۵ نیروی هوایی قدرتمندی که جت جنگنده F-15 Eagle را در اختیار دارند

۵ نیروی هوایی قدرتمندی که جت جنگنده F-15 Eagle را در اختیار دارند

جت جنگنده F-15 Eagle که در ابتدا توسط مک دانل داگلاس در اواخر دهه ۱۹۶۰ ساخته شد، یکی از برترین ها و محبوب ترین ها در میان سایر جت های جنگنده در حد و اندازه خود بود. طراحی این هواپیما زمانی صورت گرفت که نیروی هوایی ایالات متحده (USAF) به دنبال جتی بود که به طور خاص نیاز این نیرو را به جنگنده هایی برای نبردهای هوایی پوشش دهد. اولین نسخه از این نوع هواپیما در اوایل دهه ۷۰، قبل از معرفی رسمی اش در اواسط تا اواخر دهه ۷۰، به پرواز درآمد. پس از نزدیک به سه دهه تولید، F-15 Eagle یکی از موفق ترین جنگنده های تاکتیکی بوده است و چند کشور آن را در اختیار دارند.

این جت جنگنده از دو موتور توربوفن پرت اند ویتنی با پس سوز نیرو می گیرد که هر کدام بیش از ۲۳,۴۰۰ پوند نیروی پیشرانه تولید می کنند. در حالی که نوع و مقدار محموله آن به ماموریتش بستگی دارد، این جت می تواند با سرعت ۳,۰۰۰ کیلومتر در ساعت (کلاس ۲ ماخ) پرواز کند و به سقف پروازی ۶۵,۰۰۰ فوت برسد. چندین مدل از جت جنگنده اف-۱۵ ایگل در طول سال ها توسعه یافته است. قیمت مدل های A/B نزدیک به ۲۸ میلیون دلار تخمین زده می شود، در حالی که انواع C/D قیمتی نزدیک به ۳۰ میلیون دلار دارند.

5 نیروی هوایی دارنده جنگنده F-15 Eagle

به ادعای نیروی هوایی ایالات متحده، F-15 از سال ۱۹۷۶ در خدمت بوده است. با محبوب شدن این جت جنگنده، کشورهای دیگر شروع به خرید نسخه های مختلف آن از ایالات متحده کردند. بر اساس گزارش مجله CEOWORLD، جنگنده F-15 Eagle با سابقه رزمی بی عیب و نقص، بیش از ۱۰۰ پیروزی هوایی و رکورد تلفات صفر را به ثبت رساندده است. انتظار می رود آخرین نسخه این جت، F-15 EX (Eagle II) حتی بهتر از نسخه های قبلی و اورجینال عمل کند.

بر اساس داده های FlightGlobal، پنج نیروی هوایی در حال حاضر از خانواده جنگنده های F-15 استفاده می کنند: ایالات متحده، عربستان سعودی، ژاپن، اسرائیل و کره جنوبی. نیروهای هوایی در هر یک از این موارد از انواع متفاوتی از F-15 را به کار می گیرند و همچنین دارای جت های جنگنده دیگری مانند F-16، F-22، F-35A و غیره نیز هستند.

5 نیروی هوایی دارنده جنگنده F-15 Eagle

۵- ایالات متحده

۳۷۷ فروند

کشورشاخه نظامیتعداد فروندهای فعالنسخه هاسفارش جدید
ایالات متحدهنیروی هوایی۳۷۷ فروندF-15C/E/EX۱۰۲ فروند

نیروی هوایی ایالات متحده دارای ناوگان گسترده ای از جنگنده های F-15 است که تا سال ۲۰۲۳ به نزدیک به ۴۰۰ فروند می رسد. این ناوگان نسخه های F-15 C، E و EX را شامل می شود و قبلاً مدل D را نیز شامل می شد. بر اساس اطلاعات وبسایت نیروی هوایی ایالات متحده، F-15C یک جت تک سرنشینه است، در حالی که F-15D دو سرنشین را در خود جای می دهد. آنها هر دو در سال ۱۹۷۹ به عنوان روزآمدسازی هایی از مدل های F-15A و ​​F-15B وارد خدمت به نیروی هوایی آمریکاشدند. انواع F-15C، D و E در سال ۱۹۹۱ برای ارائه پشتیبانی رزمی برتر در عملیات طوفان صحرا در خلیج فارس مستقر شدند. F-15C ها ۳۴ مورد از ۳۷ پیروزی هوا به هوای این دسته جنگنده را به خود اختصاص دادند، در حالی که F-15E ها عمدتاً در طول شب عملیات انجام می داد.

5 نیروی هوایی دارنده جنگنده F-15 Eagle

۴- عربستان سعودی

۲۱۱ فروند

کشورشاخه نظامیتعداد فروندهای فعالنسخه هاسفارش جدید
عربستان سعودینیروی هوایی سلطنتی۲۱۱ فروندF-15C/S/SA۰

نیروی هوایی سلطنتی عربستان برای اولین بار در سال ۱۹۷۸ بود که ۶۰ فروند F-15 را برای جایگزینی جنگنده های قدیمی اش سفارش داد. در یک سند فروش منتشر شده توسط دفتر حسابداری عمومی ایالات متحده، این نیروی هوایی F-15 را به عنوان “تنها هواپیمای آماده ایالات متحده که ضوابط تعیین شده توسط دولت عربستان سعودی را برآورده می کند” توصیف کرده است. این معیارها شامل دو موتور، یک خدمه و یک رادار و موشک ساقط کننده در هر شرایط جوی بود. ناوگان نیروی هوایی عربستان به بیش از ۲۰۰ فروند F-15 افزایش یافته است که شامل انواع C، S و SA است. پس از Eurofighter Typhoon و Tornado IDS، این بیشترین تعداد جنگنده هایی است که نیروی هوایی عربستان از یک نوع جنگنده خاص در اختیار دارد. دولت عربستان سعودی همچنین خرید F-5 و F-16 را در نظر داشت، اما در نهایت به این نتیجه رسید که F-15 “بهترین قابلیت کلی دفاع هوایی” را دارد.

5 نیروی هوایی دارنده جنگنده F-15 Eagle

۳- ژاپن

۱۵۵ فروند

کشورشاخه نظامیتعداد فروندهای فعالنسخه هاسفارش جدید
ژاپننیروی دفاع هوایی ژاپن۱۵۵ فروندF-15J۰

نیروی دفاع هوایی ژاپن (JASDF) بیش از ۱۵۰ فروند F-15 در ناوگان خود دارد. برخلاف سایر کشورها، این نیرو تنها یک نوع از این جت جنگنده، به نام F-15J را به کار می گیرد. طبق گزارش Dutch Aviation Society Scramble، نیروی هوایی ژاپن این جت را به عنوان جانشین ناوگان F-4EJ خود در سال ۱۹۷۷ انتخاب کرد. مدل‌های F-15J منحصر به ژاپن هستند زیرا تحت لیسانس در این کشور و توسط صنایع سنگین میتسوبیشی تولید می‌شوند. به ادعای میتسوبیشی، این نوع جنگنده برتری هوایی مافوق صوت و مناسب همه شرایط آب و هوایی بر اساس F-15C با تغییراتی مانند هشدار راداری ساخته شده است. اولین F-15J در سال ۱۹۸۱ به نیروی هوایی ژاپن تحویل داده شد.

5 نیروی هوایی دارنده جنگنده F-15 Eagle

۲- اسرائیل

۶۶ فروند

شاخه نظامیتعداد فروندهای فعالنسخه هاسفارش جدید
اسرائیلنیروی هوافضای اسرائیل۶۶ فروندF-15A/C/I۰

نیروی هوافضای اسرائیل نزدیک به ۷۰ فروند F-15 از جمله مدل های F-15A، C و I در اختیار دارد. این جت جنگنده برای اولین بار در سال ۱۹۷۸ وارد خدمت شد و عملیات زمینی اسرائیل در جنوب لبنان را پوشش داد. در ۲۷ جولای ۱۹۷۹، این هواپیما اولین پیروزی هوا به هوای خود را به دست آورد. اسرائیل در طول این سال ها در مجموع ۱۰۴ فروند F-15 خریداری کرده است. F-15I آخرین مدلی بود که به ناوگان نیروی هوایی اسرائیل پیوست. این نیرو مجهز به یک اسکادران است که نسبت به نوع F-15E اندکی کمتر است. چندین دهه پس از اولین ورود این جت جنگنده به نیروی هوایی اسرائیل، F-15 همچنان جنگنده اصلی نیروی هوایی اسرائیل است و احتمالا برای چندین سال در این نقش باقی خواهد ماند.

5 نیروی هوایی دارنده جنگنده F-15 Eagle

۱- کره جنوبی

۵۹ فروند

کشورشاخه نظامیتعداد فروندهای فعالنسخه هاسفارش جدید
کره جنوبینیروی هوایی کره جنوبی۵۹ فروندF-15K۰

نیروی هوایی جمهوری کره جنوبی (ROKAF) نزدیک به ۶۰ فروند F-15 در اختیار دارد، اما، مانند ژاپن، تنها یک مدل از این جت جنگنده به نام F-15K را به کار می گیرد. این مدل یک مدل پیشرفته از F-15E است و می‌تواند در طول روز یا شب در هر شرایط آب و هوایی، ماموریت‌های حمله دقیق دوربرد انجام دهد. نیروی هوایی کره جنوبی F-15K را در آوریل ۲۰۰۲ با هزینه ۴۲ میلیارد دلار به عنوان بخشی از برنامه نسل بعدی جنگنده خود انتخاب کرد. این جنگنده پس از تحویل به کره جنوبی، اولین پرواز خود را در مارس ۲۰۰۵ انجام داد و دو نمونه اول در اکتبر همان سال تحویل داده شدند. تا سال ۲۰۰۸، تحویل تمام فروندهای سفارش اولیه به پایان رسید، اما نیروی هوایی کره جنوبی سفارش ۲۱ فروند F-15K دیگر را تحت برنامه Next Fighter II خود به ثبت رساند.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۳ نظر

ورود

 • اینما خرداد ۱۶, ۱۴۰۳

  متأسفم براشون. Eagle خریدند، ما خودمون Mega eagle و super dragon داریم که نامرئی هستند

  • احمد خرداد ۱۶, ۱۴۰۳

   عزیزم ، ما خیلی چیزا داریم ولی مصارف داخلی دارن و ..‌!!!

 • عباس خرداد ۱۶, ۱۴۰۳

  مالزی هم جنگنده f15 دارد