نگاهی به تلفات باورنکردنی جنگ جهانی دوم به ازای هر کشور + اینفوگرافیک

نگاهی به تلفات باورنکردنی جنگ جهانی دوم به ازای هر کشور + اینفوگرافیک

در جنگ جهانی دوم، مرگبارترین و ویرانگرترین جنگ در تاریخ بشریت، بین ۴۰ تا ۵۰ میلیون نفر جان خود را از دست دادند، ده‌ها میلیون نفر آواره شدند و هزینه‌ای بیش از یک تریلیون دلار برای آن صرف شد. هزینه مالی این جنگ برای ایالات متحده به تنهایی بیش از ۳۴۱ میلیارد دلار (معادل ۵.۸ تریلیون دلار در سال ۲۰۲۳ با احتساب تورم) بود.

تقریبا یک سوم از تمام خانه‌ها در بریتانیا و لهستان آسیب دیدند یا نابود شدند، همانطور که حدود یک پنجم خانه‌ها در فرانسه، بلژیک، هلند و یوگسلاوی نیز نابود گشتند. در ۴۹ شهر بزرگ آلمان، نزدیک به ۴۰ درصد از خانه‌ها آسیب جدی دیدند یا نابود شدند. در غرب اتحاد جماهیر شوروی، ویرانی‌ها حتی بیشتر بود.

هزینه انسانی این جنگ را به سختی می‌توان محاسبه کرد. مراکز جمعیتی غیرنظامی از سوی هر دو طرف محور و متفقین هدف قرار گرفته بودند. پیش از آنکه هیروشیما و ناکازاکی با سلاح‌های اتمی تقریباً نابود شوند، هواپیماهای ارتش هوایی ایالات متحده با بمب‌های آتشزا، ده‌ها شهر ژاپن را تا خاک سوزاندند. نیروهای نظامی ژاپن در آسیا حدود ۲۰۰ هزار زن را به بردگی کشیدند تا به عنوان کارگر جنسی فعالیت کنند و اغلب بی‌توجهی کلی نسبت به جان انسان‌ها، به‌ویژه در مورد زندانیان از خود نشان می‌دادند.

واحد ۷۳۱ ارتش امپراتوری ژاپن، آزمایش‌های پزشکی وحشتناکی را بر روی هزاران اسیر جنگی و غیرنظامیان انجام داد؛ مردان و زنان در معرض عوامل شیمیایی و بیولوژیکی قرار گرفتند و برای بررسی نتایج، اعضای بدنشان، زنده زنده بریده شد.

اینفوگرافی‌های زیر، تلفات متحدین و متفقین در طول جنگ جهانی دوم را نشان می‌دهند.

متفقین

کشته شدگان، مرگ بر اثر جراحات و یا در زندان

زخمی ها

زندانی یا گمشده

کشته شدگان غیر نظامی

کل کشته شدگان

متحدین

کشته شدگان، مرگ بر اثر جراحات و یا در زندان

زخمی ها

زندانی یا گمشده

کشته شدگان غیر نظامی

کل کشته شدگان

منبع: britannica
دیجیاتو
بدون نظر

ورود