رتبه بندی ۲۰ شرکت بزرگ فناوری بر اساس ارزش بازار در سال ۲۰۲۴ + اینفوگرافیک

رتبه بندی ۲۰ شرکت بزرگ فناوری بر اساس ارزش بازار در سال ۲۰۲۴ + اینفوگرافیک

۲۰ شرکت بزرگ فناوری جهان در مجموع بیش از ۲۰ تریلیون دلار ارزش دارند که تقریباً ۱۸٪ از ارزش بازار سهام در سطح جهان است. اینفوگرافیک زیر نشان می دهد که کدام شرکت ها در رتبه های برتر هستند.

نگاهی دقیق تر به ۲۰ شرکت برتر در حوزه‌ی فناوری

ارزش بازار یک شرکت با در نظر گرفتن قیمت فعلی هر سهم آن و ضرب آن در تعداد سهام موجود به دست می آید. در اینجا بزرگترین شرکت های فناوری با توجه به ارزش بازار آنها در ۱۳ ژوئن ۲۰۲۴ آمده است.

اپل بزرگ‌ترین شرکت فناوری در حال حاضر است که برای سال‌های متمادی با مایکروسافت برای صدرنشینی رقابت کرده است. این شرکت پس از اعلام هوش مصنوعی مولد خود، Apple Intelligence، ارزش بازار خود را افزایش داد. تحلیلگران بر این باورند که مردم دستگاه های خود را در چند سال آینده ارتقا خواهند داد، زیرا ویژگی های جدید فقط در آیفون ۱۵ پرو یا جدیدتر موجود است.

مایکروسافت تا حدودی به دلیل اشتیاق به نرم افزار هوش مصنوعی خود که در حال حاضر درآمدزایی دارد، در رتبه دوم قرار می گیرد. افزایش سود نیز به ارزش شرکت کمک کرد. برای سه ماهه منتهی به ۳۱ مارس ۲۰۲۴، مایکروسافت درآمد خالص خود را در مقایسه با سه ماهه مشابه سال گذشته ۲۰ درصد افزایش داد.

ارزش بازار انویدیا که در جایگاه سوم قرار دارد، افزایشی بیش از هشت برابر در مقایسه با ارزش خود در ابتدای سال ۲۰۲۳، داشته است. این شرکت اخیرا سود بالاتری را اعلام کرده و گزارش کرده است که تراشه GPU نسل بعدی آن در اواخر سال جاری شروع به درآمدزایی خواهد کرد.

هوش مصنوعی اهرم قدرت بزرگ‌ترین شرکت‌های فناوری است

از عملکرد بزرگ‌ترین شرکت‌های فناوری مشخص است که مشارکت در هوش مصنوعی می‌تواند به اعتماد سرمایه‌گذاران کمک کند.

در میان شرکت‌های اس‌اندپی ۵۰۰، هوش مصنوعی قطعاً به یک موضوع مورد توجه تبدیل شده است. در واقع، ۱۹۹ شرکت در طول گزارش های درآمدی سه ماهه اول خود از اصطلاح AI استفاده کردند که بالاترین رکورد در تاریخ است. شرکت هایی که بیش از همه به هوش مصنوعی اشاره کردند متا (۹۵ بار)، انویدیا (۸۶ بار) و مایکروسافت (۷۴ بار) بودند.

منبع: visualcapitalist
مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود