لئونیداس؛ سیستم ضد پهپاد جدیدی که می تواند پایان عصر حملات پهپادی باشد + ویدیو

لئونیداس؛ سیستم ضد پهپاد جدیدی که می تواند پایان عصر حملات پهپادی باشد + ویدیو

ارتش ایالات متحده جدیدترین فناوری ضد پهپاد خود را در اختیار گرفته است، سیستم جدیدی که از تابش مایکروویو برای از کار انداختن هواپیماهای بدون سرنشین استفاده می کند و به معنای واقعی کلمه باعث سقوط دسته جمعی آن ها از آسمان می شود. این سیستم ضدپهپادی که مبتنی بر سیستم ضد پهپاد Leonidas ساخت کمپانی Epirus طراحی شده، یک پرتو گسترده با قابلیت هدف قرار دادن چندین پهپاد را به صورت همزمان ارسال می کند و دسته های نزدیک شونده از پهپادها را نابود می سازد.

سیستم ضد پهپاد لئونیداس که با امواج مایکروویو پهپادها را ساقط می کند

شرکت پیمان کار دفاعی اپیروس نمونه اولیه سلاحی به نام مایکروویو پرقدرت قابلیت حفاظت در برابر آتش غیرمستقیم (Indirect Fire Protection Capability – High – Power Microwave) را به ارتش آمریکا تحویل داده است. دفتر توانایی های سریع و فناوری های حیاتی ارتش ایالات متحده مدیریت این پروژه را بر عهده دارد که در نهایت منجر به تحویل چهار نمونه اولیه توسط اپیروس خواهد شد. ارتش آمریکا قصد دارد این سیستم ها را به صورت گسترده آزمایش کند تا این فناوری جدید به بلوغ رسیده و کارآیی آن را در برابر طیف گسترده ای از سیستم های هوایی بدون سرنشین مشخص کند.

سیستم ضد پهپاد لئونیداس که با امواج مایکروویو پهپادها را ساقط می کند

تهدید حملات پهپادی دسته جمعی

فناوری حامل های بدون سرنشین، در قالب هواپیماهای بدون سرنشین کنترل از راه دور یا مستقل، جنگ را در سطح تاکتیکی تغییر و ارتقاء داده است. یک پهپاد کوادکوپتر، مجهز به یک دوربین، می تواند یک پلتفرم شناسایی چابک برای نیروهای زمینی فراهم کند. همین پهپاد که مجهز به نارنجک یا یک خرج ضد تانک شود، می تواند پیاده نظام پنهان شده در سنگرها را بمباران کند یا حتی یک تانک اصلی ۶۵ تنی را از کار بیندازد.

سیستم ضد پهپاد لئونیداس که با امواج مایکروویو پهپادها را ساقط می کند

علاوه بر این، همین پهپاد زمانی که بخشی از یک دسته پهپادی مبتنی بر هوش مصنوعی باشد، تقریباً توقف ناپذیر می شود و حتی سازمان یافته ترین و مجهزترین سیستم های دفاعی را به دردسر می اندازد. اگر نیروی دشمن حمله ای ۲۰ پهپادی را آغاز کند و مدافعان موفق به ساقط کردن ۱۹ فروند شوند، به نظر می رسد دفاع موفقی صورت گرفته است. به هر حال، هر اقدام دفاعی نمی تواند ۹۵ درصد از نیروی مهاجم را نابود کند. اما اگر هر کدام از این هواپیماهای بدون سرنشین ۲,۰۰۰ دلار قیمت داشته و تنها پهپادی که جان سالم به در برده، بتواند یک تانک ۴ میلیون دلاری را نابود کند، در واقع یک حمله موفق صورت گرفته است.

شعله افکن الکترومغناطیسی

صنعت دفاعی با راه حل های مختلفی به تدید هواپیماهای بدون سرنشین پاسخ داده است که بیشتر آن ها با استفاده از سلاح های موجود و اصلاح آن ها برای نقش پدافند هوایی کوتاه برد بوده است. این راه حل ها شامل استفاده از مسلسل، توپ خودکار کالیبر کوچک، موشک یا حتی لیزر بوده است. مشکل این است که به جز توپ خودکار که از فیوزهای هواگرد قابل برنامه ریزی استفاده می کند، هر کدام از سلاح هایی که گفته شد تنها می توانند یک پهپاد را در هر شلیک ساقط کنند.

سیستم ضد پهپاد لئونیداس که با امواج مایکروویو پهپادها را ساقط می کند

یک سلاح ضد پهپاد باید یک پهپاد را شناسایی کرده، آن را ردیابی نموده، روی آن قفل کرده، به آن شلیک کند و در صورت خطا رفتن و نزدن هدف، دوباره شلیک کند. باید این فرآیند را بارها و بارها تکرار کند، تلاشی زمان بر که به این معنی است که تمام پهپادها شناسایی و ردگیری نمی شوند و برخی از آن ها موفق می شوند به هدف برسند.

سیستم ضد پهپاد لئونیداس که با امواج مایکروویو پهپادها را ساقط می کند

سیستم ضد پهپاد لئونیداس رویکرد متفاوتی دارد. این سیستم دارای یک آنتن بزرگ، مستطیلی و مسطح است که شبیه سیستم رادار آرایه فازی سیستم AN/MPQ-65 است که خود بخشی از سیستم دفاع موشکی پاتریوت می باشد. این دو سیستم از این نظر شبیه به هم هستند که هر دو برای پخش انرژی الکترومغناطیسی در یک منطقه وسیع طراحی شده اند، در یک مورد برای شناسایی یک هدف و در مورد دیگر برای نابودی آن.

سیستم ضد پهپاد لئونیداس که با امواج مایکروویو پهپادها را ساقط می کند

آنچه لئونیداس را از دیگر سیستم های ضد پهپاد متمایز می سازد، قابلیت حمله الکترونیکی گسترده آن است. لئونیداس امواج مایکروویوی را پخش می کند که هواپیماهای بدون سرنشین را در میانه پرواز از کار می اندازند، سیستم های داخلی آن ها را خاموش می کنند و آن ها را وادار به سقوط از آسمان می کنند. ساطع کردن و شلیک اشعه در یک پرتو باریک که یک پهپاد واحد را تحت تاثیر قرار می دهد، به سمت هدف شلیک نمی شود بلکه یک پرتو عریض است که قادر است چندین پهپاد را در آنِ واحد از بین ببرد. این سیستم پهپادی یک شعله افکن نامرئی و الکترومغناطیسی است که می تواند هر پهپادی را در مخروط تابش مایکروویو تحت تاثیر قرار دهد.

سیستم ضد پهپاد لئونیداس که با امواج مایکروویو پهپادها را ساقط می کند

کنترل نرم افزاری به این معنی است که لئونیداس می تواند به سرعت خروجی خود را برای مقابله با تهدید تغییر دهد. درست مانند رادیوهای تعریف شده توسط نرم افزار که می توانند به سرعت فرکانس ها را تغییر دهند, قدرت سیگنال را افزایش دهند یا عملکردهای دیگری که قبلاً به صورت دستی انجام می شد را انجام دهند, نرم افزار لئونیداس به اپراتور اجازه می دهد تا پرتو مایکروویو خود را شکل دهد و ولتاژ را تغییر دهد. این امر باعث می شود که آنتن سیستم قادر به شلیک دقیق در یک لحظه باشد, پرتو باریکی را پخش کند که می تواند پهپادهایی را به صورت واحد و موردی ساقط کند, سپس به سرعت خود را برای شلیک گسترده تر تنظیم کند که می تواند دسته ای از پهپادهای مهاجم را از بین ببرد.

سیستم ضد پهپاد لئونیداس که با امواج مایکروویو پهپادها را ساقط می کند

سخن پایانی

همانطور که جنگ ها در اوکراین و خاورمیانه نشان داده اند, هواپیماهای بدون سرنشین ماهیت جنگ را به طور غیرقابل بازگشتی تغییر داده اند. توقف حملات دسته جمعی پهپادی, که برای موفقیت تنها به عبور یک فروند پهپاد از سیستم های دفاعی دشمن نیاز دارند, یک چشم انداز دلهره آور است. یک شعله افکن الکترومغناطیسی که برای هر پهپادی مرگی آنی و قطعی محسوب می شود, چیزی نبود که کسی فکرش را بکند به این زودی ساخته شود اما خلاقیت انسانی هیچگاه پایانی ندارد.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۱۶ نظر

ورود

 • حاج محمود آبان ۱۷, ۱۴۰۲

  اسباب بازی

 • حاج حشمت آبان ۱۸, ۱۴۰۲

  نیروهای جهادی و شهادت طلب قوی ترین سلاح جهان هستند
  حتی قوی تر از بمب اتم

  • hh آبان ۱۸, ۱۴۰۲

   رحمت خدا ب شما 🙏👍🤣
   ب زودی همه این صلاح ها رو غنیمت میگیریم و بر علیه خودشان بکار میبریم 😤😤 و سر مار استکبار را غطع میکنیم
   پیروزی با ماست 🙏
   فتح قله ها نزدیک است 👍🤣😆

   • غلام آبان ۲۴, ۱۴۰۲

    فتح قله ها پیشکش، فعلا که تپه …هم نمونده براتون

 • سعید آبان ۱۹, ۱۴۰۲

  مشنگ پس چراهرروزتوعراق وسوریه پایگاههای شیطان بزرگ رابااین پهپادها میزنن وسربازاشون فقط ضرب مغزی میشن؟؟پروپاگاندا کثافت دروغگو

 • ایرانی آبان ۱۹, ۱۴۰۲

  انتخاب اسم لئونیداس برای این سامانه خیلی معانی داره برای ما ایرانیها،ولی شماها فرزندان زندانیان و تیفوییدیهای زندانهای اروپا هستید که با کشتی بزور به اونجا فرستاده شدید،نه تنها لئونیداس با شما هیچ ارتباطی نداره بلکه خود اون اسم هم ساخته و پرداخته دروغگویان مشهور یونانی برای سفید کردی شکست به اون عظمت هست.

 • یاسر آبان ۱۹, ۱۴۰۲

  جالبه… لئونیداس اسپارتی.. کسی که روبروی ارتش خشایار شاه بزرگ جنگید و الان قهرمان غربه… اینها هنوز خاطرات ایران باستان و شَکستاشونو فراموش نکردن.. اینها جنگشون جنگ با اسلام نیست.. جنگشون با ایرانه

 • Taha آبان ۲۰, ۱۴۰۲

  عزیزان
  این تکنولوژی شعله افکن الکترونیکی وازاین دست سلاحها،همین امروزویادیروزساخته نشدن
  حدودادویست وپنجاه شبکه فارسی زبان راه انداختن که مارومشغول چرت وپرت کنن ومغزنسل جدیدوجوان ماهم که میتونه فکروایده های نووبکردرهرزمینه ای داشته باشه روهم باانواع بازیهای رایانه ای وخزعبلات فضای مجازی کورکردن،وازطرفی بودجه تحقیقات علمی وفناوری دانشمندامون روبالطایف الحیل دادن به فوتبالیستاوسلبریدیای بیغیرت وبی خاصیت
  اونوقت خودشون مشغول تحقیق وساخت انواع سلاحهای میکروبی هسته ای والکترونیکی وشیمیایی و…..هستن ودستشون توصنایع بازه
  اینه دلیل فاصله وعقب ماندگی تکنولوژی ماازاونا،والاماازهوش واستعدادچیزی کم نداریم بلکه ازهوش پویاترهم برخورداریم

  • شهروند آبان ۲۰, ۱۴۰۲

   ماشالله ، به جای شعار عمل میکنند ، یاد بگیرید

 • Taha آبان ۲۰, ۱۴۰۲

  عزیزان
  این شعله افکن وازاین دست تکنولوژیهاهمین امروزویادیروزساخته نشدن، بلکه ریشه ودنباله داره
  حدودادویست شبکه فارسی زبان راه انداختن ومردم روباچرت وپرت مشغول نگهداشتن ومغزجوان های کشورمون روهم که میتونه فکروایده های نوومبتکرانه درهرزمینه ای داشته باشه باانواع بازیهای رایانه ای وموبایلی وصحنه های جنسی کورکردن
  وبودجه تحقیقات وفناوری دانشمندامون روبالطائف الحیل دادن به فوتبالیستاوسلبریدیای بی خاصیت وبی غیرت
  اینه دلایل عقب ماندگی وفاصله تکنولوزیکی ماازاونا،والامغزایرانیایکی ازپویاترین مغزهای دنیاست ولی متاسفانه داره هرزمیره

 • اسماعیل آبان ۲۲, ۱۴۰۲

  خدایی دیدگاه ملت نسبت به توانایی نظامی کشور عالی هست از این رو میتونم بگم اگه بجای ملت غزه بودیم تونل‌ها را تا زیر آسراییل،ادامه داده بودیم در عرض چندین سال پر مهمات میکردیم با اشاره یک انگشت اسراییل میفرستادیم روی هوا تا کل دنیا نفس راحت می‌کشیدن الانم تنها راه چوب بدست کل فلسطین حرکت کنن سمت آسراییل حتمافتح میکنن اندازه ۱۱هزارهم کشته نمیدن فقط لبیک یا خامنه‌ای

 • Ma آبان ۲۳, ۱۴۰۲

  یادم هست حدود ۱۵ سال پیش تو یکی از مجله‌های خودرویی و صنعتی با رویکردی شبیه به همین سایت روزیاتو ! یک معرفی خاص رو با تیتر بزرگ با نوشته‌ی “هواپیمای جنگنده بدون سرنشین آمریکا” و اگر اشتباه نکنم عکس MQ1 بود که هفته گذشته لبنان با یه پهپاد به ارزش کمتر ۲ هزار دلار زد و ترکوندش. من بسیار تحت تاثیر اون تبلیغ جنگ‌افزار آمریکایی که در مجله داخلی چاپ شده بود قرار گرفتم و با خودم گفتم اینها اگر با این به اصلاح اونموقع هواپیمای بدون سرنشین حمله کنن چیززی از ما باقی نمی‌ماند! اما شاید ۵ سال نگذشت که پهپادهای ایرانی ساخته شد و من‌ باورم نمیشد که روزی ایران بتونه یه پهپاد بسازه از بس که خودتحقیرهای داخلی صنعت آمریکا رو چماق کردن و تو سر هموطن‌هاشون زدند! طولی نکشید که سال ۸۸ ایران یکی از پهپاد به قول خودشون پیشرفته آمریکایی RQ170 رو بدون اینکه موشک بزنن، توسط جنگ الکترونیک در داخل خاک ایران سالم فرود آوردند و اولین شکست بزرگ آمریکا در زمینه پهپاد اتفاق افتاد، چند سال بعدش آمریکا گران‌ترین و بهترین پهپاد دنیا رو در یک پروژه ۱۰ میلیارد دلاری به قیمت ۲۲۲ میلیون دلار با نام گلوبال هوک معرفی کرد که بالترین امکانات جنگی یک پهپاد رو داشت اما با وجود رادار گریزی و ارتفاع بسیار بالایی که داشت ایران اونو در رادارش رهگیری کرد و با موشک زد. همه اینها رو گفتم بخاطر اینکه بگم این همه دستاورد عالی در زمینه پهپاد و نظامی داشتیم اما دریغ از انتشار یک مقاله‌ خوب در خصوص دستیابی به تکنولوژی در سطح جهانی در ایران در برخی سایت‌ها مثل روزیاتو و برخی امثالهم! یا شما مامور به تبلیغ محصولات آمریکایی هستید یا از روی فهم غلط این سیاست رو در پیش گرفتید در هر صورت چه عمد چه غیر عمد، به باور ایرانی‌ها و اعتماد عمومی ضربه وارد می‌کنید و خودتحقیری رو در پیش گرفتید! تا حالا یه معرفی ویژه از ارزانترین پهپاد ایرانی به نام شاهد ۱۳۶ داشتید؟ پهپادی ارزان‌قیمتی که در اوکراین تونست سامانه آمریکایی میلیون دلاری پاتریوت رو بزنه در حالیکه پاتریوت اصلا نتوانست شاهد ۱۳۶ رو شکار کنه! البته جسارتا از شما انتظاری نیست شما فقط به آمریکا و اروپا بپردازید اما مردم جهان با بیداری جهانی که اتفاق افتاده متوجه شدن اون قدرت استکبار که امثال شما اون رو در نظر مردم دنیا بزرگ جلوه دادن، یه قدرت پوشالی و جادوگری بیشتر نیست

 • مهدی آبان ۲۳, ۱۴۰۲

  مقاله چقدر با ذوق و شوق نوشته شده
  انگار خود روزیاتو سفارش داده درستش کنن

  برا دور زدن اینم قطعا راهی پیدا میشه! همونطور که گنبد آهنین و پاتریوت و … ناکارآمد بودن تو این چند سال اخیر