلی به دست آمده است که به گفته ی او «سوزشی فوری و بی رحمانه» ایجاد کند.

کوری برای نشان دادن قدرت محصول جدیدش یک چمدان پر از پپر ایکس را با خود به برنامه ی اینترنتی معروف First We Set برد، مجموعه ای در یوتیوب که سلبریتی ها در آن شرکت می کنند و در حین خوردن بال مرغ سوخاری تند به سؤالات مختلف پاسخ می دهند و با هر سؤال نیز میزان تندی بال ها بیشتر می شود.

مجری برنامه، شان ایوانز و همکارانش چیلی کلاوس و نوآ چیمبرگ، محصول جدید کوری را امتحان کردند. آن ها بعد از جویدن پپر ایکس شروع به تقلا کردند، حالت های خنده داری به چهره شان دادند و از تأثیر فلفل کوری گلایه کردند.

کوری در مصاحبه ای با آسوشیتدپرس گفته اولین باری که خودش پپر ایکس را امتحان کرد، به مدت ۳ ساعت و نیم سوزشش را حس می کرد و بعد از آن، انقباضات عضلانی به سراغش آمد. او دراینباره گفته: «انقباض ها وحشتناک بود. یک ساعتی زیر باران روی یک سطح مرمری طاق باز دراز کشیده بودم و از درد ناله می کردم.» کوری یکی از تنها ۵ نفری است که تاکنون توانسته اند یک پپر ایکس را به طور کامل بخورند.

میزان تندی فلفل ها با مقیاس اسکاویل اندازه گیری می شود. صفر یعنی تندی ملایم و یک فلفل هالوپینو معمولاً تندی ای در حدود ۵ هزار واحد دارد. فلفل هابانرو که نزدیک به ۲۵ سال پیش رکورددار شده بود، معمولاً تندی ای ۱۰۰ هزار واحدی دارد. در کتاب رکوردهای جهانی گینس میزان تندی کارولینا ریپر ۱/۶۴ میلیون واحد عنوان شده است.

فلفل کارولینا ریپر

رکورد تندی پپر ایکس به طور متوسط ۲/۶۹ میلیون واحد  است. جهت مقایسه خوب است بدانید که اسپری های فلفلی که نیروهای پلیس معمولاً از آن ها برای مهار مجرمان سرکش استفاده می کنند، تندی ای ۱/۶ میلیون واحدی دارند.

کوری پس از ثبت رکورد تندترین فلفل دنیا با کارولینا ریپر در سال ۲۰۱۳، کار روی تولید پپر ایکس را آغاز کرد. هدف او تولید یک فلفل به شدت تند با طعم شیرین بود.

پپر ایکس زرد مایل به سبز است، ظاهر جذاب تبلیغاتی ندارد و بعد از ایجاد سوزش، یک طعم خاک مانند می دهد. این فلفل از پیوند کارولینا ریپر و یک فلفل سِرّی دیگر به دست آمده که به گفته ی کوری یکی از دوستانش از میشیگان برایش فرستاده بود و به طرز بی رحمانه ای تند است.

ماده ی شیمیایی موجود در فلفل ها که باعث سوزش می شود، کپسایسین نام دارد و بی خطر است مگر اینکه مقدار خیلی زیادی از آن مصرف شود. ذهن انسان و دیگر پستانداران کپسایسین را به عنوان یک تهدید می شناسد و سیگنال های قوی سوختگی به بدن ارسال می کند. از آنجایی که پرندگان چنین عکس العملی ندارند، می توانند هنگام تغذیه از این گیاه، به پخش دانه های فلفل کمک کنند.

حس سوختگی در انسان باعث آزاد شدن هورمون های اندورفین و دوپامین هم در بدن می شود. کوری که بعد از ترک اعتیادش به مواد مخدر و الکل، زندگی اش را وقف پرورش فلفل کرده است، محصولاتش را با محققان حوزه ی پزشکی سهیم می شود، به این امید که بتوانند از آن ها برای درمان بیماری ها و کمک به کسانی که از دردهای مزمن رنج می برند، استفاده کنند.

پرورش تندترین فلفل دنیا به مدت دو دهه به دغدغه ی کوری بدل شده بود. تولید پپر ایکس از اولین پیوند آزمایشی اش ۱۰ سال زمان برد.

کوری که در تلاش است تا از طریق شرکت خود به نام PuckerButt یک تجارت عظیم سس فلفل تند راه اندازی کند، می گوید در یک دهه ی گذشته درس های زیادی هم در زمینه ی تجارت گرفته است. کارولینا ریپر گرچه بسیار مورد توجه قرار گرفت، اما عمده ی این توجه برای کوری سودآور نبود.

کوری اجازه ی پرورش کارولینا ریپر را به دیگران داد. طبق ارزیابی وکلای کوری، بیش از ۱۰۰ هزار محصول بدون اجازه ی کوری به نام کارولینا ریپر تولید می شود.

حالا اما کوری می گوید بذر پپر ایکس را تنها بعد از آن در اختیار دیگران خواهد گذاشت که مطمئن شود فرزندانش، کارگرانش – که بسیاری از آن ها مانند خود او بعد از یک بار شکست، دوباره روی پای خود ایستاده اند – و خانواده هایشان از حاصل دسترنجش کاملاً بهره مند شده اند.

او در اینباره می گوید: «همه از کارولینا ریپر پول درآوردند. حالا نوبت خودمان است که از مزایای کار من برخوردار شویم.»

کاری که کوری از آن صحبت می کند شامل چندین زمین کشاورزی، گلخانه هایی سری برای جلوگیری از به سرقت رفتن فلفل ها و یک فروشگاه PuckerButt است که کوری در آن روی ایده ی تولید انواع سس فلفل تند، از ملایم تا بسیار تند کار می کند. او فلفل های تولیدی خود را به شرکت های سرتاسر دنیا نیز می فروشد.

منبع: dailymail
بدون نظر

ورود