کشورهایی که بیشترین وابستگی را به صادرات محصولات کشاورزی دارند + اینفوگرافیک

کشورهایی که بیشترین وابستگی را به صادرات محصولات کشاورزی دارند + اینفوگرافیک

بین سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱، محصولات کشاورزی بیش از یک سوم ارزش کل صادرات جهانی کالا را به خود اختصاص داده است. اینفوگرافیک زیر با استفاده از داده های تجارت و توسعه سازمان ملل متحد (UNCTAD) کشورهای وابسته به صادرات کشاورزی در جهان را رتبه بندی می کند.

در اینفوگرافیک بالا فقط کشورهایی در نظر گرفته شده اند که محصولات کشاورزی بیش از ۷۵ درصد از کل صادرات آنها را تشکیل می دهند. وابستگی به این منابع می تواند یک کشور را در برابر شوک های اقتصادی از طریق نوسانات قیمت آسیب پذیر کند.

کشورهایی که به شدت به صادرات کشاورزی متکی هستند

۹۸ درصد از کل صادرات میکرونزی، کشاورزی است که ۸۹ درصد آن ماهی به اشکال مختلف است. در واقع، پنج کشور از ۱۰ کشور اول، کشورهای جزیره ای کوچک در اقیانوس آرام هستند. چهار کشور در میان آنها نیز ماهی را به عنوان مهمترین صادرات کشاورزی خود دارند.

فهرست زیر کشورهایی را که محصولات کشاورزی آنها بیش از ۶۰ درصد از کل صادراتشان را تشکیل می دهد را رتبه بندی کرده است. همچنین با ارزش ترین صادرات کشاورزی آنها در سال ۲۰۲۲، فهرست شده است.

مالدیو، در اقیانوس هند نیز در بین ۱۰ کشور اول قرار دارد. بیشترین صادرات کشاورزی آن نیز ماهی است. جالب توجه است که هواپیما، هلیکوپتر و فضاپیماها به عنوان بزرگترین صادرات کلی مالدیو در سال ۲۰۲۲ (۴۳۳ میلیون دلار) اعلام شده است.

به غیر از ماهی، انواع آجیل و روغن های خوراکی نیز از انواع رایج صادرات کشاورزی هستند.

از نظر منطقه ای، این کشورهای وابسته به صادرات کشاورزی بین آسیا، اقیانوسیه، آفریقا و آمریکای جنوبی پراکنده شده اند. اروپا و آمریکای شمالی در این فهرست حضور ندارند.

همچنین بین وابستگی به صادرات منابع و بلوغ اقتصادی همبستگی وجود دارد. سازمان ملل دریافت که ۶۷ درصد از کشورهای در حال توسعه جهان به نوعی به صادرات کشاورزی، انرژی و معدن وابسته هستند.

منبع: visualcapitalist
مطالب مرتبط
دیجیاتو
بدون نظر

ورود