دلیل تفاوت تجربه درد در مردان و زنان؛ ضربه به آلت تناسلی دردناک تر است یا زایمان؟

دلیل تفاوت تجربه درد در مردان و زنان؛ ضربه به آلت تناسلی دردناک تر است یا زایمان؟

ضربه به اندام تناسلی مردان دردناک‌تر است یا زایمان؟ این موضوع، برای سال‌ها مورد بحث مردان و زنان بوده است.

در حالی که پاسخ قطعی به این سؤال هنوز مشخص نیست، محققان یک گام به یافتن جواب نزدیک‌تر شده‌اند. اخیراً ثابت شده که جنسیت فرد روی آستانه تحمل درد او تاثیر دارد.

محققان دانشگاه آریزونا تفاوت‌های عملکردی در نوسی سپتور‌ها (اعصاب گیرنده درد) شناسایی کردند که نشان می‌دهد مردان و زنان درد را به‌طور متفاوتی تجربه می‌کنند.

به‌عنوان مثال، نوسی سپتور‌ها در زنان نسبت به یک هورمون مرتبط با درد حساس‌تر بودند، در حالی که سلول‌های عصبی گیرنده درد در مردان تحت تأثیر این هورمون قرار نمی‌گرفتند و بالعکس.

یافته‌های محققان می‌توانند مسیر را برای پیشرفت‌های آینده در ساخت مسکن‌هایی که درد مردان و زنان را به صورت جداگانه تسکین دهند، هموار کنند.

دکتر فرانک پورکا، مدیر تحقیقات مرکز جامع درد و اعتیاد و استاد دانشگاه آریزونا در این باره گفته است:

تاکنون فرض بر این بود که مکانیسم‌های محرکی که درد را ایجاد می‌کنند، در مردان و زنان یکسان هستند.

این مقاله پیشرفت بزرگی در درک ما از نحوه تولید درد در مردان و زنان است.

نوسی سپتور‌ها زمانی فعال می‌شوند که فرد آسیب ببیند و واکنشی ایجاد می‌کنند که باعث می‌شود انسان‌ها خود را از منبع خطر دور کنند.

تیم دانشگاه آریزونا بررسی کرد که نوسی سپتور‌ها در مردان و زنان چگونه به پرولاکتین، هورمونی که باعث شیردهی و رشد پستان می‌شود و آرکسین B که خواب را تنظیم می‌کند، واکنش نشان می‌دهند.

نوسی سپتور‌های زنانه در معرض دوز‌های بالای هورمون پرولاکتین فعال شدند، در حالی که نوسی سپتور‌های مردانه واکنشی هنگام مواجهه با این هورمون‌ نشان ندادند.

از سوی دیگر، اورکسین B نوسی سپتور‌های مردانه را حساس‌تر کرد، اما بر نوسی سپتور‌های زنانه تأثیری نداشت.

سپس تیم تحقیقاتی تلاش کرد که پرولاکتین و اورکسین B را مسدود کند.

مسدود کردن پرولاکتین، فعال‌سازی نوسی سپتور‌ها در زنان را متوقف کرد؛ اما تأثیری بر مردان نداشت و مسدود کردن اورکسین B به‌صورت معکوس عمل کرد.

به گفته دکتر پورکا، نویسنده اصلی این مطالعه، این مطالعه «نشان نمی‌دهد که احساس درد در مردان یا زنان شدیدتر است، بلکه نشان می‌دهد که نوسی سپتور‌ها در مردان و زنان متفاوت هستند».

محققان امیدوارند که یافته‌های آن‌ها منجر به ایجاد روش‌های درمانی بهتر برای تسکین درد شود که می‌توانند به‌طور خاص برای هر جنسیت طراحی شوند.

مکانیسم‌های مختلف فعال‌سازی نوسی سپتور‌ها به این معنی است که ما می‌توانیم راه‌های بهتری را برای جلوگیری از فعال‌سازی آن‌ها به‌طور خاص در زنان یا مردان پیدا کنیم.

دارو‌های مسکن و ضد التهابی فعلی مانند ایبوپروفن با نرمال‌سازی آستانه فعال‌سازی نوسی سپتور‌ها اثر می‌کنند، اما تأثیر یکسانی روی مردان و زنان ندارند.

اکنون که دانشمندان می‌دانند نوسی سپتور‌های مردانه و زنانه با یکدیگر تفاوت دارند، دارو‌هایی می‌توانند تولید شوند که به‌طور خاص کاهش اورکسین B و پرولاکتین را هدف قرار دهند.

تأیید سازمان غذا و داروی ایالات متحده در مورد آنتاگونیست‌های گیرنده اورکسین که اختلالات خواب را درمان می‌کنند، جلوگیری از حساسیت اعصاب گیرنده درد را آسان‌تر می‌کند.

بنیادی‌ترین تفاوت ژنتیکی این است که بیمار مرد است یا زن؟ شاید این باید اولین ملاحظه در زمینه درمان درد باشد.

دکتر پورکا گفت که آستانه تحمل درد میان مردان و زنان تفاوت زیادی ندارد، اما می‌تواند در برابر آسیب‌های مختلف متفاوت باشد.

این یافته‌های جدید می‌تواند به این معنا باشد که در نهایت راه‌حلی برای تکسین درد ضربه به اندام تناسلی مردان و درد ناشی از زایمان وجود خواهد داشت: دارو‌های ضد درد مخصوص هر جنس.

منبع: dailymail
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود