صلح‌آمیزترین کشورهای جهان در سال ۲۰۲۳ بر اساس شاخص صلح جهانی

صلح‌آمیزترین کشورهای جهان در سال ۲۰۲۳ بر اساس شاخص صلح جهانی

ایسلند، دانمارک و ایرلند به جز اینکه کشورهای شمال غربی اروپا هستند و آب و هوای اقیانوسی دارند و مناظر سرسبز و زیبایی این کشورها توسط یخچال‌های طبیعی باستانی شکل گرفته‌اند، چه ویژگی مشترکی دیگری دارند؟ پاسخ این است که آن‌ها در صدر شاخص صلح جهانی انستیتوی اقتصاد و صلح در سال ۲۰۲۳ قرار دارند. این موفقیت در زمان افزایش درگیری‌های جهانی، قابل تحسین است. آن‌ها در شاخص‌هایی از جمله پذیرش حقوق دیگران، توزیع عادلانه منابع، روابط خوب با همسایگان و جریان آزاد اطلاعات، برتری داشته‌اند. نتایج امسال نشان داد که سطح صلح جهانی برای ۱۳مین بار در ۱۵ سال گذشته کاهش یافته است. اما ایسلند از زمان شروع بررسی این شاخص از ۱۷ سال پیش، همواره در صدر فهرست صلح‌ آمیزترین کشورهای جهان قرار گرفته است.

شاخص صلح جهانی چیست؟
شاخص صلح جهانی، توسط موسسه اقتصاد و صلح برای سنجش میزان صلح در کشورهای سراسر جهان و رتبه بندی آنها تعیین شده است. اولین رتبه بندی صلح‌ آمیزترین کشورهای جهان در سال ۲۰۰۷ ایجاد شد و از آن زمان تاکنون هر سال منتشر می شود. این شاخص شامل تعدادی از شاخص های مربوط به صلح داخلی و بین المللی است.

شاخص های بین المللی

در رابطه با امور بین‌الملل، اکثر شاخص‌ها مربوط به دخالت در درگیری‌های نظامی یا تلاش دولت مورد نظر برای حل مناقشه و تضمین امنیت افراد آسیب‌دیده است. برای مثال، کشورهایی که حمایت مالی بیشتری از ماموریت‌های حافظ صلح سازمان ملل می‌کنند، صلح‌ آمیزتر در نظر گرفته می‌شوند، در حالی که آن‌هایی که هزینه‌های نظامی بالاتری به عنوان درصدی از تولید ناخالص داخلی (GDP) دارند، کمتر صلح‌جو در نظر گرفته می‌شوند.

عوامل داخلی

صلح‌آمیزترین کشورهای جهان در سال 2023 بر اساس شاخص صلح جهانی

شاخص های داخلی علاوه بر میزان زندانیان، بر خشونت و جرم و جنایت نیز تمرکز دارند.

منبع: cnn
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • عباس آذر ۲۰, ۱۴۰۲

    صلح جو ترین ایران اسلامی است. ما به کجا حمله کردیم؟