ترانسفر باسن چیست و ماندگاری آن چقدر است؟

ترانسفر باسن چیست و ماندگاری آن چقدر است؟

شاید این روزها عبارت ترانسفر باسن را شنیده باشید و بخواهید بدانید عمل ترانسفر باسن چیست؟ ترانسفر باسن روشی است که در آن چربی از نواحی مختلف بدن که چربی اضافه دارند گرفته می‌شود و سپس به ناحیه باسن تزریق می‌شود. 

عمل ترانسفر باسن چیست؟

لیپو ترانسفر باسن که معمولاً با نام بالا بردن باسن به روش برزیلی (BBL) شناخته می‌شود در طول دهه اخیر به طور گسترده‌ای محبوب شده است. به‌طور خلاصه، عمل ترانسفر یا انتقال چربی به طور همزمان با استفاده از لیپوساکشن چربی را از یک ناحیه برداشت می‌کند و جهت فرمدهى آن را به باسن تزریق می‌کند.

عمل ترانسفر باسن چیست؟

ترانسفر باسن چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام این عمل، چربی اضافه موجود در نقاط مختلف بدن مانند شکم، پهلو، ران و … با یکی از روش‌های نوین خارج شده و به باسن تزریق می‌شود.

در صورتی که این جراحی توسط پزشک حاذق انجام شود، چربی اضافه به صورت یکنواخت از بدن خارج شده و به صورت یکنواخت نیز به باسن تزریق می‌شود تا ماندگاری طولانی‌تری داشته باشد.

مراحل انجام عمل ترانسفر باسن به این شرح است:

۱. برداشتن چربی از بخش‌های مختلف بدن مانند شکم، ران، پهلو و …

۲. صاف کردن چربی و خالص کردن آن جهت آماده‌سازی انتقال

۳. انجام جراحی و انتقال چربی در برخی از نقاط خاص باسن. برای انتقال چربی ۳ الی ۵ برش کوچک بر روی باسن زده می‌شود که بعد از جراحی قابل مشاهده نیست

برای انجام این جراحی نیاز به استفاده از بیهوشی است که بسته به شرایط فرد، گاهی اوقات به صورت عمومی و گاهی اوقات به صورت موضعی انجام می‌شود.

در برخی مواقع مقدار بیشتری چربی برای تزریق استفاده می‌کنند؛ چرا که با انجام این کار احتمال اینکه در صورت جذب چربی سایز باسن کوچک شود، کمتر می‌شود.

عمل ترانسفر باسن چیست؟

آیا تزریق چربی به باسن جراحی مناسبی است؟

بی‌شک هر روش و تکنیک جراحی زیبایی که توسط فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی انجام می‌شود، مورد تایید مجامع علمی است. ترانسفر چربی به باسن یا همان ترانسفر باسن نیز یک تکنیک کاملا استاندارد و موثر است که توسط جراحان پلاستیک بسیاری در جهان تایید شده و نتایج ماندگار آن به اثبات رسیده است.

از سال‌های قبل تا به امروز، مقالات علمی بسیاری در زمینه میزان ماندگاری، مقدار مناسب تزریق، شیوه تزریق، ویژگی‌های چربی تزریقی و مواردی از این دست روی صدها نفر مورد آزمایش و بررسی قرار گرفته است.

برای مثال، دکتر رابرتز و همکارانش در سال ۲۰۰۱ در یک پژوهش علمی بروی ۵۶۶ نفر، تاثیر مناسب تزریق یا پیوند میکروچربی به باسن را نشان دادند.

در این روش، چربی تزریقی هم به صورت عضلانی و هم زیر پوستی به باسن افراد تزریق شد که نتایج آن، بسیار موفق‌تر از روش‌های پیشین بود. به طوری که تقریبا بین ۵۰ تا ۷۵ درصد از چربی‌های تزریق شده به باسن، در طولانی مدت باقی ماندند در حالی که عوارض جانبی این عمل بسیار کمتر بود.

در پژوهش دیگری که در سال ۲۰۱۹ توسط دکتر کانسانکائو و همکارانش انجام شده است، نتایج تزریق چربی گلوتئال زیر جلدی به باسن توسط سونوگرافی بررسی شد. در بررسی عمل تزریق چربی برای ۵۰ زن، مشخص شد که پس از گذشت یک سال، تنها ۱۸ درصد از ضخامت چربی تزریق شده به صورت زیر جلدی، کاهش پیدا کرده است. این مطالعه به خوبی ماندگاری روش تزریق چربی را نشان داده است.

عمل ترانسفر باسن چیست؟

در عمل ترانسفر باسن چقدر می‌توان باسن را بزرگ کرد؟

این سوال بسیاری از کسانی است که به دنبال افزایش حجم و اندازه باسن خود هستند. معمولا برای کنترل عوارض و خطرات جانبی، جراحان زیبایی برای هر سمت از باسن تنها ۵۰۰ میلی لیتر تا حداکثر ۷۵۰ میلی لیتر چربی تزریق می‌کنند.

با این وجود مطالعاتی نیز وجود دارد که نشان می‌دهد بسیار بیشتر از این مقدار نیز می‌توان انتقال چربی داشت. البته باید شرایط بدنی فرد در کنار سبک زندگی و همچنین بهره‌گیری از تکنیک‌های مناسب را در نظر گرفت.

عمل ترانسفر باسن چیست؟

مزایای ترانسفر باسن

شکل و تناسب باسن فرد چه از نظر ساختار اسکلتی و چه نحوه ذخیره شدن چربی، تا حد زیادی توسط ژنتیک تعیین می‌شود. یک رژیم غذایی سالم و ورزش می‌تواند برای دستیابی به وزن سالم و تقویت ماهیچه‌ها موثر باشد. اما بسیاری از افراد باوجود سبک زندگی سالم، از باسن صاف خود ناراضی هستند.

ترانسفر یکی از روش‌هایی است که می‌تواند بر اثرات ژنتیک غلبه کرده و شما را به ظاهر دلخواهتان نزدیک کند. بنابراین، اگر به دنبال یکی از اهداف زیر هستید، می‌توانید از بالا بردن باسن به روش برزیلی استفاده کنید. این روش ازجمله عمل‌های کم تهاجمی برای زیبایی محسوب می‌شود.

 • شکل دهی به مسیرهای منحنی قسمت پایینی بدن
 • افزایش اعتماد به نفس
 • ایجاد ظاهر متعادل
 • نتیجه طبیعی برخلاف پروتز
 • رفع افتادگی باسن
 • کم بودن خطر ابتلا به عفونت (در پروتزهای سیلیکونی احتمال ابتلا به عفونت بالاست)
 • کاهش خطر پس زدن چربی توسط بدن
 • کوتاه بودن مدت زمان بهبودی نسبت به روش پروتز
 • عدم نیاز به بستری شدن بعد از انجام جراحی (در روش پروتز فرد باید حتما یک شب در بیمارستان بستری شود)
 • خلاص شدن از چربی‌های اضافه بدن
عمل ترانسفر باسن چیست؟

چه کسانی می‌توانند عمل ترانسفر باسن انجام دهند؟

به طور کلی، افرادی که دارای شرایط زیر هستند، برای انجام این جراحی مناسبند:

 • افرادی که علاقه‌ای به استفاده از پروتز باسن ندارند
 • افرادی که پوست باسنشان به اندازه کافی سالم است و خاصیت ارتجاعی خود را از دست نداده است
 • افرادی که چربی لازم برای خروج از بدن و تزریق را دارند
 • افرادی که قادرند تا چند هفته روی باسن خود ننشینند.
 • افرادی که اهل مصرف دخانیات نیستند
 • افرادی که محدوده سنی آنها بین ۲۵ الی ۵۵ است

مقایسه ترانسفر باسن و پروتز باسن

زمانی که صحبت از بزرگ کردن باسن می‌شود، یکی از سوالات اصلی که برای افراد ایجاد می‌شود این است که عمل ترانسفر بهتر است یا پروتز باسن؟

در لیپو ترانسفر باسن، بافت چربی از خود بیمار گرفته می‌شود و آنچه به بدن تزریق می‌شود طبیعی است، بنابراین برخلاف عمل پروتز باسن، خطر واکنش آلرژیک وجود ندارد. اما در جراحی پروتز باسن از پروتزهای مصنوعی بهره گرفته می‌شود.

با این وجود، اگر بسیار لاغر هستید و چربی اضافه برای برداشتن ندارید، استفاده از پروتز باسن راه حل بهتری خواهد بود. اما باید به این نکته توجه داشت که پروتز باسن عوارض بیشتری دارد؛ خصوصا که خطر ابتلا به عفونت و یا انقباض را افزایش می‌دهد.

ترانسفر باسن همچنین چربی‌های ناخواسته را از مناطق دیگر بدن حذف می‌کند. اما در روش پروتز ممکن است به‌دست آمدن سایز و گردی مورد نظر برای باسن، دارای محدودیت باشد.

عمل ترانسفر باسن چیست؟

مراقبت‌های بعد از عمل ترانسفر باسن

برای مطلوب بودن نتیجه بزرگ کردن باسن با عمل ترانسفر، علاوه بر انتخاب پزشک متخصص و ماهر پلاستیک و زیبایی، باید نکات بعد از جراحی را به‌خوبی رعایت کنید.

بر اساس نتایج به دست آمده از مطالعات بالینی، بهبودی شخص بعد از تزریق چربی به حدود ۶ هفته زمان نیاز دارد. 

بعد از انجام جراحی، وجود کمی درد طبیعی خواهد بود که البته با استفاده از چند داروی مسکن، قابل کنترل است.

همچنین اگر نیاز به نشستن پیدا کردید، حتما از بالش‌های دوناتی شکل کمک بگیرید که مرکز آن خالی است و به شکل یک حلقه ضخیم طراحی شده است. این بالش‌ها کمک می‌کند تا فشار وارد شده به باسن در اطراف محل تزریق چربی پخش شود و عملا باسن شما با صندلی تماس پیدا نکند. تا ۸ هفته حتما باید از این بالش‌ها استفاده کنید.

۷ روز پس از انجام عمل تزریق به باسن، می‌توانید فعالیت‌های سبک روزانه خود را از سر بگیرید و پس از ۱۰ روز نیز می‌توانید به سر کار برگردید.

نرمش و ورزش‌های سبک را زیر نظر جراح خود ادامه دهید اما تمرینات پیشرفته‌تر را پس از پایان هفته ۸ تا ۱۰، شروع کنید.

درنهایت، شاید مهم‌ترین کاری که برای حفظ نتایج عمل ترانسفر باسن در بلند‌‌مدت باید انجام دهید، کنترل وزن، جلوگیری از افزایش و کاهش ناگهانی وزن و به‌طور کلی رعایت یک سبک زندگی سالم است. در غیر این صورت نتایج عمل تزریق شما در کمتر از یک یا دو سال از دست خواهد رفت.

عمل ترانسفر باسن چیست؟

ماندگاری عمل ترانسفر باسن چقدر است؟

بنا به تجربه می‌توان گفت این روش، ماندگاری زیادی دارد. به این معنا که سلول‌های چربی استفاده شده به مکان قبلی خود باز نمی‌گردند و برای مدت طولانی زنده باقی می‌مانند. با این وجود اگر بعد از انجام این جراحی وزن شما نوسانات زیادی داشته باشد، احتمال اینکه نتیجه مطلوب از بین برود، وجود دارد.

ماندگاری چربی تزریق شده به باسن بی‌شک به عوامل مختلفی بستگی دارد و برای همه یکسان نیست. از جمله:

 • محل استخراج چربی، نوع چربی و شیوه فرآوری آن
 • تکنیک و محل دقیق تزریق
 • سبک زندگی
 • انجام مراقبت‌های بعد از تزریق
 • ویژگی‌های بدنی هر فرد و دیگر عوامل محیطی

همچنین این چربی در بدن بسیاری از افراد ماندگاری بالایی دارد و تنها ۳۰% از حجم چربی تزریق شده در قسمت‌های مختلف بدن جذب می‌شود. مابقی چربی‌ها به شکلی ماندگار و همیشگی، تا زمانی که فرد دچار افزایش یا کاهش وزن نشود، ماندگار هستند؛ اما در بعضی افراد، به‌دلیل واکنش بدن، چربی تزریق شده به باسن یا هر قسمت دیگری از بدن، به میزان زیادی جذب می‌شود. این افراد می‌توانند با تزریق مکرر و ترمیم مداوم میزان چربی باقی‌مانده را افزایش دهند.

آیا عمل ترانسفر چربی به باسن ایمن است؟

عوارضی که از این جراحی گزارش شده به نسبت سایر روش‌ها بسیار کمتر است. شایع‌ترین عوارض جانبی شامل کبودی، عدم تقارن، تورم، درد و در مواردی عفونت در ناحیه درمانی است. اما به طور کلی، می‌توان گفت که این روش به نسبت روش پروتز عوارض بسیار کمتری دارد. چرا که خطر آسیب رساندن به اعصاب پا وجود ندارد.

مکان و مقداری که پزشک برای تزریق انتخاب می‌کند، از جمله عوامل مهم و تاثیرگذار در نتیجه هستند. در صورتی که چربی بیش از اندازه به یک مکان نامناسب تزریق شود، علاوه بر ظاهر بد، احتمال آمبولی در قلب و ریه وجود دارد.

دیجیاتو
بدون نظر

ورود