موسیقیدانی که یک نی پلاستیکی را به فلوت تبدیل می کند + ویدیو

موسیقیدانی که یک نی پلاستیکی را به فلوت تبدیل می کند + ویدیو

موزه‌ی آلات موسیقی در فینیکس آریزونا، بیش از ۴,۲۰۰ ساز موسیقی از سراسر جهان را به نمایش گذاشته است. دیدن همه‌ی این راه‌های خلاقانه‌ای که مردم در طول هزاره‌ها برای ساختن موسیقی پیدا کرده‌اند، شگفت‌انگیز است. از طبل‌های ساخته‌شده از پوسته‌ی لاک‌پشت تا سازهای بادی ساخته‌شده از مثانه‌ی حیوانات، نبوغ بشر در پیگیری ملودی، هارمونی و ریتم قابل‌توجه است. به نظر می‌رسد ما می‌توانیم از تقریباً هر چیزی موسیقی خلق کنیم. مثال خوبی برای این موضوع، فلوت ساخته‌شده از نی پلاستیکی توسط آهنگساز دانمارکی، پیتر باستیان، است.

موسیقی‌دانی که یک نی پلاستیکی را به فلوت تبدیل کرد

وقتی می‌شنوید که کسی از یک نی نوشابه فلوت ساخته، ممکن است فکر کنید «من هم این کار را کرده‌ام». اما احتمالاً هرگز نی‌ای مثل این ندیده‌اید. باستیان آن را مثل یک ساز می نواخت و صدایی که از آن درمی‌آورد، به طرز تعجب‌برانگیزی دلنشین بود. در این ویدیو، باستیان چندین صدا و سبک مختلف را ارائه می‌دهد، حتما تا انتها تماشا کنید تا کل محدوده‌ی صدایی را که تولید می کرد را بشنوید.

یکی از افرادی که این ویدیو را در یوتیوب دیده بود، نوشت: «این مثال فوق‌العاده‌ای برای این است که توانایی موسیقی‌دان مهم‌تر از کیفیت ساز است. تضاد شگفت‌انگیزی است!»

کاربر دیگری نوشت: «نه‌تنها این ساز از یک نی نوشابه ساخته شده، بلکه بسیار زیبا نواخته می‌شود، عالی است، صدا و موسیقی‌اش را دوست دارم.»

فردی نوشت: «در سال ۱۹۹۵ چند متر دورتر از او (پیتر باستیان) در سالن یکی از هنرستان‌های موسیقی نشسته بودم و به نواختن او با نی نوشابه گوش می‌دادم. سخت است درک کنیم چطور باستیان توانست تمام سالن را با آن طنین نفوذناپذیر پر کند و در عین‌حال، چقدر زیبا بود.»

موسیقی‌دانی که یک نی پلاستیکی را به فلوت تبدیل کرد

باستیان که در سال ۲۰۱۷ درگذشت، ۹ سال به مطالعه‌ی فیزیک پرداخت، اما رفته‌رفته، جذب موسیقی شد. پدر و مادر او هر دو خواننده‌ی اپرا بودند و او چندین ساز می‌نواخت، اما عمدتاً باسون و کلارینت می‌نواخت. کتاب او با نام «ورود به موسیقی» پرفروش شد و او برای سخنرانی‌های پرشور درباره‌ی موسیقی و همچنین ملودی‌های فولکلوری که با نی پلاستیکی می‌نواخت، شناخته شده بود.

منبع: upworthy
مطالب مرتبط
یک نظر

ورود

  • حامد آبان ۹, ۱۴۰۲

    واقعاً هنرمند یعنی این،فوق‌العاده بود