شبیه سازی چهره آمنهوتپ سوم «ثروتمندترین مرد جهان» پس از ۳,۴۰۰ سال

شبیه سازی چهره آمنهوتپ سوم «ثروتمندترین مرد جهان» پس از ۳,۴۰۰ سال

آمنهوتپ سوم در اوج قدرت بر مصر باستان حکومت می کرد، به عنوان یک «خدای زنده» پرستش می شد و پدربزرگ توت‌عنخ‌آمون بود. اکنون پس از گذشت ۳,۴۰۰ سال چهره واقعی او بازسازی شده است.

آمنهوتپ سوم که توسط یک باستان‌شناس به عنوان «یکی از ثروتمندترین مردانی که تاکنون زندگی کرده» توصیف شده، مصر را در دوره ای از شکوفایی بی سابقه و قدرت بین‌المللی رهبری کرد.

آمنهوتپ سوم به عنوان یکی از بزرگترین فراعنه شناخته شده و مجسمه های بیشتری نسبت به سایرین دارد، اما پیش از این هیچ‌گاه بازسازی علمی صورت او انجام نشده بود.

اکنون یک تیم چندملیتی برای اولین بار با استفاده از داده‌های جمجمه مومیایی آمنهوتپ سوم، چهره واقعی او را آشکار کرده‌اند.

به گفته مایکل هابیشت، باستان‌شناس در دانشگاه فلیندرز استرالیا، چهره آمنهوتپ سوم با فرعونی که در مجسمه ها دیده می شود، کاملاً متفاوت است.

این چهره آرام مردی است که صلح را ترویج کرده و در دوره بزرگترین شکوفایی اقتصادی مصر زندگی کرده است.

او ممکن است یکی از ثروتمندترین مردانی باشد که تا به حال زندگی کرده است؛ دستکم در دوران خود.

تشخیص علت مرگ او با تجزیه و تحلیل بقایای موجود دشوار است.

تحقیقاتی که در دهه ۱۹۷۰ انجام شد، آمنهوتپ سوم را مردی چاق، بیمار و کم تحرک توصیف کرده که تقریباً کچل بوده و در سال های آخر عمرش از مشکلات دندانی رنج می برد.

اگرچه آمنهوتپ سوم یکی از بزرگ ترین پادشاهان مصر بود، اما قد او حدود ۱۵۶ سانتی‌متر بوده که او را به یکی از کوتاه قدترین پادشاهانی تبدیل می کند که ما از مومیایی های باقی‌مانده آنها می شناسیم.

این قد نسبتاً کوتاه در مجسمه های آمنهوتپ سوم دیده نمی شود. او در آثار هنری به مجسمه های غول‌پیکرش مشهور است.

به گفته سیسرو مورائس، کارشناس گرافیک برزیلی که چهره آمنهوتپ سوم را شبیه‌سازی کرده، این کار با بازسازی دیجیتالی جمجمه فرعون با استفاده از تصاویر و داده های مومیایی او آغاز شده است.

سپس داده‌های بیشتری از افراد داوطلب مورد استفاده قرار گرفت تا بتوان ابعاد و موقعیت بینی، گوش‌ها، چشم‌ها و لب‌های پادشاه را تعیین کرد.

بر اساس دانش تاریخی، آمنهوتپ سوم ظاهری قوی داشته، به همین دلیل ما از داده های افرادی با شاخص توده بدنی بالا استفاده کردیم.

اگر اشتباه نکنیم، این اولین شبیه‌سازی چهره آمنهوتپ سوم است.

در مقایسه با دیگر شبیه‌سازی ها از فراعنه که من در آن ها حضور داشته ام، این مورد کامل‌ترین بود. زیرا ما لباس‌ها و زیورآلات او را هم مدل‌سازی کردیم.

ما از نتیجه نهایی شگفت‌زده شدیم. دیدن مدل نیم‌تنه کامل با این رنگ ها و آرامش چهره او بسیار رضایت‌بخش است.

این هدیه ما به تمام کسانی است که به تاریخ علاقه‌مند هستند.

فرعون در زمان حیاتش به عنوان خدا پرستش می شد.

گمان می رود که او بین سنین ۴۰ تا ۵۰ سالگی مرده باشد و جانشینش سلطنت را در اوج قدرت و ثروت برعهده گرفت.

در نامه‌های دیپلماتیک، مقامات خارجی از او می‌خواستند مقداری طلا به عنوان هدیه برای آنها بفرستد، زیرا فراوانی طلا در مصر مانند «شن در بیابان» بوده است.

این اغراقی معمول برای چنین نامه هایی است، اما با این وجود اشاره به ثروت فوق‌العاده آمنهوتپ سوم دارد.

حدس و گمان هایی وجود دارد مبنی بر اینکه مومیایی آمنهوتپ سوم ممکن است به طور کامل با ورق طلا پوشانده شده باشد، به طوری که شبیه مجسمه یک خدا باشد.

او ظاهراً علاقه زیادی به زنان داشته و صدها زن از سرزمین‌های دیگر را وارد حرمسرای خود می کرد.

پس از مرگ آمنهوتپ سوم، پسرش آمنهوتپ چهارم جانشین او شد.

فرعون جدید علیه کشیشان قدرتمند آمون شورش کرده و آتون، خدای خورشید را به عنوان خدای برتر مصر معرفی کرد.

او نام خود را به آخناتون (به‌معنای کسی که برای آتون سودمند است) تغییر داد و حتی پایتخت را از تبس (شهر آمون) به اختاتون، شهر جدیدی که خدای خورشید را گرامی می داشت، منتقل کرد.

اما پسرش، توت‌عنخ‌آتون فرقه آمون را به قدرت بازگرداند و نام خود را به توت‌عنخ‌آمون (به معنای تصویر زنده آمون) تغییر داد.

توت‌عنخ‌آمون به لطف کشف مقبره او در سال ۱۹۲۲ که تا حد زیادی دست نخورده باقی مانده بود و حاوی بسیاری از مصنوعات اصلی آن بود، به یکی از مشهورترین فراعنه تاریخ تبدیل شد.

منبع: dailymail
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود