کدام کشورهای جهان ناو هواپیمابر دارند؟ + اینفوگرافیک

کدام کشورهای جهان ناو هواپیمابر دارند؟ + اینفوگرافیک

ناوهای هواپیمابر، کشتی‌های جنگی هستند که مجهز به عرشه‌ای کامل برای حمل، استقرار و بازگرداندن هواپیماها می‌باشند. از آنجایی که این ناوها به نیروهای دریایی این امکان را می‌دهند تا از قدرت هوایی بدون اتکا به پایگاه‌های محلی استفاده کنند، معمولاً به عنوان کشتی‌های اصلی ناوگان عمل می‌کنند. این ناوهای عظیم الجثه، قلب تپنده هر نیروی دریایی قدرتمند را تشکیل می‌دهند. آن‌ها نه تنها پایگاه‌های متحرک هوایی هستند، بلکه با داشتن تسلیحات سنگین، توانایی رزمی فوق‌العاده‌ای نیز دارند. در اینفوگرافیک زیر، تعداد ناوهای هواپیمابر در حال خدمت در کشورهای مختلف را تا ماه مه ۲۰۲۴ مشاهده می کنید.

کدام کشورها ناوهای هواپیمابر بیشتری دارند؟

اینفوگرافیک بالا فقط شامل کشتی هایی می شود که قادر به حمل هواپیما هستند (به استثنای آنهایی که صرفاً برای هلیکوپتر طراحی شده اند). این لیست بر اساس داده های منابع مختلف است.

سلطه ایالات متحده

ایالات متحده با ۱۱ ناو هواپیمابر در مجموع، ۴۰ درصد از مجموع ناوگان جهانی را در اختیار دارد. برخی از ناوهای آمریکایی می توانند حدود ۸۰ جنگنده را حمل کنند. مجموع فضای عرشه ترکیبی این کشور بیش از دو برابر مجموع کشورهای دیگر است.

کدام کشورها ناوهای هواپیمابر بیشتری دارند؟

در کنار فرانسه، ایالات متحده تنها کشوری است که ناوهای هواپیمابر با سوخت هسته‌ای دارد. این کشتی‌ها می‌توانند تا زمانی که مواد غذایی و مهمات خدمه کافی باشد، بدون نیاز به سوخت‌گیری در دریا بمانند.

در سال ۲۰۲۴، جدیدترین، بزرگترین و پیشرفته ترین ناو هواپیمابر چین به نام فوجیان، آزمایشات دریایی را آغاز کرد. با اضافه شدن این کشتی، این کشور در رتبه دوم قرار می گیرد.

از ۱۱ کشوری که در ناوگان خود ناو هواپیمابر دارند، شش کشور عضو ناتو هستند.

منبع: visualcapitalist
مطالب مرتبط
۱۰ نظر

ورود

 • ح محمود اردیبهشت ۲۵, ۱۴۰۳

  کشور ما نیاز مبرم به داشتن ناوهای هواپیمابر داره اگر بتوانیم ۳ الی ۴ ناو هواپیمابر بسازیم دیگر هیچ کشوری نمیتواند ما را تحدید کند

 • اردشیر بابکان اردیبهشت ۲۵, ۱۴۰۳

  ترکیه اخه؟ مردمش از گشنگی دارن میمیرن چطور رتبه اورده؟ پول میدن که جعل کنن مثل تاریخ

  • سایه اردیبهشت ۲۵, ۱۴۰۳

   با اسم جعلی دنبال چی هستی ؟؟ مردمش از گشنگی میمیرن و از اون ور پول میدن که تاریخ جعل کنند ؟؟؟ این شما هستید که تاریخ نداشته ات با تحریف جعل گره خورده وگرنه ترکیه فقط ششصد سال بر سه قاره حکمرانی کرد

  • خاخامنشی اردیبهشت ۲۶, ۱۴۰۳

   ملت ترکیه از گشنگی نمیمرن شاید از ..و نفهمی امثال تو باشه. درضمن تاریخ جعلی مال شماست که صدسال پیش انگلیس و فروغی نشستن نوشتن! ترک ۷۰۰ساله صاحب آناتولین شما پهلویتون از .دراومد عین ..بعدشم بالگد پرتش کردن جزیره موریس

   • کوروش بزرگ اردیبهشت ۲۶, ۱۴۰۳

    ملت ترکیه تا …مث تو دارن معلومه از گشنگی میمیرن
    بدوووو تا برسی ..

 • شایان اردیبهشت ۲۵, ۱۴۰۳

  ما که هیچی نداریم :/

 • ضد کوروش خاخامنش اردیبهشت ۲۶, ۱۴۰۳

  اونی که تاریخش جعلیه شما هستین که صدسال پیش نشستن واستون تاریخ نوشتن. پهلوی به گور رفت ولی هنوز تورک هست شما هم به گور خواهید رفت!

 • ارس اردیبهشت ۲۸, ۱۴۰۳

  دیزقیراخ یعقوب لطفا اول معادل دری تارخ رو بگید حداد پیدا کنه بعد دنبال تاریخ بگردید البته دربدر