آزمایش موشک هسته‌ای هایپرسونیک آمریکا که در عرض ۳۰ دقیقه به مسکو می‌رسد

آزمایش موشک هسته‌ای هایپرسونیک آمریکا که در عرض ۳۰ دقیقه به مسکو می‌رسد

ارتش ایالات متحده، آزمایش پرتاب یک موشک هسته‌ای هایپرسونیک را انجام داده است که برای مقابله با تهدید نظامی رو به رشد چین و روسیه طراحی شده است. مقامات نظامی گفتند که هدف از این آزمایش، نشان دادن آمادگی نیروهای هسته‌ای آمریکا و ایجاد اعتماد به بازدارندگی هسته‌ای کشور در بحبوحه‌ی ترس از تهدید فزاینده وقوع جنگ جهانی سوم بوده است.

در این نمایش، یک موشک بالستیک قاره‌پیمای بدون کلاهک هسته‌ای ICBM موسوم به Minuteman III در ساعت ۱۲:۵۶ بامداد به وقت اقیانوس آرام از پایگاه نیروی فضایی وندنبرگ در کالیفرنیا پرتاب شد. این سلاح با سرعتی بیش از ۲۴,۱۴۰ کیلومتر در ساعت، مسافتی بیش از ۶,۴۳۷ کیلومتر را تا یک محدوده آزمایشی در جزایر مارشال واقع در اقیانوس آرام مرکزی طی کرد.

این موشک هایپرسونیک ایالات متحده قادر است ظرف ۳۰ دقیقه پس از پرتاب به هر هدفی در سراسر جهان برسد. مسکو حدود ۹,۴۹۵ کیلومتر و پکن حدود ۹,۶۵۶ کیلومتر با کالیفرنیا فاصله دارند.

ICBM یکی از دو سلاح هسته‌ای فعلی آمریکاست، دیگری موشک‌های بالستیک زیردریایی SLBM هستند. با این حال، موشک Titan آمریکا که از سال ۱۹۶۳ تا ۱۹۸۷ استفاده می‌شد، به سرعتی بیش از ۲۵,۷۴۹ کیلومتر در ساعت دست یافت و قادر بود در کمتر از ۳۰ دقیقه به هدفی در فاصله بیش از ۹,۶۰۰ کیلومتر برسد.

ICBM جزء حیاتی نیروهای هسته‌ای ارتش آمریکاست و قادر به حمل کلاهک هسته‌ای به اهداف در سراسر جهان است، اما قرار است تا سال ۲۰۲۹ به تدریج حذف شود و جای خود را به ICBM پیشرفته‌تر LGM-35A Sentinel بدهد.

نیروی هوایی ایالات متحده اعلام کرد که سیستم تسلیحاتی Sentinel مقرون به صرفه‌ترین گزینه برای حفظ ایمنی، امنیت و اثربخشی در بخش زمینی سه‌گانه هسته‌ای است و قابلیت‌های آن را تا سال ۲۰۷۵ گسترش خواهد داد.

این نمایش همچنین اولین مورد از دو پرتاب آزمایشی برنامه‌ریزی شده برای این هفته بود؛ پرتاب بعدی برای روز پنجشنبه تعیین شده است. در حالی که مقامات گفتند این پرتاب چیزی بیش از یک آزمایش سلاح نبوده است، این رویداد کمتر از یک هفته پس از هشدار دیمیتری مدودف، رئیس جمهور سابق روسیه، مبنی بر اینکه تهاجم به اوکراین ممکن است به یک فاجعه هسته‌ای ختم شود، انجام شد.

منبع: dailymail
مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود