«بهتره با سال تماس بگیری» یا «بریکینگ بد»؟ کدام سریال بهتر است؟

«بهتره با سال تماس بگیری» یا «بریکینگ بد»؟ کدام سریال بهتر است؟

بهتره با سال تماس بگیری (Better Call Saul) یا بریکینگ بد (Breaking Bad)؟ کدام سریال بهتر است؟

این جهان مشترک که توسط وینس گیلیگان خلق شده، در آلبوکرکی، نیومکزیکو اتفاق می‌افتد و شامل برخی از نمادین‌ترین شخصیت‌هایی است که تا به حال روی صفحه نمایش دیده‌اید.

تماشاگران تبدیل شدن والتر وایت به هایزنبرگ و جیمی مک گیل به سال گودمن را دنبال کرده و تحت تأثیر دگرگونی‌های آن‌ها قرار گرفته‌اند.

البته، در حالی که ممکن است این شخصیت‌ها به عنوان نقش‌های اصلی در نظر گرفته شوند، این داستان‌ها نمی‌توانستند بدون وجود بازیگران نقش‌های مکمل استثنایی مانند کیم وکسلر و جسی پینکمن به خوبی روایت شوند.

هم بریکینگ بد و هم بهتره با سال تماس بگیری دارای بسیاری از شخصیت‌های مشابه هستند. اما تنها یکی را می‌توان به عنوان بهترین در نظر گرفت و این تصمیم با توجه به کیفیت بالای هر دو سریال دشوار است.

قبل از پرداختن به بحث در مورد بهترین سریال، باید به فیلم ال کامینو،یک فیلم تلویزیونی که از نتفلیکس پخش شد و ادامه داستان جسی پینکمن بود، اشاره کنیم.

بدون این فصل پایانی، دیگر سریال‌ها آنطور که طرفداران می‌خواستند، به پایان نمی‌رسیدند.

بنابراین، در حالی که برخی از بازیگران هنوز به ساخت اسپین‌آف‌های بعدی و سریال‌های پیش‌درآمد امیدوارند، ال کامینو به عنوان پایان یک دوره عمل کرده و همه این پایان‌ها را به هم پیوند می‌زند.

بدون ال کامینو،شاید نه بریکینگ بد و نه بهتره با سال تماس بگیری بهترین سریال‌های تمام دوران در نظر گرفته نمی‌شدند. زیرا این فیلم در واقع به این داستان‌ها پرداخته و زمینه و عمق بیشتری به شخصیت‌ها می‌بخشد.

در سریال بریکینگ بد،جسی پینکمن به یک پرسونای رنج کشیده و کتک‌خورده‌ای که مخاطب با او همزادپنداری می‌کرد، تبدیل شد و دیدن یک پایان خوش، البته بعد از آخرین لحظه تنش، دلگرم‌کننده بود.

در واقع، ال کامینو به طرز قابل توجهی به این دورنمای داستانی پرداخته و به عنوان یک فیلم سینمایی خوب عمل کرده که هرگز عواطف و احساسات کلیدی را قربانی اکشن نمی‌کند.

با این حال، این استدلال نیز وجود دارد که اگر بهتره با سال تماس بگیری و به طور خاص، بریکینگ بد کیفیت بالایی نداشتند، ال کامینو نمی‌توانست آنقدر موفق ظاهر شود.

بدون کیفیت بالای این دو سریال، تماشاگران به ال کامینو اهمیت چندانی نمی‌دادند. در واقع بریکینگ بد است که در این زمینه با معرفی جسی و شخصیت‌های فرعی مانند اد گیلبرت برای اولین بار نقش مهمی داشته است.

از این نظر بریکینگ بد دست بالاتر را دارد، زیرا فیلمی جذاب و هیجان‌انگیز بوده که تماماً بر اساس روایتی بود که در طول سریال خلق شده بود.

تماشای ال کامینو برای طرفداران دنیای بریکینگ بد ضروری است و فیلمنامه‌ای باورنکردنی با صحنه‌هایی نفس‌گیر دارد. اما این خط عاطفی آنقدر عمیق در روایت «بریکینگ بد» جا افتاده که باید اولین امتیاز را به حماسه والتر وایت اختصاص داد.

عصر طلایی تلویزیون، دوره‌ای بود که در آن شاهد افزایش خدمات استریم بودیم. در حالی که سریال‌هایی مانند بازی تاج و تخت (Game of Thrones) شدیداً با این دوره انقلابی شناخته می‌شوند، انکار تأثیر برکینگ بد دشوار است. این سریال مخاطبان را تحت تأثیر خود قرار داد و اگرچه با برخی تهدیدات لغو اولیه مواجه شد، اما توانست با جسارت رو به جلو ادامه دهد.

بریکینگ بد تبدیل به حماسه‌ای شد که نیازی به سکانس‌های اکشن اغراق‌آمیز یا لحظات ملودراماتیک نداشت، بلکه با وجود شخصیت‌های تأثیرگذار و طیفی از پویایی‌های متضاد طرفداران خود را پیدا کرد.

بریکینگ بد برخی از بهترین لحظات تلویزیونی تمام دوران را شامل می‌شود، از مرگ گاس فرینگ تا ارائه فرم نهایی هایزنبرگ.

با توجه به این که نمی‌توان برای این سریال تنها یک ژانر تعریف کرد، داستان‌سرایی ظریف و ارزش تولید ستودنی بریکینگ بد باعث شد که این سریال با بزرگترین و پرطرفدارترین سریال‌ها رقابت کند. واقعیت این بود که هیچ سریال دیگری به اندازه بریکینگ بد پیچش‌های تکان‌دهنده یا کاراکتر‌های ظریف نداشت.

بریکینگ بد را می‌توان بهترین سریال در نظر گرفت، زیرا دنیای جدیدی را به مخاطبین خود نشان داد و سبکی متفاوت از داستان‌سرایی را ایجاد کرد که وینس گیلیگان از آن زمان تاکنون بر آن تسلط داشته است.

اگرچه برخی هنوز ممکن است این سریال را به دلیل سرعت پایین‌تر و روایت گسترده‌اش مورد انتقاد قرار دهند، اما همیشه یک حس حرکت و پیشروی در سراسر داستان بریکینگ بد وجود داشت.

پرداختن به داستان نقش اولی که سفر تحول‌آفرینش او را تا پایان تبدیل به شخصیتی شرور کرد، نشان می‌دهد که در طول ساخت بریکینگ بد چه تعداد از سازندگان بااستعداد مورد توجه قرار گرفته‌اند. تمجید‌های تماشاگران و منتقدان از برکینگ بد خود گویای همه چیز هستند. با نگاهی به تاریخ تلویزیون، برکینگ بد همیشه به عنوان یک سریال فوق‌العاده در تمام دوران‌ها برجسته بوده است.

منبع: cbr
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۷ نظر

ورود

 • Z اسفند ۶, ۱۴۰۲

  بریکینگ‌بد واقعاً همینطور که گفتید فوق‌العاده و کامل بود اما در نظر بگیرید که Better Call Saul همه‌ی این ویژگی‌های مثبت رو چند برابر داشت.

 • H اسفند ۶, ۱۴۰۲

  بریکینگ بد بهترین سریال تمام دوران تلویزیون هست

 • امید اسفند ۶, ۱۴۰۲

  سلام
  .برکینگ بد

 • Omid اسفند ۶, ۱۴۰۲

  سلام.
  برکینگ بد

 • کامروا اسفند ۶, ۱۴۰۲

  من هردوشو با دقت کامل و دوبار دیدم .با سال تماس بگیرید خیلی کاملتر و بهتره.البته هر دوشون فوق العاده هستند

 • مریم اسفند ۷, ۱۴۰۲

  بنظر من با اینکه هردو خیلی خوب بودن ولی بهتره با سال تماس بگیری از بریکینگ بد هم بهتر بود… و واقعا اونجوری که از الکامینو تعریف کردید اصلا قشنگ نبود خیلی چرت و مسخره بود.

 • سعید اسفند ۸, ۱۴۰۲

  قطعاااااا بریکینگ بد