چرا خلبانان جنگنده پس از ایجکت کردن دیگر نمی توانند پرواز کنند؟ + ویدیو

چرا خلبانان جنگنده پس از ایجکت کردن دیگر نمی توانند پرواز کنند؟ + ویدیو

اقدام به ایجکت یا همان پرش صندلی خلبان به بیرون در شرایط اضطراری، در بیشتر مواقع به عنوان یک کار سخت در نظر گرفته می‌شود. فرض کنید که یک جنگنده با سرعت بسیار زیاد در حال حرکت بوده و خلبان در چنین شرایطی ایجکت کند. حتی فکر کردن به چنین کاری ترسناک به نظر میرسد.

آیا خلبان جنگنده بعد از ایجکت کردن بازنشسته می‌شوند؟

پاسخ به این سؤال مثبت است؛ اما نه در همه مواقع. برخی از خلبانان پس از ایجکت دیگر نمی‌توانند پرواز کنند. حتی کسانی که توانایی خلبانی بعد از ایجکت را دارند، باید دوره‌های پزشکی، روان‌شناسی و فنی جدیدی را گذرانده و مجدداً مجوز خلبانی دریافت کنند. بنابراین، برخی از خلبانان پس از ایجکت بازنشسته می‌شوند.

هنگامی که یک خلبان جنگنده از هواپیما در ارتفاع زیاد خارج می‌شود، بدن او به دلیل سرعت زیاد باد و دمای پایین در معرض خستگی شدید قرار می‌گیرد. به همین دلیل، خلبان باید آزمایش‌های پزشکی را انجام دهد و در صورت داشتن آمادگی جسمی و روانی مناسب، می‌تواند دوباره پرواز کند.

چه اتفاقی برای خلبانان‌ها بعد از ایجکت می‌افتد؟

پس از ایجکت، صندلی از بین رفته و اگر همه چیز خوب پیش برود، خلبان باید با سرعتی مناسب فرود بیاید.

آیا خلبانان برای انجام ایجکت مجازات می‌شوند؟

در اکثر موارد، خیر. برای مثال، خلبانان نیروی دریایی ایالات متحده در صورت ایجکت، معمولاً تحت هیچ‌گونه اقدام انضباطی قرار نخواهند گرفت. در بسیاری از موارد، صرف نظر از اینکه خلبان مسئول باشد یا خیر، انجام ایجکت توصیه می‌شود و گاهی اجباری است؛ بدون اینکه بعداً سؤالی از خلبان پرسیده شود.

خلبانان جنگنده پس از ایجکت چه می‌کنند؟

خلبانان، مدت کوتاهی پس از ایجکت، از صندلی خود جدا می‌شوند. چتر نجات به طور خودکار باز شده و تجهیزات متصل به چتر نجات فعال می‌شوند.

چرا خلبان‌ها ۳ بار می‌گویند «ایجکت»؟

روال معمول این بوده که خلبان بگوید «ایجکت، ایجکت، اجکت». اولین بار برای گرفتن پاسخ، بار دوم برای تأیید دستور و آمادگی برای ایجکت و سومین بار برای کشیدن دستگیره است.

آیا شلیک به خلبانی که ایجکت کرده، جنایت جنگی محسوب می‌شود؟

این عمل، غیرانسانی تلقی شده و طبق پروتکل اضافه‌شده به کنوانسیون ژنو ۱۹۴۹ به عنوان hors de combat، حمله به خلبانی که ایجکت کرده، جنایت جنگی است.

خلبانان پس از ایجکت با چه سرعتی می‌توانند خارج شوند؟

در اوایل دهه ۱۹۶۰، استقرار صندلی‌های پرتابی با نیروی موشک که برای استفاده در سرعت‌های مافوق صوت طراحی شده بودند، در هواپیما‌هایی مانند Convair F-106 Delta Dart آغاز شد و ۶ خلبان با سرعت بیش از ۱,۳۰۰ کیلومتر در ساعت ایجکت کردند.

منبع: lovethemaldives
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۳ نظر

ورود

 • مهدی آبان ۱۸, ۱۴۰۲

  کاش میشد از زندگی کردن هم ایجکت کرد ….

 • حاج حشمت آبان ۱۹, ۱۴۰۲

  تنها جنگنده در جهان که تاکنون هیچ ایجکتی نداشته است قاهر بوده است
  ای کاش غرب پرستان به توانایی های داخلی باور داشتن

  • شایان آبان ۱۹, ۱۴۰۲

   بیچاره آخه تو قبل از این مقاله میدونستی ایکجت چیه که الان داری یه ویژگی دیگه برا جنگنده های قرازتون میزاری آخه آدم هایی آفتاب پرست تر از شما ندیده بودم