۱۰ عنوان جذاب و پرتعلیق پیشنهادی برای کسانی که به فیلم های برادران کوئن علاقه دارند

۱۰ عنوان جذاب و پرتعلیق پیشنهادی برای کسانی که به فیلم های برادران کوئن علاقه دارند

جوئل و اتان کوئن نه تنها دو برادر بلکه نویسندگان و کارگردانان مشهور جهان هستند که به خاطر سبک منحصر به فرد فیلمسازی خود شناخته می شوند، سبکی از فیلمسازی که با طنز تاریک، شخصیت های عجیب و غریب و داستان هایی با در هم تنیدگی هنرمندانه شناخته می شود. این دو برادر تا همین اواخر که جوئل فیلم تراژدی مکبث (۲۰۲۱) را کارگردانی کرد، تمام نویسندگی، کارگردانی و تهیه کنندگی فیلم هایشان را با هم انجام می دادند. آن ها که به خاطر ترکیب ژانرها در فیلم های معاصری مانند کشوری برای پیرمردها نیست شناخته می شوند، از سال ۲۰۰۰ برخی از بهترین فیلم های تاریخ سینما را ساخته اند.

اگر از طرفداران آثار آن ها هستید و به دنبال تماشای فیلم های دیگری هستید که سبک سینمایی “کوئن ها” دارند، باید ۱۰ فیلم زیر را به فهرست تماشای خود اضافه کنید. هر یک از این فیلم ها ترکیبی از داستان سرایی جذاب، بازی های برجسته و نکات غیرمنتظره ای است که شما را به یاد فیلم های برادران کوئن انداخته و ساعات جذابی را برایتان رقم می زند. از کمدی های تاریک گرفته تا تریلرهای جذاب، انتخاب های متنوعی در این فهرست خواهید داشت که ماهیت داستان سرایی و سبک استادانه برادران کوئن را به تصویر می کشند.

10 فیلم پیشنهادی برای کسانی که به برادران کوئن علاقه دارند

۱۰- A Simple Plan (1998)

به عنوان یک فیلم جنایی نئو نوآر، سناریو یک نقشه ساده توسط اسکات بی. اسمیت نوشته شده و به کارگردانی سم ریمی ساخته شده است. روایت داستان در مناطق روستایی مینه سوتا رخ داده و درباره زندگی دو برادر به نام های هنک (بیل پکستون) و جیکوب (بیلی باب تورنتون) میچل به همراه دوستشان لو (برن بریسکو) است که سرنوشت آن ها به یکباره تغییر می کند، پس از اینکه به صورت تصادفی نه تنها یک هواپیمای سقوط کرده، بلکه ۴.۴ میلیون دلار پول نقد پیدا می کنند. داستان زمانی تاریک می شود که گروه پیدا شدن پول را مخفی نگه می دارد؛ که در ادامه آن ها را به سمت شبکه ای از دروغ، فریب و حتی قتل سوق می دهد. همسر هنک، سارا (بریجت فاندا)، نیز به این ماجرای عجیب و پیچیده کشیده می شود.

تماشای فیلم یک نقشه ساده برای طرفداران برادران کوئن ضروری است. با بازی های عالی در نقش دو برادر توسط بیل پکستون و بیلی باب تورنتون، این شرایط بغرنج از نظر اخلاقی به سطح بی سابقه ای از تنش و خطر می رسد. در کنار بازی بریجت فاندا، عمق و پیچیدگی هایی نیز به داستان اضافه می شود، زیرا او نقش مهمی در روایت این درام ایفا می کند.

فیلم در حین پرده برداری از ابهامات اخلاقی و رفتاری که شخصیت ها با آن مواجه هستند، داستان سرایی نوآورانه ای دارد. در شرایطی که شخصیت ها با موضوعات اعتماد، پیامدهای اعمال و طمع خود دست و پنجه نرم می کنند، تنش و تعلیق به طور طبیعی و تدریجی بالا می گیرد. طرفداران برادران کوئن از استعداد ریمی برای استفاده از محیط های منحصر به فرد و روستایی در فیلمش لذت خواهند برد. این لوکیشن ها، فضای فیلم را بهبود بخشیده و باعث می شود این گونه فیلم ها احساس انزوا و قریب الوقوع بودن خطر ایجاد کنند.

10 فیلم پیشنهادی برای کسانی که به برادران کوئن علاقه دارند

۹- Charley Varrick (1973)

چارلی واریک یک فیلم نئو نوآر دیگر است که در این فهرست جای گرفته است. این فیلم که توسط دان سیگل در سال ۱۹۷۳ ساخته شده است، داستانی جذاب از سرقت ها، رازهای پنهان و بقا را روایت می کند. چارلی که سعی می کند سرنوشت خود را تغییر دهد، به همراه همسر و دو همدستش آل و هارمن به مناطق روستایی نیومکزیکو می روند تا نقشه سرقت از یک بانک محلی را عملی کنند. اما وقتی می بینند سرقت از بانک آن چیزی نیست که به نظر می رسید، وارد یک بازی مرگبار موش و گربه با چند گانگستر محلی می شوند.

چارلی واریک با شخصیت های عجیب، تاریک و از نظر اخلاقی پیچیده اش که با علاقه برادران کوئن به شخصیت های چند لایه همخوانی دارد، جایی در فهرست ما پیدا کرده است. شخصیت واریک که تحت تاثیر یک عمر بزهکاری است، در حالی که حوزه های خاکستری اخلاق مورد بررسی قرار می گیرد به خوبی روی پرده مورد مطالعه قرار گرفته است. همچنین تم های فریب و بقا در این فیلم تاریک وجود دارد که یادآور کار برادران کوئن است و آن را به اثری ارزشمند برای طرفداران سبک فیلمسازی این کارگردانان تبدیل کرده است.

10 فیلم پیشنهادی برای کسانی که به برادران کوئن علاقه دارند

۸- Kind Hearts and Coronets (1949)

قلب های مهربان و نیم تاج ها یک کمدی سیاه جنایی بریتانیایی محصول سال ۱۹۴۹ به کارگردانی رابرت همر است. این فیلم بر اساس رمانی به نام اسرائیل رنک: اتوبیوگرافی یک تبهکار (Israel Rank: The Autobiography of a Criminal) نوشته روی هورنیمن ساخته شده است. این فیلم داستان لوئی دی آسکوین ماتزینی را روایت می کند که به دلیل ازدواج با زنی پایین تر از طبقه اجتماعی خود، از سوی خانواده طبقه بالای خود طرد شده است. پس از مرگ مادرش، لویی قصد دارد از خانواده اش انتقام بگیرد و خود را در ابتدای صف دریافت عنوان دوک قرار دهد و برای این کار قصد دارد هشت عضو خانواده که جلوتر از او هستند را از بین ببرد.

قلب های مهربان و نیم تاج ها جای کنونی اش را به خاطر ترکیب هوشمندانه کمدی تاریک و جنایت، بررسی ساختارهای طبقاتی، و عواقب عشق بین طبقات اجتماعی به دست آورده است؛ چیزهایی که سبک ها و موضوعات تکراری در فیلم های برادران کوئن از استانداردهای اجتماعی هستند. بازی قابل توجه الک گینس در هشت نقش مختلف در فیلم، گواهی بر توانایی های بازیگری او در عین افزودن طنز و عمق به فیلم است.

10 فیلم پیشنهادی برای کسانی که به برادران کوئن علاقه دارند

۷- The Big Sleep (1946)

خواب بزرگ یا خواب ابدی فیلمی آمریکایی محصول سال ۱۹۴۶ به کارگردانی هاوارد هاکس و بر اساس رمان سال ۱۹۳۹ ریموند چندلر است. با بازی همفری بوگارت در نقش کارآگاه فیلیپ مارلو و لورن باکال در نقش ویوین راتلج، داستان این فیلم با یک اخاذی آغاز می شود اما خیلی زود به قتل های متعددی می انجامد.

خواب بزرگ به خاطر داستان پیچیده و بازی های به یاد ماندنی اش در فهرست کنونی ما جایی گرفته است. این فیلم با شباهت های زیادی که با فیلم های برادران کوئن دارد، به طور موثری حال و هوایی تاریک و دائم التغییر را به مخاطب نشان می دهد و شخصیت هایی که از نظر اخلاقی خاکستری هستند، در مرکز داستان آن قرار دارند. این بررسی اخلاق و کردار در دنیای جرم و جنایت با موضوعاتی که در فیلم های برادران کوئن بررسی می شود، همخوانی دارد. این فیلم نقبی عمیق به اعمال اخلاقی و ابهامات رفتاری شخصیت ها می زند، عناصری که آن ها را مجبور به رویارویی با عواقب اعمالشان می کند. این فیلم اگرچه هیچ جایزه ای نگرفت، اما به عنوان یک نقطه عطف تاریخی و فرهنگی شناخته شد و در سال ۱۹۹۷ توسط کتابخانه کنگره به آرشیو ملی فیلم آمریکا اضافه شد.

10 فیلم پیشنهادی برای کسانی که به برادران کوئن علاقه دارند

۶- Headhunters (2011)

فیلم تریلر اکشن سرآوران به کارگردانی مورتن تیلدوم محصول سال ۲۰۱۱ کشور نروژ است که بر اساس رمانی نوشته جو نزبو در سال ۲۰۰۸ ساخته شده است. داستان این فیلم جذاب در مورد راجر براون است، استخدام کننده موفق یک شرکت بزرگ که برای تداوم سبک زندگی مجلل و پرهزینه خود، زندگی دوگانه ای را به عنوان یک دزد آثار هنری نیز دارد. با این حال، وقتی راجر متوجه می شود که یکی از مشتریان شغل جدید ارائه شده در شرکت، نقاشی بسیار ارزشمندی دارد، زندگی اش به شکل مرگباری تغییر می کند، بعد از آنکه نقشه ای می کشد تا این اثر هنری ارزشمند را به سرقت ببرد.

این فیلم چرخ و فلکی از پیچش های داستانی در ترکیب با اکشن و تعلیق است که آن را به یک فیلم برجسته و شایسته جایگاه در این فهرست تبدیل می کند. سرآوران با داشتن شباهت هایی به سبک سینمایی فیلم های برادران کوئن، سبک روایی خود را با داستان سرایی بصری برای انتقال احساسات، پیشرفت های داستانی و حتی ویژگی های شخصیتی بهبود می بخشد. به همین شکل، برادران کوئن اغلب از سرنخ های ظریف برای انتقال افکار و احساسات درونی شخصیت های روی پرده نمایش استفاده می کنند.

10 فیلم پیشنهادی برای کسانی که به برادران کوئن علاقه دارند

۵- Slow West (2015)

غرب آهسته فیلمی در ژانر وسترن محصول سال ۲۰۱۵ است که در آن یک اسکاتلندی جوان به نام جی کاوندیش به دنبال عشق گم شده اش، رز راس، در غرب آمریکا می گردد. جی خیلی زود با یک شکارچی جایزه بگیر به نام سیلاس سلک متحد می شود و بلافاصله با جایزه بگیران رقیب، رویارویی های خشن و اتحادهای نامحتمل مواجه می شود. در تمام این مدت، سیلاس دلیل واقعی اشتیاقش برای کمک به جی را پنهان می کند، زیرا یک جایزه بزرگ برای پیدا کردن رُز و پدرش وجود دارد، و او قصد دارد این پول را بدست بیاورد.

فیلم غرب آهسته با ترکیب فیلمبرداری خیره کننده و داستان سرایی نوآورانه خود در مقام مقایسه با فیلم های برادران کوئن قرار می گیرد. این فیلم با استفاده از مناظر خیره کننده نیوزیلند که برای به تصویر کشیدن محیط زیست کلرادو در غرب وحشی به کار گرفته شده است، وسعت غرب آمریکا را به تصویر می کشد که از این حیث با وسترن های کلاسیک قابل مقایسه است. همچنین عناصر سنتی وسترن را با یک دیدگاه جدید ترکیب می کند که به فیلم اجازه می دهد تا برداشتی مدرن از این ژانر ارائه دهد.

10 فیلم پیشنهادی برای کسانی که به برادران کوئن علاقه دارند

۴- Cut Bank (2014)

کات بنک که با نام شهر جهنمی (Hell Town) نیز شناخته می شود، یک تریلر آمریکایی محصول سال ۲۰۱۴ به نویسندگی روبرتو پاتینو و کارگردانی مت شکمن است که داستان آن در روستایی به نام کات بنک در مونتانا روایت می شود. دواین مک لارن و دوست دخترش کاساندرا یک زندگی به ظاهر معمولی دارند که هنگام فیلمبرداری یک فیلم تبلیغاتی در شهرشان، با یک قتل مواجه می شوند. داستان از یک سری اتفاقات عجیب و غریب پرده برداشته که شامل یک بسته ارزشمند، یک دروغ هنرمندانه و بی نقص و یک داستان پر پیچ وخم از بقا و جنایت است.

در کات بنک، فیلمبرداری صورت گرفته توسط بن ریچاردسون، نقش مهمی در فضای پرهیاهو و پرتنش فیلم دارد. او با استفاده از زوایای خاص و استادانه قرار گرفتن دوربین و نورپردازی بی نقص، به خوبی حس کوچکی و وهم انگیز بودن این شهر را به تصویر می کشد. مخاطب با برداشت های از دور حاشیه های برهنه این شهر می تواند احساس کند که شهر کات بنک چقدر دوردست و خالی از سکنه است.

10 فیلم پیشنهادی برای کسانی که به برادران کوئن علاقه دارند

۳- The Third Man (1949)

فیلم مرد سوم یک فیلم نوآر محصول سال ۱۹۴۹ بریتانیا و آمریکا است که داستان هارلی مارتینز آمریکایی را در شهر وین پس از جنگ روایت می کند که به دنبال پیدا کردن دوستش، هری لایم است. با این حال، وقتی مارتینز متوجه می شود که لیم به طرز مرموزی درگذشته است، برای کشف حقیقت، مانند یک کارآگاه، تحقیقات خود را آغاز می کند. فیلمبرداری سیاه و سفید اتمسفریک و عناصر اکسپرسیونیستی این فیلم، مقایسه هایی را با فیلم های نوآر برادران کوئن به وجود می آورد.

فیلمبرداری سیاه و سفید رابرت کراسکر با نورپردازی بسیار تند و سایه های متضاد خود، با زیبایی شناسی کلاسیک فیلم های نوآر همخوانی دارد، چیزی که برادران کوئن نیز در آثار خود از آن به وفور کرده اند. مرد سوم همچنین از زوایای هلندی استفاده می کند که در آن دوربین کج می شود تا بیننده احساس گیجی کند، همان چیزی که برادران کوئن در فیلم هایی مانند لبوفسکی بزرگ (The Big Lebowski) انجام دادند. این زوایای غیرمعمول دوربین، سایه های دراماتیک، و پرسپکتیوهای نامفهوم به افزایش تنش در هر دو فیلم کمک می کنند.

10 فیلم پیشنهادی برای کسانی که به برادران کوئن علاقه دارند

۲- The Palm Beach Story (1942)

داستان پالم بیچ یک فیلم کمدی عجیب محصول سال ۱۹۴۲ است که در آن تام و جری جفرز، زوجی متاهل که برای رسیدن به اهدافشان تلاش می کنند، در تامین مایحتاج روزمره خود با مشکل مواجه شده اند. سپس گری پیشنهاد می دهد که بهتر است طلاق بگیرند و با نقشه ازدواج با یک مرد ثروتمند به پالم بیچ در فلوریدا می رود. این فیلم با طنز هوشمندانه کارگردان (پرستون استرجس) و دیالوگ های سریع خود، شباهت هایی با سبک برادران کوئن در فیلم هایی چون بزرگ کردن آریزونا (Raising Arizona) و بخوان و بسوزان (Burn After Reading) دارد.

این فیلم ترکیبی عالی از موقعیت های مضحک، عاشقانه های خنده دار و طنز فیزیکی در خود دارد که یادآور فیلم های برادران کوئن است، فیلم هایی که به خاطر زمان بندی بی نقص کمدی و شخصیت های عجیب و غریب خود معروف هستند. لحظات کمدی بسیار اغراق آمیز هستند و کمدی پر از خنده و شوخی های مداوم بین شخصیت ها بر جذابیت فیلم می افزاید. داستان پالم بیچ و فیلم های برادران کوئن همچنان با سبک بصری کمدی خود مخاطبان را شیفته خود می کنند.

10 فیلم پیشنهادی برای کسانی که به برادران کوئن علاقه دارند

۱- The Miracle of Morgan’s Creek

یک فیلم پرکمدی دیگر، معجزه مورگانز کریک به کارگردانی پرستون استورجس، ما را به یک داستان پر هرج و مرج و خنده دار از اتفاقات ناگوار برای ترودی کاکنلاکر عجیب و غریب در آمریکای اواسط دوران جنگ جهانی دوم می برد. ترودی بعد از یک مهمانی دیوانه وار، در کنار چند سرباز از خواب بیدار می شود و متوجه شود که نه تنها باردار است، بلکه ازدواج کرده و هیچ خاطره ای از ازدواج یا شوهرش ندارد. این فیلم سفر او برای پیدا کردن شوهر مرموز و کنار آمدن با بارداری غیرمنتظره اش روایت می کند.

این فیلم در واقع جوهره کمدی ابله گونه را با طنز پرسروصدا به تصویر می کشد، همان چیزی که برادران کوئن نیز به خاطر آن شناخته می شوند، طنزی که موقعیت های غیرقابل پیش بینی و شخصیت ها و بازی های بسیار جذاب و بی بدیلی دارد. معجزه مورگانز کریک، شخصیت هایی را نشان می دهد که در طول سکانس های تعقیب و گریز، به طرزی بی معنی می دوند در حالی که افتادن هز و حالات چهره شان اغراق آمیز است، تا آینه ای از عناصر کمدی موجود در آثار برادران کوئن باشند.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود