۵۰۹ نظر

آلمان و تحصیل رایگان در آلمان، یکی از مقصدهای  تحصیلی جذاب  ایرانیان در قاره سبز است که ظرف چند دهه اخیر، با استقبال ده ها هزار دانشجوی ایرانی در رشته های پزشکی،  انسانی و فنی و مهندسی از دانشگاه های آلمانی زبان و انگلیسی زبان این کشور  مواجه شده است. در ۲۰  سال اخیر، شاهد افزایش تقاضا  برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندان  پزشکی آلمان هستیم که دانشگاه های برلین و مونیخ، از مقصدهای اصلی هموطنان به شمار می رود.

 1-w900-h600

برای طیف زیادی از علاقمندان ایرانی که مشتاق تحصیل در خارج از کشور هستند و دوست دارند چند سالی را تجربه زندگی دانشجویی در آن سوی مرز ها داشته باشند، هزینه تحصیل، فاکتور مهمی در این انتخاب است. بسیاری از دانشگاه های دنیا، شهریه های سنگینی را از دانشجویان برای تحصیل می گیرند و این قضیه سبب می شود تا متقاضیان ایرانی، همواره کشورهایی را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند که شهریه تحصیلی رایگان یا بسیار کمی را از دانشجویان خارجی دریافت می کنند.

تا پیش از سال ۲۰۱۱ میلادی که دانشگاه های سوئد از دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا، پولی بابت شهریه نمی گرفتند و سیستم FREE TUITION FEE رواج داشت، سالانه هزاران دانشجوی ایرانی، برای تحصیل به دانشگاه های سراسر این کشور می رفتند. اکنون که این رویه برداشته شده است، دانشجویان ایرانی به دیگر کشورهای اسکاندیناوی مانند فنلاند و نروژ مراجعه می کنند که هم چنان سیستم شهریه رایگان دارند.

با وجود کشور های اسکاندیناوی که دانشگاه ها و مراکز اموزش عالی رایگان دارند، برخی از کشور های اروپایی هم هستند که از نظر اقتصادی و صنعتی در طراز بالایی بوده اما شهریه بسیار کمی از دانشجویان خارجی دریافت می کنند که بعضا از توان اکثریت دانشجویان برای پرداخت آن خارج نیست. آلمان، اتریش و سویس، از جمله دانشگاه های اروپا هستد که در چند دهه اخیر، به عنوان پاتوق های دانشجویان ایرانی در مرکز اروپا بوده و هزاران دانش اموخته ایرانی از دانشگاه های آن جا داریم.

یکی از مهم ترین دلایل استقبال ایرانیان از دانشگاه های این سه کشور، علاوه بر سیستم شهریه رایگان یا بسیار کم، زبان تحصیل در این کشور ها است که بعضا انگلیسی هم در این کشور های آلمانی زبان ارائه می شود.

این سه کشور، اگر چه زبان آلمانی به عنوان زبان رسمی آن ها پذیرفته شده است، اما به هر حال، دانشگاه های زیادی هم دارند که به زبان انگلیسی مشغول به کار بوده و بعضا از بهترین دانشگاه های فنی و کسب و کار قاره سبز نیز به شمار می روند.

چرا آلمان؟

آلمان و سوییس، اقتصاد  و صنعت قوی دارند و به همین خاطر، ارتباط دانشگاه ها و مراکز آموزشی و تحقیقاتی آن ها با صنایع بسیاری قوی است و بعضا دانشگاه ها، از طریق پروژه های صنعتی و تحقیقاتی هزینه های خود را تامین می کنند. این رویه، سبب تکاپوی زیادی در دانشگاه و هم چنین پویایی آن ها برای درگیر کردن بهتر و بیش تر دانشجویان با بدنه اجرایی کشور دارد.

به همین خاطر است که شرکت های دانش بنیان دانشگاهی (UNIVERSITY SPII OFF COUNTRIES) در دانشگاه های آلمان و سوییس بسیار به چشم می خورد و تبدیل به فرهنگ کسب و کار و کارآفرینی در جامعه دانش بنیان (Knowledge Based economy) این کشور ها شده است.

2-w900-h600

سوییس و آلمان را کشور های صادراتی یا export countries می نامند و می دانیم. تولیدات صنعتی و صادرات این کشور ها بسیار بیش تر از همه کشورهای آفریقایی و بعضا آسیایی می باشد. پس اگر دانشجویانی به تحصیل در این کشورها مشغول شوند، در فضایی درس خواهند خواهد که فضای تولید خلاق و نگاه دانش بنیان صادرات محور است.

بر اساس تازه ‌ترین گزارش “وزارت مرکزی آموزش و پژوهش آلمان”، شمار دانشجویان خارجی ‌ای که در سال ۲۰۱۴ در دانشگاه‌های آلمان ثبت نام کرده‌اند، به بیش از ۳۰۰ هزار تن رسیده است که این رقم نسبت به سال ۲۰۱۳ حدود ۱۹ هزار افزایش نشان می‌دهد. هدف نهاد های آموزش عالی آلمان این است که تا سال ۲۰۲۰ برای بیش از ۳۵۰ هزار دانشجوی خارجی امکان تحصیل فراهم آورند.

دانشجویان موفق و سرمایه‌گذاری برای مغزهای مبتکر به گفته‌ی یوهانا وانکا، وزیر آموزش عالی آلمان، در حال حاضر از هر ۹ دانشجو در آلمان یک تن غیر آلمانی است. نهادهای آموزشی این کشور به ویژه برای دانشجویانی که مایلند تحصیلات خود را در رشته ‌ی فوق لیسانس ادامه دهند، جذابیت بیشتری دارند.

آلمان در طی قرن های معاصر روابط سیاسی و اقتصادی و صنعتی و حتی فرهنگی زیادی با ایران داشته است و به نظر می رسد، ثبات در روابط دولت ها سبب شده تا ایرانیان زیادی در آلمان مشغول به تحصیل شوند و این رویه پس از جنگ جهانی دوم روند گسترده ای پیدا کرد و از دهه هشتاد تا کنون، این روند هم چنان صعودی بوده است.

اگر به دنبال تحصیل ارزان قیمت در کشوری صنعتی با اقتصاد پیش رو و دانش بنیان را دارید، به نظر می رسد که تجربه تحصیل و زندگی در آلمان،تجربه خوبی باشد. بسیاری بر این باور هستند که آلمانی ها خشک  و نژاد پرست هستند و زندگی یک دانشجوی خاورمیانه ای در آن جا بسیار سخت باشد!

این همانند فکری هست که برخی ها درباره تحصیل در مناطق قطبی اسکاندیناوی می کنند! در حالی که شرایط و واقعیت با توضیحات و توصیفات افراد متفاوت است. هیچ گاه نباید بررسی علمی و منطقی شرایط مکانی و زمانی را به جای یافته های مستند و مستدل، جای خود را  به باور ها و تخیلات غیر اثبات شده بدهد و این قضیه در عرصه تحصیلات باید خیلی مد نظر باشد.

زبان تحصیل در آلمان

برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌ های آلمان ارائه‌ی مدرکی دال بر تسلط داوطلب به زبان آلمانی در سطح B1 براساس چارچوب مشترک در اروپا الزامی است. این در حالی است که این مدرک لازم است اما برای ورود به دانشگاه‌ های آلمان کافی نیست.

3-w900-h600

سطح لازم تسلط به زبان آلمانی برای ورود به دانشگاه‌های این کشور را باید از سطح لازم برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های آلمان تفکیک کرد. برای ورود به دانشگاه‌ های آلمان قبولی در یکی از دو آزمون DSH و یا Test-DaF الزامی است.

آزمون Test-DaF در مراکز آموزش زبان آلمانی در آلمان و همچنین در مراکز انستیتو گوته در سراسر جهان برگزار می‌شود. در ایران نیز این آزمون به همراه دوره ‌های آمادگی آن در موسسه‌ی آموزش زبان آلمانی وابسته به سفارت آلمان در تهران برگزار می‌شود.

تفاوت میان آزمون Test-DaF و DSH بر خلاف آزمون Test-DaF، امتحان DSH از طریق دانشگاه‌های این کشور و تنها در آلمان برگزار می‌شود. بنابراین برای داوطلبان ایرانی که قصد تحصیل در دانشگاه‌ های آلمان را دارند، دو راه باقی می‌ماند: گزینه‌ی اول شرکت در آزمون Test-DaF در موسسه‌ی ذکرشده در تهران است و راه دوم شرکت در آزمون DSH در یکی از دانشگاه‌های آلمان که البته گزینه دوم، شانس دریافت روادید را کاهش می دهد.

به هر حال اگر آلمان را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده اید، این گفتار می تواند صدها نکته کاربردی برای شما داشته باشد.

مساله نخستی که درباره آلمان باید توجه کنید این است که اگر چه هزینه های تحصیلی در آلمان به نسبت خیلی از جاهای اروپا و آمریکای شمالی و اقیانوسیه، پایین هست، اما به هر حال زبان غالب در این کشور، آلمانی هست. حتی اگر دانشگاه شما به زبان انگلیسی تدریس می کند، یاد گیری زبان آلمانی برای گذران بهتر امور خود در این کشور، توصیه می شود. بنابراین پیش از اخذ پذیرش، تلاش کنید این زبان را به مدت ۶ ماه در آموزشگاهی معتبر در شهر خود فرا گرفته و یکی از مدارک معتبر زبان آلمانی را کسب کنید. بعضا مشاهده شده است که سفارت آلمان در تهران، از دانشجویان پذیرفته شده، چنین مدارکی را دال بر آشنایی دانشجویان به زبان آلمانی درخواست می کند.

مساله بعدی که باید در نظر داشت این هست که آلمان کشوری هست که تا کنون ده ها هزار ایرانی در آن دانش آموخته شده اند و برای کسب اطلاعات درباره دانشگاه و سیستم زندگی و اقامتی و کار و این مسائل در آن جا، کار سختی ددر پیش نیست. اطلاعات دانش آموخته ها و ایرانیان شاغل به تحصیل و کار در این کشور را می توانید از طریق شبکه های اجتماعی بدست آورید و با آنان تعامل الکترونیکی کنید.

4-w900-h600

آلمان به هر حال عضو پیمان شنگن هست و کسب روادید آن سبب می شود تا شما به راحتی بتوانید بین ۲۶ کشور اروپایی تردد کنید. نزدیکی با ایران و تسهیل صدور روادید برای خانواده دانشجویان نیز از جمله مواردی هست که سبب می شود تا تحصیل در آلمان انتخاب توجیه آور باشد.

دانشگاه های آلمان

اگر این کشور را برای تحصیل انتخاب کردید، ابتدا فهرست کاملی از دانشگاه های این کشور و حوزه هایی که مشغول به کار هستند را از طریق این سایت مشاهده کنید.

این صفحه به شما می گوید که آلمان در هر شهر، چه دانشگاهی و با چه موضوعات کاری دارد و سیستم و زبان پذیرش و تحصیل و شرایط مربوط به آن برای دانشجویان خارجی چیست. بنابراین نیاز نیست که شما به ۱۰۰ دانشگاه آلمان در اینترنت مراجعه کنید و کسب اطلاع نمایید. بااین کار، خیلی در وقت خود صرفه جویی خواهید کرد و انتخاب های هدفمندی خواهید داشت که شما را در گزینه نهایی کمک می کند.

معمولا دانشگاه های آلمان، application fee از دانشجویان درخواست نمی کنند  و اگر هم بکنند، بر خلاف سوئد که بیش از ۴۰۰ هزار تومان برای دانشجو آب می خورد!، در آلمان این رقم خیلی پایین هست. بعضی از سایت ها هستند در اینترنت که می توانند وجه اپلیکیشن شما را الکترونیکی پرداخت کنند و بنابراین برای ان مشکلی نخواهید داشت.

برخی از دانشگاه های آلمان مثل لایپزیک و هیدبرگ، سابقه ۷۰۰ ساله دارند و قطعا تجربه تحصیل در دانشگاهی با این قدمت علمی و تاریخی، خالی از لطف نیست. بیش از ۱۶۶ میلیون نتیجه جست و جوی ایندکس شده در موتور جست و جوی گوگل درباره تحصیل در آلمان نشان می دهد که نه تنها برای ایرانیان ، بلکه برای میلیون ها دانشجو در سراسر دنیا، آلمانی یکی ازمقاصد اصلی برای تحصیل با کیفیت و کم هزینه در دنیا به شمار می رود.

5-w900-h600

۳۳ نکته در تحصیل در آلمان

نکات زیر را برای تحصیل در آلمان در ذهن داشته باشید تا پرونده تحصیلی و دانشجویی موفقی را تجربه کنید.

نکته ۱: نکته اول این که زبان تحصیل در آلمان همان طور که گفته شد، برای مقاطع کارشناسی و بعضا کارشناسی ارشد، آلمانی هست و شما معدود دانشگاه هایی را پیدا خواهید کرد که این دو مقطع را به زبان انگلیسی ارائه کنند. بنابراین اگر به دنبال تحصیل در این دو مقظع در آن سوی مرز ها هستید، توصیه می کنیم کشور هایی که زبان انگلیسی در جامعه و دانشگاه حضور فعال تری دارد را انتخاب کنند و فیلیپین و نروژ و فنلاند و سوییس، می تواند گزینه های بهتری باشد البته اگر قصد نداشته باشید زبان آلمانی را یاد بگیرید.

نکته ۲: یادگیری زبان آلمانی بر خلاف زبان لهستانی و اوکراینی و هندی و مجارستانی که جدیدا مد شده است، این فایده را دارد که در بلژیک، سوییس و اتریش که مراکز اقتصادی، صنعتی و کسب و کار قوی اروپا و جهان هستند، کاربرد دارد و شما می توانید پس از فراغت از تحصیل، در این مجموعه ها نیز به صورت حضوری یا غیر حضوری مشغول به فعالیت شوید. پس هیچ گاه به مقوله یادگیری زبان آلمانی نگاه متعصبانه و انرژی منفی نداشته باشید و از این زبان به عنوان ابزار فرصت آفرین برای توسعه زندگی تحصیلی و شغلی خود استفاده کنید.

نکته ۳: در سال های اخیر مشاهده شده است که برخی از دانشگاه های آلمان،  پذیرش قطعی دانشجو را منوط به گذراندن دوره زبان در آلمان کرده اند. اما به هر حال، فرآیند پذیرش (admission process)  در اکثر دپارتمان های تحصیلات عالی (Graduate Department) بر این رویه استوار نیست که دانشجویی که زبان نمی داند، پذیرفته شود. داشتن یک مدرک زبان انگلیسی مانند آیلتس و مدرک معتبر  زبان آلمانی، میتواند شانس شما را برای پذیرش تحصیلی در دانشگاه های مختلف آلمان بالا ببرد. از طرفی، سفارت آلمان در تهران را نسبت به صدور روادید برای شما ترغیب می کند.

نکته ۴: به این مساله توجه کنید که حجم متقاضیان ایرانی برای دریافت روادید آلمان بالا ست و به همین خاطر فرآیند بررسی مدارک و صدور روادید دانشجویی، زمان بر هست. در صورتی که قصددارید برای هر ترم تحصیلی در دانشگاه های آلمان اقدام کنید، حداقل ۳ ماه پیش از آغاز کلاس ها، برای اخذ روادید اقدام کنید که فرصت چند هفته اول شروع کلاس ها را از دست ندهید.

نکته ۵: اگر قصد آلمان را کردید، یادگیری این زبان به مدت ۶ تا ۹  ماه در کشورمان، شما را به سطح قابل قبولی برای تحصیل به این زبان در دانشگاه های این کشور خواهد رساند و کاری غیر ممکن نخواهد بود. کسانی که زبان انگلیسی آشناییت دارند، یادگیری زبان آلمانی برایشان خیلی سخت نیست. اگر شما آلمانی را یاد بگیرید، یادگیری  زبان سوئدی هم خیلی کار دشواری نخواهد بود. به همین خاطر تلاش کنید با نگاه علمی به این زبان برخورد کنید تا زبان آلمانی و یادگیری آن برای شما شیرین و لذت بخش باشد. موسسه هایی مانند کیش ایر، گوته، قطب راوندی و موسسه آموزش زبان آلمانی و حتی کانون زبان ایران در آموزش این زبان در کشور فعال هستند.

6-w900-h600

نکته ۶: اگر عاشق زبان آلمانی هستید، هیچ کشوری بهتر از آلمان برای یادگیری این زبان نیست! فراگیری زبان آلمانی در شهر های ایران، هم در وقت شما صرفه جویی می کند و هم صرفه جویی ارزی برای شما و کشور خواهد داشت. چرا که برای یادگیری ان نیازمند پرداخت هزینه های جانبی و گزاف در آلمان نخواهید بود.

نکته ۷: برخی از دانشجویان ایرانی در رشته های فنی و مهندسی، دانشگاه های معتبری چون فنی مونیخ، فنی برلین و فنی هامبورگ را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده اند. دانشگاه کارلسروهه نیز در این زمینه فعالیت های خوبی دارد و می تواند مقصد خوبی برای متقاضیان تحصیل در آلمان باشد. ۹ دانشگاه خیلی خوب آلمان برای رشته های فنی مهندسی را این سایت، دانشگاه های زیر می داند:

RWTH Aachen, TU Berlin, TU Braunschweig, TU Darmstadt, TU Dresden, Leibniz Universität Hannover, KIT Karlsruhe, TU Munich, Uni Stuttgart,

7-w900-h600

(تصویر ایندکس دانشگاه فنی و مهندسی هامبورگ)

 بخش بین المللی دانشگاه هامبورگ آلمان فرصتی هست تا شما بتوانید از ظرفیت های علمی و پذیرش تحصیلی و فرصت های بورسیه دانشگاه بهره مند شوید. دانشگاه هامبورگ اگر چه در سال ۱۹۷۸ میلادی تاسیس شد، اما یکی از مراکز فنی پیشروی چند دهه اخیر آلمان در زمینه فعالیت های دانش بنیان بوده و به همین خاطر، اگر این دانشگاه را برای ادامه تحصیل انتخاب کنید، با فرصت های کاراموزی و مشارکت در پروژه های فنی و مهندسی متعددی شریک خواهید شد. این دانشگاه خود را  innovation driver (محرک نوآوری) میداند. برای آگاهی از شرایط پذیرش به این نشانی مراجعه کنید.

دانشگاه فنی برلین نیز به این خاطر که در پایتخت آلمان قرار دارد، جایگاه بالایی داشته و دارد.

 

8-w900-h600

(تصویر ایندکس سایت دانشگاه فنی و مهندسی برلین که از معتبر ترین مراکز فنی این کشور محسوب می شود)

دانشگاه برلین، از ۷ دانشکده تشکیل شده که دانشکده علوم انسانی، ریاضیات و علوم طبیعی، مهندسی مکانیک و سیستم های حمل و نقل، برنامه ریزی محیط زیست، مدیریت و اقتصاد، علوم فرآیند و مهندسی الکترونیک و رایانه از آن جمله هست. دانشگاه برلین با دانشگاه های مختلف در اروپا و جهان، دوره های مشترک (dual program) برقرار می کند و به همین خاطر، می توانید یک دوره فوق لیسانس را گذرانده و از دو دانشگاه مدرک بگیرید. لیست این دوره ها را این جا ببینید. برای پذیرش در این دانشگاه، می بایست مدارک خود را تا ۱۵ ماه May ارسال کنید.

اگر خواهان تحصیل در مقطع PhD در این دانشگاه هستید، به این بخش مراجعه کنید. فهرست دوره های دکترا را نیز در این قسمت می توان مشاهده نمود.

توجه داشته باشید که تحصیل در مقطع دکترا در آلمان، نیازمند پیدا کردن سوپروایزر برای گرفتن بورس و اخذ پذیرش می باشد.

9-w900-h600

علاوه بر این دانشگاه ها، دانشگاه فنی مونیخ  که خود را یک دانشگاه کارآفرین( Entrepreneurial University)  موفق می داند ، در کنار  مرکز تحقیقاتی کارلسروهه آلمان نیز، در یک دهه اخیر با استقبال ایرانیان متقضیان تحصیل در رشته های فنی و مهندسی این کشور مواجه شده است . گفتنی است دانشگاه فنی مونیخ، با بیش از ۳۸ هزار دانشجو، در سال ۲۰۱۳ میلادی بودجه ای بالغ بر ۱ میلیارد یورو را تجربه کرده است که این می تواند برای متقضیان تحصیل در این کشور، جای تامل داشته باشد.  فهرست بیش از ۱۵۰ رشته در مقاطع تحصیلی از کارشناسی تا دکترا در این بخش در دسترس هست. اگر علاقمند به تحصیل در مقطع دکترا  هستید، به این قسمت مراجعه کنید.
10-w900-h600

(تصویر ایندکس سایت دانشگاه TUM آلمان که دانشگاه دانش بنیان است)

نکته ۸: بسیاری از دانشگاه های آلمان، بر اساس توافق نامه تبادل دانشجو (Exchange Student Agreement) نسبت به تبادل دانشجو اقدام می کنند. بنابراین اگر در یکی از دانشگاه های آلمان مشغول به تحصیل شدید، این امکان برای شما فراهم است تا تجربه تحصیل در یکی از کشور های اروپایی، آسیایی و حتی آمریکایی را داشته باشید. اما توجه کنید که مدرک فارغ التحصیلی شما توسط دانشگاه اول صادر می شود. مگر این که شما در رشته های DUAL DEGREE شرکت کرده باشید که مدرک دانش آموختگی توسط هر دانشگاه جدا گانه صادر خواهد شد.

نکته ۹: البته به این موضوع توجه کنید که در صورتی که به عنوان دانشجوی تبادلی از آلمان به دیگر کشور های اتحادیه اروپا بروید، می بایست درخواست روادید دانشجویی مجزا ارائه بدهید. چرا که با روادید شنگن، تنها می توانید ۹۰ روز در خارج از مرز های آلمان تردد کنید.

نکته ۱۰: تحصیل در دانشگاه های آلمان برای مقاطع دکترا و پس از آن، نیازمند تعامل با یکی از اساتید دانشگاه ها برای متقاعد کردن ایشان جهت اعطای بورس تحصیلی هست. تا توافق استاد کسب نشود، معمولا پذیرشی به دانشجوی دکترا داده نخواهد شد. بنابراین به این موضوع توجه کنید که بر خلاف دانشگاه های سوئد که معمولا پذیرش دانشجوی دکترا برای job announcement/offer هست یا در آمریکای شمالی که Open position وجود دارد، در دانشگاه آلمان هیچ کدام از این رویه ها مرسوم نیست و متقاضیان عموما می بایست با دانشگاه درباره فرصت های تحصیلی در این مقطع مکاتبه کنند.

11-w900-h600

از بهترین دانشگاه های فنی و مهندسی آلمان است

نکته ۱۱: یازدهمین نکته به موضوع زبان اشاره دارد. اگر مقطعی را قبلا در یکی از  دانشگاه های انگلیسی زبان طی کرده باشید، می توانید از معافیت ارائه مدرک زبان انگلیسی (English language proficiency waiver)  استفاده کنید. اطلاعات مربوط به نیازمندی های مربوط به زبان را می توان در بخش Language proficiency requirement جست و جو نمود.

نکته ۱۲: اطلاعات DAAD‌ نشان می دهد که به طور متوسط یک دانشجو برای تحصیل در آلمان، سالانه حدود ۱۱ هزار یورو نیاز دارد.  اطلاعات تکمیلی را می توان از وزارت آموزش عالی فدرال آلمان پرس و جو کنید. فهرست بورسیه های در دسترس این کشور را می توانید اینجا دنبال کنید. البته بورسیه های اراسموس هم نباید فراموش کرد.

درباره بورسیه ها در آلمان

این لیست ۱۹ گانه، طیف های مختلف تحصیلی را شامل می شود و برای قشر های گوناگونی در مخاطبان تحصیل در این کشور، فرصت های تحصیلی رایگان با کم هزینه را تدارک دیده است.

بورسیه تحصیلات عالیه انیشتن

بورسیه موسسه هانریش بل مخصوص دانشجویان بین المللی

بورسیه های تحقیقاتی موسسه هامبولد برای متقاضیان فوق دکترا در آلمان

بورسیه های موسسه کورت هاتسن آلمان

بورسیه موسسه ماری کوری برای دانشجویان کشور های در حال توسعه

بورسیه های تحصیل در رشته های کودکیاری و پرستاری در آلمان

بورسیه های بین المللی موسسه برمن آلمان

بورسیه های سالانه مدرسه مدیریت و بازاریابی دانشگاه فرانکفورت

بورسیه های دکترای موسسه FRIAS

بورسیه های دکترای GET برای متقاضیان تحصیل به انگلیسی در آلمان

بورسیه کارشناسی ارشد برای دانشجویان بین المللی دانشگاه هامبورگ

بورسیه دکترا برای علاقمندان به تحصیل در رشته های توسعه پایدار

بورسیه های دکترا برای رشته های مدیریت در دانشگاه لایپزیک

بورسیه های دکترای موسسه ماکس پلانگ برای دانشجویان بین المللی

بورسیه های تحصیلی موسسه KAAD برای دانشجویان دکترا

بورسیه های دکترای دانشگاه Kiel

بورسیه ای معروف به کوفی عنان برای دانشجویان MBA

بورسیه های دانشگاه ULM برای دانشجویان ارشد و دکترا

بورسیه های متنوع موسسه معتبر RWTH آلمان

نکته ۱۳: برخی از دانشگاه های آلمان در اول هر ترم، مبالغی را به عنوان هزینه های ثبت نام از دانشجویان دریافت می کنند. اما این مبالغ که بعضا به زیر ۱۰۰۰ یورو در یک ترم می رسد ، سنگین نیست و قابل قیاس با دانشگاه های شهریه ای اروپا نمی باشد.

نکتته ۱۴: ترجمه رسمی مدارک به زبان آلمانی الزامی ندارد و می توانید از طریق یک مترجم رسمی زبان انگلیسی، مدارک را ترجمه کنید. دقت کنید که شاید برخی از دانشگاه ها نیاز نداشته باشند که مدارک ترجمه رسمی شده، ممهور به مهر وزارت خارجه یا وزارت دادگستری برسد.چون هر صفحه مهر، هزینه سنگین در پی دارد، پیش از ترجمه رسمی، این مورد را از دانشگاه مقصد استعلام کنید.

نکته ۱۵: بعضی ها معتقد هستند که یکی از شروط مهم برای دریافت admission letter از دانشگاه های آلمان مثلا در مقطع کارشناسی ارشد، نیازمند گذراندن مقطع مشابه در دوره کارشناسی هست. یعنی شما نمی  توانید با مدرک کارشناسی مدیریت، مقطع کارشناسی ارشد مهندسی صنایع را در آلمان بگذرانید. مگر تابع شرایط خاص.

نکته ۱۶: بعضی از متقاضیان، رشته های هنری را برای تحصیل در دانشگاه های آلمان انتخاب می کنند. اگر دانشگاه های ایتالیا و به خصوص اتریش در حوزه معماری و نقاشی و موسیقی، انتخاب خوبی خواهد بود، اما به هر حال با کمی جست و جو می توان دانشگاه های خوبی پیدا کرد. اما به این موضوع توجه کنید که پذیرش در رشته های هنری، نیازمند قبولی در آزمون ورودی (Entrance exam)‌ هست. اگر در این آزمون شرکت نکنید یا مدارک مورد نیاز برای بررسی علمی صلاحیت خود برای پذیرش در رشته های هنری را ارائه نکنید، شانسی برای پذیرش نخواهید داشت. هم چنین، برای کسانی که برای شرکت در آزمون های پذیرش دانشگاه های هنر آلمان قصد دریافت روادید دارند، می بایست برگه شرکت در آزمون ورودی هنر را تکمیل کنند و با تعامل با دانشگاه و سفارت آلمان در تهران،  نسبت به دریافت روادید اقدام کنید.

نکته ۱۷:  دانشگاه های آلمان حداقل هر سال دو بار اقدام به صدور پذیرش می نمایند (ترم مارچ و اکتبر). برای اقدام جهت اخذ پذیرش هم مدارک دانشجو حداقل می بایست ۳ ماه قبل از صدور پذیرش، در دانشگاه های آلمان تحویل داده شده باشند.

نکته ۱۸: همان طور که قبلا ذکر شد، برای قبولی در رشته های دکترا و پسا دکترا در اکثر دانشگاه های آلمان، می بایست توافق یک استاد را دریافت کنید. تا قبل از پذیرش استاد مربوطه،پذیرش یا بورسی به شما تعلق نخواهد گرفت. تهیه اظهار نامه هدف و رزومه خوب بر اساس روش هایی که تا کنون توضیح دادیم، به شما توصیه می شود.

نکته ۱۹: مدرک کاردانی در ایران مورد تایید دانشگاه های آلمان نیست. اما برای پذیرش در دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی، این مدرک می تواند شانس خوبی به شما برای پذیرش بدهد.
نکته ۲۰:  تنها افرادی که یک مقطع را در دانشگاه های اتریش و آلمان به زبان آلمانی گذرانده اند ، از ارائه مدرک زبان آلمانی معاف هستند.

نکته ۲۱: به این موضوع توجه کنید که  داشتن مدرک کارشناسی مترجمی زبان آلمانی یا کارشناسی ادبیات زبان آلمانی از دانشگاه های ایران ، هیچ گونه معافیتی را برای علاقمندان به تحصیل در دانشگاه های اتریش و آلمان جهت عدم نیاز به اخذ مدرک زبان آلمانی ایجاد نمی کند. شما حتی اگر چنین مدارک دانشگاهی در اختیار دارید ، می بایست در آزمون های رسمی در تهران برای اخذ مدرک زبان آلمانی در سطوح اشاره شده در نکات بعدی شرکت کنید.

 نکته ۲۲:  در صورتی که متقاضی تحصیل به زبان آلمانی در دانشگاه های  آلمان هستید ، باید مدرکی دال بر آشنایی به زبان آلمانی را در سطحی که مورد تایید دانشگاه مقصد هست ارائه کنید . برای این کار ، نیازمندید تا در آزمون های رسمی که هر از گاهی در تهران برای سنجش سطح زبان آلمانی دانشجویان متقاضی تحصیل در این کشورها برگزار می شود ، شرکت کنید. اطلاعات مربوط به آزمون های رسمی زبان آلمانی و موسسات مجاز برگزار کننده آن را در سایت موسسه گوته ملاحظه کنید. سطوح زبان آلمانی از A1 تا C1 را شامل می شود که برای پذیرش در دانشگاه های اتریش ، آلمان و حتی سوئیس ، نیازمند اخذ مدرک در یکی از این سطوح می باشید.

نکته ۲۳: اخذ پذیرش تحصیلی و حتی بورس از دانشگاه های  آلمان ، فرآیند پیچیده و زمان بری نیست که بخاطر آن نیازمند استفاده از مشاوران غیر مجاز اعزام دانشجو به این دو کشور باشید. نکات ارائه شده در این گفتار می تواند شما را به مقصود برساند. کمی حوصله به خرج دهید و با دقت روش های معرفی شده را دنبال کنید تا مجبور نشوید برای یک پذیرش تحصیلی که شاید با ۱۰۰ یورو قابل انجام بود ، بیش از ۳۰۰۰ یورو به این مراکز غیر مجاز که در اینترنت تبلیغ می کنند پرداخت کنید! در صورتی که با تخلفاتی مواجه شدید، مراتب را پلیس سایبر اطلاع دهید.

نکته ۲۴: شمار زیادی از ایرانیان دانشجو یا فارغ التحصیل دانشگاه های  آلمان که اطلاعات برخی از آنان طریق وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی قابل شناسایی و بررسی می باشند ، می تواند به عنوان مشاوران با تجربه برای متقاضیانی که در فرآیند اخذ پذیرش نیازمند راهنمایی های ارزنده هستند ، در نظر گرفته شود.

نکته ۲۵بهترین مشاور برای کسب اطلاعات عمومی درباره  آلمان ،آگاهی از فرصت های تحصیلی ، تحقیقاتی و فرهنگی در این کشورها ، ارتباط با سفارت آلمان در تهران  و سفارت خانه ایران  در برلین  می باشد رایزن فرهنگی ایران در برلین نیز می تواند اطلاعات خوبی در اختیار متقاضیان تحصیل در این کشور ارائه کند. .

نکته ۲۶ : توجه داشته باشید که برای پذیرش در دانشگاه های آلمان، هر پرسشی درباره رشته ، تغییر رشته ، ادامه تحصیل به صورت دانشجوی تبادلی و غیره دارید باید از بخش پذیرش دانشگاه یا دپارتمان مقصد استعلام کنید.

نکته ۲۷: احتمال این که شما به عنوان مهندس برق ، در مقطع کارشناسی ارشد مکانیک یکی از دانشگاه های اتریش یا آلمان پذیرش بگیرید و بعد به رشته MBA یا مهندسی برق تغییر رشته بدهید ، یک در هزار نیست! اما تا پیش نیازهای مربوط به پذیرش در این دو رشته را نداشته باشید ، شانسی برای اشغال یکی از صندلی های این رشته ها نخواهید داشت.

نکته ۲۸: اگر شما واقعا به عنوان یک مهندس متالوژی  یا دارنده هر مدرک تحصیلی نامرتبط با رشته MBA، علاقمند به تحصیل در رشته MBA هستید و هیچ گونه از درخواست خود عقب نشینی نمی کنید ، بهتر است در دوره های کوتاه مدت یا بلند مدت بازرگانی ، اقتصاد ، مدیریت و مسائلی که مرتبط با MBA می شود در موسسات معتبر شرکت کرده و گواهی های پایان دوره ها را ترجمه رسمی کنید.
نکته ۲۹در رشته های هنری در دانشگاه های اروپا ، علاوه بر مدارک عمومی که از همه متقضیان درخواست می شود ، امتحان ورودی یا ارسال نمونه کار عملی از متقاضیان درخواست می شود. اطلاعات تکمیلی درباره این گونه رشته ها را باید از مسئول پذیرش دانشگاه مقصد سوال کنید. این قضیه برای متقاضیانی که خواهان تحصیل در رشته های موسیقی ، معماری و طراحی هستند در اتریش و آلمان بیش از دیگر متقاضیان صدق می کند.

نکته ۳۰: برخی از دانشگاه های آلمان، از متقضیان ثبت نام در دانشگاه های این کشورها، گواهی صلاحیت خصوصی ورود به دانشگاه  را درخواست می کنند. این گواهی به این دلیل از متقاضیان درخواست می شود تا دانشگاه مطمئن شود که شما هیچ منعی برای ادامه تحصیل در کشور خود ندارید و توانایی ادامه تحصیل در رشته های دانشگاهی را دارید. این گواهی را معمولا از سه طریق می توانید اخذ کنید.

یکی گواهی اشتغال به تحصیل در دانشگاهی که  در حال تحصیل هستید. دوم اگر در آزمون سراسری کارشناسی ارشد یا دکترا در ایران شرکت کرده اید و کارنامه یا گواهی ثبت نام در آزمون دارید. سوم گواهی عدم ممانعت از تحصیل که می توانید در صورتی که از دانشگاهی در ایران فارغ التحصیل شدید ، نامه ای مبنی بر عدم ممانعت از تحصیل را از سازمان مرکزی دانشگاه آزاد یا واحد همکاری های بین المللی اداره کل امور دانش آموختگان وزارت علوم در تهران کسب کنید. این مدارک بعد از دریافت ، باید ترجمه رسمی و به تائید وزارت خارجه برسد.

نکته ۳۱: اگر دانشگاهی ، چنین گواهی را از شما درخواست کرد، حتی الامکان ساختار و مفادی که الزاما باید در این گواهی قید شود را استعلام کنید تا حتما ساختار نامه و گواهی صادر شده ، با نظر دانشگاه مقصد مطابقت داشته باشد. مثلا برخی از دانشگاه ها از متقاضیان درخواست کرده اند که مراکز رسمی و آموزشی صادر کننده این گواهی برای شما ، در نامه قید کنند که شما ممانعتی برای ادامه تحصیل در فلان رشته که متقاضی ثبت نام هستید نیز ندارید! به هر حال هیچ ساختار رسمی برای این گواهی وجود ندارد و هر دانشگاهی سلیقه ای عمل می کند. به هر حال بهترین راه حل برای رفع این چالش ، تعامل اثربخش با واحد پذیرش دانشگاه مقصد می باشد.

نکته ۳۲آخرین برنامه های درباره فرصت های تحصیلی ، بورس های دولتی و خصوصی و ضوابط و شرایط تحصیل در کشور آلمان را نیز مستقیم از پرتال رسمی اداره کل امور دانش آموختگان وزارت علوم و تحقیقات  این کشور دنبال کنید که در مطالب قبلی درباره اش صحبت شد.

نکته ۳۳: تحصیل در مقطع دکترا در آلمان به ۲ شیوه امکان پذیر است. یکی از طریق دکترا به روش انفرادی  که در این شیوه، دانشجو موظف است تحت سرپرستی یک استاد ، بر روی یک موضوع تحقیقاتی توافق شده کار کند و نتیجه کار را به صورت پایان نامه مکتوب و دفاعیه شفاهی ارائه کند. این شیوه در دانشگاه های این کشور بسیار مرسوم است. این شیوه یک شیوه ساختار نیافته بوده و حق بیش تری برای دانشجوی دکترا برای انتخاب موضوع تحقیق و هم چنین گذراندن دروس پیش نیاز قائل است.

روش بعدی ، از طریق ثبت نام در یک دوره دکترای ساختار یافته (structured PhD)  و منسجم هست که دانشجو موظف است بر اساس پلنی که برای دوره از قبل تنظیم شده است ، نسبت به انتخاب دروس و مطالعه بر روی پروژه تحقیقاتی میان رشته ای(Interdisciplinary research)  اقدام کند. هر کدام از روش ها ، بر اساس قابلیت های فردی و ظرفیت های علمی و تجربی شما قابل بررسی و اقدام است.

مثلا دانشگاه برلین ، رشته هایی که برای دکترای انفرادی  ارائه کرده ، ظرفیت ها و شرایط متفاوتی در قیاس با رشته هایی که برای دوره های ساختار یافته دکترا برنامه ریزی نموده است دارد. با مراجعه به بخش PhD در پرتال دانشگاه ها ، می توانید اطلاعات بیش تری کسب کنید.

برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های آلمان، حتی المقدور زبان آلمانی در سطح B1 فرا بگیرید. در صورتی که دانشگاه های انگلیسی زبان مد نظر شما باشد، تعداد رشته هایی که می توانید تحصیل کنید، کاهش خواهد یافت. بهترین راه برای دریافت اطلاع از شرایط پذیرش و بورس تحصیلی در دانشگاه های آلمان (مقطع ارشد و دکترا)، ارتباط مستقیم با بخش admission Department دانشگاه مقصد است.

لینک های مهم برای متقاضیان تحصیل در آلمان

۵۰۹ نظر

ورود

 • مهاجر دی ۲۵, ۱۳۹۶

  سلام من با ۲۵ سال سن با لیسانس پرستاری دانشگاه آزاد سنندج و معدل ۱۹ همچنین داشتن مدرک آیلس بالای ۶٫۵ و مدرک زبان آلمانیa1 می توانم برای فوق لیسانس یکی از شاخه های رشته خودم (پرستاری) در یک دانشگاه خوب آلمان بورسیه رایگان یا تقریا رایگان تحصیلی بگیرم؟

 • مهاجر دی ۲۵, ۱۳۹۶

  در کل شرایط اخذ بورسیه فوق لیسانس و دکترای پرستاری در آلمان چطور است؟

 • سینا دی ۲۶, ۱۳۹۶

  سلام. لطف کنید در مورد کالج‌های آلمان بیشتر راهنمایی کنید. فقط داشتن مدرک زبان آلمانی کافیه یا خیر؟

 • Donya بهمن ۲, ۱۳۹۶

  سلام
  ایا امکانش هست که اسم دانشگاه های المان که دانشکده ی دندانپزشکی دارن رو بگین؟

 • mrz بهمن ۷, ۱۳۹۶

  سلام.وقتتون بخیر. من کاردانی حسابداری از دانشگاه آزاد دارم.میخواستم ببینم اگه b1 رو بگیرم میتونم واسه کارشناسی رایگان ادامه تحصیل بدم؟؟

  • علی زمانی بهمن ۷, ۱۳۹۶

   سلام
   بله. با دانشگاههای آلمان برای رشته مورد نظر مکاتبه کنید.
   موفق باشید

   • Sonia خرداد ۷, ۱۳۹۷

    سلام خسته نباشید من دانشجوی رشته ژنتیک هستم میخوام بدونم برای ارشد در آلمان چه مدارکی لازمه و چه درسی رو بخونم که بورسیع بشم ادامه بدم تو زمینه پزشکی

 • mrz بهمن ۷, ۱۳۹۶

  فراموش کردم اینو بگم،که هنرستان فنی بودم و پیش دانشگاهی نداشتم.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

 • محمد بهمن ۱۰, ۱۳۹۶

  سلام ببخشین من در حال حاظر دانشجوی ترم۲برق دانشگاه اراکم رشتم ریاضی بوده میخواستم الان برای ادامه تحصیل به خارج برم راهنمایی میخوام

  • علی زمانی بهمن ۱۱, ۱۳۹۶

   سلام.
   ۱-کشور محل تحصیل را مشخص کنید.
   ۲-رشته مورد نظر و مقطع را مشخص کنید.
   ۳-زبان تحصیل در دانشگه مقصد را مشخص کنید.
   ۴-بر اساس زبان مورد نیاز، مدرک مربوطه مثل IELTS-TOEFL-B1 بگیرید.
   ۵-رزومه آکادمیک خود را تقویت کنید.
   ۶-حتی الامکان برای مقطع ارشد و دکترا بروید آنهم با بورس.
   موفق باشید

 • میترا بهمن ۱۲, ۱۳۹۶

  سلام خسته نباشید من چند سوال دارم اگر برای تحصیل رایگان بخوام برم همان ابتدا چقدر پول باید همراهم باشه؟ تو حسابم چقدر باید پول باشه؟ اگر من هیچ حامی نداشته باشم بعد رفتن میتونم هزینه زندگیم با کار نیمه وقت در بیارم
  ممنون از وقتی که میذارید

  • علی زمانی بهمن ۱۳, ۱۳۹۶

   سلام
   میزان پولی که باید در گردش حساب ارزی لاتین به سفارت ارائه کنید را باید هر سال از سفارت سوال کنید. بستگی به نوع سفر و نوع ویزا و تیپ های آن، این مبلغ متفاوت است. اگر شما هیچ حامی مالی نداشته باشید، باید مدارکی ارائه کنید که از پس هزینه ها در آلمان بر اساس هدف سفر (تحصیل/کاری/گردش و . .) بر می آیید. اگر به عنوان دانشجو بروید، ۲۰ ساعت کار در هفته خواهید داشت. اما به امید این درآمد در سال اول نباشید.
   موفق باشید.

 • mana بهمن ۱۴, ۱۳۹۶

  سلام..من۲۸ سال سن و مدرک لیسانس از دانشگاه دولتی دارم.میخواستم بدونم برای تحصیل در رشته پرستاری در المان میتونم اقدام کنم؟ هزینه تحصیل به چه صورت هست؟ شرایط رو برام توضیح بدین ممنون میشم.

  • علی زمانی بهمن ۱۴, ۱۳۹۶

   سلام
   بله. در قدم اول باید مدرک زبان آلمانی B1 بگیرید. تحصیل در رشته های پرستاری آلمان به زبان آلمانی است.

 • ازاده بهمن ۱۶, ۱۳۹۶

  سلام من مدرك ارشد با معدل ١٩دارم و در حال حاضر براي امتحان ايلس ميخونم چطور ميتونم براي تحصيل دكترا رشته طراحي منظر اقدام كنم لطفا راهنماييم كنيد

  • علی زمانی بهمن ۱۶, ۱۳۹۶

   سلام آزاده خانم
   اگر برای آزمون آیلتس آماده می شوید برای ورود به مقطع دکترا، دانشگاه های آلمان مناسب شما نیست و دانشگاه های نروژ یا فنلاند یا سوئد را انتخاب کنید.
   اگر قصد آلمان دارید باید B1 بگیرید. طراحی منظر در کشورهای مختلف شرایط گوناگونی دارد.

 • کیانا بهمن ۲۶, ۱۳۹۶

  سلام من لیسانس صنایع غذایی دارم میخوام واسه پزشکی یا داروسازی به صورت بورسیه رایگان اقدام کنم میشه راهنماییم کنین لطفا؟

  • علی زمانی بهمن ۲۶, ۱۳۹۶

   سلام.
   مدرک زبان آلمانی بدست آورید.
   با دانشگاه مورد نظر مکاتبه کرده و مدارک ترجمه شده رسمی را ارسال کنید. شرایط روز را در سایت دانشکده های پزشکی مثل دانشگاه برلین بدست آورید.

 • الهام بهمن ۲۸, ۱۳۹۶

  من با سی سال سن لیسانس تغذیه با معدل ۱۸.۳۰ و فوق لیسانس تغذیه ورزشی با معدل ۱۸ علاقه مند به ادامه تحصیل در آلمان هستم.
  چه دانشگاهی رو پیشنهاد می کنین و چه مدرک زبانی رو.
  ممنونم

 • الهام بهمن ۲۹, ۱۳۹۶

  من بهتون ایمیل زدم
  با آدرس mga1363@gmail.com امکانش هست بخونیش و جواب بدی بهش.

  • علی زمانی بهمن ۲۹, ۱۳۹۶

   دوباره اطلاع بدین

   • الهام بهمن ۲۹, ۱۳۹۶

    سلام
    دوباره ایمیل زدم بهتون لطفا بخونین و اگر میشه جوابشو برام بفرستین.
    ممنونم

    • الهام بهمن ۳۰, ۱۳۹۶

     سلام
     امکانش هست شماره تماسی برای من ایمیل کنین مواردی هست که باید تلفنی چک کنم با شما.
     ممنونم

 • Hekmat allah بهمن ۳۰, ۱۳۹۶

  من حکمت الله ار افغانستان می خواستم که در بورسیه شرکت کونم

  • علی زمانی بهمن ۳۰, ۱۳۹۶

   حکمت خان ممنون از پیام
   ۱-مدرک آیلتس یا زبان آلمانی داشته باشید.
   ۲-مدارک کارشناسی خود را ترجمه رسمی کنید
   ۳-بر اساس رشته مورد نظر، دانشگاه مقصد را پیدا کنید
   ۴-اگر برای بورس قصد اقدام دارید، شرایط اعلامی هر بورس را مطالعه کنید.

 • شیما اسفند ۵, ۱۳۹۶

  سلام .وقتتون بخیر.من دانشجوی کارشناسی تغذیه هستم در دانشگاه سراسری .میخواستم برای ارشد در یکی از دانشگاه های آلمان تحصیل کنم آیا فقط داشتن مدرک زبان آلمانی کافیه یا باید مدرک انگلیسی هم داشته باشم.اگ میشه لطف کنید راهنمایی کنید و بگین امکان تحصیل در کدوم دانشگاه ها در آلمان هست.ممنون میشم.

 • شیما اسفند ۶, ۱۳۹۶

  سلام ببخشید چه طوری میتونم چندین سؤال جزیی بپرسم امکانش هست آیدی تلگرام بدین؟ممنون میشم

 • ramin اسفند ۱۳, ۱۳۹۶

  با سلام
  من با ۲۷ سال دارای مدرک کارشناسی ارشد در یکی از گرایشهای مهندسی عمران میباشم،لطفا بفرمایید برای تحصیل در مقطع دکتری رشته مهندسی عمران در آلمان،کدام دانشگاه را پیشنهاد میکنید و اینکه چه مدرک زبانی باید داشته باشم؟؟ممنون

  • علی زمانی اسفند ۱۳, ۱۳۹۶

   سلام
   اگر دانشگاه مقصد شما زبان انگلیسی تدریس میکند آیلتس نیاز دارید در غیر اینصورت بی وان
   دانشگاه فنی برلین و مونیخ گزینه اول پیشنهادی ما به شما است

 • شیما اسفند ۱۴, ۱۳۹۶

  سلام.وقتتون بخیر من از چندین نفر پرسیدم گفتن تحصیل در آلمان به طور کامل رایگان نیست میخواستم بدونم چقد صحت داره این حرف چون من میخوام وقتوهزینه مو صرف یادگیریه زبان آلمانی کنم ممنون میشم اگ به سؤالم پاسخ بدین.

  • علی زمانی اسفند ۱۴, ۱۳۹۶

   دانشگاه های آلمان یا رایگان است یا هزینه کمی در حد چند صد یورو در هر ترم از دانشجویان دریافت میکند. البته برای مقطع دکترا، معمولا بورس به دانشجویان اهدا می شود. شما پس از یادگیری زبان آلمانی، میتوانید هم در دانشگاههای رایگان سوییس اپلای کنید هم بلژیک و هم اتریش. حق انتخاب زیادی دارید.

 • مهر اسفند ۱۷, ۱۳۹۶

  سلام وقتتون بخیر
  میخواستم بدونم که دانشگاههای رایگان آلمان خوابگاه هم دارند یا اسکان و اقامت با خود دانشجوست؟

  • علی زمانی اسفند ۲۰, ۱۳۹۶

   کلیه دانشگاه های آلمان به دانشجویان آلمانی و بین المللی خوابگاه می دهند. اما هزینه آن به صورت ماهانه می بایست توسط دانشجویان پرداخت شود. البته ACCOMMODATION OFFICER ها در دانشگاه های آلمان، خدمات اقامتی و مشاورتی اقامتی را در اختیار FREE MOVERS (دانشجویان بین المللی مثل شما) قرار می دهند و آپشن هایی ارائه میشه. اما اسکان رایگان چه موقت و چه دائمی در اختیار دانشجویان قرار ندارد.

 • رویا اسفند ۱۸, ۱۳۹۶

  با سلام. من دانشجوی ارشد رشته ی میکروبیولوژی دانشگاه آزاد با معدل ۱۹/۲۳ هستم آیا میتوانم در مقطع دکتری به طور رایگان در یکی از دانشگاههای آلمان تحصیل کنم یا خیر؟

  • علی زمانی اسفند ۲۰, ۱۳۹۶

   بله. امکانش برای شما هست. اما باید استاد راهنمایی که favorite research area (اسکوپ تحقیقاتی مورد علاقه) ایشان با حوزه مورد نظر شما در زمینه میکروبیولوژی همراستا باشه را با بررسی CV اساتید آلمانی پیدا کنید و رزومه و RESEARCH PROPOSAL یا SOP برای ایشان ارسال کنید تا نسبت به کار شما متقاعد شده و بتوانید ایشان را نسبت به SUPERVISORY تز خود، MOTIVATE کنید. هنر شما باید این باشه که بتوانید نظر مثبت یک استاد را در دانشگاه های آلمان نسبت به SOP خود جلب کنید. شاید برای شروع کار، بد نباشه یک کارتحقیقاتی کوچک مشترک با استاد/اساتید مورد نظر انجام دهید تا توانمندی شما بررسی و ارزیابی شود. مثلا یک LITERATURE REVIEW در حوزه کاری مورد نظر خود با همکاری یک استاد آلمانی انجام داده و آن را در یک کنفرانس جهانی سابمیت کنید. هم روزمه خوبی برای شما میشه هم نظر استاد مربوطه را در کوشا بودن و توامندی شما جلب میکنه. بورس، رقابتی است و به بهترین ها داده میشه.

  • رویا چراغ زاده اسفند ۲۳, ۱۳۹۶

   سلام…لطفا به سوالای ما جواب بدهید خیلیا در انتظار جواب هستن

 • عطا اسفند ۱۹, ۱۳۹۶

  سلام
  شما تو متن نوشتید که هزینه تحصیل در آلمان ۱۰۰۰ یورو در طول ترم می باشد در صورتی که بعضی از موسسه ها نوشتن ۲۰۰۰ تا سه هزار یورو در ترم
  مثلن: https://www.legalapply.ir/%D8%B4%D9%87%D8%B1%DB%8C%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%A2%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86/
  خواهشن راهنمایی کنید

  • علی زمانی اسفند ۲۰, ۱۳۹۶

   بله. دانشگاه به دانشگاه متفاوت است. بهتر است در بخش TUITION دانشگاه های مورد نظر رفته و اطلاعات به روز رسانی شده دریافت کنید.

 • رضا طحان فروردین ۲۷, ۱۳۹۷

  سلام و روز به خیر
  من دانشجوی مهندسی برق مقطع کارشناسی دانشگاه شهید بهشتیم و تصمیم جدی دارم که واسه مقطع فوق لیسانس در آلمان ادامه تحصیل بدم
  حالا بهترین دانشگاه های پیشنهادی شما کدومان و اینکه چطور واسه این کار اقدام کنم؟

  • علی زمانی فروردین ۲۸, ۱۳۹۷

   سلام . موارد زیر را در نظر بگیرید:‌
   ۱-دانشگاه های فنی و مهندسی آلمان مثل دانشگا برلین و دانشگاه فنی مونیخ RWTH را برای کارشناسی ارشد برق (گرایش مورد نظر )بررسی کنید. یعنی به سایت دانشگاه ها رفته و شرایط و مدارک مورد نیاز اپلای را بررسی میکنید.
   ۲-اگر زبان تدریس انگلیسی بود آیلتس ۶ اگر نه B1.
   ۳-بر اساس DEADLINE، مدارک را ارسال کنید.
   ۴-با هماهنگ کننده رشته (PROGRAM COORDINATOR) مکاتبه کنید. اطلاعات بیشتر بگیرید. مثلا خوابگاه داره یا نداره. شهریه چقدره. دروس کارشناسی شما مورد قبول هست یا خیر؟ از این سوالات. با دانشگاه وارد مکاتبه بشید. دیدن سایت که همه می بینند. برگ برنده برای کسی است که وارد گود بشه و رزومه بده و SOP بده و نظر بگیره و تعامل کنه.
   ۵-همه مدارک هم به زبان انگلیسی ترجمه رسمی کنید تا در صورت نیاز ارسال بشه. دانشگاه زوریخ و ژنو هم بررسی کنید اگر قصد آلمانی خوندن دارید

 • مازیار اردیبهشت ۱, ۱۳۹۷

  سلام و عرض ادب
  بنده معدل لیسانسم مهندسی شیمی جنرال ۱۴٫۸۵ شده و ارشدم ۱۶٫۳۵ ه.آیا معدل موثره؟
  در حال رفتن مدرک زبان انگلیسی هستم به نظرتون دوره فوق فشرده یا فشرده تاثیر مثبت میزاره؟.آیا b2آلمانی لازمه برای آلمان؟
  ۵ تا کنفرانس بین اللملی دارم و میتونم isi بدم ه قدر موثره؟کلا راهکار صفر تا صدشو سوال دارم و راه میخوام.سپاس
  هزینه های سفر و تحصیل چطوریه؟
  شرایط کار این رشته چطوره؟

  • علی زمانی اردیبهشت ۱, ۱۳۹۷

   اطلاعاتی که میخواید در سطح مشاوره اجرایی اعزام دانشجو به آلمان است. در این کامنت فرصت نمیشه.
   برای دکترا، اول دانشگاههای آلمان را بررسی کنید که ببینید این دوره، به چه زبانی هست و چه نیازمندی هایی باید داشته باشید.بعد شروع کنید به زبان. اگر مدرک زبان انگلیسی میگیرید، برای نروژ که یکی از مقصدهای خوبی شیمی و نفت و گازهست هم اپلای کنید. مقالات خوب تاثیر داره و معدل هم مناسب است. معمولا دکترا با بورس است و کمک هزینه اعطا می شه. اطلاعات تکمیلی را از سایت دانشگاه ها مقصد بگیرید. شرایط کار هیچ رشته ای را کسی نمیتواند توصیه کند. خودتان بررسی کنید. به هر حال، دانش اموخته دکترا، با معضل OVER QUALIFIED روبروست

 • مینا اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷

  سلام.من کارشناسی کامپیوتر با معدل ۱۳ و کارشناسی ارشد صنایع با معدل ۱۷ دارم و در هر ۲رشته کار کردم.اگر بخوام رشته راحت تری رو برای ارشد انتخاب کنم که بازار کار بهتری هم داشته باشه لطفا راهنمایی کنید صنایع بخونم یا کامپیوتر ؟در حال حاضر وقت برای گرفتن Ielts بذارم یا زبان آلمانی؟

  • علی زمانی اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

   سلام
   یادگیری زبان انگلیسی و مدرک آیلتس، شما را با فرصت های تحصیلی و کاری بیشتری از آلمان و سوییس آشنا میکند. مدرک B1 و تحصیل به آلمانی، شما را به چند کشور محدود می کند. وضعیت رایانه و صنایع هر دو در کشورهای صنعتی خوب است. به خصوص اگر گواهی صلاحیت حرفه ای هم مثل PMP داشته باشید

 • نگار اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۷

  سلام آقای زمانی
  ممنون از این همه وقتی که میزارید و نظرات را بررسی میکنید. من در هیچ سایتی ندیدم کسی این همه وقت اختصاص بده. واقعا خلاقیت و پشتکارتون عالیه. ۴۵۰ کامنت پاسخ دادن سخته 🙂 من هم با اجازه سوالی داشتم درباره دانشگاه برلین. به نظر شما دکترای برلین در مهندسی متالوژی با بورس هست ؟ جای دیگه هم سراغ دارین؟ سپاس فراوان

  • علی زمانی اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۷

   سلام نگار خانم
   ضمن تشکر از لطف شما به روزیاتو به اطلاع میرسونم که اکثر دکترای مهندسی در آلمان با بورس است و شما باید نظر یک POTENTIAL SUPERVISOR را به SOP خود جلب کنید. دانشگاه RWTH هم بررسی کنید که در مهندسی قوی هست. همچنین دانشگاه فرانفکورت و مونیخ.

 • محمد اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۷

  سلام ترم ۴ مهندسی نفت دانشگاه دولتی هستم میخواستم بدونم تو خارج از ایران بازار کار و ادامه تحصیل نفت بهتره یا مهندسی شیمی. زود جواب بدین اگه امکان داره میخوام برا تغییر رشته اقدام کنم اگه بشه.

  • علی زمانی اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۷

   شما درس رو تموم کنید.
   سپس برای ارشد شیمی در نروژ که تحصیل رایگان است اپلای کنید. شیمی یا مهندسی نفت هر دو خوب است.

 • کریم مهدوی خرداد ۲, ۱۳۹۷

  ایا من می توانم فرزندم را از کلاس دوازدهم جهت ادامه تحصیل با استفاده از بورسیه به المان بفرستم فرزندم در کلاس یازدهم تجربی در یکی از مدارس تیزهوشان درس می خواند شنیده ام کشور المان به دانش اموزانی که در مدارس تیزهوشان وبا معدل بالای ۱۸ می باشند بورسیه تحصیلی می دهد اگر امکانش هست اقدام کنم ایا موسسه شما در اینکار فعال هست مدارک لازم چه چیز هایی می باشد زبان انگلیسی را بهتر می داند ولی المانی نخوانده است لطفا اطلاعات کافی جهت اخذ قرادد بدهید با تشکر مهدوی

  • علی زمانی خرداد ۶, ۱۳۹۷

   دوست عزیز کالج ها و دانشگاه های آلمان، بورسیه ای برای مقطع دبیرستتان و کارشناسی ندارن مگر اینکه از فرصت های بورسیه ای که عرضه میشود توسط سازمان ها و موسسات استفاده کنید که خیلی محدود است. بهتر است پس از مقطع کارشناسی این کار را بکنید که به آلمانی هم مسلط شده باشد

 • Sajedeh خرداد ۵, ۱۳۹۷

  سلام من میخوام که یک ماه دیگه انتخاب رسته کنم زبانم عالیه برای یاد گیری آلمانی اقدام کردم میخوام یا تو دانشگاه مونیخ یا برلین مهندسی بخونم من ۱۹ سالمه و نمیدونم که مهندسی کامپیوتر بخونم یا ای تی کدوم بهتره تو المان واینکه دانشگاهم آزاده مشکلی داره. و معدل بالا تو دانشگاه ،آزاد بودن دانشگاه رو جبران میکنه

  • علی زمانی خرداد ۶, ۱۳۹۷

   هر دو رشته در کشور صنعتی آلمان مناسب است . دانشگاه آزاد مشکلی نداره. شما میتوانید دانشگاه های رایگان آلمانی زبان سوییس هم دربرنامه قرار دهید. مثل دانشگاه ژنو. گرفتن ادمیشن و ویزا از مقطع کارشناسی در آلمان کمی زمان بر است.

 • سامان خرداد ۵, ۱۳۹۷

  با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما
  من دانشجوی ترم ۴ کارشناسی رشته مهندسی پزشکی هستم
  میخواستم بدونم علاوه بر داشتن مدرک B1 چه فاکتورهایی لازمه برای تحصیل رایگان در مقطع ارشد و دکتری
  همچنین کدوم دانشگاه ها درآلمان و در این رشته ، تو جهان حرفی واسه گفتن دارن ؟
  ممنون

  • علی زمانی خرداد ۶, ۱۳۹۷

   مهم ترین فاکتور برای بورس، تعامل شما با اساتید دانشکده و ارسال بیانیه هدف و داشتن توصیه نامه و هم چنین برنامه ای برای کار روی موضوع مشخص است که نظر اساتید را برای سرپرستی تز شما جلب کند. مهندسی پزشکی در آلمان و فرانسه و آمریکا و استرالیا وضعیت خوبی داره و تولیدات زیادی هم در این عرصه دارند

 • وحید خرداد ۷, ۱۳۹۷

  سلام
  روز بخیر
  بنده فوق لیسانس رشته مهندسی صنایع از دانشگاه آزاد هستم. اما میخواستم برای رشته خودم و مجدد در مقطع ارشد اقدام کنم. آیا در شهر فرانکفورت دانشگاهی برای رشته من وجود دارد که رایگان باشد یا شهریه پایین داشته باشد؟ اگر بله، لطفا شرایط را بفرمایید.
  آیا همسرم را هم میتونم ببرم یا خیر؟

 • Sogand خرداد ۱۸, ۱۳۹۷

  سلام من دانشجوی کارشناسی مهندسی مکانیک تو یکی از دانشگاه های دولتی تهرانم خواستم ببینم میشه واسه کارشناسی بورسیه المان رو گرفت یا فقط برای ارشد و دکترا میشه اقدام کرد؟؟

  • علی زمانی خرداد ۱۹, ۱۳۹۷

   سلام
   دریافت بورس کارشناسی دردانشگاه های آلمان مرسوم نیست. البته همواره کمک های مالی (FINANCIAL AIDS) یا کمک ههای مالی اسپانسرهای دولتی و خصوصی هست که به دانشجویان کمک میکنه و اطلاعاتش را از دانشگاه های آلمان مورد نظر میتوانید بگیرید. اما بورس واقعی مستقیم در مقطع دکترا ارائه میشه. برای ارشد، پس از گرفتن مدرک بی وان اقدام کنید. تحصیل در نروژ هم در ارشد رایگان است

 • فرناز خرداد ۲۲, ۱۳۹۷

  سلام .مرسی که راهنمایی میکنید میخواستم بپرسم اگه مدرک b2المانی داشته باشیم باید مدرک انگلیسی هم ارایه بدیم؟؟و اینکه من رشتم مهندسی پزشکیه دانشگاه برلین و مونیخ رشته من رو ارایه میدن؟؟گرایشمم بیوالکتریک…و اینکه اگه میشه چندتا دانشگاه که مهندسی پزشکی دارن و قوی هستن نام ببرید

  • علی زمانی خرداد ۲۸, ۱۳۹۷

   سلام
   ممنون
   اگر رشته شما به زبان آلمانی باشد، به مدرک زبان انگلیسی نیاز نخواهید داشت و سفارت المان در تهران هم چنین مدرکی از شما طلب نمیکند. مهندسی پزشکی مونیخ را از دانشگاه سوال کنید.
   ۱۵ دانشگاه بیومدیکال آلمان را در لینک زیر ببینید:
   https://www.mastersportal.com/study-options/268615711/biomedicine-germany.html

 • مهتاب خرداد ۲۳, ۱۳۹۷

  با سلام و وقت بخیر
  ممنون از صبوری و وقتی که برای پاسخگویی میذارید
  من ۲۵ سالمه و فارغ التحصیل رشته آی تی گرایش شبکه با معدل ۱۵.۳هستم میخواستم برای فوق در دانشگاه های آلمان اقدام کنم به نظر شما در قدم اول من میتونم از شبکه به گرافیک تغییر رشته بدم؟ اگر خیر با توجه به شرایطی که دانشگاه های ایران دارن من فقط شبکه رودر حد تئوریک یاد گرفتم و خودمو مهندس شبکه نمیدونم آیا میتونم در مقطع ارشد از پس دروس بربیام؟

  • علی زمانی خرداد ۲۸, ۱۳۹۷

   سلام مهتاب خانم و تشکر از لطفا شما به روزیاتو
   شما برای تحصیل در دانشگاه های آلمان، اول تکلیف زبان رو روشن کنید که برای ارشد باید در دانشگاه و رشته مورد نظر، انگلیسی درس بخوانید یا آلمانی.
   پس از آن، بر اساس گرایش موردنظر، سیلایس درسی را دانلود کنید یا از program coordinator رشته مورد نظر اطلاعات را بگیرید. بعد جزییات دروسی که باید در گرایش جدید مطالعه کنید را بررسی بفرمایید . مثلا در رشته گرافیک که گفتید، نگاه کنید که چقدر کار عملی نیاز داره. چه نرم افزارهایی بهتره بلد باشید. چقدر دروس با آی تی فرق داره و از این مسایل. سپس تصمیم گیری کنید.

 • ملیکا خرداد ۲۷, ۱۳۹۷

  سلام من ۲۴ سالمه و مدرک کارشناسی مهندسی پزشکی گرایش بیوالکتریک با معدل ۱۵/۲۴ از دانشگاه آزاد دارم.مدرک HIGH INTERMEDIATE زبان انگلیسی هم دارم می خواستم ببینم میتونم در دانشگاه های رایگان المان ادامه تحصیل بدم.
  راهنماییم کنید لطفا

  • علی زمانی خرداد ۲۸, ۱۳۹۷

   سلام
   اگر قصد تحصیل به انگلیسی داشته باشید که آیلتس نیاز است.
   اگر قصد تحصیل به آلمانی داشته باشید که B1 نیاز است.
   ارشد مهندسی پزشکی در آلمان، گزینه خوبی برای ادامه تحصیل است. با دانشگاه های معرفی شده در این گفتار تعامل کنید. مخصوصا دانشگاه فنی برلین و اخن

 • مریم تیر ۱۷, ۱۳۹۷

  سلام
  من ۲۴ سال دارم.لیسانس عمران از دانشگاه پیام نور با معدل ۱۳٫۲۲
  از طرفی چندین ساله ریاضی درس میدم و جزواتی رو نوشتم.
  زبان انگلیسی رو تا حدودی خوبم و آماده ی امتحان آیلتس هستم.
  اول اینکه آیا رتبه ی کنکور ارشد سال ۹۸ من میتونه تاثیر داشته باشه؟
  دوم اینکه همسرم هم میتونه با من بیاد؟ و شرایطش به چه شکلی هست؟ آیا اونجا میتونه کار کنه؟
  سوم اینکه حدودا چه مقدار پول برای رفتن کافیه؟
  خیلی ممنون میشم اگرجواب بدین

  • مریم تیر ۱۷, ۱۳۹۷

   آیا چاپ جزواتم در قالب کتاب تاثیری داره؟
   من تحصیلات رایگان رو میخوام.

   • علی زمانی تیر ۱۷, ۱۳۹۷

    در صورتی که تاثیری در ادمیشن رشته ای که مد نظر دارید خواهد داشت، موثر است.

  • علی زمانی تیر ۱۷, ۱۳۹۷

   تاثیر مثبت دارد. اما نه شرط لازم است و نه شرط کافی. شرایط و مدارک اپلای را از سایت دانشگاه آلمانی مورد نظر مشاهده کنید. آیلتس اگر رشته شما به آلمانی باشد بی تاثیر است.
   همسر شما به عنوان CO-APPLICANT میتواند اقدام کند. شرایط را از سفارت آلمان در تهران سوال کنید. امکان کار برای همسر شما در آلمان فراهم نیست. برای شما هم با ویزای تحصیلی، ۲۰ ساعت در هفته است. مقدار پول به سبک زندگی شما و شهریه حداقلی دانشگاه های آلمان بستگی دارد.

 • فرنوش مرداد ۲۶, ۱۳۹۷

  سلام وقت بخیر من دانشجوی ترم اخر مهندسی پزشکی هستم با معدل ۱۶ ایا برای ارشد امکانش هست که بورس بشم به المان!یا باید اول امتحان ارشد رو اینجا بدم و رتبه ی خوبی کسب کنم که این امکان فراهم بشه
  اگه امکانش هست من رو راهنمایی کنید هیچ اطلاعی ندارم
  ممنونم

  • علی زمانی مرداد ۲۶, ۱۳۹۷

   سلام فرنوش خانم
   شما اول بررسی کن ببین دانشگاهی که میخوای ارشد بخونی در آلمان، زبان آلمانی تحصیل میکنه یا انگلیسی. اگر آلمانی هست B1 بگیر. برای ارشد× اصلا بورس وجود ندارد. اگر میخواهید مجانی تحصیل کنید، نروژ بروید و به انگلیسی تحصیل کنید

 • مهدییییییی شهریور ۳, ۱۳۹۷

  سلام
  من دانشجوی کارشناسی رشته الکترونیک در دانشگاه دولتی هستم سال دیگه فارق التحصیل میشم الانم دارم کلاس زبان میرم تا ایلس بگیرم اگر ممکنه راهنمایی کنید که در مقطع ارشد دانشگاهی در آلمان یا کشور های دیگه هست که بورسیه بشم و رایگان تحصیل کنم?

  • علی زمانی شهریور ۳, ۱۳۹۷

   تحصیل رایگان برای ارشد فقط در نروژ در اروپا امکان دارد
   تحصیل مقطع ارشد با بورس در اروپا بسیار سخت است و قید آن را بزنید.

 • Rasool شهریور ۱۱, ۱۳۹۷

  سلام خسته نباشید

 • Rasool شهریور ۱۱, ۱۳۹۷

  سلام آقای زمانی. خسته نباشید. خیلی ممنونم از شما. آقای زمانی من فوق دیپلم حسابداری از دانشگاه آزاد با معدل ۱۴/۲۰ دارم ولی حقیقتش چیزی بلد نیستم از حسابداری فقط یه جورایی مدرک گرفتم وگرنه چیز خاصی بلد نیستم. الانم تازگیا سربازیم تموم شده. ۲۲ سالمم هست. بعد اینکه به نظر شما برای رفتن به آلمان بهتره رشته ی دیگه ای رو شروع کنم برای خوندن یا اینکه حسابداری رو درست حسابی بخونم. زبان آلمانی رو هم شروع کردم برای یادگیری. در ضمن دیپلم علوم انسانی دارم. پیش دانشگاهی هم نخوندم. خیلی مچکرم از راهنماییهاتون.

  • علی زمانی شهریور ۱۱, ۱۳۹۷

   سلام
   شما دنبال هر چی هستی درست و حسابی و مردانه باش تا عمر به بطالت هدر نرود. مدرک حسابداران نخبه و کسب گواهینامه های تخصصی بورس برای فعالیت در داخل و خارج میتونه موثر باشه. عشق آلمان شدن ایرانی ها، مدتی هست باب شده و بزودی حبابش می خوابه.

   • Rasool شهریور ۱۱, ۱۳۹۷

    درسته فرمایش شما. خودمم خیلی پشیمونم الان. توی رشته های علوم انسانی چه رشته هایی توی کشوهای اروپایی هم مثل آلمان بیشتر کاربرد داره و بهتره؟؟

    • علی زمانی شهریور ۱۱, ۱۳۹۷

     هیشکی پاسخ به این سوال رو نمی دونه. اما رشته های پر کاربرد زیاد است مثل مشاوره مالی و حسابداری و تحلیل اطلاعات. چسبندگی ذهنی خود را از آلمان خلاص کنید

 • بهراد مهر ۱۰, ۱۳۹۷

  سلام من دانشجوی لیسانس علوم تغذیه هستم.ایا دانشگاه های المان تحصیل رایگان یا بورسیه در همین رشته در مقطع فوق لیسانس یا رشته های پزشکی دارند.شرایطش چیه .دارای مدرک ielts 7

  • علی زمانی مهر ۱۱, ۱۳۹۷

   باید زبان آلمانی بدانید. بورس ندارن برای ارشد و تعدادش کم هست دانشگاه های مختلف را بررسی بفرمایید

 • شقایق مهر ۲۲, ۱۳۹۷

  سلام.ممنون از اینکه وقت میذارید و این همه سوال رو با حوصله جواب میدید.
  من ۳۷ سالمه و کارشناسی زبان و ادبیات و انگلیسی دارم ۱۲ سال سابقه تدریس زبان انگلیسی دارم.(ارشد هم نیمه رها کردم به خاطر کارم).ایا آلمان برلی ادامه تحصیل من در مقطع ارشد مناسب هست؟ ایا میتونم امیدی به پیدا کردن کار مرتبط با رشته م داشته باشم.؟درضمن اینکه در مورد آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان مدارک معتبر دارم.و چه مراحلی باید طی کنم .بسیار ممنونم

  • علی زمانی مهر ۲۲, ۱۳۹۷

   ممنون از نظر شما
   بهتر است که مدرک B1 گرفته و برای تحصیل به آلمان بروید. البته المان جای خوبی برای ارشد و دکترای زبان هست. به خصوص زبان شناسی. به سن ارتباطی ندارد.

 • Milad آبان ۶, ۱۳۹۷

  با سلام
  بنده متولد ۷۶ و دانشجوی ترم سه عمران دانشگاه غیر انتفاعی با معدل حدود ۱۵.۶۰ و بدون پایان خدمتم
  آیا ادامه تحصیل در مقطع ارشد مهندسی عمران در دانشگاه های آلمان که رایگان بشه تحصیل کرد برای من مقدور هست؟؟!
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • علی زمانی آبان ۶, ۱۳۹۷

   بله
   مدرک زبان B1 اخذ کنید و مقطع کارشناسی را در ایران به خوبی تمام کنید.

   • Milad آبان ۱۴, ۱۳۹۷

    خیلی ممنون
    امکان این که سوالای بیشترو با تماس یا چت باهاتون در میان بزارم هست؟؟!

 • نازیلا آبان ۶, ۱۳۹۷

  سلام من سال اخر دبیرستان هستم اگە بخوام بورس یە دانشگاە در رشتە پزشکی بشم باید معدل و رتبه کنکورم چقد باشە؟

  • علی زمانی آبان ۶, ۱۳۹۷

   به سایت دانشگاه پزشکی مورد نظر آلمانی رفته و در بخش admission ، پاسخ به این سوال را بیابید

 • نازیلا آبان ۷, ۱۳۹۷

  سلام آغای زمانی ببخشید من وارد اون آدرس سایت شدم اون سایت خودشون یه آزمون ویژه برای بورس دانش جو دارن ولی من میخوام بدونم با معدل یا رتبە ی کنکور ایران میتونم تو چ دانشگاهی بورس بشم میشه اینو راهنماییی کنید😊

  • علی زمانی آبان ۷, ۱۳۹۷

   سلام
   بورس معمولا برای مقطع کارشناسی نیست. اما اگر آلمانی می دانید، با مسئول ادمیشن دانشگاه مورد نظر تلفنی صحبت کنید

 • Raha آذر ۲, ۱۳۹۷

  سلام من با ۱۷ سال سن قصد تحصیل در رشته ی هوا و فضا رو دارم . میشه راهنماییم کنید؟

  • علی زمانی آذر ۲, ۱۳۹۷

   سلام
   شما اول برای تحصیل در آلمان زبان را به سطح B1 برسانید
   برخی از دانشگاه های آلمان مثل اشتوتگارت پذیرش در رشته AEROSPACE ENGINEERING دارند. به لینک زیر رجوع کنید:
   https://www.uni-stuttgart.de/en/study

 • Shadi آذر ۱۳, ۱۳۹۷

  سلام ، من كارشناس هوشبري ، ٢سال سابقه كار ، معدل ١٧، دنبال يه موسسه هستم براي اخذ پذيرش تحصيلي در كشور المان ،
  در رشته مرتبط با رشته تحصيلي خودم
  با دانشگاه هاي المان هم اشنايي ندارم ممنون ميشم راهنمايي كنين

  • علی زمانی آذر ۱۳, ۱۳۹۷

   قدم اول، مساله زبان آلمانی را حل کنید. دانشکده های پزشکی این کشور را برای این رشته بررسی کنید

 • مرضیه آذر ۲۵, ۱۳۹۷

  سلام میخواستم بدونم ایا شرایط تحصیل در مقطع dpt فیزیو تراپی در المان وجود داره یا نه و هزینه هر ترم چقدر هست .ممنون

  • علی زمانی آذر ۲۵, ۱۳۹۷

   وجود دارد و باید به آلمانی مسلط باشید. دانشگاه های آلمان ارزان است قیمت دقیق را از دانشگاه های آلمان مثل پزشمی برلین بپرسید

 • فاطمه امیری دی ۱۰, ۱۳۹۷

  با عرض سلام و خسته نباشید و تشکر که اینجوری صبورانه پاسخ گوی سوالات هستین
  من ۲۷سالمه لیسانس ریاضیات و کاربردها دانشگاه رازی کرمانشاه و ارشد آنالیز ریاضی از دانشگاه خواجه نصیر تهران دارم.برا دکترا تو آلمان آیا مدرک آیتلس نیاز دارم یا b1?
  و اینکه چه دانشگاههایی برا رشته ریاضی میتونم اقدام کنم؟

  • علی زمانی دی ۱۱, ۱۳۹۷

   سلام و تشکر از نظر شما
   بستگی دارد که دانشگاه شما در آلمان مقطع دکتری را به آلمانی تدریس کند یا انگلیسی. برای رشته ریاضی حق انتخاب زیاده است. از برلین تا فرانکفورت. از مونیخ تا هانوفر.

 • پوریا دی ۱۷, ۱۳۹۷

  باعرض سلام و خسته نباشید.
  میخوام رک و بی پرده بگید کسی که کارشناسی مهندسی عمران از دانشگاه آزاد با معدل ۱۳/۷۱ داره،واقعا چند درصد شانس پذیرش از دانشگاههای آلمان رو داره با فرض داشتن مدرک زبان B1
  و اینکه چقدر احتمال داره طی ۲سال آینده شرایط پذیرش دانشگاهای آلمان برای کسایی با شرایط من به طور کل تغییر کنه؟
  باتشکر

 • مسعود پ بهمن ۹, ۱۳۹۷

  سلام خوب هستین وقت بخیر
  واسه فیلمسازی چه شرایطی داره و چه دانشگاهی؟ ممنون میشم

  • علی زمانی بهمن ۹, ۱۳۹۷

   سلام
   اول مشکل زبان B1 آلمانی را روشن کنید
   دوم دانشکده هنر٬ کارشناسی کارگردانی اپلای کنید. شرایط را در سایت دانشکده های هنری آلمان جستجو کنید