۲۰ کشوری که بیشترین زباله پلاستیکی را تولید می‌کنند + اینفوگرافیک

۲۰ کشوری که بیشترین زباله پلاستیکی را تولید می‌کنند + اینفوگرافیک

زباله های پلاستیکی یکبار مصرف شاید یکی از بزرگترین مسائل زیست محیطی زمان ما باشد. سالانه میلیون‌ها تن پلاستیک به اقیانوس‌ها و محل‌های دفن زباله سرازیر می‌شود و به حیات وحش و اکوسیستم آسیب می‌رساند. بدتر از آن، تجزیه پلاستیک ها صدها سال طول می کشد که منجر به خطرات درازمدت زیست محیطی و سلامتی می شود زیرا به میکروپلاستیک هایی تبدیل می شوند که آب و منابع غذایی را آلوده می کنند. در ایفوگرافیک زیر، ۲۰ کشوری که بیشترین زباله های پلاستیکی یکبار مصرف را در سال ۲۰۱۹ تولید کرده اند، به تصویر کشیده شده اند که بر حسب کیلوگرم به ازای هر نفر اندازه گیری شده است.

داده ها و نکات کلیدی

داده هایی که برای ترسیم اینفوگرافیک بالا استفاده شده در جدول زیر آمده است.

کشورهایی از سراسر جهان در این رتبه بندی حضور دارند که نشان می دهد زباله های پلاستیکی در هیچ منطقه ای متمرکز نشده اند.

همچنین جالب است بدانیم که اکثر کشورهایی که در این رتبه بندی قرار دارند، کشورهای ثروتمندتر و توسعه یافته تر هستند. این کشورها سطح مصرف بالاتری دارند و دسترسی بیشتری به کالاهای بسته بندی شده، خدمات حمل و نقل و محصولات یکبار مصرف دارند که همگی متکی به پلاستیک های یکبار مصرف هستند.

چین و هند کجا هستند؟

توجه داشته باشید که در بالا سرانه زباله های پلاستیکی نشان داده شده است که با کل زباله های تولید شده توسط یک کشور متفاوت است. به همین دلیل است که آلاینده های عمده ای مانند چین و هند در این رتبه بندی حضور ندارند.

منبع: visualcapitalist
۴ نظر

ورود

 • مهران خرداد ۲۹, ۱۴۰۳

  خوشحالم که ایران عزیزمون توی هیچ لیستی نیس
  نه بهترین ها نه بد ترین ها 😂

  • شهرام خرداد ۳۰, ۱۴۰۳

   آخه آمار درستی منتشر نمیشه

 • Ellie خرداد ۳۱, ۱۴۰۳

  وقتی تو لیست پدیده ای به نام کشورررر اسقاطیل هست چطور انتظار داریم جنگو بس کنن اینا آدم حساب نمیشن که هنوز پلاستیکایی که تولید میکننن هم حساب بشه!

 • حمید تیر ۱, ۱۴۰۳

  با توجه به آمار ، آیا ایران هیچ قردادی ، پیمانی بابت آلودگی آب های خلیج فارس و دریای مکران ، پیشنهاد داده است ؟؟؟؟؟؟؟؟