ثروتمندترین پادشاهان جهان در سال ۲۰۲۴؛ از سلطان برونئی تا شاهزاده لیختن اشتاین

ثروتمندترین پادشاهان جهان در سال ۲۰۲۴؛ از سلطان برونئی تا شاهزاده لیختن اشتاین

ثروتمندترین پادشاهان جهان از نسل اشراف و ثروتمندانی هستند که به عنوان بخشی اصیل از جامعه و اقتصاد کشور‌های مختلف تلقی می‌شوند.

حتی در دنیای دموکراسی و دموکراتیزه کردن ثروت، این پادشاهان همچنان دسترسی گسترده‌ای به املاک، سهام شرکت‌ها و البته پول دارند.

در ادامه، لیستی از ۱۰ پادشاه ثروتمند جهان بر اساس برآورد‌های گردآوری‌شده توسط The Business Standard (پلتفرم خبری مستقر در بنگلادش) آمده است.

رتبه‌بندی ثروتمندترین پادشاهان جهان

در رتبه اول، ثروتمندترین پادشاه جهان، پادشاه ما‌ها واجیرالونگکورن از تایلند با دارایی خالص ۴۳ میلیارد دلار قرار دارد. این ثروت فوق‌العاده حاصل از سهام در املاک و مستغلات در بانکوک و همچنین مالکیت بزرگترین شرکت سیمان و بانک این کشور است.

به مدت ۸۰ سال دارایی‌های سلطنتی پادشاه تایلند توسط دفتر املاک تاج و تخت اداره می‌شد تا اینکه در سال ۲۰۱۶ مستقیماً به خود پادشاه منتقل شد.

در سال ۲۰۱۸، این مسأله به موضوعی کلیدی در موج اعتراضات دانشجویی در این کشور تبدیل شد که «بودجه سلطنتی بیش از حد» را زیر سؤال برد.

سلطان حسنال بولکیاه، سلطان برونئی، با ثروت خالص ۲۸ میلیارد دلار، دومین پادشاه ثروتمند است. بیشتر این ثروت از سرمایه‌گذاری‌هایی روی بخش نفت و گاز تأمین شده است.

این بخش ستون اصلی اقتصاد این کشور بوده و نیمی از تولید ناخالص داخلی برونئی به درآمد‌های نفتی متکی است.

حسنال بولکیاه دوست دارد ثروت هنگفت خود را صرف خرید چیز‌های تجملاتی کند، از جمله مجموعه‌ای عظیم از ۷ هزار اتومبیل به ارزش بیش از ۵ میلیارد دلار و چندین جت شخصی.

در رتبه‌های سوم تا پنجم، سه پادشاه در خاورمیانه، ملک سلمان بن سعود (عربستان سعودی)، شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان (ابوظبی) و شیخ محمد بن راشد آل مکتوم (دبی) با ثروت بین ۱۴ تا ۱۸ میلیارد دلار قرار دارند. البته شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان در ماه می ‌سال ۲۰۲۲ (پس از جمع‌آوری این داده‌ها) درگذشت و محمد بن زاید آل نهیان جانشین وی شد.

پادشاهان اروپایی از لوکزامبورگ و لیختن اشتاین، ثروتمندترین پادشاه‌ها در رده‌های بعدی هستند. ثروت آن‌ها به میلیارد‌ها می‌رسد و پس از آن‌ها پادشاهان قطر و مراکش قرار دارند. شاهزاده آلبرت دوم از موناکو با ثروت تخمینی ۱ میلیارد دلار، جایگاه دهم این لیست را به خود اختصاص داده است.

تخمین دقیق ثروت اغلب کار دشواری بوده و با ارزش دارایی‌ها در نوسان است.

علاوه بر این، در برخی از منابع، شاه چارلز سوم و خوآن کارلوس یکم (پادشاه سابق اسپانیا) جز ۱۰ پادشاه ثروتمند جهان در نظر گرفته شده‌اند که ثروت هر دو ۲ میلیارد دلار تخمین ‌زده می‌شود.

منبع: visualcapitalist
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود